DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel Zondag 6 November 1927. VRIJDAG, n NOVEMBER, Be Tweede Sesraetiing of tiet groot Offensief der Tering 1' Jaargang N 45 - Z l E L M l S voor de gesneuvelde soldaten en burgers der Stad Yper, te 8 uur in S Pieterskerk, gevraagd door de V Maatschappijen der Stad. Elke christen laming aanzie het als plicht aanwezig te zijn. Al de Katholieke maatschappijen, zonder onderscheid worden hierbij uitgenoodigd. üoiiwskuiuli^ kroniek We zagen dus hoe we een eerste besmet ting doormieken. We zullen nu nagaan hoe we eigenlijk de groote, doorslaande be smetting op den hals halen. Hier hebben we af te rekenen met een dubbele faktor. 1. De besmetting die we krijgen door de eene of andere oorzaak buiten het lichaam: de exogeene faktor. a) Het inwonen bij een teringlijder. Kon den wij al de teringlijders afzonderen in een speciale plaats, een afgelegen dorp, een verwijderd eiland, dan vast en zeker Zouden we een groote stap vooruit zijn maai oogenblikkelijk staan we hier voor de moeilijkheid. Op sociaal gebied Verbeeld u maar een oogenblik, vrienden lezers, dat de dok ters de macht hebben al de gekende tering lijders weg te zenden Verbeeld ir dan al die huisgezinnen zonder vader, zonder moeder. Denkt een oogenblik aan dat doi p afgescheiden van de gezonde wereld Wat een ellende Langs den eenen kant gebroken families, langs den anderen kant een midden van zieken geschuwd en ge vlucht als de pest. Die tweekampen afschil deren valt me te lastig, te pijnlijk omdat voor mijn oog zich afspiegelt die zee van ellende, die oneindigheid van verdriet, het bloedige dier tranen. Ja, konden we maar .van zulke kolonie een lustoord makelij ctaTT tenminste zouden we erover kunnen. tot nu toe echter hebben we nog geen goede oplossing gevonden. Maar, zult gij mij zeggen, en wat doet gij dan met de sanatoriums? Inderdaad vrienden lezers, dat werk is prachtig, doch ongelukkiglijk valt er zoo oneindig veel op te zeggen dat we liever maar niet kritikee- rend optreden. We geven dit nochtans toe: Zoolang er niets doeltreffender gevonden wordt is het sanatorium het beste. We besluiten uit het eerste opgegeven feithet samenwonen met een teringlijder, het intiem verkeer met teringlijders is de oorzaak en de groote oorzaak der bijko mende.besmetting want speeksel en uit werpsels van den zieke, zijn twee sterke zaden waaruit veel.tallooze kruisjesopschie- ten. b) Het vatten van een kou, verkoudheid of verkoeling. Wie van U, lezers, kan er den naam van een kennis niet zetten onder dit verhaal Hij ging naar de kermis. Hij was een struische kloeke kerel. In gezelschap van Pier en Jan heeft hij daargelachen, gespron gen en gedanst tot laat in den nacht. Toen is hij te voet weer naar huis gekeerd, 's An derendaags had hij een verkoudheid, ver koudheid die drie, vier weken aansleepte. De dokter werd geroepen, doch 't en wilde maar niet beteren 't heeftin eene tering gesmeten en gisteren is hij op achtentwin tig jarigen leeftijd begraven Wel, vrienden lezers, wat heeft die kou of verkoeldheid feitelijk gedaan Ziehierna de eerste besmetting was het lichaam in goeden toestand om zich te ver dedigen, doch die verkoeldheid heeft die sterke verdediging gekelderd en alzoo vrij spel gegeven aan de kwaal. Nochtans geeft iedere verkoeldheid niet noodzakelijk de tering doch vast en zeker aast de tering op een lichaam dat onvoorzichtig nog eene verkoeldheid op zich trekt. Zwicht u van dien faktor, die toch gemakkelijk te ver mijden is voor iedereen. c) De grippe, mazels en al die andere ziekten die van geen tel zijn bij ons volk. Konden we maar in onzen harden kop prenten dat al die miskende plagen om hunne groote gevolgen, ten strengste moe ten behandeld wordendan, ja, dan zouden we ook veel sterker staan tegenover de vreeselijke kwaal, 't üebeurt maar al te dik- w.jls, helaas dat wij ons verstand uitdiepen om een oorzaak te vinden aan het ontstaan der tering, tot we eindelijk uit den mond der moeder hooren Ja, mijn kind heeft al de gewone kinderziektjes gehad, en over een jaar de grippe, maar anders dokter, heeft het nooit, jamais nooit eene ziekte gedaan.» Hewel Vlaamsche moeders,al die «gewone kinderziekten en de grippe zijn slech te ziekten omdat zij het longweefsel aan tasten, het longweefsel der kinderen prikke len, en de tering wacht maar naar het ge paste oogenblik om haar vernielend werk stilletjes aan doch onverbiddelijk aan te pakken. Overdrijft nu niet, vrienden lezers, en zegt nu maar niet dat ik beweer dat griep en kinderziekten synoniem zijn van tering.Verre van mij dat ik zulke ketterij uitkramen zou, doch vast en zeker is het dat die ziekten het lokaas zijn om de tering binnen te roepen. Al deze aangehaalde oorzaken (a. b. c.) vallen de longen aan en dus zullen deze teringlijders longlijders zijn in tegenstelling met degene die bezwijken aan de bijko mende besmetting die haar ontstaan vindt in een of andere oor/a^ binnen het lichaam: de etuiogeene faktor. Hier tasten we in het duister rond, want deze oorzaak die ons onbekend is mobiliseert de bacillen, de bacillen die tegenwoordig zijn in het lichaam. Het is klaar dat die plaatsen of weefselsjof orga nen dan flauw van aard zijn en dus een gesciiikt terrein vormen om de Koch-bachil zich te laten ontwikkelen. Wat we weten is hef volgendeDe Koch-bacillen, aangevuurd door die onbe kende oorzaak gaan zich nestelen in dezf zwakke organen. Het meest van al wordt het lougvlies aangetast, en dit natuurlijk, omdat het longvlies besmet wordt bij eene ziekte der longen. Verder de nieren, het buikvlies, het hersenvlies, dan de slijmzak- ken der gewrichten, en eindelijk het bloed, dat dan eene veralgemeening der kwaal geeft. Het is zqnneklaar dat ik in dit artikel enkel de bijzonderste oorzaken aangepakt heb begrijpt gij dit, vrienden lezers, dan heb ik mijn plicht gekweten, daar ik het enkel deed den volke ten goede. Welke zijn nu de ingangsdeuren der kwaal Hoe worden wij besmet Langs waar komt de tering binnen Hier zullen we kort zijn Er zijn twee wegen a) Het ademhalingsslijmvlies is de ge wone weg der kwaal om het lichaam te bemachtigen. En, laat ons goed 't volgende onthouden de gedroogde bacillen in het stof dat ligt in de zon zijn wel te vreezen doch veel veel minder dan de bacil die zich beweegt in een vochtig midden. Ver staat gij nu waarom wij zoo geweldig op komen tegen het spuwen Konden wij maar verkrijgen - om te beginnen dat het streng, heel streng verboden zou wor den in onze Vlaamsche herbergen en loka len te spuwen, dan zouden \ye leeds zoo gelukkig zijn pm den verkregen uit slag. \X ie. wie onder D, vrienden lezers, durft het aan manmoedig dit punt aan te pakken b) De verteringswegen. De ingewanden spelen hier ook eene rol. Hoedat Door het vleesch dat we eten van teringlijdende dieren, of ook nog door vleesch van ge zonde dieren doch dat besmet werd door t verhandelen van een teringljjdende kok, keukenmeid of beenhouwer. Hetzelfde geldt voor de melk van een ziekelijke koe, of ook nog door goede melk besmet door de persoon die ze uitdraagt, want is het gewoonlijk de flauwste, de minst geschikste, de minst physiek ontwik kelde niet, die de melk moet gaan verkoo- pen Kort besluit Laat ons voorzichtig zijn, heel voorzichtig Ons zwichten in onzen omgang met teringlijders groote voor zorgen nemem tegen kouden, en de ver- koeldheden vluchten gelijk de pestniet te lichtzinnig omspringen met grippe en kin derziekten. En, vrienden, indien we rein moeten zijn op ons eigen zeiven ook goed waken op de ingangswegen: flinke wakkere schildwach ten post doen vatten bij alles wat binnen komt. En foerteen. frank boete iederen keer men spuwt en het geld ten bate van een Vlaamscli werk ¥ahier erc eideirs Meenen. Vlaamsche Veloclub Vlug en Vrij TOMBOLA op onzen feest avond van 13 November a. s. Al dezen die ons VLAAMSCH HUIS komen bezoeken, spreken met veel lof over de 'prijzen van de tombola, aldaar uitgesteld en gaan dan ook niet heen, zonder zich loten aan te schaffen. üeen wonder ook, de tombola bevat 1600 fr. prijzen waaronder 'n nieuwe velo, merk Dewaele, ter waarde van 850 fr. en vier prachtig afgewerkte leeuwenvlaggen, ter gezamentlijke waarde van 750 fr. Loten te bekomen in de Vlaamsche Hui- zen te Meenen. Wervik, Roeselaere. fse- ghem, «In Vlaanderen» en «ln 't belfort te Yper, «Helpt Elkander» Kortrijk, «Volks- verheffening Moeskroen bij de heeren Julien Acke, te Gheluvelt, Balduyck, te Sint Jan, Provoost, te Zillebeke. Vlamingen Schaft U dus de noodige loten aan, vopraleer dy voorraad die geheel beperkt is, uitgeput is, N. B. De winnepde hummers zullen in dit blad aangestipt worden. De winners hebben een maand tijd oin hunne prijzen te komen afhalen. Onze feestavond, op 13 November s, begint te 5 uur stipt. Wat nu ons feest van 13 November zelf. betreft, dit belooft zoo gezellig en aange-- naam mpgelijk te zijn. Wij twijfelen ei geen oogenhlik aan of ons zaaltje zal voor deze gelegenheid veel te klein zijn om al de vrienden te kunnen omvatten. Ziehier het programma der feestelijk heden 1) Aanspraak door onzen vriend DRIES VANDENBERGHE uit Iseghem. 2) Deklamaties en kluchtzangen uitge voerd door leden onzer klub. En tot slot de bovengemelde Tombola. Vlamingen, leden van den klub met familieleden, vrienden en kennissen, wij verwachten U. Het Bestuur. Passchendaele. Een beroepskop- penafklopper uit Roeselare is op Maandag 31 Oktober aan zijn ongeluk geraakt op de hofstede Malysse in de Zuidstraat. Een obi^s waaraan hij werkzaam was, is eensklaps ontploft en de map weed yreeselijk ver minkt opgenomen ep in een auto van 't Rood Kruis naar de kliniek weggevoerd. Bij zijne aankomst was hij reeds overleden. Hoeveel zullen er nog vallen, slachtoffers van die duivelstuigen, die.... zoo zorgvuldig door den arrynunitiedienst worden inge zameld. De dochter van C D. van den Keiberg reed per fiets op den steenweg naar West- Roosebeke om 11 uur vóórmiddag. Geko men rechtover de hofstede Vandepitte. werd zij door een persoon, die haar sedert eenigen tijd volgde, van haar velo gewor pen in de gracht, mishandeld, en van haar handzakje beroofd dat een zekere som in hield. De dader is teruggekeerd tot aan de Kruisstraat te Passchendaele en Oostnieuw- kerkewaarts opgetrokken. Tot heden is hij onbekend. Het parket is ter plaatse geweest Vlamertinghe. Vredesfeest 11 Novem ber. Getrouw aan zijn kristelijke idealen van broederliefde en vrede, wil V. O. S., als telkenjare, het vredesfeest, 11 Novem ber, op waardige wijze vieren. Het bestuur noodigt dringend alle Vossen uit tot de H. Mis, die zal opgedragen worden Zon dag 13 November te 9 uur, voor deziele- lafenis onzer gesneuvelde broeders. Bijeen komst te 8 1 2 uur in het lokaal V. O. S., om gezamentlijk naar de Kerk tegaan.Niet èèn Vos zal dien plicht van trouw aan de lieve dooden verzuimen; allen zonder uit zondering zullen op post zijn. Na de H. Mis vergadering in het lokaal s avonds te 7 uur, luisterlijke voordrachta vond met lichtbeelden over den Yzer door den Heer Joris Lannoo van Thielt, in het lokaal der H.Famflie. Die voordracht wordt ingericht door V. O. S. en wordt gegeven voor de Vossen en hunne families. Niet leden oud-strijders worden ook uitgenoo digd. Zaal open te 6 1 2 uur. Het Bestuur. Zonnebeke. Als besluit van de ge meenteraad melden we 1) aan den dictator burgemeester van Zonnebeke dat onze mannen zullen voortgaan te eischen dat het publiek moge aanwezig zijn als er niet over personen gehandeld wordt. 2) dat de noodlijdende werklieden oor- logsinvalieden geen heil moeten verwach ten va,n den christen werkman die ja knikt met de kliek van den burgemeester. Wij herhalen dat de Christen werklieden van Zonnebeke nu weten dat zij een man in den gemeenteraad hebben maar wij raken niet -ern? hof die-gntrt «r dc belangen-der werk lieden verdedigt. 3) Dat de Katholieke Vlaamsch Nationa listische leden het onafhankelijk lid Mas- schelein geluk wenschen om zijn houding van Vlaming en demokraat. 4) Dat de werklieden van Zonnebeke zul len inzien dat hun plaats is in het Vrij Chris ten Syndikaat. Wij vragen hun den toestand klaar te doorzien en zelf hem trachten te verbeteren. De handen die u verdedigen zijn niet vrij. 5) Dat zelfs, de Staatskatholieken van Zonnebeke voor Amnestie zijn, en de meer derheid voor Amnestie (bravo voor de mannen die ze zoo kranig verdedigden). 6) Dat het postje van Burgemeester ge makkelijk leidt tot kazakkeerderij. Voor de kiezing waren onze burgemeester en die van Poelcapelle Vlamingen uit een stuk. Nu draaien ze den rug naar ons volk (te Vlamertinghe woont er een kandidaat-bur gemeesterdie v. een ander stof gemaakt is.) 7) Dat de Vlamingen nu zien wie Vla ming is in woorden en niet in daad, en wie Vlaming is in daad en ook in woord. K. V. V. Poperinghe. Bij de V. O. S. Strijders Dooden hulde. Op Allerzielen werd de dienst voor de gesneuvelden (vanwege stadsbestuur) door 'n talrijke menigte bij gewoond. Na den dienst brachten V. O. S., B. V, Q. S. familieleden en vrienden 'n hul de aan de gesneuvelde makkers. Eene kroon werd neergelegd op het kerkhof, aan den voet van den Calvarieberg en eene rouw- rede uitgesproken door bouwmeester Omer Carpentier waarna de menigte luidop 'n gebed las tot lafenis der zielen. Vredesfeesten. Vrijdag 11 Novem ber te 6 1 2 uur 's avonds, fakkeltocht, ingericht door V. O. S. Nemen daaraan deel t O. S., B. V. O. S. keikoppen enz. Alle Vlamingen vieren mee den vreugde dag, het einde van ons oorlogswee. Na de fakkeltocht, Liederavond in 't lokaal Petit Paris Ingang vrij.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3