<;il'OOTE IMS Al IvOEKSEA De lastige karwei van een uaemairiut STAD Yi-"Lil Hippodroom por-IIookjo ZONDAG 31 JULB 1927 Drij/oii 8 0 0 0 Frank. TUINDAG 1927 om 3 uur stipt namiddag ingericht met de welwillende ondersteuning van het Stadsbestuur en opgeluisterd door de HARMONIE YPRIANA STAD YPER Zaterdag 6 Oogst Zondag 7 Oogst Maandag H Oogst Om 10 u. Kosteloos Tooneelfeest in Dinsdag 9 Oogst Om 9 u. Rouwdienst in S' Niklaaskerk vopr de gesneuvelde Ypersche soldaten van wegens de V. O. S. Om 15 u. Prijsdce- ling voor de leerlingen der Stadsjongens- school.in de Middelbare school. Om 20.30 u. Concert op de Statieplaats door de Harmo nie Ypriana. Woensdag 10 Oogst Donderdag I Oogst Om 10 en 14 u. Groote Schieting aan de pers op de Esplanade, gegeven door de Koninklijke Oilde Sint Sebastiaan, ter gelegenheid der 625c verjaring der stichting dier gilde. Om 15 u. Prijsdeeling voor de leerlingen der Nijverheidsschool, in de Nij- Zaterdag 13 Oogst Om 10 u. in de Stadsmeisjesschool der Rij--elstraat. OPENING der driedaag- sche TENTOONSTELLING van Hoenders, Kiekens, Konijnen en Duiven. Zondag 14 Oogst Maandag 15 Oogst 0. L. V. HeiDElvaari) Om 13 u. GROOTE VELOKOERS 7e Jaar (Groote Prijs van Yper). Om 14 u. Prijskamp voor 't lijnvisschen aan de Kaai, door de Maatschappij Fronthengelaars». m ONZE YPERSCHE RIETHODISTE» trek. Ook de Heeren Schepenen Sobry en Declercq waren er tegenwoordig. Al hetgeen we er te zien en te hooren kregen gaf zeker wel een bewijs van de degelijk heid van het aldaar gegeven onderwijs. De uitslag van den algemeenen prijskamp onder al de Collegen van 't bisdom kwam onze overtuiging dienaangaande nog ver sterken, want de zesde klas der moderne humaniora's mocht aldaar nogdrie schoone accessitten wegkapen en de rhetorika der oude humaniora 's nam er fier haar deel. Prachtig Ook moeten wij den Z. EL H. Principaal en de E. H. leeraren er over ge luk wenschen en wij zijn overtuigd dat de ouders alhier in de streek verblijvend niet aarzelen zullen hunne kinders aan zulke er varen meesters toe te vertrouwen, 't Is de schoonste belooning welke de ievervolle heeren mogen verwachten. FEESTWIJZER Om 18 u. Klokkengelui. Om 20.30 u. Concert op de Oroote Markt door de Har monie Ypriana. Om 10 u. Processie ter eere v. O. L. V. v. Tuinc. Oin 21 u. op de Vanden Peereboom- plaats GROOT NACHTFEEST door Max en Suzanne Daulay. Oefeningen op ijzerdraad. Vuurwerk. het Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraat, door de Maatschappij Kunst Adelt Opvoering van 1) Visscherseer drama 2) De Visschers van Blankenberghe zangspel. Om 20.30 u. Concert op de üroote Markt door de Vlaamsche Har monie van Yper. Om 15 u. Prijsdeeling voor de leerlin gen der.kostelooze Stadsmeisjesschool der Rijsselstraat, in de Middelbare school. het uiterste Vlaamsch zijn is slecht naar 't schijnt. Slecht voor de Franschen, de Belgen, denu, voorzeker. Gij doet mij lachen. Slechtdaar verstaat mijn leeuwenverstand geen knop van. 't Is ook maar leeuwenverstand. Vlaamsche meisjes, is dat nog bemin nelijk In natuurlijke dingen, zie ik met mijn leeuwenverstand veel klaarder dan veel menschen, vooral, als die dingen zoo klaar zijn als water. Maar die Vlaamsche jongens dubben er voor en bibberen. En ik moet dan opspringen en 11 Jnli vieren Te Groeninghe bibberde menig been dat is ook natuurlijk maar geen enkel hart, en eenmaal handge meen in vollen gang, ook geen enkel been meer. Strijd jaagt den daver er uit. Dat ze strijden, ze zullen niet meer beven. Ze zijn jongen hebben een toekomst, een heel leven wellicht dat op 't spel staat. Moeten ze hun kaars uitblazen opdat verheidsschool. Om 20.30 u. Concert op de Groote Markt door de Socialistische Har monie van Yper. Om 16 u. Concert op de Groote Markt door de Harmonie Ypriana. Om 21 u. VOLKSBAL in de Halle. St Maartenskerk. Glaswerk. Vijf inschrijvingen bevattende volgende aanbie dingen werden neergelegd. 1 Tavenier C. Hossey te Yper 144.000,00 2 Vosch Jules, Ixelles 210.000,00 3 Viscardi, Gembloux 242.092,65 4 Broeckaert Henri te Brussel 249.267,67 5 Verhulst Gustave, Gent. 261.885,80 Tentoonstelling. De tentoonstelling der werken van de leerlingen der Maria- school ingang Wenninckstraat, is zichtbaar van 14» tot 21» Oogst 1927. Kleingeestigheid Dezer dagen wer den vele en schoone kronen nedergelegd onder de zegeboog der Engelschen. Ook de V. O. S. en de Ypersche Studiekring had den er de hunne gedragen. Doch zie, een juffertje uit de Steurstraat vond het noodig het aanhanging kaartje ervan om te draaien Men mocht niet weten dat ook de Vlamin gen (Jaar hunne hulde brachten. Hoe dwaas! Nu dat juffertje die groote ieveraarster is meende hier ook te moeten ieveren! Gedreven door haat tegen de Vlamingen, hun taal en hun godsdienrt, spuwt een aterling opnieuw zijn w^kelijkschen laster uit in een weekblad. Dat zonderlinge pro duct van het hybridische Brussel meent in naam van het ééne en onverdeelbare vaderland de geestelijke en wereldlijke overheid op de vingers te mogen tikken, en hen aan te zetten banvloek op banvloek uit te deelen. Tot hij ontdekt werd oefende hij zijn oneerlijk stieltje van schrijver van naamlooze of geteekende lasterbrieven uit. Eerst tegen de plaatselijke middelbare officieele en vrije onderwijsinrichtingen, tegen de onderwijzers der lagere scholen, dan tegen de leden der Magistratuur, men schen die honderd maal hooger staan dan zijn eigen verwaand persoon. Met een bodemlooze schaamteloosheid past hij de ze niet zou afbranden Steekt ze in een doos. Willen ze niet branden, waarom wil len ze vuur? Leven is vuur. 't Vuur dat benauwd is op te brandeH Wie zich niet durft verbranden brandt niet Vlaamsche Leeuw, 11 Juli is een heete dag, uw taal geeft het uit En was 't 1 Januari, 't ware 't zelfde. Leeuw is leeuw in winter en zomer. Maar ik wist reeds iets van die studenten, van de oudere vooral. Een oude leeuw slaapt zoo vast niet. 'k Look soms een oog en zag ze voorbijgaan langs de vaart van Roeselaere filosofen als 'k me niet bedrieg of of langs de vaart van Danune, en telkens kreeg ik slaaplust van ze te zien 'k dom melde weer in en zag ze in mijn droom.. Ze zongen En hier gaan we 't hoofd omleege, Vuist de mouw in, kruipend bloed, t Oog mystiek, en t harte veege En ons naam ons bibbren doet. k Ril dan wakker en zeg Een droom maar gelukkiglijk Zou 't geen droom zijn? ssarsssss=s3sss voltairiaansche spreuk Mentez, mentez toujours toe. Kletspraatjes worden door hem naver teld als vaststaande dogma's de grofste onzinnigheden worden opgediend met voorgewende verbolgenheid. In den dienst van den Vlaamsch-vijandigen eenheids staat speelt hij zoo ietwat de rol van brie- schende leeuw, querens quem devorat Te zijner onderrichtinge halen we hier een paar staaltjes Waalsch patriotisme, aan dat al even aangebrand riekt als de ver dachte vaderlandsliefde der flaminganten. Als 't met zijn belgische furie gemeend is, zal hij een aanval in regel tegen zijn beste vriendjes moeten beginnen. Te Luik werd een Congres d'action Wal- lonne gehouden Zaterdag en Zondag, in tegenwoordigheid van een groot aantal Waalsche persoonlijkheden,waaronder par lementsleden Jennissen, Troclet, Victor Ernestgewezen parlementslid senator Renaud provinciale raadsleden Jean Roger en René Pouretgemeenteraadsle den, schrijvers advocaten, journalisten de vertegenwoordiger van de stad Luik, Vaiileux afgevaardigden van talrijke Waalsche groepen uit Brussel en uit de provincie. Om. den Belgischen misterstand te ver drijven, spreken ze als hun meening uit 1. dat het Zwitsersch statuut als voorbeeld kan en moet genomen worden, dat wil zeg gen, dat de Belgische bondsstaat zou be staan uit Brussel, het Vlaamsche en het Waalsche land; 2. dat de Belgische eenheid kan worden aangenomen, in zooverre ze deze confederatie van de Brusselsche, Vlaamsche en Waalsche staten beoogt 3. dat, in werkelijkheid, het er in 't leven van iederen dag meer om eendracht dan eenheid te doen is; 4. dat de nationale ken spreuk wijselijk gewaagt van Eendracht, en niet van eenheid, die macht maakt en een specifiek autonomistische kenspreuk is. Verstaat gij die taal Troclet is toch wel Waalsche socialist, en Jennissen een uitste kend liberale vaderlander Daar is werk op 't getouw voor 't slag en soort van onzen brusselschen fascist. Dat hij maar gauw van leer trekke tegen die Waalsche separatisten. 't Is nog niet alles De echte vaderlan ders hoeven te weten dat, Luik de cité Die oude pater Willem v. Saeftinge, kap pend met zijn blooten arm uit zijn bruine pij, op dien 11 Juli, dat was een duivelsche heilige En die was niet half zoo paterach- tig. Meisjes wat is er waar in mijn droom. Leeuw, wij hoopen vast dat maar voorbijgaande is. Maar wij zijn hier. Zeer vereerd Maar moet ik op joel met meisjes vandaag? Het is toch 11 Juli Is het 11 Juli Leeft 11 Juli van 1302 nog in uw 11 Juli Is hij dood beweent hem, slechts levende vieren 't leven en slechts strijden den strijd. Maar wij zijn vrouwen. Strijd past mannen. Strijd past allen. Vrouwen moeten vrouwelijk strijden. Ik weet hetgij zijt de blauwste blauwvoeten en de zwartste leeu wen... 'k ging zeggen leeuwinnen, en... ja, k zei het reeds, een leeuw spreekt moeilijk- met vrouwen En ik zou nu moeten strij den en vieren met meisjes? Strijdt ge mee. dan vier ik eerst strijden, dan vieren. ardeste verraad pleegde tegen België en Frankrijk als officieel Vaderland aanziet Da's wat anders dan, Vlaming en Waal meester elk in zijn land Ceux de Liège, zij willen aansluiting bij Frankrijk!!!! Op het programma der feestelijkheden had 14 Juillet de eereplaats als Luiksche fète nationale, en zulks op plakbrieven offi cieel geteekend door de Luiksche gemeente- lijkoverheden. Allée fascisten tegen die moet gij in 't geweer De eenheid aller Belgen, die gij zoo vurig aanpreekt moet toch gesteund worden op gemeenschappelijk liefde tot het Vaderland. Of is dat weeral maar noo dig voor ons alleene, en mogen de Walen de flamins aan hun zolen vagen en en Belgie avec, en slechts hun liefde aan Frankrijk betoonen Het vérité en Wallonië, erreur en Elandre keurt gij het toch niet goed Uw sermoenen over de une et indivi sible waarin gij den spanriem op de rug der Vlamingen zwiept, hebben wij nijdig afgebeten dentesuperbo en wij voeren er .niet slechter bij; maar zoo gij verder de waalsche actie «contre l'une et indivisible» stilzwijgend goedkeurt, dan zullen wij uw hysteriek prosa schokschouderend voor bijgaan, en van uzelf getuigen Quos vult Jupiter perdere, denientat prius! Volgens hun strooibriefje van over acht ilagen heeft de Paus de wapens onzer tegenstrevers gewijd. Dus weg met de Paus Die lieden dolen. Ziehier wat geschied is. Als de oorlog aan 't uitbreken was, smeekte de Paus Pius X den keizer van Oostenrijk, al 't moge lijke te doen om den vrede te bewaren. De Oosten- rijksche antwoorde loodDe oorlog wordt ons opgedrongen. Bede onze wapens te zegenerr. De Pauselijke antwoorde lood NEEN. Wil de antipaapsche schrijver hem doen kennerr. en aanveerdt hij zijn ongelijk te herkennen indien de zaak tegen hem uitvalt, verbind ik, schrijver dezes, mij al het mogelijke te doen om een afschrift van de pauselijke antwoorde te bekomen. Intusschentijd bied ik bedoelden schrijver den ruiker aan van eenen engelschen gezaghebbende» protestant, die voof den paus onlangs (1925-20) de volgende getuigenisse, afgelegd heeftVan al de souvereincn van Europa is de Paus de eenige wiens gezag met den oorlog gestegen is, omdat hij de eenige is die rechtzinnige pogingen tot vrede gedaan heeft. Moge de geur van dien protestantschen ruiker den strooibriefschrijver verkwikken als hij hem door paushaat onpasselijk voelt. Btijgroet aan protestantschen broeder Wij beloven het. Hoe kunnen vrou wen strijden Op vele wijzen. Is de tong geen dui zendvoudig wapen en - pardon, dat ik weer zoo leeuwsch tot vrouwen spreek hebt gij, vrouwen, geen tong De Vlaam sche jongens zullen u komen vragen, zegt hun Ik wil enkel een Vlaamsch strijder» dan kuntgij hun de rest gunnen in hun land. Maar Leeuw Leeuw is macht en geeft les in macht. Macht betuigt zich tegen machtigen. Dat wa. 11 Juli 1302. Macht der waarheid, macht om waar te zijn. Welaan Vroywen kunnen zingen! Zingt nu eens mee met mij een zang waarin geen enkel woord der waarheid weggemoffeld wordtVan stroomen Walenbloed «De Duivel uit het Zuiden »(men heett hem windstreek veranderd Slaat het Waal sche juk aan spaapdren en al zulke. Majr dan worden wij, vrouwen, ook slecht in de oogen van.„ Gij zijt het reeds. Laten we dus 't zingen aanheffen

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 5