De noemer v. nee gevangenDewaamer YPERSCH LEVEN (vervolg) Roode Kniis-actie voerenLate de naam dan eenigszins veranderd zijn. Sinds 4 September 1927 bezit Vlaanderen zijn VLAAMSCH KRUIS, dat feitelijk een Rood Kruis is. Een eerste oproep vermocht ongewone belangstelling te wekken. Tientallen doc- ters, apothekers en bijzonderen zegden hun steun toe. Machtige groepeeringen verkenen hunne medewerking. Het gan- sche denkende Vlaanderen levert dra het bewijs de noodzakelijkheid eener derge lijke organisatie aan te voelen. De nieuwe vereeniging, die zich, buiten en boven elke politieke of wijsgeerige in menging stelt, maar uitgesproken Vlaamsch wil blijven, betrouwt op den machtigen organisatiegeest die in ons Vlaamsche volk sluimert. Het worde een gestadige opgang, een geweldige machtsontplooiing, een uit ing van Vlaamsche volkskracht, naar 't voorbeeld van den V. T. B. Vlaanderen heeft recht op eigen groe peeringen, wil vereenigingen die in en voor alles Vlaamsch zijn. Elkeen heeft thans den plicht het zijne bij te dragen om dit initia tief naar een mooie verwezenlijking te hel pen opvoeren. Plaatselijke afdeelingen moeten, door heen 't gansche land opgericht worden. Wie steekt er 'n handje toe We beoogen een Roode Kruis-actie die op volksgezondheid zou aangewezen zijn, die socialen nooden wil lenigen en wan toestanden doen ophouden. Het VLAAMSCH KRUIS wil er over waken, dat, bij .groote rampen, als de overstroomingen begin 1026 b. v. het VI. volk niet langer miskend wordt en enkel goed geacht om ruim te geven aan lief dadige werken, om ditzelfde geld dan kwistig aan broeder Waal te zien be- deelen. Ook en vooral in Vlaanderen is de volksgezondheid van uit menig oogpunt bedreigd en heerschen maatschappelijke nooïïen. Harop VlamingenSteunt het Vlaamsch Kruis, gevestigd Dendermondestraat, 11 Antwerpen. Examen. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat M. Alfred Caenepeel, zijn voorlaatste examen in de veeartsenij kunde, met onderscheiding komt af te leggen. Wij wenschen den jongen heer en zijne achtbare ouders van harte geluk om den prachtig bekomen uitslag, want hier dient er bijgevoegd, dat hij dit heeft weten te bewerkstelligen, niettegenstaande hij dit jaar zijn legerdienst heeft afgemaakt. Kunstvorming. Voortaan zullen de voordrachtlessen, gegeven in de vakschool om 4 uur aanvang nemen. De sprekers van vandaag, 8 Oktober, zijn M. Raph. Spey- brouck, over Bouwkunde en E. H. Bouteca over de Kerkelijke Geschiedenis van West- Vlaanderen. Zaterdag 16 Oktober, komen de Heeren Speybrouck en J. Cornillie aan de beurt. St Maartenskerk. - Eindelijk is het offi cieel nieuws, nopens de goten dezer kerk, toegekomen. Laat ons hopen dat er nu zal kunnen voortgedaan zijn met de dakingen. Spinnerij. Dinsdag 4 Oktober, is de grond van het arsenaal aangekocht voor het oprichten eener spinnerij. Mocht de goedkeuring van de staat niet lang uitblij ven. Dan zal men dadelijk kunnen begin nen met den bouw. In de hoogere afdeeling van decora tieve kunst der akademie van Brugge komt de Heer Roger Demeere den eersten prijs te behalen. Aan hem en zijne achtbare ouders van harte proficiat. Zondag 1 4 na 11 uur zal de Vlaam sche Harmonie den laureaat eene serenade geven. Eene Vrijagie Zeer kaalhoofdige vrijer tot de jonge juf fer Gij kunt toch niet ontkennen, me- juffer, dat ik u niet geheel onverschillig ben. En ge wordt altijd bleek als ge mij ziet. Jonge Juffer. O, mijnheer bij mane schijn ziet men altijd bleek. Wervick. De 29-jarige douanier, Jules Coryn, die, zooals wij reeds meldden, overlaatst per auto hier huiswaarts rijdende op een stilstaanden wagen botste en ge kwetst naar het gasthnis overgebracht werd, is er nu aan de bekomen verwondingen bezweken. Komen, De 61-jarige Jules Mahieu beheerder van eene pachthoeve, bevond '^^mT^aaUwaaSotiTT^^rggekn^usd werd aan het borstbeen. De gekwetste zal een drietal weken werkonbekwaam blijven. Gheluwe, De landbouwer C. Van- haverbeke stak op het veld den afval in brand. Tijdens zijne afwezigheid is het 4-jarig zoontje den vuurhoop genaderd en het evenwicht verliezende viel het in de vlammen. De landbouwer Karei Hane- paerd die met zijn wagen voorbij kwam, zag het ongeval en snelde den knaap ter hulp. Het zoontje had reeds erge brand wonden opgeloopen terwijl de landbou wer ook aan beide handen verbrand was. Ploegsteert. Toelage aan de gemeente. Een koninklijk besluit van 26 Septem ber verleent aan de gemeente Ploegsteeit een derde toelage van 30.000 frank om haar de onkosten te helpen dekken voor de werken tot het herbouwen der brug te Houplines. 2MENGELWERK o Heelemaai opgaande in zijn zaai- en plant- en oogstwerk, gevleid door alle Europeesche tulpenvrienden, vermoedde Van Baerle niet eens dat hij de broodwin ning van een man geroofd had, den troon van een toekomstig tulpenkoning omver geworpen had, om er later zelf in te zetelen. Hij nam verder proefneming op proefne ming, en binnen een paar jaar stonden zijn bedden vol prachtige vruchten. Binst dien tijd was het belangwekkend Boxtel te zien. Terwijf Van Baerle wiedde, of kapte of besproeide, terwijl hij op het gras geknield iedere bloem tot in de min ste adertjes of kleurschakeringen onder zocht en nadacht over de verandering die er zou kunnen aanbrengen, lag Boxtel op den loer, verdoken achter een eschdoorn. Hij bespiedde de minste beweging van zijn vijand, volgde hem stap voor stap schuimbekkend van woede, en gezwollen van haat en afgunst. En toen hij een glim lach op Van Baerle's wezen ontdekte, of een blik die zijn vreugde of blijdschap verried, dan moest hij zich bedwingen om niet uit te varen in vervloekingen, verwen- schingen en dreigementen. Zoo groot werd de haat dat Boxtel zich weldra vergenoegde Van Baerle zelf aan het werk te zien. Hij wilde getuige zijn van de nieuwe uitvindingen, hij wilde de bloe men zelf aanschouwen, hij, die toch ook kenner was. Hij kocht een sterken verrekijker, waar mede hij evengoed als de rijkaard zelf de minste veranderingen in iedere bloem kon gadeslaan. Hoe dikwijls zag dan die onge lukkige, van uit een hoog venster de bloem bedden wier schoonheid hem verblindde, wier volmaaktheid hem verstikte. Het was ten tijde dat de Haarlemsche tulpenmaatschappij een prijs voor het voortbrengen eener groote vlekkeloos zwar- Becelaere. Onze gemeente komt gevoelig getroffen te worden door het pijnlijk verlies van M. DE COOMAN, hoofdonderwijzer alhier die deze week schielijk aan zijn diepbeproefde familie ontrukt werd. Wij verliezen in hem een rasechte Vla ming en diepovertuigde christen, een man met hart en ziel toegewijd aan het welzijn der jeugd en het Vlaamsche volk. De overledene was 43 jaar oud en vader van 5 kinderen. Zijn ziel ruste in vrede. N. V. D. R. De Ypersche Bode biedt de achtbare familie zijn hartelijke deelneming. Poperinghe. K V. N. V. Afdee ling Poperinghe houdt eene algemeene vergadering op Maandag 10dezerte7 1 2 u. stipt 's avonds in 't Vlaamsch Huis. Als sprekers zullen we in ons midden hebben Meester Rudolf Claevs (gebrood roofde) onderwijzer te Sint Jan ter Biezen. We rekenen ook op de tegenwoordigheid van onzen volksvertegenwoordiger Meester Butaye. Allo Mannen en Vrouwen op post Verandering van Woonst Ik heb de eer het geacht publiek kenbaar te maken dat, sedert 1" October 1927, de BOEKBINDERIJ van Arthur Andries, Korte Thouroutstraat, 18, Yper,overgebracht is naar de Beluikstraat, 18, zelfde stad. Boekemaieuws Eer Vlaanderen vergaat Zoo luidt de titel van een boek dat voor een paar maanden uitgegeven werd en dat hoe jammer nog bijna niet gekend en gelezen is. 1 C11 Ml.ril Ig-i "?$l' 'IaiHincrail#ke- wórden omdat hij de Vlaamsche toestanden had bestudeerd die bij het uitbreken van don oorlog naar 1 tol land vlucht om zich later, tegen den wil zijner ouders in, bij het Belgisch leger te laten inlijven. Zijn leven aan liet front, het ontstaan en het groeien der Vlaamsche frontbeweging, dat allemaal wordt in dat mooie boek zoo boeiend mogelijk verteld. De ontknooping of liever de les van deze geschiedenis Vlaanderen heeft het uur der bevrijding gekend ten tijde der loopgraven. Vlaanderen heeft achter den sprong niet gewaagd. Omdat het den sprong niet wagen wilde Of niet wagen kon Een zaak is zeker, dat dit uur nog slaat, eer Vlaanderen vergaat Eer Vlaanderen vergaat door Ivo Draulans. UitgaveGtidrun, Brussel. Prijs: gewone uitgave: 7,50 fr. IVaclituitgave 15 fr. te tulp uitgeloofd had. Die voorwaarde echter scheen onmogelijk te vervullen want toen kende men zelfs nog de donkere tulpen niet die wij nu bewonderen. Menig kweeker sprak dan ook zijn bittere ontgoo cheling uit en beweerde dat men even zoo goed mocht een millioen gulden uitloven als slechts honderd duizend. Het vraagstuk was toch niet op te lossen. Van Baerle echter was eei. der weinigen die niet aan onmogelijkheid geloofde. Hij studeerde en studeerde en grifte die op dracht diep iu zijn klaar en helderziend verstand, en van toen af zaaide en herzaaide hij, en verzon middelen om van rood naar bruine tinten over te gaan, en van bruin naar donkerbruin, de eenige soorten die hij tot dan toe gekweekt had. Het volgend jaar reeds had hij zwart-bruine bloemen voortgebracht, en Boxtel zag en bewon derde ze van uit zijn vensterde ongeluk kige was er slechts in gejukt tot een licht? bruine kleur te geraken. Nu zag hij dat hij 't nooit tegen dien A I. I. i: tt i. e i EENE LES... In Het Laatste Nieuwsvertelt A. Hans het volgend vermakelijk geval Een afdeeling van 't Amerikaansch le gioen zou eenige dagen geleden van Rijsel uit. Komen en Yper bezoeken. Een autobus met jonge mannen en vrouwen kwam door Fransch Komen naar de grens- brug, waar de burgemeester en afvaardi gingen klaar stonden met vaandel... en Fransche redevoeringen. Maar onder die Amerikanen waren er ook van Vlaamsche afkomst En die heb ben zeker aan hun kameraden verteld, dat ze nu in hun Old Country hun Vlaan deren kwamen. Met geestdrift zagen ze de eerste plaats over de grens. En o, wee de schrik s'oeg de heeren bij de brug om 't hart. Uit die roode autobus klonk het dreunend Leve VlaanderenLeve de Vlaamsche Leeuw niet een, maar wel twintig m;:af. De burgemeester nam een oogenblik van stilte te baat, om een Fransche rede voering af te lezen. Toen hij ophield, helm- de het weer Leve Vlaanderen Leve de Vlaamsche Leeuw 't Programma voorzag nog redevoerin gen. Men kent die Fransche welsprekend heid. De heeren waren echter zoo uit hun lood geslagen, dat ze hun discours maar stil in de zak hielden. De roode autobus reed door in de rich ting van Yper en langs de wegen dreunde liet voort Leve Vlaanderen Leve de Vlaamsche Leeuw 't Zijn flaminganten, zegden spijtig, aan hangers der Ligue Wallonne Begrepen ze het te Komen dan niet, hoe de Amerikanen nu eens hulde wilden bren gen afm Vlaanderen Flanders zoo in de oorlogsgeschiedenis bekend, en dat ze er zich praktisch op hadden voorbereid 2 Kleine Mussolini krijgt een zwart hemd Mussolini is met de geboorte, van een nieuwen telg gezegend. Het facistisch Italië juicht, zendt groeten en geschenken. Zoo heeft zich de voorzitter van de natio nale Balilla organisatie aangemeld en er wordt medegedeeld, dat dezer dagen de afgevaardigde Renato Ricci, die de geheele Balilla-beweging in Italië leidt zich naar de Villa Carpena waar de jonge Mussolini geboren werd, zal begeven om den jong geborene onder de Balilla's op te nemen. Ie dién einde zal Ricci den kleinen Roma no een zwart hemd brengen als symbool van zijn lidmaatschap van de Balilla's en den vader de lidmaatschapskaart voor den zoon", welke diens geboortedatum draagt, ter hand stellen. Straks dienen alle luiermanden in het zwart gestoffeerd machtigen buur zou kunnen halen, zijn eigen drift voor tulpenkweeken verdween heelemaai hij werd half zot van spijt en besloot voortaan alleen nog het werk van zijn vijand af te muizen. Van uit zijn hoo- ge vensters had Boxtel een uitstekenden blik op heel den hof. Terwijl zijn eigen bloemklisters te rotten lagen in zijn hof, terwijl zijn tulpen, vruchten van jaren en jaren werken en zweeten, verslensden in de bloembedden, was hij slechts bezig met wat bij Van Baeile omging. Was deze tot diep in deii nacht aan het zoeken in zijn broeikasten, aan t bemesten met nieuwe .nestsoorten,dan ook volgde overal hem de scherpe b|ik van zijn gebuur. Niets ont snapte hem. Zijn huis zag zelf zoo goed uit op dat van zijn doodsvijand, dat hij hem in zijn eigen woonvertrekken bespiedden kon. Maar het is tijd dat wij met dit tijdperk \an zwoegen, zoeken en vorschen van den eene, en nijdig en angstig bespieden van den andere een bezoek vermelden dat Cor- nelius an Baerle van zijn peter, Cornelius De W itt ontving. ft Vervolgt.)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4