DECARNE ZUK DUL I Vanüen Ssqut liia Mmi was i:\\ DE KINDERKORF Edgard LOUAGE litH'k- <*ii StPcmltMiUkfrij STAVELE ZOADAGKl'ST. De dienstdoende Apotheker op Zondag 21" Oogst is m houtekier, Meenenstraat 't Vaderland gaat om zeep... In Rechte en in Feite Rijtuig ongeluk. Zaterdag morgen _'ing H. Spiegels huurhouder, met zijn rijtuig naar St Pieterswijk trouwers gaan halen. Gekomen aan de Oude Kleermarkt kwam een landbouwer met zijn tilburij aangereden en botste met zulk groot geweld op het rijtuig dat al de ruiten stuk geslagen waren. O. L. V. van Thuyne Gilde. Zondag laatst na eene algemeene Communie in St Jacobskerk, waaraan veel leden deel namen was het ontbijt in het College. Eerw. Heer Principaal zat voor. Het ging er jeugdig en vreugdjg. Ook werden nut tige wenken voorgesteld en aangenomen. Meer leven moet en zal er komen in onze vroegere zoo bloeiende vergaderingfees tjes, voordrachten en dies meer. Dat hebben we noodig. De E. H. Proost zal daar voor weten te zorgen en de oud-leerlingen van 't College zullen zonder uitzondering trach ten van de gilde deel te maken. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Processie. Tusschen twee regenvla gen heeft de processie van St Jacobs haren gewonen ommegang gedaan midden eene ingetogene menigte. Veel nieuws hebben we in de processie gezien. Zeker valt het eene meer in den smaak dan het andere omdat het meer bezorgd is, maar over 't algemeen moet er gezegd dat de processie veel verbeterd is. Ons Vlaamsch muziek was hier ook bij en de Yperlingen waren overgelukkig ons muziek onder de pro cessie het Thuyndaglied te hooren spelen, 't Was reeds zoo lang geleden St Maartenskerk. - Wij ineenen te mogen zeggen dat de moeilijkheden welke hier in de \freg stonden efi alle verder werk mogelijk maakten eindelijk geweerd zijn. De goten zouden nu in lood gelegd zijn •en de afleiders welke vroeger in rood koper waren zouden nu in zink zijn. Zoo zal er toch eindelijk kunnen voortgedaan zijn inct de dakingen. 't Is meer dan tijd ook Huis Gezusters ROEDOLF RlJSELSTRAAT, 21, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Thuyndag. Onze thuyndagfeesten en zijn zeker met het gewenschte weder niet begunstigd geweest en toch mogen we zeggen dat er veel, zeer veel volk naar de stad gekomen is. Met veel voldoening heb ben de oude Yperlingen bestatigd dat er stil aan voortgedaan is met onze openbare gebouwen en 't is te hopen dat ze 't naaste jaar zullen een begin zien van de werken aan onze wereldberoemde halle. Tentoonstelling E. P. Capucijnen. - De Tentoonstelling der werken voortkomende van de missiekransen was waarlijk schoon •en diende nog grooteren bijval te hebben. Doch, 't moet gezegd, de dagen waren ook maar slecht gekozen en 't is te hopen dat er voor toekomende jaar daarmede zal rekening gehouden worden. Het werk is te schoon en de iever onzer missiewerkers te groot om niet meer beloond te worden. Baankoers. 16 vertrekkers. Prachtige koersBijzonderlijk voor de vier eerste. Tegenslagen naar gewoonte. De uitslag is de volgende 1. Ghekiere Alf. van Yper.^ 2. Viaene Achille van Zonnebeke. 3. Devolder André van Cachtem 4. Noter- dame van Yper. 5. Lamey van Pope- ringhe enz. Langs den weg, aan de Maria- bilk te Kemmel stuikte een Poelcapellenaar die op moto zat met Verwaerde tegen een boompje met het ongelukkig gevolg dat hij deerlijk gekneusd en buiten bezinning opgenomen werd. Kroonluchter. De prachtige Kroon luchter van de Kapel van Belle's Godshuis die bekend staat in den Baedeker als een iets van onschatbare waarde, zal binnen de maand hersteld zijn en den reeds zoo grooten schat der aldaar voor handen zijnde kunstwerken komen verrijken. Examen. Jufvrouw Simonne Desaver dochter van Heer Gerard, onderwijzer, heeft haar laatste examen voorwetenschap pelijke regentes gedaan ter normaalschool van Eecloo met de grootste onderscheiding Jufvrouw Margareta Delahaeye oud- leerlinge der Rousbrugge-Damen, heeft ter normaalschool van St Amand, haar tweede examen gedaan voor regentes met groote onderscheiding. Jufvrouw Rosa Tainboryn oud-leerlinge der Rousbrugge-Damen komt hare tweede examen te doen voor onderwijzeres ter normaalschool van Thielt, met onderschei ding. Aan de Jufvrouwen en hunne acht bare ouders onze beste gelukwenschingen. Jufvrouw Germana Wullus, dochter van Heer Wullusoud-leeraar aan de Staatsmid - delbare school heeft haar examen van regentes (3Je jaar) met onderscheiding afgelegd. Van harte proficiat. De Hongaarsche Familie Szcrvanszky te Vper. Dinsdag laatst was het een bui tenkansje voor het publiek in de zaal van 't Kristen Volkshuis. Eene familie Hongaarsche muzikanten gaf er een puike muziekavond van klas sieke werken. Zij vingen het feest aan met een quatuor in mi-bemol van Schubert voor snaartui gen dan volgde een Hongaarsch wiege lied, solo voor vedel en klavier vervolgens speelden zij een kwintet voor snaartuigen eqn kwintet var^ Mpzart voor klarinej eu snaartuigen en eene solo voor vedel met begeleiding van snaren kwartel. Al deze stukken, doornaaid van moeilijkheden, wer den met den meesten samenhang uitge voerd de eenheid van toon was wonder vol, de schakeering volmaaktkortom een buitengewoon gcoèfend spel. Dc familie Szervanszky mag terecht onder de beste kunstenaars van Europa gerangschikt wor den. Om den feestavond te sluiten voerden twee Hongaarsche juffers, in nationalen kleederdracht, eenige Hongaarsche dansen uit, met begeleiding van vedels en klavier. Een ware kunstavond dus, waarover het publiek uitermate voldaan was. Jammer dat er, door te weinig ruchtbaarheid, niet wat meer volk was. Een die er was. Franciscaansche Derde-OrdeCapucijnen - straatYper. Zondag, 21 Oogst, te 9 t Plechtige Mis van wege beide afdeelingea der Derde-Orde, ter eere van St bodewijk, hun Patroon. 's Namiddags te 5.30 u., algemeene ver gadering van Broeders en Zusters met plechtige Inkleeding en Profes van een veertigtal leden. Tentoonstelling van neerhofdieren in de Stadmeisjesschoot der Rijsselstraat. De tentoonstelling was eeii bezoek over-waard en er was ook veel belangstelling bij de bezoekers. Spijtig nogtans dat op de kooi het ras of de herkomst van de dieren, als mede de naam van den kweekertentoon- steller niet was vernield Dat is goede reklaam voor Yper! Meer en meer vernemen wij dat zekere hotels van de stad de vreemde bezoekers prijzen aanrekenen die waarlijk op woeker gelijken. Zondag laatst nog kon een heer uit Brussel, die met zijn autogeleider in een gasthof een sobe. middagmaal had geno men, zijne verontwaardiging niet verber gen bij 't bespreken van den prijs dien hij daarvoor had moeten betalen. Hij beloofde ook zijne menigvuldige vrienden en ken nissen te waarschuwen. De fameuze schreeuwers van Yper herleeft zouden beter doen van eens in hun blad of door hunne aanplakbrieen deze u.vm!:er>-praktijken af te keu v: want de kale faam die onze Stad daardoor bij de vreemdelingen verwerft zou wel kunnen de oorzaak zijn dat de bezoekers van langs om meer uitblijven. TEL: Rousbrugge, 28. KUNST-AFF1CHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKT1EN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekenningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP O Ja, ze zijn toch zoo gloeiende dul Wie? Ilewel hebt ge den plakbrief niet gele zen, blauw op wit, van de liberale «grond» wettelijke verecniging Hij is op de hoeken der straten «gepapt» bijna overal neffens 't plakaat van den socialislischen kluchtzanger uit d'onthoof- ding. Zeker om ln denzelfden toon te zijn Klucht-Koleire en Klucht-gezang! I)e broederlijke papenvreterij vraagt dat. Ha, de fameuze bloeiende liberale grond wettelijke vereeniging ofte associatie, met hiar ledental van diep in de zes en twintig en Noi.f allen liberale pratiquants, of vrijdenkers en framassons, die met ruzie nog twee vertegenwoordigers tellen onder de vijftien gemeenteraadsleden, en die noch in provintieraad, noch in Kamer, noch in Senaat, nog iets te piepen hebben, daar overal buitengeborsteld en vervangen zijnde door hunne kweekehngen, de Socios. Ze zijn om in bezwijming te vallen die mannen, en kunnen het niet verkroppen dat in de jongste gemeenteraadzitting acht leden gevonden werden, die, het belang van stad ter herte nemend, en getrouw aan de zending, hun door de twee derden van het kiezersco ps toevertrouwd, de afschaf fing van eene kostelijke en nuttelooze school gestemd hebben, waar ieder leerling vier honderd vijftigfrank 's jaars kostte. Eene jaarlijksche besparing voor de stadskas van rond de vijftig duizend fratik, eu dit zonder hoegenaamd in niets het onderw ijs te schaden of te belemme ren, dat is het ongehoorde afgrijzelijk schelmstuk dat die acht dwepers en kleri kale kwezels bedreven hebben, en waar voor zij dienen geschandvlekt te worden Klerikale dwepers en kwezels Daar hebben wc 't Nu steekt de tuit Van het liberaal ezeloor uit. Nu begrijpen we de antiklerikale woede. Door het afschaffen van die kostelijke meisjesschool, zullen waarschijnlijk de in stad bestaande kostscholen, gehouden door kloosterzusters, eenige nieuwe leerlingen aanwinnen. Daar is het schandaalDaar ligt het gevaar Dat denkt regelrecht tegen de leerstelsels van het liberalisme en van de vrijmetse larij, wier eenige reden van bestaan is oorlog op leven of dood aan den Katho lieken Godsdienst Wij danken de Liberale Grondwettelijke vereeniging zich, in deze aangelegenheid, zoo duidelijk en onbewimpeld ontmaskerd te hebben. En de rechtschapen Yperlingen zullen eens te meer kunnen vaststellen door w ie hunne godsdienstige gevoelens het be>t gevrijwaard zijn, en hunne belangen het best verdedigd. Overlijden. E. P. Butaeye die tijdens de laatste zending hier zoo'n grooten bijval had, is schielijk overleden te Rousselacre den 16 dezer. Noodkreten en uitingen van verontwaar diging zijn opgegaan in de super patrio- tische dagbladen van ons dierbaar vader land omdat het edele driekleurig vaandel, zinnebeeld van al het goede dat den Vla ming in België wordt gegund, op Zondag 7 Gogstj. I., zijnde P Zondag van Thuyn dag, van den gevel van 't Stadhuis werd ingetrokken. Onder de bedreiging der flamingan ten, zoo luidt het, deed de dienstdoende Burgemeester de nationale vlag inhalen, hetgeen een hevigen twist teweegbracht tusschen voormelden Schepen en een luite nant van het brandweerkorps. 1 let gerucht loopt dat muteren gedeeld werden, doch 'k geloof er niets van BesluitDat onbeduidend hoopje heet hoofden van flaminganten moet eene macht geworden zijn, om Burgemeesters te doen beven Ook heeft de brandweer-luitenant gedurende den oorlog eene eenige gele genheid gemist om met het geweer dat schoone vaandel te verdedigen, want nu, dat hij slechts in 1927 negen jaar na dat alle levensgevaar bij de verdediging van het dierbaar België geweken is, zijne vader- landsche gevoelens tot gloeiens tóe voelt ontvlammen, blijft hem nog als eenig ver- koelmiddel zijne brandspuit over... Twas Thuyndaghfeest, endenaer ouder sede Upt wethuis van de Ypersce stede Hog he in de tocht te swaeynen hinc Dat onvlaemsce drye-coleuren dinc. Doe seyde menecheen met luder tae/e u Here Scepen, ghine doet nyet waele, Die vlagghe met die Leu van Vlaenderlant, Ghine hebbet se nyet upt Wethuis ghc- 'plant Die Scepen dachtTis regt dat sie vrae- fghen, Maersoudcdie Lcude Walscen behaeghen Ende seyde daerbi, - maer sulx was nyc [vroed, -Iy Ypersce vlagghe alleene is hier gort. Die Walsien sulx egt er qualyck annnesaeghen Ende ginghen hen b i den ceuninc beclacghen, Sn seydenHi maecket die dryecleur van [cant Dat brenget dangyer in Belgenlant! Here Scepen onwys beraen, hoort ghi hun cyvcn Lade ghi wildet toch spaeren die quaede ca- tyven Maer twighi vreezet hun screeuwen soluud. Die raboudensie lachen di uut. Wi, diecoppige Vlaemsee, doen ons eyghen [wille, Ende ons laet dat Waeisce crayen stille, Ende wi nesien dat volcsken nog nyet staen. Here Scepen nemet daer exempel aen! Het Maandblad van het Verbond van bet laamsch Persooneel der Openbare

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2