poelcapelle Zou ijnl «M'ii Volk YPERSCH LEVEPÉz DE KINDERKORF Dagelijks groeit het aantal deelnemende Bonden aan voor het laggefeest. van 't K. WX.V.I Het lijdt geen twijfel meer, wij /.uilen het getal 60 overschrijden! l)at de Bonden die door verge telheid geen uitnoodiging ontvin gen, dit als dusdanig aanschou wen, en ons per keerende post hun toetreding laten geworden. l)e HH. Meester But aye, Advo- k aat Lcuridan en A ndrc V andcn- iterghe, /uilen op het feest het woord voeren, en zij dringen hij alle Vlaamsche organismen varm aan, aan het v/aggefeest Jee/ te nemen. Zend toetredingen aan C. VA .V BRUSSEL, Opgedragen aan de Waaische en Fracskiijonsctie monopolisten van de vaderlandsliefde \aaa wk.wlMn(,g:\ Edgard louage ?A)\ Van hier* en elders Voorzitter, K. V. N. V. Ze liggen met duizenden neergeveld, de families van Frankrijk, die voor eeuwig verloren zijn voor 't land- Ze liggen met honderden de oorlogsfa miliekelders in de heuvels en rotsen van Verdun en Woëvre, in de kalkgronden van Champagne, in de meerschen van de Somme. Familiekelders, waarop nooit een eigen kind meer een naam zal komen lezen. Ik zag dat elke kogel, die een soldaat doodde, met hem en in hem een familie deed verdwijnen t 'k Word koud van aandoening als ik denk wat deze woorden zeggen willen een familie die is uitgestorven üeen vaders, geen moeders meer, geen kinderen, geen denken, geen liefde, geen werk meer,geen bidden, geen lijden meer... Fen machtige boom uit het bosch van het vaderland, die omgehouwen ligt, en waarnaast geen jeugdige boomen schieten in de lucht. En in de huizen die te groot zijn, in de kamers die ledig staan, zitten duizenden weduwen in zwarten rouw te schreien en te weenen over hunne wreedheid, die hen zoo laf deed zijn, ten tijde dat het voor hen zaai- en oogsttijd was van zielen. O, 't leven moest zijn een genieten een genieten met twee, en hoogstens met drie. 't Moest zijn een wildejacht naar goud, naar goud omwille van de pracht en 't ple zier. Ze wilden alles van het land, maar gaven liet niets. De oorlog kwam en nam hun alles, en nu de tijd voorbij is van plezier, zitten zij in rouw te leven, wachtend op den dood. En niets meer zal hen overleven, niemand aan hen denken, niemand zal bidden op hun graf. Zetfzuchtige genieters in het leven, voor wie het eenig kind ook niets was dan een stijging van 't genot. Vergeten en verlaten in hun dood... Zoo denken dag en nacht duizenden weduwen en vaders, die laf waren voor hun leven... Zoo zijn er ook honderden in ons JantL Wie kent er geen Ook voor hen was de kogel, die het kind neervelde, de doodskogel der familie- Zouden we iets geleerd hebben Zou de zekere ondergang van Frankrijk voor ons geen les zijn Nooit te voren in de geschiedenis bracht ons volk een offer voor het land, zooals het gedaan heeft deze laatste jaren. Zal al dat lijden, zal al die fierheid, zullen al die doodcn nutteloos zijn Ja, zoo ons volk, zoo onze jeugd, zoo onze jonge huisgezinnen voortgaan met die mannen te volgen die in hen niets opwekken dan lust naar plezier en genie ten. Alles wat we deden, zal geweest zijn een nuttelooze daad, als onze huisgezinnen in zoo 'n groot getal hyn heiligste plichten blijven vergeten. Kinderperking is niet alleen ontheiliging van het huwelijk, ver- dierlijking van twee zielen, verwoesting van twee levens, 't is een verraad jegens het land. En wie ze oo- zijn 4 of laag, wie zich zelf en zijn vrouw zoo dnteert, zou niet meer mogen spre ken van vaderlandsliefde. Hij ver moordt zijn land De laffe genieters in de duizenden fransche families met één of geen kind, hebben dit land ten onder gebracht Dezelfde oorzaken zullen ook België ten onder brengen. En geen volke- renkond zal dit verdwijnen dan kunnen tegenhouden. Hoore, wie hooren moet Het is slechts te danken aan het kinder rijk Vlaamsche volk, dat België sinds lang niet om zeep is. Zou soms daar de reden en de uitleg niet zijn van den haat en de verwoede aan vallen der nleuwerwetsche franskiljonsche vaderlanders, tegen al wat Vlaainsch is En zou het soms niet zijn om hun eigene lafhe'd en landverraad te dekken, dat zij gedurig zoo geweldig aangedraafd komen met hun Etendard chéri hun Tu renaitras hun Belgique immortelle, une indivisible en hun Tara-ta-ta Ongeluk Toen de zoon Claeys alhier wonend en werkend in de fabriek van den Heer Matton, Vrijdag namiddag om 4 1 2 op het punt stond zijn werk te verlaten, werd hij deerlijk verbrand aan den linker doet door den doom die uit het maqhien gesproten kwam. Hij moest naar 3e statie gedragen en hier ter stede opgehaald wor den. Zinneloos Eene Engelsche dame die Vrijdag aan de zegeboog de namen van haar man en hare drie zonen had zien staan was er zoodanig door getroffen dat men ze wegvoeren moest. Bokser - Zondag namiddag om b uur toen het feestende volk met'lionderden en duizenden de zegeboog ging bezichtigen, was er een ongelukkige die in het water der vesting viel. Dadelijk schoten helpers toe die wellicht den man op 't droog brachten. Doch nauwelijks bekomen begon hij zijne redders uit dankbaarheid te beboksen en wel zoodanig dat de politic best vond hem op te leiden. Oauwdieven Te midden de duizende toeschouwers welke zich zondag morgen in deMeenenstraat verdrongenom het feest bij te wonen, bevond zich insgelijks A. C Op zekeroogenblik werd hij zoodanig weg en weder gedrumd dat er schier geen doen aan was. Toen het wat stiller op toe ging, ondervond de brave man dat zijn gouden uurwerk met dito ketting, eene gedachtenis van ziin vader zaligen, verdwenen was. Na tuurlijk zoeken hielp hier niet. De afgezak te pick-pockets waren hier hun werk ko men verrichten. WOONSTVERANDERING Met September aanstaande, zal het welbekend huis thans Diksmuidestraat, 2, overgebracht worden naar de Rijsselstraat, 21, recht over de Casselstraat. Examen De Heer Luciaan Vanseve- nant oud-leerling van St Vincents College heeft met goeden uitslag zijn eerste proef onderstaan in de klassieke pliiiologic. Wij wenschen hem en zijne ouders van harten geluk. Volkstoeloop De gazetten schatten den hoop volk op Zondag alhier toege stroomd op 10.000 menschen. Naar het geen wij uit goede bron vernemen mogen wij zeggen dat er in de statie 11.000 be taalde kaartjes ontvangen w erden. Daarbij dienen nog gevoegd al de soldaten, staats- agenten enz. dat maaktdat we zonder over drijven het getal van 12.000 te "boven ko men. En hier wordt er nog niet gesproken van trams, auto 's velos en voetganger zoo dat men het getal toegestroomde vreem delingen op 15.000 mogen schatten, 't Kan al gaan gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R fhijsdeelingen De prijsdeeling voor de Stadsjongenschool is vastgesteld op Dinsdag 9 Augustus en voor de Stads meisjesschool op Woensdag 10 Augustus telkens om 15 u. stipt in het lokaal derMid- delbare school. Leefte Heden ten dage zal er niemand meer verwonderd opzien wanneer hij hoort dat die of die stad zooveel of zooveel uit geeft om reklaam te maken, ten einde de vreemdelingen aan te trekken, in een woord om aan de inwoners leefte te bezor gen. Welnu, we weten met zekerheid dat er tegenwoordig onderhandeld wordt nopens het verkoopen van grond dienstig voor eene fabriek en dat er een klein ver schil bestaattusschen koopen en verkoopen. Waie het hier ook niet eene allerschoonste zaak, moest de stad tusschenkomen en het kleine verschil betalen. Naar onze simpele ineaungware zulks hier ook eene schoone s|>ëciitatie. 't Is 'wel fcaar dat zulks niet altijd kan gedaan worden, maar daar we hier een waar te kort hebben aan werkge vers, is de zaak het overwegen waard, want voor iemand die de zaak van naderbij onderzoeken wil, moet hij willens nillens tot de oveituiging komen dat de gevolgen van die daad verdragend kunnen zijn en dat de voor handen liggende gelegenheid eenig is. Roode Kruis Ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten van de Zegeboog, had het Roode Kruis ook zijn volk gezonden om hulp te bicden in den nood, en de bedienden hebben er wel hun werk gevon den, want van af het begin tot het einde der feesten, was de tent stampvol met zie ken. Verklaarbaar ook, want die inuren hier, zullen evenals te Jerusalem de muren der tranen mogen genoemd worden. De dienstdoende Apotheker op bondag 31° Juli is M houtekier, M eenenstraat Moedige daad. Op de lafste manier, denkende niet gezien te zijn trok een entre preneur den engelschen tekst af van onzen antwoordplakbrief. Mogen de Britten niet weten wat voor geineene streken uwe kliek uitluien moet om onze eerlijke handel wijze in een verkeerd licht te stellen, of, is het een lesje welke gij ons geven wilt en ons wijzen op de manier waarop wij ook moeten te werk gaan Wij zullen uwe les voorloopig niet vol- geri. Een klein verzoek slechts In t ver- yplg mijnheer, handen af, gij zoudt tot uwe schade kunnen vernemen dat zelfs een ultrapatriot de wet in acht moet nemen Die plpertenstreek vergeven noch verge; ten wij u niet? Ouderdomspensioen Woensdag 3 Augustus van 14 tot 17 uur en Donderdag 4 Augustus van 14 toi 16 uur zal men ten stadhuize alhier de uitbetaling der ouder domspensioenen van 3<ie kwartaal 1927 houden. MILITIELICHTING 1928 De Jongelingen der klas 1928 die een jaar uitstel of een onbepaald uitstel begee- ren de jongelingen der vorige lichtingen die éen jaar uitstel bekwamen en die de hernieuwing van hun uitstel verlangen; de jongelingen geboren in 1909 en 1910 die wenschen hun militairen dienst te doen met de klas 1928; moeten de vraag doen op het Stadssecretariaat van 1 Oogst tot 31 Oogst aanstaande. Bemerk wel: leder Familie, met ten minste zes kinderen in het leven en wier inkomsten niet te hoog zijn, heeft recht op éen onbepaald uitstel; 1.1. z. vrijstelling van den militairen dienst in vredestijd, voor éen harer zonen, mits deze het onbe paald uitstel aanvraagt. De Patriotards groote vrienden van den Engelschen. 't En is niet in de herbergen en restauraties waar De Ypersche Bode op tafel ligt dat onze Britsche üasten zóó gul zijn ontvangen geweestJa zoo gul dat de British Club alhier van zin is een lijst uit te geven met naam toenaam en adres waar hun landgenooten als palingen gestroopt werden. Waar is 't dat ze vier frank voor een demi betaalden en vijftien frank voor 3 broodjes met hesp AntwoordIn enkele groote hotels waar ze geen Vlaamsch willen spreken, en een groote Engelsche vlag aan de gevel uithin gen Wij wenschen onze menschen geluk dat ze zich aan geen zulke lage strooperij die veel kwaad aan Yper heeft gedaan plichtig gemaakt hebben. De Engelschen zullen op 't einde nog wel uitmaken wie hun ware vrieuden zijn! ifiiBiiiygiii Lezers Doet uw aankoopen bij de han delaars die hun aankondigingen in ons blad plaatsen. Becelaere. Zondag aanstaande,31 Juli, grootsche onthulling van het gedenkteeken onze gesneuvelden ter eere. 's Voormiddags, Hoogmis met gelegen heidssermoen door E. H. De Beir, legeraal moezenier. 's Namiddags, prachtige stoet van V.O.S. bonden en Vlaamsche muziekmaatschap pijen. met verschillende wagens en talrijke zinnebeeldige en historische groepen. Daar na onthulling van het gedenkteeken en gelegenheidsrede door Jeroom Lcuridan, oud-strijder. Vlamingen en oud-strijders van liet West- land, komt dien dag in massa naar Bece laere ter vrome herdenking van onze lieve dooden, die wij trouw blijven, omdat ze liet grootste offer voor V laanderen's ver rijzenis gebracht hebben. Boesinghe Uit een naklank der H Juli/eesten We moeten werken en stre- \en tot bewaring van christen vlaamschen Godsdienst, zeden, vrijheid, huisgezin en vrede. Het was een schoone daad zeker, van wege den Heer Burgemeester de 11 Juli- mis bij te wonen, en er te bidden voor den welstand van en met het geliefde Vlaam sche volk. Men moet het gebaar van onzen ge liefden herder waardeeren Dat hij den wensch uitte dat 11 Juli 1928 zou gevierd nog beter dan dees jaar in vollen broeder lijken vrede, eensgezind en door allen :de edele familiên, de hooge lui de boeren bur gers en arbeiders.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2