Ypersche Studiekring.—A.X.Y. De heer Dr. Jozef Muls z s: \i i> o k lf Jaargang Nr 41. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 9 Oktober 1927. Op Zonday, O October e. A. wordt de eerste voordracht ran de winterperiode tfeltouden Conservator van het Museum van Schoone Kunsten te Antwerpen komt spreken over den grooten VI aamscherk Schilder RUBENS (Met lichtbeelden) De vergadering gaat door te 6 uur in de feest zaal van het St. Vincent College, Bollingstraat. Ook de leden van het DAVIDSFONDS worden vriendelijk tot deze kostelooze voordracht uitgenoodigd. Swulikalc Kroniek Lamlhoiiw kroniek Ben "Vlaamsch Kruis" dat niet "Rood Kruis" mocht heeten. VRIJ KRISTEN SYNDIKAAT Onze werking tot het inrichten van een stevig werkersorganisatie in dit arrondisse ment gaat onverminderd voort, en van nu af hebben wij de vaste zekerheid onze pogingen met veel succes bekroond te zien. Voor veertien dagen was het te ReninghelSf, Zondag laatst te Le Bizet, vandaag te GIk- luvelt, binnen een week weer in een andere gemeente. Dat onze werking een doorn in de voet is der politieke syndikaten bewijzen de woedende artikelelen in hun lokale of pro vinciale- pers. Hun woede en venijn zijn echter geen redenen om onze propaganda voor ons Vrij Kristen Syndikaat stop te zetten, of onze actie te verminderen, inte gendeel, zij hebben het groote voordeel dat zij er bij onze mannen vuur en geest drift in houden. Vlaamsche arbeiders die nog ingelijfd zijt bij Vlaamsch;vijandige vakbonden, u'w pTaatsTS T>ïj ons,~Wörai itcrunzei aiuiuirtg- te Yper, Reninghelst, Le Bizetj O! Sint-Jan. Of zoo op uwe gemeente nog geen kern bestaat, sluit u rechtstreeks aan bij Tillo Buysse, leider van 't Syndikaat te Gheluvelt. Bij onze organisaties zijn de voordeelen minstens zoo groot als in de andere, want het geld dat gestort is wordt niet voor politieke doeleinden gebruikt. Gij geniet daarbij onmiddellijk van al de voordeelen die u in de vorige vakbonden toegestaan werden. En gij arbeiders die nog niet bij een vakbond aangesloten zijt, komt luiste ren naar de stichtingsvergaderingen, daar zullen u de weldaden onzer vereenigingèn worden aangetoond. Gheluvelt. Heden Zondag verga dering van ons syndikaat. Arbeiders, brengt minstens elk een makker mee. N. B. De leiders onzer Vlaamsche bonden in de gemeenten waar nog geen afdccling bestaat kunnen alle nuttige in lichtingen btfkomen bij onzen vasten pro pagandist Tillo Buysse Gheluvelt. Onder de werken welke nog door de stad moeten uitgevoerd worden en recht- streeksch in verband staan met de open bare gezondheid moeten wij melden het voltooien van het waterbevoorradings- stelsel met het bouwen der filters te Zille- beke en het zwemdok. Over het filtreerstation, dat wel het be langrijkste is, wordt door Stad en Staat steeds onderhandeld. Is de oplossing nakend Dit ware hoogst wenschelijk, daar de hui dige wantoestanden niet lang meer kunnen duren. Wat het zwemdok betreft, zou dit, naar de jongste berichten, in aanbesteding wor den gebracht. Op de plaats der oude instel ling zou een kom van mindere afmetingen worden heropgebouwd. En nu mag men zich afvragen, of het wel doelmatig is, het oprichten van een verouderde inrichting te bekostigen. In al de steden waar vroeger een opene zwem kom was aangelegd, worden nu overdekte zwemplaatsen gebouwd. Waarom dan niet de ervaring van andere steden nagegaan, en van meetaf eene moderne instelling oprichten, of ten minste de kredieten, welke nu beschikbaar zijn, op dergelijke wijze gebiuiken, en dat geleidelijk eene mo derne inrichting worde verwezenlijkt. Ook de plaats, waar de oude zwemkom was ingericht, is ongeschikt. Vroeger was de plaats aangewezen, daar de kom door 't. water der grachten werd gespezen. Maar nu, met het oog op de waterbevoor rading van inwoners en nijverheid, is het een plicht voor het stadsbestuur het niet te verkwisten. Om de oude zwemdok te spijzen moest de waterspiegel in de grachten van af de Rijselpoort tot aan de zwemkom hoog gehouden worden. Daar deze grachten met het water van lillebeke-vijver gevuld worden, en dit ■rmaatwlen, wanneer verdamping 'éff herg"êbrtmrvarrwater frtïn toppunt bei eiken was met het oude stelsel de verkwisting groot. Ook gebeurde het meer dan eens dat om den watervoor raad te sparen, de waterspiegel in de grach ten niet ineer behouden kon worden, en dat het onmogelijk was het water in het zwemdok te vernieuwen. En zoo is men geheel natuurlijk tot het besluit gebracht de zwemkom met de wa terleiding te verbinden. Er bestaat dus geen reden meer om de oude plaats te behouden. Een andere en beter geschikte grond, waar het bouwen ook goedkooper zal zijn, is gemakkelijk te vinden b. v. Zaalhof, Esplanade, oud-Waterkasteel. Het natuurschoon der buiten- en bin - nenwandeling zal er niet bij verliezen. Het ware dus te wenschcn dat binnen kort een goed en modern aangelegd zwem dok zou worden ingericht. En, is het hui dige krediet voor den oogenblik ontoerei kend, dat men de werken op dergelijke wijze opvatte, opdat later al de mogelijke verbeteringen zouden kunnen bijgebracht worden. Het verwannen van het water, het inrichten van zit- en stortbaden moeten voorzien worden. Men zegge niet dat het hier alleen een aangename liefhebberij geldt, 't Zwemmen is niet alleen een nuttig sport dat meer dan eens te pas komt, maar is ook een gezond sport. De schoolkinderen, om maar van die te spreken, zouden door het zwem men beter lichaamlijk ontwikkeld worden dan door gelijk welke klassieke oefeningen. Maar dit is slechts mogelijk in een goed ingerichte zwemschool. Tot nu toe wordt de Stad als een mo derne stad heropgebouwd, jammer ware 't, indien Yper niet tot het laatste «up to date» bleve. Z. OPGELET Die te klagen heeft over 't ontvangen van zijn blad, rnoet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklameeren, 't Is daar te doen. als uw abonnement niet in regel is. (i«MHM*skuiniii»t* kroniek e* DE KOCH BAC1LLE Het komt er hier niet op aan eene om standige beschrijving van de Koch'bacille te geven: laat ons liever kennis maken met hare ontwikkeling. a) Gij allen, vrienden lezers, weet, dat men in de laboratoria kuituren kweekt van al de gekende bacillen en mikroben. Welnu, men bestatigde van in 't begin af dat de kuituur der Koch-bacille gansch ver schillend was van die der andere mikroben Inderdaad, bij de Koch-bacille geen wild geweldig opgroeien en vermenigvuldigen, maar gedurende verschillige dagen stil le ven zonder bloei of aangroei in aantal. Dus, een eerste punt en een zeer belangrijk stond vast: de vermenigvuldiging der Koch- bacil is zeer moeilijk en de ontwikkeling ervan gaat zeer langzaam. Welnu, hetzelfde geldt voor de ontwikke ling der bacil in het menschelijk lichaam. b) Eene andere kostelijke bestatiging was de volgende Ieder mensch is drager van enkele afzon derlijke Koch-bacillenwelnu, moest het zijn dat deze bacille een bijzonder offensief karakter in zich droeg dan zou het mensch - dom zeker en vast nog rapper den dieperik ingaan, daar de besmetting dan bijzonder hevig zou zijn. Gelukkiglijk (er zijn toch ook geen doornen zonder rozen) verme nigvuldigen die afzonderlijke bacillen zich weinig of niet en, roeren zij zich te veel, in een sterk lichaam, zij zijn rap overwonnen. Doch een deel der bacillen groeien aan op de goesting van een takje dat botten krijgt. Het besluit uit deze tweede bestati ging is, dat het kwaad niet schuilt in de smethevigheid, in het offensief karakter der afzonderlijke Koch-bacillen maar wel in de hoeveelheid bacillen, tegenwoordig in het lichaam. ■g Te zeggen, vnenaen rezers. dat» eene stcenrat enkel besmet wordt met de ziekte, wanneer men minstens 00 bacillen inspuit. c) Een derde punt het menschelijk li chaam moet voorbereid zijn om te kunnen door de ziekte aangetast worden. Gij zult mij beter begrijpen met eene kleine vergelijking. Niemand zal er aan denken in eene don kere kamer, gansch van licht en lucht be roofd een bak te plaatsen met steenen en daarin koren te kweeken. Welnu draaien we dit anders voor de tering. De Koch-bacille kan zich nooit gaan nes telen om te groeien en te ontwikkelen in een kloek,gezond,menschelijk lichaam.Om te kunnen de bovenhand halen moet het menschelijk organisme verzwakt zijn, opde eene of andere plaats teer zijn. Om een or gaan te kunnen bemachtigen moet ditzelfde dusflauw van aard: zijn». d) Eindelijk er bestaat eene natuurlijke immunisatie of onontvankelijkheid zoodat we min gevoelig zijn aan de aanvallen der Koch-bacil en dit komt doordat we in onze kinderjaren reeds besmet geweest zijn, maar in dezen zin dat die eerste besmetting zonder erg was. BESLUIT We hebben hierduseen vier tal grondwaarheden waarop we zullen bou wen om £le fciekte, tot in hare kleine bijzon derheden na te gaan en ook om de groote middels uit te werken voor eene stevige behandeling. Doch eerst rijst door ons de groote vraag, vraag die zwaar is voor de gevolgen in haar bevestigend of ontkennend antwoord: IS DE TERING ERFELIJK? De goede tijd. Zoudt ge zeggen dat ik nu reeds een jaar weduwnaar ben. Ja, vriend, de goede tijd gaat snel voorbij.„ Na den korenoogst is het de beurt aan de rapen. De rapenteelt is winstgevend 1dit jaar bijzonder dat het hooi voor een gedeelte mislukt is 2) in het algemeen omdat de grond ermee'onmiddelijk na de graangewassen kan beplant worden3) we gens de groote voedingswaarde van die knollen 4) omdat die plant aan den land bouwer toelaat, tusschen twee oogsten in, aan zeer kleinen prijs een bijkomend voed sel oplevert, dat hij in den herfst en in den winter kan opvoederen en op die wijze zijn droog voeder bespaart. De rapen worden rap na den graanoogst gezaaid. Een groote voorbereiding van den grond wordt niet vereischteen ondiep ploegen gevolgd van een of twee maal eggen. De rapen behoeven iri 't algemeen geen bijkomende bemesting, vermits de vorige graangewassen nog genoeg ongebruikte stoffen hebben overgelaten, edoch zij zul len dankbaar de nieuwe meststoffen ont vangen, hetzij voor de zaaiing hetzij gedu rende den groeitijd. Gewoonlijk strooit men voor het zaaien superfosfaat en potaschchloor; na het uitko men wanneer de planten 4 of 5 bladeren hebben Chili salpeter met de bovenste laag te vermengen door het hakken. Sommigen vervangen zelfs de Chili salpeter door drekstof die zij in groote mate vóór het ploegen op de stoppels gie ten. Later hernieuwen zij de bemesting na het uitkomen wanneer de jonge planten achteruit blijven in de groei. De Chilisalpeter, zooals de beirstof zul len een schooneti plantengroei veroorza ken. De bladeren zullen groot en over vloedig worden en vermits in de bladeren de synthesis der koolhydraten ligt die stil aan naar knt^kn j^^bcacht wordt, 'zullen deze een degelijk voeder voor het vee uitmaken. Het zijn de snelwerkende meststoffen die in den rapenteelt van een overwegend belang zijn, zooals superfosfaat en chloor- potasop het gebied van stikstof is het de chilisalpeter die de voorkeur moet hebben, vermits door zijne lichte oplosbaarheid, hij van de inwendige vochtigheid van den grond geniet en ontniddelijk door de planten opgenomen wordt. De stikstofbemesting mag echtcrniet in te groote mate worden toegepast. De raap wordt gekenmerkt door een snelle groeikracht vermits in Augustus gezaaid, zij in November reeds volwassen is. Bij gemis aan voedende bestanddeelcn die in korte tijdspanrfe kan opgenomen worden, zou de oogst weinig opleveren. Het zaaien wordt gedaan tegen 3 tot 5 kgr. per hektaar. Men zal de zaadjes door een licht hakken onderwerken en het daar na met een rol vastleggen. Het zaaien op roten met een tusschen- ruimte van 30 tot 50 cm. is aan te bevelen. Het bevordert het zuiver houden der bed den; wanneer de plant 4 of 5 bladeren heeft moet men het onkruid verwijderen, de te dicht staande planten uit roeien. Ontniddelijk daarna is het geraadzaam een vloeibare meststof toe te dienen. De planten mogen gerust 20 tot 30 cm. van mekaar staan, zij groeien des te weel- diger. De raap lijdt van te dicht te wassen. De naam werd veranderd en niettemin blijft het toch hetzelfde. Vermag een Bel gische wet van 30 Maart 1891 te verhinde ren, dat eenige groepeering den naam Rood Kruis ontleenen zou, zoo kon evenwel niet voorkomen worden, dat enkele stambewuste Vlamen de koppen bij mekaar staken. Ook Vlaanderen zou zijn

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3