Ypersche Slii<liokring;.-A.\.Y. De heer Dr. Jozef Muls lr Jaargang Nr 4{). DE YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 2 Oktober 1927. Of} Zotiriuif, O October e. A. wordt de eerste voordracht ran de winterperiode (felnotden. uit Antwerpen bomt spreken over den (fronten Vlaamschen Schilder RUBENS (Met lichtbeelden) De vergadering gaat door te 6 uur in de feest zaal van het St Vincent College, Bollingstraat. Ook de leden van het DAV1DSFONDS worden vriendelijk tot deze kostelooze voordracht uitgenoodigd. VLAAMSCK Van hier en eiders MEN ZEGT Men zegt dat het nog een heel tijdje zal duren vooraleer de nieuwe burgemeester zal benoemd worden. Men zegt dat het heel gevaarlijk is rap te rijden met auto's dicht bij de uitgangen der scholen. Men zegt daarom dat onzeSchepene van openbare werken waarschuwingsborden zd plaatsen aan de hoeken der straten, waarin scholen zijn. Men zegt dat de nieuwe zwemkom in 't jaar 1056 plechtig zal ingehuldigd wor den met veel tralala Men zegt dat onze Schepene van finali ties zal voorstellen met Thuyndag een tooneelwedstrijd in te richten tusschen de bestaande Ypersche tooneelmaatschappijen Men zegt dat er binnen kort vele, vele kalseisteenen zullen toekomen, om de voorlanden in orde te zetten. Men zegt ook dat men gaat zwanen aan- koopen voor onze vestingen (adres bureel van ons blad.) Men zegt... maar ja, men zegt zoo veel. Wal mengelmoes van talen mag, In Vlaanderen zich vermeien O, Land, dat midden 't hart der wereld lag Waar Maerlant zong zijn verzen Maison de Dit, Cafe' au Dat Hotel de... wat OFlandre Maar ben 'k hier in mijn stad, mijn land, Mijn Vlaanderen 't is schande. O Vlaanrsch, het- Vlaamscln het klinkt niet fijn 't Moet Fransen of Duitsch of Lnjjclsch zijn. Daarom gebeiteld op uw huis Maison dé marchandises Ln Jozef Levertraan et fits Gepint op uw marquises O-jest, jawohlt en parlevinkt Roept: kellner, demoiselle Zorgt, dat er vreemde rimram klinkt Ln aait je clientèle. Want Vlaamsch, het Vlaamsch... enz. 't Heet broderie, bou/angcrie, Lunchroom, costumière, Chez Dit, chez r.t tapisserie. Carosscric fxirterrc 't Is special, exquis,, solied, Dat trekt cn 't is probabei, Al kent ge uw eigen moerstaal niet. Het klinkt toch fashionable. Want Vlaamsch. het Vlaamsch... enz. Liegt eigen vrucht als vreemd 't is erg. Maar geeft eert goed reertje, Ln plakt op eigen waar en werk Leu frausclie eti quit je Herdoopt til jqrrt uw vruchtendril Eïi *t wdrdt als jam geprezen Dat is het wat cfrmi Vhandren wil 't Moet uit den vreennle wezen. Want Vlaamsch, het Vlaamsch... enz. Dat krult op spiegelruit en deur Uargoeusch.cit allé talen Marchand tailleur, coiffeur, coupeur. Mier houdt inert pcasionnetinrs... Zoo ziet men nu aan ieder huis. Rlageur heb k met gevonden Ge zijt in eigen huis niet thuis En. Vlaandren, dat is zonde. Weet Vlaamsch, het Vlaamsch... het klinkt niet fijn In poten, die verbasterd zijn. Leesü verspreiai "DE ypersche bode Poperinghe Als gevolg en ant woord op liet hoofdartikel der Gazet van Poperinghe van Zondag laatst, veroor looft het bestuur van K. V. N. V. afd. Pope- ïinghe zich den heer schrijver van bedoeld artikel te doen opmerken 1) dat de tallooze verstandelijke en taal kundige kemels van zijn opstel afdoende bewijzen dat hij in de wieg niet gelegd werd om schrijver van «articles de fond te worden; en dat hij bijgevolg aan de «Ga- zette van Poperinghe een grooten dienst zal bewijzen met haar kolommen voortaan vrij te laten. 2) Dat het belachelijk is aan anderen te verwijten dat zij de gemeentewet niet ken nen of de beteekenis er van zoeken te ver draaien, als men er zelf geen iota van ver staat '3) dat het ecnig artikel door hen inge roepen, namelijk art. 67 der Gemeentewet aan eenen eenvoudigen gemeente- sekretaris» niet liet minste recht en niet de minste macht geeft. 4) last not least.dat er, ook in Poperinghe menschen zijn die niet geplaatst en niet bekwaam zijn voordeelig een gedacht te uiten over eene of andere politieke partij te meer dat die menschenmaar ja zwijgen is onverbeterlijk Geld plaatsen kan iedereen, doch geld plaatsen zoodanig dat Gij op uw twee ooren kunt slapen is ee kunsL Daa'r- om wendt u in volle vertrouwen tot Fond- senbank, hoofdzetel Kalenderbelg Gent. De Fondsenbank maakt deel van de gun- stigbekendegroep:! landelsbank-Fondsen- bank-Noordstar met 50.000.000 fr. kap. cn reserven. Wie met Fondsenbankzaken doet is tevreden, en spoort vrienden en kennis sen aan hun gelden eraan toe te vertrou wen. De Fondsenbank heeft een hoofda gentschap te Poperinghe, Yperstraat tv 5 Tel.62. De bestuurder M. Jules Fiey-Lc- lieur geeft alle inlichtingen kosteloos en begeeft zich ten huize voor het nazien der waarden die gij in portefeuille hebt. Vol strekte geheimhouding is verzekerd. Moderne Stadhuiszeden Inde laatste Gemeenteraadszittingen schijnende Liberalen nieuwerwetsche zeden in tc voe ren. Voorzitter enSekretyrisvooral meenen dat de Gemeenteraad een alleenheérschend bestuurlijk lichaam is en dat de Meerder heid beslist of zij al of niet de bestaande wet ten of reglementen zal toepassen. De raadsleden der Minderheid mogen nog wel hunnen raadszetel (of stoel) komen verwarmen maar wee heit als ze 't aandur ven den mond te openen. De zitting van Zaterdag 24 laatst gaf ons weer een staaltje. (Ze begon nochtans met 1 2 uur retard. Was er zoo weinig, ie ver, Fleeren?) Na t verslag vroeg raadslid Carpentier, Nationalist, het woord voor het afleggen eener verklaring. Mij kreeg het woord, leg- de de verklaring af en lei ie neer op het Bureel, vragende ze in het verslag op te ne men. Maar, oeie! oeiel Daar stuift de Sekre- taris op, grijpt het papier en gooit het terug naar het raadslid, roepende dat hij Sekre- taris! niets te zien heeft met papierkens uit de Minderheid, dat hij 't verslag maakt zooals 't hem belieft en geene opmerkingen opneemt van (verschooning lezer) Domme kl u Onnoozelaars Zotten Zee veraars enz!.'! - Neen, hij zou't niet lijden en liep weg dezaal uitdertig secon den later kwam hij echter op deteenen terug. Het beleedigdeTaadslid doet beroep op den voorzitter die zijne plaats laat innemen door den Sekretaris en vraagt, aati dezen laatste het zwijgen op te leggen. De voorzitter antwoordt dat u De Sekre taris deel maakt van het Schepen college en dat hij recht heeft te spreken en zich te verdedigen over zijn verslag of als hij zich beleedigd voelt." Verder vraagt raadslid Lefebre, Kristen werkman,'het woord vooreen persoonlijk feit: In een gazetartikel, onderteekend door N. Couttenier, Sekretaris werd dit lid open baar beschuldigd den Gemeenteraad en de Grondwet te miskennen. Het raadslid pro testeert, denkt dat de raad het met hem eens is oin die feiten af te keuren en te vra gen dat zij zich niet meerzouden vernieuwen. We zijn er wel mee De Sekretaris grijnslachtalseen beschon-" kene en de Voorzitter, in naam der Libe rale Meerderheid antwoordt dat De raad met die kwestie niets te zien heeft en den Sekretaris zich moet verdedigen als hij wordt aangevallen. (Hoe of waar het raadslid hem heeftaan- gevallen is ons onbekend.) 't Wordt leutig op ons Stadhuis. Dat ze liever ineens beslissen dat de Minderheid nog enkel ja» te stemmen of te knikken heeft en verders «smoeltoe». Men is baas of men is liet niet, verduiveld!! Af en toe is daar ook nog schepen Gom- bert die 'n schimp of 'n geestig woordje weet in te brengen; daarmee kan hij zelf dan een paar minuten lachen. Hijzitdaar te fra- zelen lijk 'n kind in zijn kakstoel te midden een rumoerig huisgezin en niemand let er nog op. Zeven verstandige of zakelijke woorden heeft hij nog nooit uitgesproken. De menschen van Poperinghe kijken aar dig op bij de nieuwerwetsche zeden der stadhuisbazen. Datzijn nu toch kadeesenee! KV. N. V. Af deeling Poperinghe. Woesten Vlaamsche Bond Op onze algemeene vergadering van Zondag 25 Sept. hadden wij liet genoegen onze vrienden, de Fleeren Martinusen And.Van- d.uberghe uit Iseghem als sprekers te lioo- ren. Hunneklareen duidelijke uiteenzetting der Vlaamsche beweging heeft eens te meer den twijfel die nog bij sommigen be staat doen verdwijnen. Meer dan een uur spraken zij over den oorlogsgruwel en de Vlaamsche idealisten, slachtoffers er van, die nog verbannen of opgesloten zitten. Mei een woord van dank hebben .onze achtbare vrienden ops verlaten niet de be lofte terug tc komen. F.en konijn werd met opbod verkocht voor 150 fr ten vo.prdeelc vr\n, cjen aan koop eenei hopBsYlag. Sint-Jan. Dinsdag avond om 7 uur kwam een auto uit de richting Poelcapelle, ecu ander uit de richting van Langemarck aan het kruispunt. Op de dorpplaats gin gen beide autos op elkaar botsen doch. de auto die kwam uit de richting Poelcapelle, zwenkte en kwam, terecht op de paal van den Wegwijzer. Ware het niet geweest der paal, de auto ging door den muur zitten v. het nieuw gebouwde huis van W.J. Soenen De u egwijzer is erg beschadigd, de auto ganscly ontredderd, een der inzittende per- spnen was licht gekneusd. De andere kwa men er van af met den schok en den schrik. ten onderzoek voor de verantwoorde lijkheid is ingesteld door de gemeente- overheid die seffens ter plaats was. Leest op de 5 bladzijde ons boeiend mengelwerk, Boesinghe. Historisch blijspel in een bedrijf. Dramatische personen Kous mans, een heer; Krabber, inzeeper. De Krabber. Dag M. Kousmans Kousmans Dag, Krabber! Is uw mes goed opgezet Ik moet van avond eene conferentie geven, en ik zie er maar ruig uit. De Krabber: Mijn mesken is altijd goed opgezet, om alle baarden af te doen, behal ve dien van uw knecht, want daar ben ik vies van. Zet u maar neêr, ik zal u dat eens vagen. Kousmans. Ja, ja, maar pas op voor mijnen neus Gij zijt zoo dwaas met dat inzeepen De krabber. Jamais pas peur Ik zal ekkik uw neusken geen kwaad doen. A propos, weet gij niet waar dat Troef gele gen is Kousmans. Daar heb ik nooit hooren van spreken. De krabber. Ik heb nochtans in De Schelde gelezen, dat er te Troef een kerel bestaat, met een neusken van achttien cen timeters lang en tien centimeters breed. Dat moet nog een anderen klepper zijn dan den uwe, is 't niet waar Kousmans. Zeg eens, manneken Houd u zelf voor den aap. Ah gagij smeert mijn oogen vol zeep. De krabber. Neem geen attentie Hebt gij dat gehoord van die meid, die zich heeft latén binden Kousmans. Och, laat mij gerust Ik heb geen tijd. Spreekt liever van de kwestie die aan de dagorde is. Van de vergadering. De krabber. Ja, die is kolossaal ge weest, hé Ik vind het schoon van Berten, zoo voor het volk... Kousmans. Wat praat gij allemaal Ik spreek van onze vergadering op mijn kasteel. De krabber. Och die mannen doen zooveel effekt als de wind van een begijn tje Zie, nu hebt gij een smoeltje gelijk een bloemkool. Goed ingezeept is half ge schoren, zegt het spreekwoord, en het is wel waar. Kousmans. Zoo, zoo, Gij zijt tegen uw lieflijkegemeentebazen. Is dat gemeend? De krabber. Tegen uwe verdrukkers én broodrooverskliek? Vast wel. De joden- winkel mag fijn gestolen worden. Kousmans. - Welnu, dan kunt gij ook gestolen worden. Ik zal mij in 't vervolg op een ander laten scheeren. De krabber. - Bah Ik zit er fel mee in. Gij zijt nu goed ingezeept, hé Kousmans. Gelijk, nen ajuin posjetief! (jij doet uwe vodden goed maar... De krabber, Wel, nu kunt gij gestolen worden, ik scheer u niet. Salut„ Neus l Kousmans. - Alio zot niet hé. De krabber. - Niet te doen. 1 lk scbeer ui niet. Voor de zeep betaalt gij niets. Trek. er maar van onder. Kousmans. W'el,. potvermilleinoeitje C dat zult gij bekoopen De krabber. - Gij inoogt al doen wat ge niet laten kunt, kameraad. Kousmans. Potverrrr..,. (Hij droogt met zijnen zakdoek de zeep van zijn gezicht en trekt eruit al brom/nelen': Nu moet ik gaan gelooven dat mijn kraam voor goed naar de weêrlicht is. Als de baardkrabbers zooveel verstand krijgen dan zijn wij opge schept. Mijn knecht ligt ook al op. sterven. Wat zal er ons nog allemaal overkomen Liad ik het maar vooruit geweten Reninghe Zaterdagnamiddagrond 5 uur kwam Inougard Lacante, alhier wo nende, oud 11 jaar, met zijn velo gereden langs den grooten weg v. Veurne. Op een zeker oogenblik toen hij wildeafsteken voor een wagen gleed hij uit en kwam hierbij te recht onder een der wielen. De arme jongen werd Zondag naar het hospitaal van Yper gevoerd. Hij heeft een nier verpletterd en inwen dige pijnen. Hij is Dinsdag aan de gevolgen bezweken.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3