1® Jaargang N' 33. Zondag 14 Oogst 1927. Sint Jan-ter-Biezen (Watou) Provincie West-Ylaanfleren - Aanbesteding YPERSCH LEVEN «vervolg» Vsn Lnier» en elders YPEH.SIIHE B O b E Bijvoeysel. WBQHDDflHK3HBESni Op Zondag, 4 September e. k. hul digt de bond der KATHOLIEKE VLAMINGEN zijn vlag. Heel het Westland roepen we op Wie zal er niet aan houden Meester BUTAYE in zijn gemeente te komen begroeten? Vlaamsche Kerels, uw strijdbroeders op den grenspost zitten op den uit kijk Oii<l<'r<loms|M'iisioru<'ii Ziellier de hoofdartikelen der wet welke in het Staatsblad werd afgekondigd Art. 1. Van 1027 af wordt aan de be gunstigden met het ouderdomspensioen, voorzien bij de wet van 2(T Augustus 1020, gewijzigd bij die van 10 December 1024, een aanvullend pensioen verleend, waar van het bedrag wordt bepaald op grond van hettotaal bedrag der bruto-inkomsten, waarover de betrokkene en dë echtge noot (e) daarvan werkelijk beschikken, zon der rekening te houden met het ouderdoms pensioen. Art. 2. Is de aanvrager ongehuwd, weduwnaar of uit den echt gescheiden, dan wordt het bedrag van dat aanvullend pensioen bepaald als volgt: Bedrag der Bedrag van het inkomsten. aanvullend pensioen. 720 fr. en min 720 721 tot 1200 000 1201 tot 1680 480 1681 tot 2160 360 Art. 3. Wanneer twee echtgenooten nog in leven zijn, zelfs dan wanneer een van beiden nog niet pensioengerechtigd is mogen de bij artikel 2 aangegeven inkom sten 50 t. li. méér bedragen. Art. 4. Dit artikel betreft de mijnwerkers en is van geen belang voor onze streek. Art. 5. Het totaal bedrag der aan twee begunstigde echtgenooten te verleenen pensioenaanvullingen wordt bepaald op 1.75 maal het hij artikel 2 vastgesteld bedrag. Art. 6. Het aanvullend pensioen is ver schuldigd van 1 Januari 1027 af en wordt ui-gekeerd overeenkomstig een bij konink lijk besluit te bepalen regeling. -di t nankin iifitn.ifc* warrff w, au De familie MAERTEN-SREYBROUCK meldt met innige droefheid het overlijden van Simon riC'Clc ment iris Maarten dochtertje van Joseph en Jeanne SPEYBROUCK De lijkdienst had plaats te Becelaere, Donderdag 1.1. te 0 uur. Brugge. Den 3 September 1027, te half elf 's morgens, in het Provinciaal I lof van West-Vlaanderen, üroote Markt, aan besteding voor het leveren van drukwerk noodig voor den dienst van de provinciale taksen. De aanbiedingen op zegel, zullen ten laatste den 31 Augustus 1927 per post als aangeteckend moeten besteld worden de omslag zal vermelden Aanbesteding drukwerk-provinciale taksen Provinciaal Bestuur- Bureel 10, Brugge. Lastenkohier 1 fr. TBEKKMti BEB ¥£BW0£ST£ GLWcSfEX Woensdag morgen te 10 uur had ter Nationale Bank van Brussel de 63e trekking plaats der Leening 5 t. h. 1922 der Federa tie van de Coöperatieven voor ootlogs- schade. Het lot van 250 000 fr. isgewonnen door de obligatie n 12 der reeks 183170 De obligaties n 1 7 en I 8 dèr reeks 85866 winnen ieder een lot van 100.000 fr. De andere nummers dezer reeksen als- o .-. de nummer; .au de rce».- 8746 zijn uitkeerbaar met 300 frank. StJozefsschooi. Donderdag hadden wij de prijsdeeling voor de kinders van de twaalf klassen dezer zoo bloeiende school. Alles wat we zagen heeft ten uiter ste voldaan en al wie de tentoonstelling der werken van de zoovele kinderen bezocht heeft moeten bekennen dat de reeds zoo gunstig gekende school meer en meer de achting der ouders verdient. Voor den prijskamp hadden negen leerlin gen zich aangeboden en alle zonder uit zondering gelukten wondergoed. Eere aan den E. 11. Bestuurder en het onderwijzend personeel. Na het verlof wordt een twee de klas geopend op den Verlorenhoek.Hoe deugddoendeEen ware zegen Poperinghe. De Methodisten. Motie. De Katholieke Vlaamsche Na tionalisten van Poperinghe doen een beroep op de ouders, opdat zij hunne kinderen niet zo tden toelaten tot de Tent en rondreizende Auto der protestanten gevestigd alhier op de Paardenmarkt. hi die samenkomsten der zoogenoemde Evangelische Zending wordt onze Roomsch-Kathoüel e Dodsdienst aangevallen en worden gevaarlijke leerstelsels verspreid. Deze motie zal medegedeeld worden aan de pers. Kath. VI. Nationaal Verbond. Poperinghe, den 8 Oogst 1027. Het Bestuur. Brielen. Op Zondag 4 September wordt in onze gemeente het Vlaamsch Huis ingehuldigd en meteen de Vlag van onzen Vlaainschen Bond. Hoewel ook dien dag de vlaginwijding plaats grijpt van den Vlaamschen Bond te Sint Jan ter Biczen zullen toch duizenden Vlamingen dien dag eraan houden de voorvechters dezer gemeente aan te moe digen. Onze beweging is reeds in dit arron dissement zoover gevorderd dat wij gerust op een zeit'den dag, zonder vrees voor teleurstelling twee of meer Vlaamsche feesten kunnen op touw zetten. Vlamingen uit het Zuidelijk gedeelte van ons arrondissement, dien dag moet gij talrijk opkomen! Nooit bleef Brielen ten achter in alle plechtigheden. Laat uw toetredingen geworden aan Soenen K Vlaamsch Huis te Brielen. Wacht niet tot het laatste oogenblik uw naam op te geven. De Vlaamsche i larinonie van Yper zal het feest opluisteren, en een concert ten beste geven, wij zorgen voor een goeden spre ker, en de plaatselijke afdeeling van Brie len neemt het op zich te zorgen dat gij u dien dag te Brielen niet zult vervelen. Het verdere programma zal in De Yper- sche Bode en West Vlaming kenbaar gemaakt worden. UHUZilHHIIIBHIIB (■piiippiitpiMad Zitting van 4 Oogst 1927 om 18 uur. De Heer Voorzitter verklaart de zitting geopend om 18,10 u. Aanwezig: M. M: Sobry, Lemahieu, Dl luvettere, Vandamme, Vanderghote, L^ton, M;9siaen, Bossaert. 1 Proces-verbaal der zitting van 4 In- li 1927. De heer Sekretaris geeft er lezing van, M. Glorie komt binnenom 18,15 uur volgt M. Van Nieuwenhove. M Missiaen gew aagt van den brief aan den Gouverneur betrekkelijk de Tusschen- gemeentelijke Kommissie, waarop de Se kretaris lezing geeft van den brief. M. Declercq komt binnen. M. D'Huvettere wil spreken van de som men-verhooging der brandverzekering van de Stadsgebouwen, maar M. Sobrv zegt dit die zaak reeds in vorige zitting werd besproken en nu niet op de dagorde staat. Het proces-verbaal wordt goedgekeurd. AL Sobry deelt vervolgeas mede dat M. Bonnet zich over zijne alwezigheid veront schuldigd heeft. 2 Stedelijk kerkhoj - Orondvergtin- ningen. a) Na lezing van een brief van den Openbaren Onderstand, wordt het voor stel met eenpariglijk aangenomen M. Capoen treedt binnen out 18,20. b) Er wordt ook lezing gegeven vaneen schrijven van de Kommisie van Openba ren Onderstand waarbij uitleg wordt ver strekt over de verscnillige factors ter vast stelling der nieuwe huurprijzen werdreke- ning gehouden o. m.de nog te loopen pachttermijn, 't getal betonnen abris enz. de Kommisie drukt ook den wensch uit haar voorstel door de Bestendige Deputa tie te zien bekrachtigen. M Missiaen zegt geen vertrouwen te hebben in de Kommissie van Openbaren Onderstand en geen vrede te hebben met dat onduidelijk antwoord. Hij vindtheton rechtvaardig dat de eene landbouwers on middellijk de verhooging moeten betalen en andere slechts na enkele jaren. M. Glorie verwijt M. Missiaen dat het niet past een debat te houden in den Gemeenteraad, en verzocht hem kiaar en duidelijz zijne opmerkingen te maken. M. Capoen wijst' er M. Missiaen op dat er moet ingezien worden dat de boeren van 't front toch recht hebben op een voordee- lig regiem, en dat het de onwetendheid is in den landbouwerstiel die M. Missiaen de zaak doet slecht inzien. Bij stemming wordt de brief aangeno men. 4. Openbare Onderstand. Pacht- vermindering uit oorzake van geledene schade. Deze is bijzonder aanzienlijk geweest te St Jan-bij-Yper, door de hagelvlaag die in Juni laatst op de streek is neergekomen, én eene vermindering van pacht werd dan ook toegestaan. M. Missiaen verstaat dat voorstel niet, daar de pachten reeds zooveel beneden het tarief staan verders, als er schade gebeurd is, moet deze die een pacht of kontrakt aan gaat, er de gevolgen van dragen. M. Leuridan komt binnen om 18 u. 30. M. Lemahieu doet opmerken dat M. Missiaen mis is, gezien het geldt van pacht loopende over 1927, die vernieuwd is. Af. Missiaen. Vernieuwd, maar nog niet goedgekeurd. Af. Lepiahieu. Een gunstig advies werd reeds uitgedrukt, en eerstdaags zal de Bestendige Deputatie goedkeuren. Al .Capoen. M. Missiaen spreekt van akkoord of kontrakt, welnu zulks bestaat onder vorm van pacht tusschen landbou wer en eigenaar, en 't is deze laatste die de vermindering voorhoudt. Af. Leuridan. Ik vind het ook billijk zulks toe te staan. Ten andere wordt het zelve gedaan door andere bestuurlijke lichamen, zooals de Provintie, die zal over gaan tot uitdeeling van veredelde zaai granen. Af. Missiaen. Ja maar, aan alle land bouwers, niet aan enkele. Af. Leuridan. Eene daartoe ingestelde Kommissie zal oordeelen over het o geteisterd-zijn. Af. Missiaen. lk heb geen vertrou wen in zulke Kommissie. Met 10 voor, 1 onthouding (Vandamme) en 2 neen (socialisten) wordt het voorstel gestemd. 5 Openbare Onderstand Open bare verkooping van eene partij zaailand, groot43 a.30ca.gebruikt doar Cyriel Eieuw te Poelcapeile. M. Sobry leest het voorstel tot verkoo ping van dien grond, met het wponh.uis dat .er op gebouwd staat, en betoont het geldelijke voordeel dat door de plaatsing van den verkoopprijs zal verwezend ij kt worden. M. Missiaen wil weten hoelatty dc pacht nogloopt.Hij neemt aan dat de plaatsing in Staats weerden, een schooner interestgeven zal dan de verpachting tegen 130 fr. 's jaars maar verzet zich in princiep tegen elke ver kooping. De meerderheid stemt voor de verkoo- ping. 6 Openbare Onderstand Herop bouw van het Oude-mannengesticktHet Nazareth Het bestek beloopt 207.000 fr., waarde K'!4, volgens de verklaring van M. Sobrv Af. MissiaenVerontschuldig me dat ik onderbreek, maat 'k moet verklaren dat ik me ook niet zal kunnen uitspreken voor dien heropbouw, naar de verouderde ma nier waarop de schikking van het Gesticht is opgevat. De zalen zijn niet praktisch aan gelegd. Zie het voorbeeld van andere ste den, waar de oudjes samen in welgeschik te huisjes hun leven slijten. We mogen de wreedheid niet begaa'n van menschen te scheiden in hun ouden dag, dieganschhun leven samen gezwoegd hebben tot het op brengen van hunne kinderen. Besteken plan worden door de meerder heid aangenomen. 7 Nijverheidsschool Rekening 1926. Rekening goedgekeurd. 8 Kerkfabriek van St Pieters Re kening 1925. Goedgekeerd met 10 ja, 3 onthoudingen (Van Nieuwenhove - Missiaen - Bossaert) 9 Financiën Nieuw krediet en aanvullende kredieten. a) M. Sobry gewaagt van de berekenin gen ter afhouding van de interesten en de verschuldigde sommen, ten einde den Lieer Ontvanger toe te laten zijne boeken in re gel te brengen. Goedgekeurd. b) M. Declercq's vraag om nieuw kre diet draagt op de volgende zaken: 25.000 fr. voor onderhoud der hovingen en wandelingen; 30.000 fr. voor wegen en straten 30.000 fr. voor de waterleiding; buizen en kelders. M. Declercq legt uit hoeonvuorziene uitgaven de vroeger gestemde kredieten uitgeput hebben en zegt dat, zekere nochtans noodige werken zullen moeten stopgezet worden en werklieden afgedankt. .M. Sobry zegt dat de stad over geen geld meer be schikt, die werken zullen moeten uitgesteld worden 10 - Verordening op het s/andnemen, verkeer standgeld der huurrijtuigen en autos-wijziging. Ontwerp goedgekeurd. Gemeentelijke lagere- en bewaarscholen der St Janstraat. Om reden van besparingen stelt 't Schepencollegic de versmelting voor met deze der Rijsselstraat. M. Sobry geeft verslag over inkomsten en uitgaven. Er is een tekort van 420.000 fr. Hij zegt hoe er mid del ware de bewaarschool in de Rijsselstraat te hou den, en de lokalen der St Janstraat als huishoud- en bleekschool te benuttigen. M. Bossaert: Uit besparing doet ge dus eene school verdwijnen M. Glorie: Ik vraag aan dendienstdoenden Voor zitter of hij de meening van M.Colaert heeft gevraagd vooraleer zulk voorstel te doen. 1 lij is wel ziek, maar toch nog niet dood. Mijne vraag is niet bescheiden, maar welk is zijn advies Al. SobryHij werd uitgenoodigd tot deze zitting. M. Glorie: Dat is te sterk (Gisteren woondet gij nog de prijsuitdeeling dezer school bijen ge deedt er loensch wenschen van volharding en voortzetting van het goede onderwijs die er gegeven iwordt en vandaag >telt ge voor die school af te schaffen! 'k Be klaag u als mogelijke opvolger van M. Co kiert. Al. Missiaen k neem aan dat besparing moet ge daan worden, maar tusschen afschaffing eenerschool. en t kosteloos maken er van bestaat er verschil.. M. Declercq Mijn gedacht was ook van eenekos- telooze schoof te maken, maar zonder meer uitbrei ding der school van de Rijsselstraat zullen geene toelagen meer van den Staat verkregen worden. M. Leuridan: De oppositie partijen van Liberalen en Socialisten wenschen zeker te weten wat wij daar over denken. De redens van 't Schepencollege heb- bgn me overtuigd. Wat men ook zegge, de uiteenzet ting bewijst juist het praktische van de oplossing voorgesteld door het Schepencollege er bestaat geen te kort aan lokalen, maar te kort aan doelmatig gebruik der loka en, namelijk de verzameling van al. de kinderen van 't Lager Onderwijs in ééne school, in de Rijselstraat. 't Eerste profijt is dat de huishoudschool van de Rijsselstraat seffens de hangars en de lokalen der St janstraat beschikbaar krijgt. Dat is anders of wat M. Van Nieuwenhove voorstelt maken, breken lappen, tappen.,, k Oevoel dat M. Glorie me gaarne op princtepstenrin brengen zoo tKan me weinig syhcivn «at t Schepencollege of andere personen er over denken. Wel ja, ik'handel ook om een beginselreden. M. Missiaen heeft in eene vorige zit ting gezegd dal de kinderen e. armen ca. rijken zou den moeten vermengd opgevoed worden, opdat ze niet vreemd van elkaar blijven zouden welnu dat is pust gezien van een -ocual standpunt. Verders was de voertaal in die school fransch. en hier ben ik niet tegen die taal zelf. maar tegen het gebruik en-an a/s opvoedingsmiddel, wat ook tegen het gedacht was van. 't g-zond gebleven Yperseh 1 olk. Daarom zullen

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3