DECARNE stavele verklaring Edgard louage het winteruur De dienstdoende Apotheker op Zondag 18 September is m houtekier, Meenenstraat H. Vanderohotk M. Rosa Vandorpe eerste prijs in uitmun- tenheid van de muziekschool te Kortrijk): dat het onderwijs in teekenen schilderen onder de leiding staat van niemand min der als van den wereldberoemden teeke naar heer Jos. Speybrouck uit Kortrijk, gelijk het onderwijs in de muziek gericht wordt door den bestuurder der stedelijke muziekschool, heer Karei de Lutter, ten slotte, dat het gesticht beschikt over een zeer moderne sanitaire inrichting. En men zal moeten getuigen dat hier door Vlaamschen durf en betrouwen in den eigen aard en de gezonde pedagogiek een stuk werk geleverd werd dat de vergelij king met om 't even welkeopvoedingsinrich- ting glansrijk kan doorstaan en de inricht- sters tot eer strekt, zooals het bij de Vla mingen rechtmatige fierheid opwekt. O. L. Vrouw van Bijstand, dat we ook bezochten, in 't midden der stad gelegen, is minder duur in prijs, bescheidener van inrichting, maar even degelijk en hervormd in opzicht van onderwijs en opvoeding. Opvoeders en opvoedsters van Yper en omland, zoo iets moest ge ook aan de Vlaamsche en aan alle verstandige ouders bezorgen. Zoo iets moet elkeen die 't kan zich te nutte maken en ondersteunen B1HI1ËIEBI8BI YPERSCH LEVEN: Vlaamsch Economisch Verbond Af deeling Yper-Poperinghe. Op Zaterdag aan staande, den 17 September, zal Mijnheer Arthur Muiier, doctor in de rechten en beheerdervan Maatschappijen, uit Kortrijk, voor de V. E. V. Afdeeling Yper-I'ope- ringhe eene boeiende voordracht geven in t Vlaanderen bij Marcel Soete te Yper, om 3 uur 's namiddags. Onderwerp Een blik op het zakenleven, de strijd om het bestaan, bescherming en vrijhandel. Het bestuur hoopt dat al de leden er zullen aan houden deze vergadering bij te wonen. Het Bestuur. Schilderijen. Zooals we vroeger reeds zegden zullen de schilderijen an St Maar tenskerk, welke aan de vernieling ontsnap ten, hersteld worden. Zaterdag laatst is men ze komen halen, 't Is de Heer C. Van- leegenhoeck van Brugge, specialist in 't vak, die ze onder handen nemen zal. 't Is dezelf de die de schilderijen toebehoorende aan de.Commissie van Openbaren Onderstand zoogoed heeft weten op te frisschen. Jam mer maar, dat die meesterstukken wegge stoken blijven. Ware het niet mogelijk, ze jn Belle's Godshuis in de eene of de andere zaal bijeen te brengen, waar de menigvul dige toeristen gelukkig zouden zijn die te komen bezichtigen. Men klaagt altijd dat er geld te kort en de nieuwe bronnen ver stopt men. Waarom, wij vragen het ons af. Laat ons hopen dat de schilderijen van St Maartenskerk, eens dat ze opgefrischt zijn en dat de kerk gedaan is, zullen opge hangen en tentoongesteld worden. DE K l HDERKORF Huis Gezusters ROEDOLF RIJSELSTRAAT, 21, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Ongeluk. Zaterdag was Daniel Wel- kenhuysc oud 35 jaren, ongehuwd en wonende langs de Maarschalk Frenchlaan in eene herberg bij zijn huis aan het klap pen over duiven. Hoe het juist kwam en hebben wij niet te onderzoeken, in alle geval kwam hij op zeker oogenblik met zijn rechterhand in de ruit te recht met het ongelukkig gevolg dat al de pezen afge sneden waren, 's Anderendaags werd de heelkundige bewerking er van in het hos pitaal gedaan. Naar Cornelius. - De Yperlingen en mogen niet vergeten dat Vrijdag 16 Sep tember de negendaagsche plechtigheid ter eere van den H. Cornelius te Brielen begonnen is. De gewone Mis is om 8 uur. Maandag en Dinsdag jaargetijde om 9 uur. O. L. V. van Sa lette. Het zij nog maals herinnerd dat alhier de groote toe loop naar de kapel der Arme Klaren, ter gelegenheid van de negendaagsche plech tigheid van O. L V. van Salette, vandaag 18 September begint. Het kerkje zal zeker veel te klein zijn. LEEIH EX V'LAGGKX gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Dinsdag met valavond kwam een bewoner den beestenmarkt met zijn velo gereden langs den Dickebuschsteenweg. Op zeker oogenblik kwam een auto aange reden en om denvelomante mijden zwenk te hij en wel zoo hard dat deze kantelde en tegen de pilasters van de valsche brug te recht kwam. Gelukkig zijn er geen gekwet sten. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade. KV. N. V. Yper-Poperinghe. Arrondis- se/nentsraad. In de jongste vergadering van den raad werd met algemeene stem men besloten er in ons arrondissement een bezoldigd propagandist op na te houden ten einde te komen tot een stevige sociale organisatie. Intercommunale vakbonden worden ingericht en onze plaatselijke afdeelingen zullen bericht ontvangen van het gewest waartoe zij behooren, en van den datum waarop de Vlaamsche werk lieden tot de stichtingsvergadering moeten opgeroepen worden. Het Bestuur. Book- on Steendrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN. AKT1EN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP In den nacht van 1 en 2 Oktober aan staande zal men terug tot het winteruur komen. Het wettig middernachtuur zal met 60 minuten vertraagd worden. De terug keer tot het normaal uur zal ook in de naburige landen geschieden. Talrijke wij zigingen zullen aan het treinboek gebracht worden. ZOXDAGlll'ST. TIEKKIIG BEB YE1W0ESTE GEWESTEN Leening van 1922 aan 5 t. h. Zaterdag morgen heeft in de Nationale Bank te Brussel de 64e trekking plaats gehad der leening 5 t. h. 1922 der Ver woeste gewesten. Reeks 1 51.909 n 3 wint 500.000fr. Reeks 189.168 n 1 en reeks 1 89 168 n 19 winnen elkeen lotvan lOO.OOOfr, De andere nummers dezer reeksen even- - al de nummers der reek- 75778 zijn uitkeerbaar met 300 fr. Onze vriend, Henri Vanderghote, ver zoekt ons volgende verklaring te willen op nemen Het Ypersche», in zijn nummer van verleden week, meldt, als laatste nieuws het bericht van mijn ontslag vangemeen- teraadslid. Daar valt niets op te zeggen. Maar, waar het weekblad zich mis- grijpt is, wanneer het mijn ontslag ver- keerdelijk toeschrijft aan door hem slechts ingebeelde beweegredenen. De ware reden, de eenigste en geen ander, is de bezorgdheid voor mijn ge- zondheidstoestand, zooals ik het, ten an- dere verklaarde in mijn ontslagbrief, welken ik, niet zonder heimwee stuurde aan den gemeenteraad. Ik meen deze terechtwijzing verschul- digd te zijn aan al mijne Vlaamsche vrien- den, en niet het minst aan de twee dui- zend kiezers en kiezeressen die, in Octo- ber 1.1. mij met hun vertrouwen vereerd hebben. Zoo ik was als Katholiek Vlaamsche Kandidaat en gekozene, zoo, hoop ik met Gods hulp, te blijven Met hart en ziel verkleefd aan mijnge- liefd Vlaamsche Volk. N. v. d. R. Eens te meer kan La Region d' Ypres mediteeren over de wijs heid der spreuk Al liep de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt ze wel Va tt hier en eBders Boesinghe. Gehucht Pilckem. Groote prijsbolling 250 fr. prijzen gegeven door Hubert Phlypo en zijneVlaamsche Vrienden op Zondag den 18 September om 3 uur stipt voor alle parochianen zoo mannen als vrouwen van Boesinghe, zon der inleg of winstgevend doel. De bolling wordt verdeeld als volgt Ter herberg In den Zwarten Leeuw bij Hubert Phlypo van 15 tot 22 jaar, ter herberg In Pilckem bij Omer Labaere van 22 tot 30 jaar, ter herberg In 't Wit Peerd bij Emiel Tack van 30 tot 38 jaar, ter herberg In de Smisse bij J. Vandam- me van 38 tot 48 jaar, ter herberg c In 't Slagveld bij M. Meerseman van 48 tot 100 jaar. Onmiddellijk na de bolling zal onze Vlaamsche vriend, advokaat l.euridan van Yper, er een schoone redevoering houden over onzen strijd om recht. Nadien 40 fr. prijzen ter herberg In St Joris bij August Caenepeel voor het zingen van deftige Vlaamsche liederen. De Commissieleden Georges Tomme- lin. Oscar Volcke. Maurice Caelens. Cam iel Warlop. Jules Bruinsteen. Henri Wyffels. Gheluvelt. Zondag was de gemeen te volop in feest ter gelegenheid van de inhaiing van den nieuwen pastoor E. H. Verfaillie, die door een prachtigen stoet ter kerk geleid werd, door de heerlijke bevlng- de en versierde straten. De liturgische aan stelling werd gedaan met het gebruikelijk ceremonieel, door Z. E. H. Deken van Yper. Wij wenschen den nieuwen pastoor goed heil en de Gheluveltnaren geluk. Watou. In verband met een uitge- breiden smokkelhandel in autobanden en allerlei auto- en velogerief, zijn een paar personen aangehouden geworden, terwijl bij menig handelaar in die artikels over de heele streek tot Veurne toe, deze week huis zoekingen plaats hadden. Naar alle waar schijnlijkheid zal er hier nog eens meer geblaat dan wol zijn. Gemeente ZUYDSCHOTE. )p Zond3g den 25 September, om 4 uu- zet -tipt. GROOTE RINGSTE- KING met rijwiel, ter herbergen - De Korte Wilde Molen, en HetVuilvoordige 50 fr. prijzen. De Commissie zal verder al.es bellissen. De SchrijverJoseph Balduck. De Commissieleden Omer Decorte Remi Vervisch - Cyriel Huyghe. Poperinghe. - Hoptentoonstelling. - Met de ondersteuning van de Provinciale Landbouwkamer, richt het Hopverbond es. groote hoptentoonstelling in te Poperinghe, in het lokaal der Vakschool 5, Rekhofstraat Deze tentoonstelling begint den Vrijdag 23 September en duurt tot den Zondag 25 September. Voorafgaandelijk houdt liet Verbond plaatselijke prijskampen voor hop den Zondag 18 September, te Crombeke, Proven, Reninghelst, Rousbrugge, Vlamer- tinghe, Watou en .Westoutre. Brouwers, handelaars en kopplanters, gaat vooral zien naar de gewestelijke tentoonstelling te Po peringhe, den 23-25 Septemberdaar kunt ge waarnemen hoe de Poperingsche hop- cultuur vooruitgaat, vooral voor'tbereiden dezer puike handelswaar, die veel aftrek vindt bij vreemde kooplieden. Meessen. Het schijnt dat onze bur gemeester Zondag 4 Sept. een van zijn schoonste redevoeringen van zijn leven af gekapt heeft in Ploegsteert, op 't franskil- jonsche feest' Natuurlijk was het tegen zijn eigen ras en zijn moedertaal (en zeggen dat hij zoo schoon de Vlaamsche Leeuw kan zingen). Ook om niets te verliezen had hij dien dag zijn muziek met zijn franschcn bestuurder naar de Vlaamsche kermis van Kemmel gezonden. Dit misschien om te toonen dat hij maar juist franskiljon is in schijn. Wel Burgemeester, spring zoo niet, en als gij met fierheid de Vlamingen, uwe broeders, in den dieperik wilt gooien, trekt dan liever de schreve over, met een tiental van uwe makkers, daar zult gij op uwe plaats zijn. We kennen ten andere uwen"discours en dezen van uwe makkers Luistert naar mijn raad en kijkt niet naar mijn daad. Dat spreekwoord staat u en uwe makkers wel wij hebben het nog gehoord bij uw rede voering op de prijsuitdeeling der liberale scholen, toen gij het volk aanmoedigdet hunne kinderen te zenden naar die scholeiy en gij zelf de uwe doet studeeren in de katholieke scholen. Het was niet genoeg een onderwijzeres aan de deur te zetten, gij moest ze nog vernederen. Wij vragen ons dikwijls af wanneer die schoone daden een einde zullen vinden. Gij verdient zeker allen een decoratie, want nievers buiten Meessen vindt men een bestuur gelijk het uwe. Ziet rond en oordeelt, en gij vreem delingen die hier een bezoek brengt moet zeker zeggen dat ons schepencollege ons beter wel zou besturen, dan zich te bemoeien met Vlaamsch-hatende politiek. VOK litA j.KltOX i lili YPER - HEYST 6-2 Yper heeft gewonnen, bravo! En zeggen dat onze Kapitein, Bcrtje Delen, niet medespeelde. Hijging nogtans in zijn clement zijn op dat gladde terrein, want in t sleeren is hij buitengewoon begaafd. Del odder, in 't goal, kon 't eerste doel van Heyst met beletten, daar waar hij stond. Het tweede doei is meer aan den scheidsrechter te wijten, dan aan Debuyser, die Berten Deleu verving, speelde ne pr.u htige match en ze mogen zeggen wat ze willen van den slechten met zijn stiltebeen 't is voor mij een onzer beste spelers, die op alle plaat sen zijnen man kan staan en daarbij, voorzeker tneest speelltennis bezit. Claeys viel m.n wel mee, en schijnt ietwat buiten form. In de halflijn was Henri Decadt de spelbreker die we steeds bewon derden. ,uj verbetert nog met te verouderen! Murray lei peerdenwerk af. doch speelde te veel achteruit en verijdelde dikwijls de pogingen van Debuyser, die de Heystnaars in de off-side trape lokte. Maar wie e. da, peinzen van Brown als ge hein op t speelveld ziet komen Stijf en strem .Maar als hij een> n zweet nomt, hij slacht van d'oude koerspeer- .Cn 77 keen houden meer aan En de voorlijn an PertecktDe linkerhoek, die altijd veel te wen- -shen liet. is nu goed bezet door I.ucien Van Seve- JLn t ie een >pel levert van hoogere afdeeling. Dan e, txn w. Deplancke Bertjie zou ze moedertjie

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2