VLflfiNDERENS DOODENVELD le Jaargang N' 31. DE YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 31 Juli 1927. STAD DIKSMUIDE K. V. N. V. YPER - POPERINGHE POPERINGHE Hei is een blijde feit dat iedereen daar mee akkoord gaat In liefde en eendracht sterk en de goede Vlaming maakt deze leu ze tot de zijne Daar alleen kan liefde wonen Daar alleen is 't leven zoet Waar men stil en ongedwongen Alles voor elkander doet. V. O. S. Nota der Redactie Wij gaan na tuurlijk akkoord met dit artikel van onzen vriend, en wij zijn de eersten om den per soon ets de meening van onze tegenstre vers te eerbiedigen. Aan het hoofd eener door cn door Vlaamsche Gemeente als Boesinghe past slechts een door en door Vlaming, die den nood van zijn volk kent en inziet en zijn gemeente als Vlaming bestuurt. Van de goede Belgen die nooit een Vlaamsche daad stelden, die een heiligen schrik hebben voor onze leeuwenvaan, spaar ons Heer Ook de radikaalste Vlaming is te vinden voor een eendrachtige viering onzer sporen- feesten, maar dat men er dan liefst de edele familie die bij iedere gelegenheid lucht geeft aan haar Vlaamschvijandigheid buiten late. Men vergete te Boesinghe niet dat een franskiljon steeds een franskiljon blijft, en dat deze wolven de gevaarlijkste zijn, die in een schapenvacht gehuld, vrij rondloo- pen in den schaapstal. Elverdinghe Op 21 Oogst aan staande gaan alle Vlamingen naar Diksinui- de op jaarlijksche beevaart. Elverdinghe zal naar gewoonte een heele groep afzenden De fietsers vergaderen in 't Vlaamsch Huis. Het uur van vertrek zal later aangekondigd worden. Die wenschen per tram te reizen gelieven hun kaarten aan te vragen in het Vlaamsch Huis voor 7 Oogst. Men reist, zoo men het voor 7 Oogst aanvraagt aan halven prijs 7,30 fr heen en weer. Uit El verdinghe te 8,25 u. uit Diksmuide te 0 u. Wie zijn kaart niet aanvraagt voor 7 Oogst; zal verplicht zijn 14,60 fr te betalen. Dus Vlamingen zoekt uw profijt en vraagt zoohaast mogelijk uw kaart aan in het Vlaamsch f inis. Th ie It De groei onzer gedachteWij meldden verleden weke, dat de 1 eghem- sche vrienden een eigen weekblad ge sticht hebben. Die van Thielt willen nietten achteren blijven. Ook daar wordt een ga zet de wereld ingezonden Op ekonomisch gebied blijven de Thiel- tenaren evenmin ten achter: zij stichtten een weverij, Elandria-textiel, met een millioen kapitaal, ten einde de Vlaamsche werk krachten ter plaats aan arbeid te helpen. Waar socialisten en liberalen gestadig achteruitboeren groeit het Vlaamsch Na tionalisme in aanzien en macht. Laat de franskiljons van alle pluimage maar razen en schelden! Gheluvelt Aangesloten bij de ste vige vakbonden te lseghem kwam hier eveneens een afdeeling van het vrij Kristen Syndikaat tot stand. De sterkte der Vlaamsch Nationale werkersorganisaties ligt hierin dat alle politiek eruit gehouden wordt en dat de gelden niet voor politieke of ver kiezingsdoeleinden gebruikt worden, wat niet het geval is bij de socialistische of christen werkliedenorganisaties. Dat andere gemeenten ons voorbeeld volgen In het plan der Vlaamsche Verrij zenis is ook aan den Vlaamschen arbeiders stand een rijk deel toegemeten. Maar eerst moet over geheel Vlaanderen het net onzer sociale beweging gespannen worden. Wie op zijn gemeente iets voelt voor Vlaamsch syndicalisme wende zich tot juul Declercq, Vlaamsch Huis, lseghem. Meessen. Wellicht zijn er nievers gemeenten te vinden, zoo ongelukkig en karig bedeeld als de onze. Wij zijn het koninklijk gesticht kwijtgerocht dat toch zeker wel ons een inkomen bezorgde en de aanbesteding onzer kerk die op 10 Juni plaats had, en werd nog na de 40 gevraagde dagen niet goedgekeurd. Dat wil natuu - lijk zeggen dat ze te Brussel er geen vrede mede hebben en dat een nieuwe aanbe steding zal moeten gedaan worden. Wij willen dat allemaal aannemen, doch wat wij niet verstaan kunnen is dat er nog maals gedraaid en gewacht wordt. Of zal de aanneming gedaan worden met Okto- ber-November om dan nogmaals een jaar uitstel te hebben. Zie al de gemeenten van ons arrondissement hebben hunne kerk. Sommige retds zijn biet alleen lijk voltooid maar zelfs gemeubleerd en Meessen die zeker wel het meest gemarteld werd en heeft nog niets en zal nog twee drie jaren mogen wachten eer zij ooit eene kerk krijgt. Het woord moet ons van de lippen 't Is eene echte schandeEn zal er daar nooit niemand gevonden worden om zulks te veranderen. Zal er daar geen volks vertegenwoordiger voor te vinden zijn Wij wachten <S<,e Algemeene Bedevaart naar de graven van den Yzer ZONDAG 21 OOGST 1927 NAAR VOORMIDDAG 10,45 uurPlech tige H. Mis in open lucht, op de Markt te Diksmude, ter nagedachtenis van onze duurbare Gesneuvelden. Daarna vroomeen ingetogen OPTOCHT naar het oude slagveld van den Ijzer Plechtig Overbrengen van de geredde Heldenhulde-Zerkjes door Vlaamsche Oud-Strijders. 2. Bloemenhulde. 3. Gezamenlijke uitvoering van Vlaan deren van Renaat Veremans, onder de leiding van den toondichter. 4. Aanspraak door M. Adv. Eng. Ver- poorten, namens de V.O.S. 5. Gezamenlijke uitvoering van het Bedevaartlied Gedachtenis van Jef Van Hoof. 6. Aanspraak door Prof. Dr Fr. Daels namens het Bedevaartkomiteit. 7. GODSDIENSTIGE REDE bij het kruis, door E. H. Phil. Raes, aalmoezenier van de Vlaamsche arbeiders in Fransch Vlaanderen. 8. Gezamenlijke uitvoering van Het Kruis 9. Hulde door 'n Nederlandsch Afge vaardigde. 10. Uitvoering van Trouw aan Vlaan deren Luidsprekers zullen opgesteld- zijn. NAMIDDAG: 3u.: OP DE GROOTE MARKT. Voorstelling van een prach tige reeks PLASTISCHE GROEPEN, door de befaamde Turnmaatschappij GANDA, met gezamenlijke uitvoering van vol gende volksliederen, onder de leiding van M. Renaat Veremans, met muziekbegelei ding. uit te beelden door üanda 1. Mijn Vlaanderen lieb ik hartelijk lief. 2. De Zwarte Leeuw. 3. Klokke Roelandt. 4. De Blauwvoet. 5. Vlaanderen. 6. Arte velde lied. 7. Omdat ik Vlaming ben. S. Beiaardlied. 0. Het lied der Vlamingen. 10. De Leeuwen dansen (Groeninghe). 11Daar is maar éen Vlaanderen. 12. De Vlaamsche Leeuw. Eene VERMINDERING op het spoor van 35 o werd door de Nationale Maatschappij toegestaan. Het Sekretariaat der Bedevaart op 21 Oogst te Diksmuide gevestigd zijn op de Gnoote Markt (Stadhuis). Alle inlichtingen kunnen daar dien dag bekomen worden. De Autotocht wordtdit jaar ingericht door V.T.B. Yper (Markt) 9,30 tiur. Verdere inlichtingen i -den gaarne verstrekt door het SekretariaatO. DE LANDTSHEER. Groote Kaai. Temsche. Telefoon 134. Postcheck. 113.465. Giften voor 't jwopagandafondszullen in dank aanvaard worden. Voor alle plaatselijke inlichtingen, logement, ver blijf enz. te Diksmuide tijdig schrijven M. Gabt'. Geeraert bestuurder der V.O.S. Woumenstraat, Diksmude- Namens het komiteit der* Bedevaart naar de Graven van den !Jzern: (zonder win .tgevend do:!) Voorzitter, Onder-Voorziter, Sekretaris, Prof.Dr.Fr.Daels. M. Bulckaert. Cl. De Landscheer, [Temsche. Bijzondere trams, aan verminderden tarief zullen rijden naar Diksmuide, op 21 Oogst, ter gelegenheid van den beevaartziehier de prijzen heen en temg. Lijn Yper Diksmuide, langs Oostvleteren om. Prijs Yper 9,00 i' Brietcii 8,00 fr Elverdinghe 7,30 fr Woesten 6,80 fr Lijn West-Nieuwkerke Yper-Diksmuide Prijs West-Nieuwkerke 12,50 fr Wulverghem (hooghof) 11,80 fr Ketnmel 11,30 fr Lijn Watou Poperinghe Diksmuide Prijs Watou 10,50 fr St Jan 9,80 fr Lijn Poperinghe Diksmuide Prijs Oostvleteren 5,30 fr Crotnbeke 6,30 fr Re- ninghe 4,00 fr Merckem 2,50 fr De tram zal vertrekken uit Yper: om 8 ure en 's avonds uit Diksmuide om 6 uur. Degenen die be- geeren mee te rijden, worden verzocht hun naam op te geven, In Vlaanderen bij Marcel Soete, ofwel In 't BelfortRijsselstra^t n° 9. Ook nog bij het Bestuur van de V. O. S. M. Gerard Lamoot, Boter- straat, Yper, en Maurits Hollebeke Hondstraat Yper. De tram van Yper rijdt langs Oost-Vleteren naar Diksmuide, dewijl men bezig is met de brug van Steenstraete te herbouwen. Wervik. Stilaan vordert de Vlaam sche Nationale Werkersorganisatie met verheugende beginselvastheid in Zuidelijk West-Vlaanderen. In ons arrondissement was het Werviksche altijd de streek die het minst stemmen opleverde, en hier mogen wij nu groote verwachtingen koesteren. Onze lezers zullen zich wel de vaandel- vlucht van Missiaeti herinneren dat optre den van Vandenberghe beteekende de schop door den hoop waaronder de Vlaam sche Nationale gedachte sinds lang smeulde. Een schaar bewonderenswaardige werkjon gens stond hem terzijde en alzoo met de stichting van 't Vlaamsch Huis werd de beweging hier ankervast. Aan die moedige bende lste baanbrekers kan geen dank genoeg gezegd worden. Toen zij optraden was moed en durf noo- dig. Niet versagen is echter hun leus en zij zijn,bezield met den wil om van Wervick een tweede lseghem te makeil, de mislei dende roode oorlogsbudjettenstemmers en aan de vlaamschhatende Union Catholique verkochte werkersbedriegers ten spijte. Verleden week drukten we een schrijven uit Wervick over, vaandaag verleenen we volgaarne het antwoord dat K.V.N.V. Wer vick ons zendt Dat die Heer (V.O.S.), de eenheid aan predikt tusschen het Vlaamsch Huis en 't Volksbelang is al goed en wel maar die Heer weet zeker niet, wat die eerste jonge lingen voor de Vlaamsche Nationalistische zaak opnamen te verduren hebben gehad, en wat verzinsels die mannen al hebben rondgespreid rond den naam van André Vandenberghe. Zij die hem te samen met de staatskatholieke bende, toejuichten tij dens zijn debat met volksvertegenwoordi ger Missiaen op 5 April, spuwden nu hun gal uit tegen hem, omdat hij hier in Wer vick de grondsteen legde van het Vlaamsch Nationalisme. Eenheid opl 1 Juli toekomen de jaar, ja, maar op die voorwaarde, dat die zelfde mannen dan maar weeral niet gaan vertellen dat we niet gevraagd waren in den stoet en zoo meer. Met mannen die slechts Vlaming zijn op 11 Juli kunnen Vlaamsche Nationalisten niet mee werken. Samenwerking is met ons maar alleen mogelijk, als die mannen Vlaming zijn en niets anners, niet Vlaming en Belg, want die twee staan tegenover elkoar, lijk water en vnur, en ten slotte moet gij Kristen Werklieden toch overhellen naar de afdee ling der Union Catholique met name Kris ten Werkersverbond of naar onze groeien de Vlaamsche partijniet naar de twee. Wij Vlaamsche Nationalisten zeggen Kiest; K.V.N'.V. afdeeling Wervick. Wij ontvingen nog ^Igend artikel dat we graag plaatsruimte verleenen (Wervick) Zondag laastleden verscheen in dit blad een artikeltje ouer de eendrachtige herden king der 11 Juli feesten en over de noodza kelijkheid van samenwerking v. «Vlaamsch Huis en Volksbelang Wij Vlaamsche Nationalisten die niets beters wenschen dan eendracht onder de Vlamingen achten het echter wenschelijk eerst en vooral klaarheid te scheppen opdat die gewenschte eendracht enkel ten bate van Vlaanderen geschiede en niet ten bate van de Belgische staatskatholieke partij. Wat is het Vlaamsch Huis te Wervick en het Volksbelang Het Vlaamsch Huis is het lokaal der Katholieke Vlaamsche Nationalisten die strijden voor de algemeene welvaart in Vlaanderen langs den weg der algeheele dus ook politieke zelfstandigheid. Het Volksbelang is het lokaal der christene democraten aangesloten bij de Union Catholique Beige lijstgenooten van den franskiljonschen burgemeester,- mandatarissen die de weddeverhooging v. Koning Albert stemden, die de dictatuur van Francqui goedkeurden enz. enz... wij die meer dan gelijk wie ook naar Vlaam sche eendracht verlangen zeggen tot de christen demokraten Maaku los van een Renkin een 1 leyman een Vandevyvere. Strijd samen met ons op een Vlaamsch- gezinde basis, verbrijzel de gouden ketens die u aan Brussel binden dan kunnen wij samenwerken, al het andere is boerenbe drog en oogenvet blinding. Beter nog dat de christen demokraten met open vizier tot ons komen en publiek voor heel de bevol king den vorm dezer zoo gewenschte samenwerking bespreken. Spijtig dat het niet zoo zijn zal, zij mogen niet van de groote leiders en Zondag voor voormiddag liepen ze nog met hun muziek naar het «Te Deum Kunnen wij dan met die menschen samenwerken Reninghelst. Zondag aanstaande 31 Juli komt de Heer Jeroom Leuridan naar Reninghelst. De meeting grijpt plaats na de Hoogmis in de bovenzaal van Arthur Bafcop. Iedereen en inzonderheid de Natio nalisten worden uitgenoodigd. stak*. wm\ Arrondissementsbond. o Door het drukke Vlaamsch leven, inhul digingen van gedenkteekens, vlaggen ert Vlaamsche Huizen enz. is het niet mogelijk in de eerste weken de gewone vergadering te beleggen. Zij wordt tot binnen een maand verdaagd. Waarschijnlijk zal Volks vertegenwoordiger De Clercq het woord voeren.' Wij noodigen onze leden uit tot het feest te Becelaere Zondag aanstaande. Het is ook aller plicht aanwezig te zijn 7 Oogst te Poelcapelle, bij de inhuldiging der Vlag van Meester Butaye's vrienden, leder afdeeling zende onverwijld zijn toe treding naar Cyriel Van Brussel. Hel Bestuur Liberale franskiljons Dat zijn de gemeentebelangers van Poperinghe, dat moeten ze zijn op orde van de liberale bazen van Yper en van Brussel, van wien zij de nederige lijfknechten zijn dat heb ben wij toch altijd gezien bij provincie of kamerverkiezingen. Papenvreters en Vlamingenhaters zijn het, o, nog sluw en voorzichtig, maar ze hebben het met daden bewezen hoewel hun spreken en schrijven slechts liedjes zijn om de menschen in slaap te wiegen en zij op alle toontjes zingen dat zij de pastoors en tnaseurkens toch zoo gaarne zien en

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3