YPERSCH LEVEN (VERVOLGI fchKifiijt rerDoid v. i. fttiieoitweeïsyiaiKaai vu Ut Irroigissemeai YPEB ïeiifiigea en prijsnampen ïBSf neagsieo m Dei Bciiiscb irenras. Kortrijk. - Gewestelijke Hofbouwschool. Zondag. 2 October 1927. te 8 u. 30. herbe ginnen in de Beroepsschool, Sint Janslaan 26, de theoretische en practische lessen over plantenkundebemestingsleer, zaadteelt,, boom-, bloemen- en moesteelt, door M Dr D. VAN HOVE, hoogleerarr te Gent, M. V. HOORNAERT, landbouwleeraar te Anse- ghem, MM. J.-B. VANDER BORGHT en A. LAGAST, hofbouwleeraars te Kortrijk. Voor programma en inschrijving te be vragen bij Juul Callens. Groote Markt, Kortrijk. s. l s: li l i: i Onze Verfranschte kust. Dat een volk aan de vreemdelingen toont dat liet een eigen taal heeft en waardeert is natuurlijk Een Franschman b. v. zal in alle officieele en publieke aangelegenhe den toonen dat het Fransch zijn moeder taal is. Welnu aldus Het Belfort van Brug ge, te Breedene-aan-Zee heeft inen daar over 'n andere opinie. Daar bestaan er alleenlijk avenue's en in de nieuwe kapel best men onderaan de heiligen beelden... eentallig opschriften zooals St Michel, St Autoine de Padoue, enz. Als die kapel nu eenmaal ten gerieve der vreemdelingen is waarom dan de opschriften niet in de ver schillende wereldtalen gezet Zooniet wat doet men met Vlaamsch In de Zoute is het nog veel beter. Daar saiat op 'n biechtstoel Vlaamsche biecht vader Flier is men ten minste rechtzin nig en zegt men vlak af dat de Vlamingen vreemdelingen zijn in hun eigen land. Tien jaar na den laatsten oorlog. In de «Vlaamsche Oud-Strijder wordt het volgend veelzeggend staatje gegeven De munitiestapelplaatsen te Houthulst worden vergroot. Te West-Roosebeke is een nieuwe kazer ne gebouwd. Te Ploegsteert zijn hoeven onteigend voor een nieuw munitiedepot. Te Ruysselede wordt gebouwd aan scliiet torens. Te Coolskerke worden militaire installa ties gebouwd. Het Vloethemveld ten zuiden van Brug ge zal de mooiste munitiebergplaats van België moeten worden. 1. MENGELWERK Oi coüfiier v. tien gevangenDBwaaraer o Den 20 Oogst 1672, terwijl de burgers van 's Gravenhage de lijken der twee repu blikeinen Jan en Cornelius De Witt ver scheurden, op het oogenblik dat Willem van Oranje, de overwinnaar dien het Nederlandsche volk opnieuw tot stadhou der uitgeroepen had, zegevierend naar Leyden trok, reed Craeke zoo rap zijn paard hem dragen kon de muren der woelige 1 laagsche hoofdstad uit. Zijn meester Cornelius De Witt had het gevaar voorzien enkele dagen voor zijn ongelukkigen dood, in de Haagsche gevan genis, en had zijn trouwen dienstknecht Craeke naar Dordrecht gezonden met een brief voor zijn petekind Cornelius Van Baerle, aan wien hij destijds gewichtige staatspapieren toevertrouwd had. De brief luidde als volgt Liefste Cornelius, Brand de papieren die ik U toevertrouwd heb, brand ze zonder dralen, zonder ze te openen, opdat ze U zelf onbekend zouden blijven. De geheimen die ze bevatten zijn van dien aard dat ze den dood kosten aan wie de geschriften in bewaring hield. Ver brand ze en gij zult Jan en Cornelius gered hebben. Tot wederziens en heb me steeds lief. Cornelius De Witt. 20 Oogst 1672. Te Jabbeke en Varsenaere w orden kleine munitieplaatsen gezet, waar voor meerdere bescherming (van de munitie) slooten om heen gegTaven worden. Te Wevelghem wordt het militaire vlieg veld vergroot. De plannen van de militaire luchtlijn Noord-Frankrijk-Zeebrugge berusten in de dossiers. Frankrijk zal tevreden zijn. Lijk ontdekt Eenige dagen geleden vond de metser Van A. bij het delven van grondvestingen op het kasteel van Mr. Bie- buyck langs den Meenensteenweg het lijk vaneen Engelschensoldaat, welke naar alle waarschijnlijkheid nog zal kunnen vereen zelvigd worden daar hij een ring droeg. De opgebelde begravingsdienst voerde het lijk naar het resei voir-cimetery bij het Min neplein. UT LEtTEGIIEHI Militaire Theorie Instructeur.—Je staat achter een boom op post en ziet op grooten afstand een vijan delijke patroelje naderen wat zou je doen om hare bewegingen onhelet te volgen? Recruut. In den boom klimmen...* Instructeur. Goed En waarop zou je letten Recruut. Dat ik er niet uit val Teruggekaatst. Notaris. Gij hebt u bij die zaak weer als 'n aap aangesteld Klerk. Ik moest u toch vertegenwoor digen, Mijnheer... AH ZOO! A. Dus die heer daar is auteur B. Verbeeld u, laatst hebben tien regels hem honderdduizend guldens opge bracht... A. Niet mogelijk B. Wel mogelijk 't was een huwelijks-advertentie... Mama (die juist binnenkomt, als de piano-onderwijzer haar dochter een zoen, wil geven) HaltIk kom juist van pas Dochter. Ach neen mama, even te vroeg... Eens in veiligheid buiten de poorten, en om geen kwade vermoedens tegen hem te verwekken, stalde Craeke zijn paard en zette rustig zijn reis naar Dordrecht voort, nu eens te voet, dan weer te water op een der talrijke booten die tusschen die twee steden op- en neer zeilden. Uit de verte herkende hij de lachende stad, aan den voet van een heuveltje met talrijke windmolens. Van op het dek van het schip ontdekte hij op de heuvelhelling het huis waar hij heen moest. Ook was hij pas afgestapt midden het gewone stadsge^ woel, of Craeke wendde zijn stappen naar het net, sneeuwwit blinkend huis waar een gelukkige ziel woonde. Die vreedzame man was Dokter van Baerle, petekind van Cornelius De Witt In dit huis had hij zijn prilste jeugd ge woond. Het was het geboortehuis van zijn vader en grootouders, destijds rijke hande laars der vrije stad Dordrecht. Na den dood van zijn ouders was hij er alleen blijven wonen. Vruchteloos had zijn peter. Cornelius hem een officieele bedie ning beloofd te vergeefs had hij hem een schitterende loopbaan voorgespiegeld. Om zijn peter te gehoorzamen, had hij enkelen tijd op een Hollandsch oorlogsschip dienst gedaan, en zelfs medegestreden in een paar zeeslagen. Maar zijn stille natuur trok hem terug naar het oude huis te Dordrecht, waar hij vrij de rust die hij verdiend had kon genieten, en waar hem alle geluk te wachten scheen hem, den jongman, begaafd, gezond als niet een. en beschik- Meededeeling aan de HH. Geiienki* eekers Groote Prijskamp voor Bokken en Geiten te Yper, Koemarkt op Maandag 10 Octo ber 1927 om 9 uur stipt. 90 fr. Prijzen. Uitbreiding der Bewaringspremiën 1200fr. PROGRAMMA. a) lnlandsch ras. 1. Bokken (Zonder Horens). Volschoten 30-25-20-10 fr. Met 4 en 6 tanden 25-20-15-10-10 fr. Zonder of met twee tanden 25-20-15-10 fr. Boklammeren (1927) 15-10-10-en 5 pre- miën van 5 fr, 2. Geiten (Zonder Horens) Volschoten 25-20-15-10-10-10-10-10 10 fr. Met 4 en 6 tanden 25-20-15 en Oprijzen van 10 fr. Zonder of met twee tanden (1926) 20-15 en 6 prijzen van 10 fr. Lammeren (1927) 20-15 en 10 prijzen van 10 fr. b) Groepen lnlandsch ras zonder ho rens. 1. Groep groote dieren (bok met 3 gei ten) 30-25-20-15 fr. 2. Groep kleine diereu (boklam inet 3 geitjes 1927) 25-20-15-10 fr. Bijzondere prijs van 50 fr. voor den tal- ïijksten eenvormigen groep bok en gei ten inlandsch ras zonder horens. A lgemeene schikkingen 1. IJitbetaltng der premiën na het einde \an de prijskampen. 2. Uitbetaling der bewaringspremiën toegekend aan de bokken. De bokken die een bewaringspreinie bekwamen, moeten aan de jury voorgesteld worden. 3. De Kommissie behoudt het recht het getal prijzen te vermeerderen of te vermin deren en 2 naeenvolgende prijzen tusschen 2 mededingers te verdeelen. 4. Alle geschillen en onvoorziene geval len worden door de Kommissie alleen onwederroc|5elijk beslist. 5. De eigenaart? zijn verantwoordelijk voor alle ongevallen door hunne dieren veroorzaakt. Namens het Verbond der Geitenkweek- syi.dikatcn van het Arrondissement Yper. De Sekretaris, De Voorzitter, Od. SIMOENS. Edm. CAENEPEEL. k' nd over een kapitaal van 400.000 gulden. Om zijn tijd te verdrijven legde hij zich toe op de studie van insekten en planten dat volstond echter nietom beslag te leg gen op al zijn vrije stonden en weldra ver zotte hij zich op de tulpenteelt, wel de kos telijkste liefhebberij uit die rijke gouden zeventiende eeuw. Die bloemenpassie had derhalve nog dat voordeel dat hij nu ten minste wist waaraan een deel van zijn ontzaglijke fortuin te besteden, die maar aldijd weer en meer aangroeide. Het was in den tijd dat de Vlamingen en de j?oi fugeezet] zich pm tpr meest toe legden op den teell van dezen tak uit het bloemenbedrijf en ertoe gekomen waren wonderschoone uitslagen te bereiken. Het duurde niet lang vooraleer er van Dordrecht naar Bergen slechts spraak meer was v. de wonderschoone tulpsoorten van Mijnheer Van Baerle, en zijn bloetnparken zijn droogkamers, en zijn bloeinklisters werden uit alle hoeken der Nederlanden bezocht als destijds de boekerij van Alex- andrië door de beroemde Romeinsche rei zigers. Van Baerle wendde zijn geheele inkomen aan tot het inrichten zijner ver zameling zelfs een deel van zijn kapitaal ging erin om.Zijn werk werd dan ook met schitterende uitslagen bekroond hij vond niet min dan vijf nieuwe bloemsoorten. Bij het begin van 1672 vestigde de onger lukkige De Witt zich enkele maanden in zijn oude woning te Dordrecht met de be doeling er een drietal maanden in rust door te brengen. Hij bezocht er het oude Dekdienst 1927-1928. Deze keuringen en prijskampen zullen plaats hebben als volgt: Voor de 6e omschrijving te Yper, op 20 10- 1927, om 10 3 4 u. voonn. ter Groote Markt. Deze keuringen en prijskampen zullen op het gestelde uur beginnen met de heng sten van drie iaar, dewelke allen stipt als dan moeten tegenwoordig zijn, omeerstin groep door de jury in oogenschouw geno men te worden. De prijskamp voor de provinciepremiën en de bewaringspremiën van 6000 fr. zal gehouden wordtn te Brugge, 80-1-1927, om 10 1 2 voormiddag, ter Burgplaats. Om eene provinciepremie en om gelijk welke bewaringspremie te kunnen beko men, moeten de hengsten ingeschreven zijn in het s u ibook van het Belgisch trekpaard De inschrijvingsbulletijns der te keuren en aan de prijskampen deelnemende heng sten moeten naar het provinciebestuur ge zonden worden acht dagen voor den dag der keuring of prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te ver krijgen in het bureel 7 van het provincie bestuur. De samenstelling der omschrijvingenen de toe te kennen premiën zijn aangeduid in het beslnit der Bestendige Deputatie van 26 Augustus 1927, hetwelk, benevens de Pro vinciale verordening van 15 Juli 1924 ter verbetering der paardenrassen, opgenomen is in het Bestuurlijk Memoriaal der Provin cie deze beslissingen kunnen dus in de gemeentehuizen geraadpleegd worden. De hengsten die op dehierboven aange duide dagen ter keuring niet zouden kun nen aangeboden worden, of die na deze keuringen in de Provincie zouden komen zullen aan de jury mogen voorgesteld wor den tijdens de prijskampen voor hengsten- veulens die in Maart 1928zullen plaatsgrij pen, oftijdensde bijgevoegde keuring die gehouden worden in het begin der maand Februari 1928. De inschrijvingen voor deze laatste keu ring moeten toekomen in het sekretariaat der jury, provinciebestuur te Brugge, vóór 1 Februari 1928. vaderlijke huis en beval er enkele herstel lingen voor de komst van Mevrouw De Witt en de kinderen. Dan wendde hij zijn stappen naar het landhuis van zijn kleinzoon Van Baerle, misschien wel de eenig te Dordrecht, die niet van zijn peter's aankomst te Dordrecht afwist. Van Baerle was de lieveling van zijn dienstknechten en zijn werkvolk hoe was het dan te verwonderen dat hij, de goed heid zelve, kon vermoeden dat er nren- schen onder de zon loopen die hun mede broeders haatten of vervolgden. En nochtans, het moet hier tot grootere schande der tnenschheid herhaald, die goe de Van Baerle had, zonder het zelf te weten, een wreedaardig en verbeten vijand. loen Cornelius al zijn zinnen zette op zijn tulpen en er zijn rente en de guldens van zijn vader aan besteedde, woonde ne vens zijn huis te Dordrecht zekere lzaak Boxtel, die zooals hij zelf, vanaf zijn vroeg ste jaren aan tulpenteelt geliefhebberd had. Boxtel echter had niet, zooals Van Baerle. het geluk schatrijk te zijn. Hij had zich dus met de grootste moeite, na veel geduld en zorgen, ook een geschikten hof aangelegd hij had zijn grond bewerkt naar de voorschriften van de bloeinenwe- lenschap, met den juisten graad warmte of frischheid. Zijn tulpen werden gezocht. Het waren beste planten. Reeds verscheidene kenners hadden ze als allerfijnste waren geprezen. Op dat tijdstip echter had Van Baerle,

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4