lkeliv ex v Edgard LOUAGE DE KIKDERKOHF Ter Meenenpoorte t'Yper zo\i>a<;iu si De dienstdoende Apotheker op Zondag 24" Juli is M Van Wall eghem.Siaiiestr. OPEN BRIEF WYlons waardigheden Gedurende de plechtigheid, die zal voor gezeten zijn door .Maarschalk Lord Plumer. zal het «oord gevoerd worden door: Sir Laming Worthington-Evans Bart; Veld-Maarschalk Lord Plumer Z. M. den Koning der Belgen. Na de plechtigheid, die zal eindigen om 11,30 u. zal de officieele stoet het Gedenk- teeken in oogenschouw nemen. -De officieele stoet zal zich daarna terug begeven naar het stadhuis waar de uitge- noodigden afscheid zullen nemen van het College van Burgemeester en Schepenen. Het College van Burgemeester en Schepenen, H. SOBRY. De Sekretaris G. VERSAILLES. Bezoekers. Al was het weder in het begin der week maar aanhoudend wankel- 1 aar toch, kregen we vele bezoekers. Zoo hadden we Zondag les Amis de Ronchin, la Chorale S1 Denis van Hellemes bij Rijs- sel die hier in S' Niklaaskerk, de mis van Ravanello is komen zingen. Prachtig, 's Avonds kregen we een Concert opS' Pieters plein door het Muziek van Arinentiers. Keu rige uitvoeringMaandag stapten hier af, het patronaat van Perenchies, en heel de week door hadden wij Engelsche boy-scouts Voegt daarbij de Engelsche en Duitsche toeristen die onze stad en omliggende ko men bezoeken en gij zult moeten bekennen dat het getal vrij aanzienlijk is en deugd doende voor de leefte van de stad. Volkshuis Zondag en Maandag had den wij in het Volkshuis een feestje gege ven door dejufvrouwen en Meisjes van het patronaat ter gelegenheid van het feest van den Z' E. H. Deken. Schoon spelJammer dat er zoo weinig volk was Zegeboog. De feesten welke hier met 24 Juli zullen plaats hebben ter gelegenheid van de inhuldiging van den zegeboog der Engelschen zullen naar wij vernemen, grootsch zijn,. Daags te voren komen afge vaardigden van alle Engetsdhe iVjpmentén toe^oodat we reeds hier verscheidene hon derden mannen zullen tellen. Een bede vaart heeft slaping gevraagd voor duizend menschen. Minister Winston Churchil die gaarne aanwezig zou geweest zijn is echter belet. Het Engelsch leger zal vertegenwoor digd zijn door luitenant-generaal Sir W. Hastings Anderson, algemeen kwartier meester. Talrijke officieren van het tweede leger, onder wie generaal Sir Harrington, zullen naar den beruchten sector komen voor welks verdediging 55.000 Engelsche soldaten gevallen zijn. Het muziek van het regiment van York en Lancastre, de klaroen blazers van het Somerset regiment en de doedelzakspelers der Schotsche wacht zul len zich op de plechtigheid laten hooren. Verschillige leden van het parlement zullen insgelijks aanwezig zijn. gewaarborgd legen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Vpres Memorial Church. Zondag den 24 dezer zal veldmaarschalk Plumer den eersten steen leggen van den protestant- schen tempel met aanhoorigheden. De anglicaanscbe aartsbisschop van Oansor- bery zal het gebed der wijding doen. De bouwmeester is Reginald Blomfield. - De kerk zal zijn zonder bogen (uit spaarzaam heid) met drie trappen op. De verwarniings- zaal komt aan de Noordzijde. Het orgel aan de Zuidzijde. Indien er geld genoeg voor handen ligt zal men een belfort met kleine toren bijzetten. Alles in soberen Yperschen trant. De Memorial French, graaf van Yper (bronzen plaat) zal geplaatst worden aan den Zuidmuur, rechtover den ingang. Ypres League en S» Bamaba? bereiden te samen een bedevaart (bestaande uit moeders en vrouwen van gesneuvelden.) Wedstrijd Beste wenschen van geluk en volharding aan Hr Decan Adriaan, leer ling in Bouwkunde, die in S» Lncasschool, te Gent, in het 5C proefjaar, den eersten prijs, met onderscheiding, behaalde. St Pieterskermis. De volksfeesten zijn goed gelukt. Veel volk. Schoon concert door het muziek van Armentiers. De velo- koers die prachtig gereden werd heeft veel bijval gehad. 41 vertrekkers. 60 kin. Hier de winners I. Vandeportaele Maurits, Staden en 6 premies. 2. D'Hondt André, Yper en 4 premies. 3. Notredaeme Camille, Yper, en 1 premie. 4. Lenoir Maurits, Pope- ringhe. 5. Denu Jules, Zonnebeke. 6. Viaene Maurits. Kunstvorming. Vandaag 23 Juli zal de E. H. Allosery van Brugge les geven van 4 1 2 u. tot 5 1 2 u. Hij zal het hebben over de geschiedenis van Vlaanderen. Examens. Wij zijn gelukkig te mogen melden dat de Heeren Jules Vanaerde en Gaston Cousein hun examen van kandidaat in de rechten en kandidaat in de weten schappen aan de Hoogeschool van Leuven afgelegd hebben. Proficiat Heeren. Naai- en snijlessen. Van 22 Oogst tot 1 September zal de Maatschappij Singer lessen doen geven in de Stadsmeisjesschool voor al wie een Singer naaimachien bezit. Prijsdeelingen.Donderdag, 28 Juli,om 9 1 2 uur zal de prijsdeeling plaats hebben in S'Vincents College. Ingang Bollingstraat. Den 11 en 12 Oogst prijsdeeling aan de leerlingen van S' Jozefschool. De tentoon stelling der werken zal begjnnen den öOogst en gesloten worden den 9" derzelfde maand. Gerechtshof. In zitting van den Pro vincialen Raad heeft de 4<- Commissie met algemeenheid van stemmen voorgesteld eentj buitengewonetoelage vpn 30,000 fr^ toe te slaan voor hef bouwen van liet'kfok- kentorentje. Belle. Onze vrienden (de oudjes) zijn van Belle's stoet wedergekeerd met de dikke beurze. Het muziek zal er wel mede varen. Dat zijn voorbeelden hé Huis Gezusters ROEDOLF DlXMUI DESTRA AT, 2, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen (Engelsch gedenkteeken 24Juli 1927) Voor den derden keer dient de Mec- nenpoort tot gedenkteeken. 1« maal 1688. Het opschrift (binnenkant) luidde als volgt: Pacato orbe christiano et extirpata hatresi LUDOVICUS MAGNUS enz. Vertaald en verstaanbaar beteekent dit De christene wereld bevredigd en de ketterie uitgeroeid zijnde, LODEWIJK de GROOTE omgeeft de $fad Yper, vroeger slecht ver sterkt, een speeltuig maar bij oorlog, nu vrede rusttijd gunt, door s tevigf borst wee ren versiert ze door behaaglijke deuren, en be hoedt ze door uitgelezene en schïkklge krijgs lieden. Gelukkige burgers, sedert kort aan de wettige heerschappij teruggeschonken, acht u veilig. De onoverwinbare, wijsbera- dene, kloekmoedige, zeer machtige koning, arbeidt steeds aan uw welvaren. 'J Jjaar I 688 Bern. Extirpata hipresi. de ketterie uitge roeid zijnde. Ketterien wor^erj niet uitge roeid met wapenkracht En aangaande 't Protestantendom waarover hij het had, 't is zoo weisig uitgeroeid dat het heden t'Yper zelf, met overgroote plecht den eersten steen van eenen nieuwen tempel aanlegt Laat ons lachen De groote grootspreker Lodewijk is dood en 't Protestantendom is doodelijk ziek. 2* Gedenkteeken De verbondenen en waren niet weinig fier den geduchten grootroover Napoleon ten val gebracht te hebben, en daar Yper bestemd was hun sterkste verdedigingspunt te zijn, als weest vooruitgeschovene stelling tegen het veroveringszuchtig Parijs, oor deelden zij het gewenscht zoowel West waarts, den kant van Vrankrijk.J dus boven de Tempelpoorte, als Oostwaarts, den kant der verbondenen, dus de Meenenpoort, hunnen overwinningstitel Sub\trsoNapo- leonte Napoleon omgestooten zijnde, laten prijken. Met den val van den Hollan der in 't jaar 30 kreeg de Franschman weer lucht, en daar onze vesten t'hard op zijne inage lagen moesten ze weg. Een der twee steenen was tot in 1914 bewaard ge bleven en lag verlaten in een der binnen koeren der halle. Deze Napoleon-vijandige steen en heeft zeker de tegenwoordigheid der fransche troepen niet kunnen dulden, want na den oorlog was hij spoedig ver dwenen, vermoedelijk heeft hij zelfmoord gepleegd. Zijn ambtgenoot is vroeger reeds met anderen afval \erkocht geweest, want over 50 jaar lag er eene brokke voor eene hofsteepompe, met half uitgesleten letters Subverso Napoleonte was echter nog wel leesbaar. 3e Gedenkteeken 1927 Ditmaal is het voornaamste opschrift langs binnen en langs buiten engelsch. Dit wil zeggen dat de engelschen er geen belang aan en hechten dat iemand het zou verstaan buiten hen. Echt engelsch Overigens een opschrift is er nagenoeg overbodig, iedereen «eet dat het een engelsch oorlogsgedenkstuk is, en dat kan volstaan. Als wij vragen dat de halle heropge bouwd zou worden, 't en is niet om er op te stellen dat het een Ypersch gedenkstuk is dat wij eroprichten ter eere van 't Groot- Yper van eertijds, 't Grootsch gebouw zelve legt getuigenis af van zijne bestemming. Er staan toch een paar woorden latijn op dat engelsch gedenkstuk. Pro patria. Pro zï'jgr.Latijn dat noch de Engelsche volksman die uit Engeland overkomt, noch de Vla ming, die hier woont, verstaat. Die onzin riekt fransquillonsch aangebrand. Vertaald beteeken deze woorden Voor 't Vaderland. Voor den Koning. Hier en staat het niet bij dat 't Engelsch vaderland is, en ook de koning van Enge land. Er zullen wel redens geweest zijn om niet uit te drukken van welk vaderland en van welken koning er sprake is, immers de strijders «'aren de strijders van 't rijk, dat buiten Engeland ligt meer dan er binnen, en de koning van Engeland is de koning van het koningdom dat tegenover het rijk staat als 1 tot 3. Dit zij gezeid zonder eenige kwade bedoeling. Engeland is de zekerste waar borg onzer onafhankelijkheid. Hulde dus aan de Engelsche strijders van 1914-1918. <- t- tr «-«■«-«• aan de vrienden uitgevers van het strooibiljet daags voor den bloemensioet Geachte Heeren, De flaminganten, de activisten of boches zijn ondankbare menschen en dit onder vind ik eens te meer gezien De Yperschc [jade uwen zoo milden steun verzwijgt Daarom zie ik het mij als een plicht aan U hier een openbare hulde te brengen. Immers ge ontziet L' noch moeite noch geld om on ze werking te steunen en er de noodige ruchtbaarheid aan te geven. Immers, de Ypersche bevolking heeft bewezen dat het gehoor geeft aan uwen oproep alleman t' huis blijven. Yper as dood dien dag en en de stoet povertjes. raag het maar aan de neringdoeners. Ze vervloeken ook de flaminganten. Doe dus maar voort op den ingeslagen wegge hebt geld en tijd te. veel en kunt het niet beter besteden dan aan de flamin-boches. In naam derzelfden n en hartelijken dank en «'e verwachten in t korte een ander protest Aanvaard «'el edele heeren, de verzeke ring mijner (ver) achting. Kwibus. 2. Men zegt dat de brouwers de kiosk aangekocht hebben en een muziek betaald om concerten aan de hotels te geven. Dat degrooten van op de markt geen vlaamsch muziek kunnen hooren maar bijzonder wel de duitschers dienen dat dezelfde patrio- tards op den kolonialen dag niet bevlagdcn zooals alie andere jaren omdat zij van die sales-boches in hunne klauwen hadden om hunne marken te wurgen. !k geloof er niets van. De Kastelnij Yper bestond in de jaren 1500 tot 1793 uit de volgende dorpen: Becelaere, Bixschote, Boesinghe, Cach- tem, Dickebusch, üheluvelt, Hollebeke, Hooglede, Houthem, Komen, Langemarck, Ledeghem, Moorslede, Neer-Waesten,Oost- Nieuwkerke, Ouckene, Passchendale, Rol- leghem-Capelle, Rumbeke, Staden, Voor- mezeele, Wijtschaete, Zantvoorde, Zillebe- ke en Zonnebeke De steden Wervick, Meesen en Roese- lare, verder S' Jacobsparochië S< Niklaais, S' Jan en Brielen, voorzooveel die buiten het Ypersche schependom lagen. Eindelijk een van Vlamertinghe (Crom- menelst)KemmelGits(Laetschip)Deul- semondeWaesten (de Groote l lagc) Ferlinghem Armentiers (Mote). Volgens de Wetten, Costurnen, keuren ende Usantiën der Casselrye van 1535, die tot in de XVIII eeuw van kracht waren, blijkt dat er op dat tijdstip strenge zeden waren en diepe godvruchtigheid bestond in onze gewesten. Immers artikel één van het eerste hoofd stuk dier wetten zegt Wie zweert of blasphemeert in ijdelhe- den den naam van God, van Maria of van zijn Heiligen, zal de 1ste „iaal hij betrapt wordt, 10 pond boete betalen en verder, naar goeddunken van den rechter gestraft worden den 2<ie» keer zal hij dubbel boe te oploopen met strenger willekeurige straf door den rechterten der den male wordt hij op eene verhoog geplaatst en met een gloeiend ijzer door de tong gebrand, of anderzins gestraft naar beliefte van de wet, en verder onbekwaam verklaard nog zijn eet de doen zoo Jiij niet in eer hersteld werd. Hoofdstuk II. Art. I. Niemand gelijk ie zal noch den Zondag, noch een geboden Heiligdag in een herberg drinken gedu rende de Hoogmis en de Vespers, tenzij hij onpasselijk «are of op reis, op straf van 3 pond voor den baas en voor eiken over treder 1 pond of 20 schellingen. Gedurende dien tijd is ook het verboden te kalven (spelen met den kalfbal), te kaat sen of eenig ander spel te verrichten op dezelfde boete. Art 2. Niemand ie hij zij, beproeve te blijven drinken in een herberg langer dan dan tot 7 uur 's avonds van Bamisse tot Paschen, en van Paschcn lot Bamisse langer dan tot 9 uur. W ie die voorschriften niet onderhoudt, betaelt 3 pond boete en de baas ook. Zoo tegen den wil in van den weerd de drinkers langer blijven, dan betalen deze laatste de boete van den baas nog er bij.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2