DECARNE zoxi>a(;iu;st. ijj:i \vi:\vr edgard louage DE 8CINDERKOBF La douce France beveelt... f Zielmis André Vergracht Bock- Pil Steendrukkerij stavele (■euccskmid iije kroniek Ohlüberrozen De dienstdoende Apotheker op Zondag 2 Oktober is M VAN WALLEGHEM,S!aiiestr. Schilderijen Verleden week gaven wij de bijzonderste schilderijen aan, welke weggezonden werden om opgefrisclit en hersteld te orden. Hieronder volgt de opsomming van de ze welke met den oorlog verdwenen zijn!!! 1S' Maartens, copie van Van Dyck. 2) Binnenzicht der kerk door J. Thoma. 3) Hemelvaart van O. L V. door Luca Jordan. 4) Beleg van Yper (17 eeuw) door Lode- wijk XIV. 5) 't Vagevuur (Sacristie) 6) Triomf van het H. Sakrament door Vandevelde, Yperling, leerling van Rubens. 7) O. L. V. met het kindeke Jezus, door een onbekenden Meester. 8) Christus afgedaan van het H. Kruis. 9) Jezus onderwijst in den tempel. Beke. 10) Nederdaling van den H. Geest. 11Portretten van eenige kerkvaders van 't Concilie van Trenten. 12) O L. II. na de geeseling. Mochten we hier lijk op andere plaatsn, sommige van die oude kennissen weder- gezonden worden. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Rijkswacht Uit goede bron verne men wij dat de bureelen der rijkswaciit overgebracht zijn in het nieuw opgebouw de gevang. De gendarmen met hun huisge zin zullen hun intrek nemen in den blok v. den Kalfvaart. Denkelijk zal zulks binnen een maand zijn, daar eene aanbesteding nog uitkomen zal voor de noodige her stellingen der bovenbedoelde huizen. We leven in een tijd van bezuinigingen! Nutte- looze onkosten worden niet meer gedaan. Huis Gezusters ROEDOLF RlJSELSTRAAT, 21, YPER. Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen -»ji—i -wjui—M— Miimimni imrxt a» aam ma Beste lezers daarop zullen wij niet ant woorden, en wij geven het woord aan het groot Parijzer politiek blad Le Temps dat spreekt in naam van den... Franschen generalen staf. De dienstijd kan verminderd worden of niet, maar de kwestie der kaders moet onmiddellijk worden opgelost: het Bel gisch leger telt 8.000 onderofficieren er moeten er 30.000 zijn Om daartoe te komen moet Belgie het volontariaat van één jaar invoeren voor al diegenen, die eene plaats aan 's lands bestuur aanvragen. c Verder moet de kwestie tier bewape ning worden opgelost. De wapens der infanterie en der artillerie, die onder den oorlog gediend hebben, moeten trapsge wijze vernieuwd worden. Het Belgisch leger moet stormwagens hebben en moet de helft van zijn vliegtuigen vernieuwen. - Eindelijk moeten de grenzen versterkt worden. De Luiker versterkingen zullen het middenpunt worden der Belgische defensieve organisatie. Van nu af werd reeds een regiment vesting-artilerie ge vormd en zal op 15 November vaardig zijn. De moderne defensieve verdediging zal bestaan in eene lijn langs de bedreigde grenzen, besta nde uit vestingen voor ar tillerie, gebetoneerde onderstanden voor mitraljeuzen, kleine forten enz. Het ga. van Limburg moet gestopt.wor den volgens de lijn Antwerpen-Luik en het kanaal der Kempen. Verder zal de Bel gische grens iangs Duitschland heelemaal versterkt worden met eene machtige ver dedigingslijn in de streken van Eupen Malmedy. Deze lijn zal voltrokken worden tot in Luxemburg. De Ourthe zal als twee de lijn dienen. Grootere forten zullen opgebouwd worden in de streken van Herbesthal, El- senborn, Malmedy, Visé en Maaseik. Dat is een programma van langen adem en dat zeer kostelijk zal zijn. Dat is niet alles Luistert nu, beste lezers, naar de kleine spotternij die tot chantange overgaat Indien Belgie niet onmiddellijk besluit tot het uitvoeren van dit programma, zal Frankrijk verplicht zijn zelf zijne Noorder- grenzen te verzekeren van Duinkerke tot Givet en Belgie zal nogmaals tot strijdperk kunnen dienen in geval van nieuwen oor log. Hebben wij dus goed verstaan of niet Belgie heeft niet te kiezen het moet de plannen uitvoeren van den Franschen generalen staf, ofwel Frankrijk zal het ver laten in geval van nieuwen oorlog... In plat Vlaamsch, zonder al die tierelen- tantjes wil dat zeggen dat de Belgische mi litaire overheden spoed moeten maken met de maatregelen noodig om nogmaals, als in 1914, onze Vlaamsche jongens te doen slachten voor Frankrijk. En dat alles laten onze democraten, ook onze Vlaamsche democraten uitkramen, zonder dat een woord protest wordt geuit tegen de bevelen, die vreemde sabeldragers hier, in nauwelijks bewimpelde bewoor dingen ons komen geven Maakt U gereed Vlaamsche vaders en moeders uwe zonen ter militaire slachtbank te zenden. Frankrijk gebiedt en Brussel zal gehoorzamen Jjtnet de stilzwijgende góed keuring der-leiders Van Cauwelaert, Van de Vyvere, Poullet en heel de sleep hunner kornuiten die U met de hand op het hart beloven te ijveren voor Uw recht en Uw vrijheid. Zondag 2 October, in de Kerk der EE. Paters Carmelieten, te 9 u. Plechtige Hoogmis tot zielelafenis van Heer van wcge de Broederschap van de Heilige Theresia van het Kind Jesus. Op 11 Oktober komt Z. D. 11. Mgr. Waffelaert vormen in onze stad. Naar wij vernemen zal de plechtigheid plaats heb ben in St Pieterskerk. Uit Londen is ons eene tijding ge komen meldendedat, een eikenhouten beeldje (denkelijk de H. Laurentius) onder den oorlog, in het jaar 1917 op een vijftig meters van St Maartenskerk gevonden, ons zal wedergezonden worden, indien men het begeert. Het was een der zes staande in de rij der beeldjes, aan den grooten stijl van het binnenportaal. Het heeft eene hoogte van 75 centimeters. 1*TEL: Rousbrugge, 28. KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHURES. AKTIEN. REGISTERS. PAP1ERENZAKKEN. ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachicn MAP 1 De vreeselijke kwaal Ik weet niet meer welk geleerde schreef over de tering Het is een lied begonnen aan de wieg. lied dat soms zacht kreunend uitsterft, soms brutaal in een geweldigen snok ofeenhartverscheurenden snik onder broken wordt. Helaas het is de treurige, droeve doch echte waarheid. Weet de medicale wereld misschien niet wat de tering feitelijk is Weet zij niet hoe die kwaal zich ontpopt Kent zij het ver loop der ziekte niet Heeft zij dan niets ter hand om den weg te versperren aan het troetelkind der Dood Jaarlijks worden er millioenen uitgegeveh om zegevierend op te treden tegen de duivelsche kwaal. Ge leerde koppen zitten dagen in hun labora torium opgesloten om toch maar iets te vin den om het aangetaste organisme te red den. Tal van allerhande dieren bekoopen maandelijks met hun leven de duizenden proefnemingen over de gansche wereld gedaan.- Het is een feitmen kent de kwaal Men kent het wezen en den aard der ziekte: haar begin, haar verloop, haar verschillende vormen en toch... toch is de hedendaagsche wetenschap niet bij machte bet monster onder den voet te houden. Wie onder U, beste lezers, kent geen tientallen menschen weggemaaid op gelijk welk levenstijdstip, van de tering, de vliegende tering, de buik- tering, de tuberculeuse hersenvliesontste king? Laat ons dus maar onmiddellijk het besluit trekken: de tering is een vreeselijke kwaal, wellicht de vreeselijkste en droevig ste aller kwalen. Edoch daarom mogen wij den strijd niet opgeven. Wij allen, wij moeten samen, hand in hand, blok vormen elk volgens zijn vermogen, om het offensief te nemen tot eensdaags een blijdeverlossingkreetdreune over de gansche aarde. Waar een wil is, is een weg» wij moeten en zullen komen tot de redding. Willen westrijden met succes,dan moe ten we goed den vijand .kennen. Welnu, beste lezers, indien gij wilt zullen we in eene reeks artikelen de historiek, den aard e;i het wezen der ziekte nagaan om ons dan goed te kunnen wapenen tegen de verder felijke kwaal. Een weinig geschiedenisUit onze streek zijn pest en melaatscheid gebannen zonder dat er ook maar één specifiek medikament of welkdanig serum ook uitgevonden werd. Helaas! met de tering is het anders. Zon der oponthoud heeft de tering het mensch- dom vervolgd. De oude Egyptenaren moes ten er reeds een groote levenstol aan beta len. Koningdommen, keizerrijken,republie ken werden gevormd en vernield, volkeren werden uitgemoord, maar telkens weer stond de tering even levend en vemielens- lustig als voorheen. De oude Hippocrates zegde reeds van den teringlijder: Een bleeke man, met uitstekende schouderblaren Zelfs beweer de hij dat de tering beslist erfelijk was. De ze nochtansniet juiste bewering steun de op het altijd terugkeerende groote aan tal teringlijders, Later werd er niet veel over de kwaal ver teld: zij was aanvaard als een wettige, niet te overw innen ziekte. In 1810 gaat Bayle een eendje vooruit: hij onderscheidt reeds enkele stadiums, doch Laënnec, de groote Fransche genius, zet eene mijlpaal in de teringstudie Alle organen, zegt hij, zijn onder den klauw en de macht der tering. en verder men kan de plaatsen waar de tering zich genesteld heeft klaar onderscheiden, en indien de longen aangetast zijn, duidelijk beluisteren. De andere Eransche geleerde Villemin voorzag dat eene mikrobe of bacille de oorzaak was der kwaal doch hij geloofde niet dat men deze gauw zou kun nen vereenzelvigen, toen eindelijk de Duit- sche geleerde Koch in 1882 de mikrobe afzonderde en ons aanleerde dat de bacille (de Kochbacille naar zijnen naam) de spe cifieke agent was der ziekte, dat zij aanwe zig was in het speeksel, den etter en de klieren der teringlijders. Nufwas de vijand gekend- Wat zou men doen om tegen hem den strijd aan te gaan Wij zullen dit verder zien in de volgen de artikels, doch stap voor stap zullen wij eerst nagaan 1. De eigenschappen der Kochbaccil 2. De erfelijkheid der tering 3. Het ontstaan der schrikkelijke kwaal 4. De verschillende vormen der tering 5. Het voorkomen der ziekte en eindelijk 6. Hare behandeling. Oude dichters zingen en zeggen veel over een heerlijken rozenhof in Worms aan den Rijn. Krimhilde, de trotsche, schoone Koningsdochter, had een groote voorliefde voor dien lusthofdappere helden waren er als wachters aangesteld, en die het wagen durfde een enkel roosje te plukken, zou het hard te verantwoorden hebben. Een krans van rozen uit Krimhilde's hand kroonde den winner in de renbaan.. Dich terlijke zangen uit die dagen prijzen hoog de pr. cht en de heerlijkheid van die vor stelijke gaarde.—Wat is er nog van over?.. Rozen, ridders en Koningskind zijn ver dwenen, de Sage alleen vermeldt hun grootheid. Voor den Christen echter staat een rozenhof in bloei, veel schooner en heer lijker dan die, waarover de dichters zoo vol lof waren. Ook daar is een Koningin, onvergeeflijk schoon en eerbiedwaardig. Ook zij verlustigt zich in haar Konink lijken rozentuin, en bovendien honderddui zenden dienaars en dienaressen houden er zorgvuldig de wacht. Dit is de geheimzin nige rozengaarde van Onze Lieve Vrouw het gebed van den Rozenkrans. Maria heeft haar lusthof zoo lief, dat zij zich bij voor keur laat noemen: de Rozenkrans-Koningin. Oktobermaand Rozenkransmaand. Wie Maria lief heeft, vlecht vooral in deze maand geurige kransen te Harer eer. Vlaamsche goede lezers en lezeressen, brengt rozen,brengt «Koninginne-bloemp- jes aan, om er Maria, uw vorstelijke Moe der, mee te kronen. Neemt het beêsnoer ter hand, laat uwe vingeren over de kralen glijden en groet Maria, die vol gratie is voor haar zelf en vol gratiën ook voor u zij zal bidden voor u en voor Vlaanderen. Bidt uwe ave's, tien-, twintig-, vijftig maal, inet liefde, met godsvrucht, met innigheid. Elke groet moest een krachtiger een geestdriftiger liefdekreet zijn jegens uw hemelsche Moeder. En in den strijd dien wij te leveren heb ben voor ons duurbaar Vlaanderen, vragen wij Haar dat zij voor den troon van haar Goddelijken Zoon neêrlegge, het gebed dat wij met den Vlaamschen priester-dich ter voor ons Vlaamsche volk tot Hem richten Verhoog zijne schoonheid, zijn deugden, zijn zeden, Beschut zijn geloof tegen 't vijandelijk schot. En «eze ons Vlaanderen, lijk vroeger, ook heden Het heerlijke Vlaanderen, ons Vlaanderen van God OPGELET Die te klagen heeft over 't ontvangen van zijn blad, moet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklamceren, t Is daar te doen, als uw abonnement niet in regel is.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2