VLAMINGEN, viert lle JULI ONS Vlaamsch-IVationaal feest, bevlagt uwe huizen! Allen naar tie Feestverffaderiiii»; en hel Koneert tier Vlaamsche Harmonie. Te 4u. I*raehlii»e (iultlenspttrensloel! Van hier en elders O O Boesinghe Uittreksels der verga dering van den gemeenteraad op 27 Juni. Het eerste punt is de aanvraag van raads lid R. Laurens om den 1 le Juli, verjaardag van cfen Guldensporenslag, als nationale feestdag te vieren, en met die gelegenheid de leeuwenvlag te hijschen op het ge meentehuis. De voorzitter Wel Ed. Heer Ernest de Thibault de Boesinghe, burgemeester,geeft daarop eene breedvoerige rede. Hij begint met de ontleding der aanvraag bestaande uit drie punten; 1) de erkenning van den 11 Juli als nationale feestdag 2) de aan koop van eene leuwenvlag (leeuwenvlag); 3) het uitsteken van den leuwenvlag aan het gemeentehuis. BurgemeesterDe nationale feestdagen worden door ministerieele omzendbrieven bekend gemaakt. Wij hebben niets ontvan gen, dus 11 Juli geen nationale feestdag, l ieer Laurens vraagt hem hoevele nationale feesten er zijn en geeft lezing ervan uit den wegwijzer van West-Vlaanderen. Burge meester Er zijn vele missen in den weg wijzer. Heer Laurens En gij doet niets anders dan missen. De Voorzitter valt hevig uit tegen de leeuwenvaan. Het is de vlag, het zinnebeeld der separatisten, aktivisten en oproerma kers haalt de gebeurtenissen aan van Pope- ringlie, Yper, Antwerpen en Lier en zegt dat Borms een moordenaar is verklaart dat, zoolang hij burgemeester is, nooit een leeuwenvaan aan het gemeentehuis zal uitgestoken worden. Heer Lug. Coulier in grappige bewoor ding Het is spijtig dat de leeuwenvaan, die het zinnebeeld is en blijft der ware Vla mingen, om zulke redens moet onder de voeten getreden worden, dat onze Vlaam- sclie jongens in 1914 aangevuurd door de woorden: Vlamingen gedenkt den Gulden- sporenslag en in de schaduweder leeuwen vaan ten strijde geleid wierden. Na al die redens die eenen echten frans kiljon passen, boft de burgemeester ook Vlaming te zijn. Heer l.aurens Ja, 't is gekend welke Vlaming gij zijt dat het mogelijk ware gij bijt den laatsten Vlaming den kop af en eet hem op met kop en haar! Na lezing van eenen brief van den V. O. S. senbond, geeft de burgemeester toe om de nationale driekleur uit te steken en alle feestelijkheden toe te laten, doch weder- houdt den wensch nopens het uitsteken van eene leeuwenvaan, steunende als uit voerende macht op zijn twee schepens de heeren Vanderstichele Henri en VandepuLe Jules die misschien tegen wil en dank, of wel door dwang of door d... eenvoudigheid buiten hun weten, het werktuig zijn in de handen van eenen franskiljon, die zijn venijn uitspuwt tegen al dat Vlaming is en al wat hun dierbaar is. Het zij terloops gezeid, dat de heeren schepenen elk een hoekje van de gemeente afgedweild hebben om te bedelen eene aalmoes wel neen L. om te vragen dat de menschen geen leeuwen vlag zouden uitsteken. De gemeenteont vanger, M. Th. Van Eecke, de boezem vriend der Wel. Ed. familie de Thibault de Boesinghe uit het jaar 1S95, die gemakke lijk zijn kraam kan draaien naar alle win den, zou ook al bij eenen gebuur of vriend wagen te vragen op 11 Juli niet te bevlaggen. Verleden jaar stelde de burgemeester voor, als protest tegen de Ypersche furie, het vaandel niet uit te steken op 11 Juli. Dank de rede van Eug. Coulier werd dit voorstel verworpen en het vaandel wapperde aan het gemeentehuis. Hebben de Boesinghe- naren nog onthouden den toer van 1925 De burgemeester verbood het vaandel uit te steken op 11 Juli, alhoewel Dokter Dekemele, toen schepen, aan den afwezigen burgemeester een snelbericht zond Dat was het werk van den echten Vlaam- schen burgemeester. Vlaamsche Boesinghenaren, proficiat met uwen zaakgelastigde, uwen bestierder, uwen burgervaderHet is een echte Vlaming f E. H. Aimé Berlamont, gewezen pastor van Boesinghe, aalmoezenier van de Zuster- kens der Armen te Oostende, is aldaar overleden den 2 Juli 1.1. in den ouderdom van 72 jaar. Poperinghe. Vlaarnsch Economisch Verbond. - Op Vrijdag 1 Juli, werd te Poperinghe eene afdeeling gesticht, voor het distrikt Yper-Poperinghe, van het Viavmsch Ekonomisch Verbond. De heer Van Caneghem, sekretaris afgevaardigde van V. E. V. gaf eene uiteen zetting van het belang en de groote voor- voordeelen verbonden aan het lidmaat schap van V. E. V. Samenwerking van geheel het Vlaam sche land voor de verbetering van onze zoo geknakte ekonomische toestanden, hij deed dan bijzonderlijk uitschijnen de groote noodzakelijkheid voor de gemeen ten uit den Westhoek, uit alle krachten samen te werken om hunne ekonomische toestanden te verbeteren, onderlinge ver standhouding ter bevordering van het oprichten van fabrieken en werkhuizen. V.E.V. duidt de afzetgebieden aan, opent om zoo te zeggen de buitenlandsche markten met hunne leden in kennis te stellen van de vraag en aanbod van het buitenland. Een voorloopig bestuur werd gekozen, te weten H. Schmidt als voorzitter, lieer Denis als ondervoorzitter en heer Delputte als s;kretaris. De volledige en plechtige bestuursaanstelling zal binnen een paar weken plaats hebben. Alle handelaren hebben het grootste belang erbij, deel te maken van V.E.V. ook groepen kunnen er zich bij aansluiten. De heer H. Schmidt is bereid aan iedereen inlichtingen te verstrekken. Bijtredingen te zenden aan den heer Delputte bestuurder der B. v. H. en N. te Poperinghe. Brielen 11 Juli/eest. .Vaandag zal ieder Vlaming zijn huis bevlaggen. In vele vlaamsche steden en gemeenten wordt 11 Juli erkend als oft'icieele feestdag. Dat iedereen zijn leeuwenvlagge uitsteke tot herdenking aan den Guldensporertslag, dag waarop onze voorouders zoo roemrijk hun juk hebben weten af te werpen. Bij ons zijn er leeuwenvlagjes in overvloed want een jaar geleden bij de inhuldiging van den Eerw. H. Pastoor liepen de leeu wen en de leeuwtjes zoo dik dat men zich in een echt leeuwenhol waande. Op Maan dag 11 Juli moeten ze nu overal aan de huizen wapperen, kleine en groote, allen door een, tot vreugde van ieder ware Vla ming. Is Brielen een vlaarnsch doip? Zeker want na de laatste gemeentekiezing lazen we in de dagbladen: Gekozen Katholieke Vlaamsche Nationalisten en Katholieke Vla mingen, dus alle Vlamingen dooreen. Of zijn dat enkel luidruchtige woorden Want de eerste Vlaamsche daad moet door onze gemeenteraad nog gesteld worden. En er zijn er toch zooveel zooals erken ning van 11 Juli als officieele feestdag motie van Amnestie, enz. Wie zal er de eerste wezen? Een werkman. Gheluvelt. Op Zondag 17 Juli te 12 1 2 uur zeer stipt, vertrekken wc in groep om deel te nemen aan de betooging te Iseghem. We komen bijeen bij Jules Devos. Allen op post, geen latekomers. Vlamingen op 10 en 11 Juli bevlagt uwe huizen, laat zien dat we onverbasterde Vlamingen zijn, laat de leeuwenvlag wap peren. Zandvoorde. Op Zondag 17 Juli te 12 uur zeer stipt vertrekken we in groep om deel te nemen aan de betooging te Iseghem. Geen latekomers. We gaan mee met Gheluvelt. Ziilebeke. Om 12 uur zeer stipt vertrekken we naar de betooging te Iseghem, we moeten tegen 12 12 uur te Gheluvelt zijn om vandaar in groep te vertrekken. Stjan Zitting der gemeenteraad Al de leden zijn tegenwoordig. Punt 1) Verslag der vorige zitting goedge keurd: algemeene stemmen. 2) Eonds der meestbegaafden schif tingscommissie geen beslissing is geno men. 3) Prijsdeeling in de scholen: na kor te beraadslaging algemeene stemmen dit jaar Prijsdeeling in de Meisjesschool alleen. 4) Jaarlijksche Kermis kiezing feest commissie. Schepen Doellij wil het voorzit terschap niet meer aanveerden. De burge meester dringt aan om Schepen Buyse het voorzitterschap te aanveerden, hij wil er niet van weten. Verders werd beslist dit punt te verdagen tot de naarste vergade ring. 5) De viering van 11 Julimet 4 stem men tegen 3 werd de 11 Juli als officiee le feestdag erkend, vrijaf voor beide scholen werd ook gestend. De drie onthouders waren de Schepenen Doellij en Buyse en raadslid Phlypo. 6) Vraag toelage van V. O. S. Zij werd hun toegestaan voor het geven van eene bolling op 11 julidag, dit werd ook gestemd met 4 stemmen tegen 3. Onthou ding onthouders dezelfde als voor het vo rig punt. 7) Voorstel 'Amnestiemotie. Na eene korte uiteenzetting van den Heer Burge meester werd de motie van Amnestie ge stemd met 6 stemmen tegen 1 stem sche pen Buyse wil de motie niet stemmen (zegt niet te begrijpen waarom?) De motie voor Amnestie zal aan Kamer van Volksverte genwoordigers en Senaat overgemaakt worden. 8) Rekening Commissie van Onder stand 1926 met algemeene stemmen goed gekeurd. Wij wensclien de indieners der motie Aernoudt en Balduyck, alsook Bestuur en leden V. O. S. van Sint Jan geluk met het indienen dezer motie. Van harte dank ook den Heer Burgemeester en de andere heeren raadsleden die ze gestemd hebben. Flink eveneens is het erkennen van 11 Juli, als officieele feestdag! Sint Jan is een model-Vlaamsche gemeente, een pluimpje heeft ze verdiend! En nu makkers Zondag naar Yper voor den stoet, en Maandag naar 't Volkshuis! En Zondag aanstaande metden tuf-tuf naar Iseghem! Westoutre Zaterdag reed Louis Decrock, 42 jaar gehuwd en vader van drie kinderen, met zijn velo naar zijn werk, bij E. P. van den Catsberg. I lalfweg gekomen botste hij met zijn rijwiel tegen een uitste kende kalsijdesteen en viel zoo ongelukkig dat hij ecnigen tijd bewusteloos liggen bleef. Hij werd naar het hospitaal van Yper overgebracht alwaar men bevond dat zijn onderkaakbeen gebroken was. Zijn toe stand is bevredigend. Crombeke. De 25-jarige Martha EL. van Crombeke is aangehouden geworden in verband met de ontdekking van het lijkje van een pasgeboren kind dat gevon den is geworden in den beirput van den landbouwer Mankerbey Maurice, te Sta- vele. De rijkswacht die verwittigd werd, deed een eerste onderzoek en het parket stapte ter plaats af. Op 23 Mei werd het kind.levend in den aalput geworpen. Proven. De 11 -jarige knaap Barra Jozef, speelde in de nabijheid van den windmolen zijns vaders, toen hij op een zeker oogenklik een slag kreeg van de molenwieken en op den slag gedood. Tijdens het onweder trof de bliksem de schuur van den landbouwer Lemmens Emiel, te Proven. Het gebouw brandde ten gronde af met den lieelcn inboedel. Merckem. Zaterdag avond waren D'Haene Omer, oud 24 jaar, ongehuwd, wonende te Merckem en Debruyne Leo, oud 25 jaar, ongehuwd, insgelijks aldaar wonende, naar den bosch kant gegaan, op zoek naar obussen. Het duurde niet lang of zij vonden wat zij begeerden. Het gewone werk ving aan met ook het nood lottig gevolg, de ontploffing. Omer werd de oogen uitgerukt, de rechterbil en rech terarm heelemaal verbrijzeld. Hij werd na een eerste verband naar het hospitaal van Yper overgebracht alwaar hij na de H.Olie ontvangen te hebben, twee uren later over leed. Zijn maat deelde mede, geheel de linkerarm is verbrijzeld. I lij ligt eveneens in 't gasthuis ter verpleging. Je moet eens aan je moeder vragen... of haar koffie gereed gemaakt is met Black Chicorei. Als dit nu niet liet geval is \iaag haar zulks te doen want de Black Chicorei is uitstekend. Iseghem. Zondag was de stad in volle feest ter gelegenheid der huldiging van de honderdjarige Adelaide Vermeulen weduwe Carolus D'Hondt, geboren te Ardoye den 1 Juli 1827. Al de huizen zonder onderscheid, waren met b.oemen en groen versierd. oor de deur van moederke Vermeulen en op nog verscheidene andere plaatsen waren zegepoorten geplaatst. Hoe verwon derd stond het oudje te zien naar al die versiering te liarer eer en aangedaan stapte net des morgens, vergezeld van hare faini-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4