DE KINDERKORF u:ia m:\v Z03I> Y<;iit ST. Aan a ?e Vlamingen! Edgard LOUAGE De dienstdoende Apotheker op Zondag 14" Oogst en op Maandag 15" Oogst is Mr SNOECK Groote Markt. f Zielmis HEN r I VlERSTRAETE gen van groote v erbinding in het arrondis sement Yper. Schrikkelijke botsing. De heer Lahave, bierhandelaar was Vrijdag per auto naar St Andreas bij Brugge gekomen, om een bezoek te brengen aan luitenant Samyn, zijn vriend. Hij had op 't kasteel zijn vrouw en zijn kind afgezet, en reed in gezelschap van den oppasser van den officier, zekeren Edmond Deketelaere, 21 jaar oud, naar Brugge. Op het oogenblik,dat hij de dreef verliet, waarlangs men op de groote baan Brugge- Oostende uitkomt,kwain er een torpedo, toe- behoorende aan den heer Wernant, te Etter beek en op weg naar de Panne, met groote snelheid voorbij.Dechauffeur remde onmid dellijk, maar kon de botsing niet meer voor komen; zij was schrikkelijk... De twee auto's werden beide zoo goed als geheel vernield. Deketelaere bezweek na verloop van cenige minuten aan de opgeloopen ver wondingen, en de heer Lahave werd in zorgelijken staat naar een kliniek te Brugge overgebracht Wat den chauffeur van den heerWarnant betreft, die werd slechts licht gekwetst. Het parket heeft een onderzoek geopend. Huis Gezusters ROEDOLF RIJSELSTRAAT, 21, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Nazareth. Wij zijn gelukkig te kun nen mededeelen dat in de laatste vergade ring van de gemeenteraad de leden, na onderzoek, de plans en het bestek van het gesticht Nazareth, goedgekeurd hebben. Mocht de aanbesteding nu ook niet ineer lang uitblijven. Wij wenschen het ten vurig ste voor onze oud-mannen die toch zoo hard verlangen, naar Yper terug te keeren. De Thuyndagen die ze hier overbrachten hebben daartoe natuurlijk veel geholpen. D'e moederstad trekt. Wij ook hebben dat allen ondervonden toen wij onder den oorlog ver weg van de streek onze dagen moesten slijten. Laat óns hopen dat alles ten spoedigste mogelijk zal vooruit gaan. Heeren van de Commissie voor Openbaren Onderstand, gij kunt de oude mannen van Yper zoo een groot plezier doen. Denkt er eens aan. Hunne terugkeer naar hier zal een der schoonste dagen van hun leven zijn. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Processie. De processie van O. L V. van Thuyne, trok Zondag door de straten onzer stad, onder bijzondere belangstelling en te midden een godvruchtige menigte. Ook de huizen waren bijna allen versierd. De processie verbetert van jaar tot jaar. Inzonderheid dezen keer is er bijzonderlijk groote verandering gekomen. De histori sche groep de schildknapen dragende de wapens van de bisschoppen van het oude- Yper werd fèl bemerkt, even als de negen koren der engelen, dragende de vereis^hte zinnebeelden. Zoo komen we stilaan tot de processie van vroeger terug, die zeker de schoonste was der streek. Stadsjongenssciiool - fbijsuitdceling Dinsdag laatst hadden we weerom een der puikste nummers der Tuindagweek, name lijk de plechtige prijsuitdeejing der Stads- jongenschool, die ons ieder jaar met een uitgelezen programma en een onberispe lijke uitvoering komt vergasten. Twee machtige korenLes moisson- neurs woorden van P. Denys en De Zegepoortwoorden van H. Schepen Sobry werden met brio door de leerlingen onder de kundige leiding v. toondichter C. Tïeberghein, schoolbestuurder, uitgevoerd. Dan kwamen de jeugdige artisten op de planken. Het kluchtspel van meester Jos. Van den Driessche kooitjezetters werd door die jonge tooneelliefhebbers meester lijk vertolkt. Zangers en spelers mochten een welverdiend applaus van wege de tal rijke toehoorders inoogsten. De Stadsjongenssciiool komt weer eervol uit den slag. Wij worden telken jare gewoon aan haar schitterende uitslagen. Al de leer lingen van den vierden graad, onderwezen door Jos. Van den Driessche, ten getale van 15, die deelnamen aan den kampstrijd bekwamen hun diploma waarvan 5 met de grootste onderscheiding. Bonte Georges, leerling van de Stadsjon genssciiool, is de eerste der meer 1100 meddeingers der arrondissementen Kor- trijk en Yper samen. Dezelfde eer valt ook aan Deltombe leer ling der St Aloysiusschool te beurt die het zelfde getal punten bekwam. Aan den Heer Bestuu.der en de Heeren onderwijzers de" Stadsjongenssciiool onzen besten dank en welgemeende waardeering. Ziehier de uitslagen van den kampstrijd. 1. Bonte Georges, 330 p. 2. Vanden Bulcke Germain, 327 p. 3. Demeycre Laurent, 325 p. 4. Leupe Willy, 319 p.— 5. Vandenberghe Henri, 315 p. 6. Ter- reyn Daniel, 307 p. 7. Vermeersch André 203 p. 8. Verbeke Maurice, 292 p. 9. Madou Komain, 284 p. 10. Bouchaert Daniel,283 p. 11. Verleure Evarist, 282 p. 12. Dethoor Lucien, 273 p. 13. Ouisquière Marcel, 271 p. 14 Talon Ernie!, 265 p. 15, Vandamme E., 265 p. V. O. S. B. V. O. S. De vergade ringen en de feesten welke de V. O. S. B. V. O. S. tijdens dekermisweek inrichtten zijn uiterst wel geslaagd. Maandag begon het met een prijsbolling voor de vrouwen en een kaarting voor de mannen. Het ging er in het lokaal gansch den namiddag druk toe. Dinsdag was de toeloop groot voor den lijkdienst die in zijn eenvoud, een dankbare hulde was aan de verdwenen broeders uit het wereldtorment. In de ver gadering die er op volgde wist Adv. Leu- ridan zijn oud-makkers uit den strijd met zijn bezielend woord, dieper te overtuigen van hun anti-militarisme en van hun Vlaamsch zijn. Een dankbare hulde aan wie verdwenen waren, een zich schrap zetten tegen het na kend oorlogsgevaar, dat was de les die ons dien dag gegeven werd. Antimilitarisme kan door de Vlamingen slechts bereikt worden wanneer eerst de Vlaamsche zelf standigheidsgedachte tot werkelijkheid zal geworden zijn. Ten slotte werden een twintigtal prenten van den teekenaar S. De Vriendtuitgeloo*. Een korte doch welgelukte vergadering Socialist of Antiklerikaal. In de jong ste gemeenteraadszitting kregen de talrijke toeschouwers een klaar overzichtder gi-voi - lens waarmee onze raadsheeren bezield zijn. Zoo de sociaal-demokraat Missiaen die oordeelde dat de Justice school diende gevrijwaard. Hij bekende vroeger althans dat, van demokratisch standpunt uit, de kinders van verschillende rang en stand, dienden ondereen ter school te gaan. Er moesten dus geen scholen zijn voor rijken alleenWij zijn het daarin ten volle met hem eens, maar waarom, gezel Missiaen, voor deze eenige gelegenheid niet eere gedaan aan uwe overtuiging Waarom Omdat, zoo geloof ik het, gezel Missiaen nog meer antiklerikaal is dan demokraat en in de afschaffing der Justice school het klerikaal gevaar der vrije scholen zag opduiken... De sosjes zijn tegen den gods dienst uiet, schreeuwen ze van op de daken; in dit bepaaid geval zag ik niet Jioe hij, als socialist voor de g'arme menschen streefde maar ik meen, en vele menschen met mij, wel gevoeld te hebben dat hif meer antiklerikaals is dan demokraat. Spectator. Examen Onder de dertig leerlingen welke de E. Broeders derChristeiijke scho len voor het ingangsexamen ter hooge- school aanboden w elke allen gelukten, tel len wij ook de heer Leonard Dehem, onzen stadsgenoot Wij wenschen hem en zijne zusters van harte proficiat Jufvronw Monica Flamey, komt met onderscheiding, ter Normaalschool van Thielt, haar tweede examen voor regentes af te leggen. Voor haar en de achtbare ouders onze beste gelukwenschen. Gouden Bruijoft. Maandag was St Pieterswijk in volle feest. De echtgenooten Logie-Voisin, vierden in 't bijzijn van hunne kinders en kleinkinders hun gouden bruilofL En naar oud-christelijk gebruik gingen ze eerst ter kerk, waar om 9 uur de de heilige dankmis opgedragen werd. De E. Z. der Mariaschool (Lamotten) zorgden voor de keurige uitvoering van het gezang en overtalrijk waren de vrienden en ken nissen die ten offer kwamen. Na het Te Deum werden ze aan de kerkdeur afge wacht en menig dicht en geschenk werden aangeboden. Het Vlaamsch muziek wilde daar ook bij zijn, en onder het spelen van opruimende stapmarchen ging men naar het Stadhuis, waar de heer Schepen hen verwelkomde en geluk wenschte. Het gebruikelijk geschenk volgde. En nu naar huis. En of het kermis wasHeel den dag door, leute en plezier en bij het scheiden hoorde men roepen dat dreunde in de lucht tot bij tien jaren. Onze kranige en alomgeachte ouderlingen beloofden het en wij verhopen uit der herten dat zij hun woord zullen gestand blijven. Een onze vadertje voor die goeie zielen en kan waar deugd doen. Een woord van dank aan de inrichters van het feest zij hebben het wel gedaan. tiongaartjes. Op 16 Oogst, dus Dins dag om 6 1 2 in het Katholiek Volkshuis zal een feest gegeven worden ten voordeele van het Christen Liefdewerk der hongaar- sclie kindertjes. Hongaarsche muziekanten, echte artisten, zullen de schoonste muziek hunner streek spelen. Ongeluk. Zondag zat de zoon E. D. oud 18 jaar en wonende op de ligytuinwijk met de kermis op de renne. Op ee.n zeker oogenblik verloor hij het evenwicht en brak zijn arm. Lamotjes, Wij zijn eventjes naar de prijsu tdeeling v.de Lamot'e; gaan zien. En onze beoordceling Hier is ze in twee woo den. Daar hebben wij ecne uitvoering van spel en zang bijgewoond zooals men er eene verwachten mag in de groote ko<t- scholen. Niets liet er te wenschen. Dat zegt entwadde In de wedstrijd voor de Staat zijn al de leerlingen gelukt. Dat zegt ook iets, hé En Zondag 14 Oogst, moet gij eens naar de tentoonstelling der werken gaan zien. En de vrouw mededoen, want die heeft er meest verstand van. En vraagt dan eens of de kinderen daar leeren werken Alles zal u toeroepen kijkt naar mij. Door de kinderen zijn wij gemaakt en hier bijeen gebracht. Ook kunnen wij de Z. E. Moeder Overste en hare medezusters niet genoeg bedanken om het goed dat zij doen. De belooning krijgen ze hier niet, maar later komt ook alhier, en daar zal 't nog beste zijn. Dankwoord. De familie Logie-Voisin bedankt van harte alwie medegeholpen heeft tot het opluisteren van de goude bruiloftfeesten. Nogmaals heeft St Pieters getoond dat het zijne oude leus gestand blijven wilSt. Pieters boven. Gevecht. Maandag avond omtrent 9 uur ontstond er twist tusschen de ver bruikers in eene herberg van de Hondstraat. De reden is onbekend. V an woorden ging men tot daden over en t en duurde niet lang of het bloed vloeide. M.L. werd duch tig afgetakeld. De bijgeroepen geneesheer moest de wonden toenaaien. De politie agenten hadden harden kamp te voeren. Eindelijk gelukten zij er in twee van de geweldigste beihamels naar het politiebu- reel op te leiden. JEHK£*l&r- SST -VTtiE «ÊJaBMi Vrienden en kennissen worden beleefd uttgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwo nen op Zondag 14 Augustus om 9 uur in de kerk der EE. PP. Ongeschoeide Kar melieten tot zielelafenis van Heer echtgenoot van EMILIE BATAILLIE rr^ .fTf1»" ■ibiwhiiim HET SUHHMOflRL ÏHH DEH WHTEBDIEHST Er werd reeds dikwijls en niet ten on rechte geklaagd over het onzuivere water dat sedert eenigen tijd door den wa- terdienst verschaft wordt. Maar het schan daal van het groen water en zoo is het wordt nog grooter wanneer we 't vol gende vernemen Sedert 21 Juli is het filtreerstation van Dickebusch weer in gebruik. Binst twee maanden kregen we dus ongefilterd water omdat mende nieuwe motor en de pompen van de nieuwe waterinrichting van Zillebe- ke moest nazien. Thans zijn die proeven gedaan. En weet ge wat die menschen nu uitgevonden hebben, om ons nog wat den duivel aan te doen. De stad krijgt nu een mengelingvan ongefilterd watervan Zillebeke en van gefilterd water van Dickebusch Kan het dommer! I laro! Waar blijft de degelijke inrichting van het leveren van zuiver water. Of zouden wc misschien nog wat belastingen moeten bij betalen? Hoelang nog? Hydro Tot op het laatste oogenblik hadden wij gehoopt dat het Hugo Verriest comiteit te Deerlijk, dat een beroepdoet op alle Vla mingen, zou ingezien hebben dat een man, die zijn stem tegen amnestie uitbrengt, niet langer als zijn voorzitter kon fungeeren. Daar een groot Vlaming wordt gehuldigd wenschen >x ij dat deze hulde niet vergald worde door het woord en de leiding van menschen die Vlaanderen r.och begrijpen noch eerbiedigen. V. ij verzoeken derhalve alle Vlamingen en Vlaamsche Maatschappijen zich eens gezind en tuchtvol van alle deelneming aan een aanwezigheid op dit feest te willen onlhouden. Geen enkel Vlaming ga dus naar Deerlijk. \X ij vóelen ons te scherper genoopt deze houding aan te bevelen daar het comiteit met zorg het algemeen Katholiek Vlaamsch Studentenverbond wegens zijn Vlaamsch Nationalistische overtuiging geweerd heeft. Het zal overbodig zijn te verklaren dat deze onthouding, die de loutere fierheid en de nationale trots ons gebieden, niet in het minst den persoon Hugo Verriest noch de familie Verriest geldt. Wie niet heel Vlaanderen in zijn begrip en zijn liefde kan omvatten moet er ook geen beroep op doen. Daarom één ordewoord niemand naar Deerlijk op Zondag 14 Oogst. Katholiek Vlaamsch Nationaal Verbond, Tak West-Vlaanderen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2