YPERSCH LEVEN (vervolg) Waarom de Vlaamsche Meisjesbeweging VOETBALkltOWUk Burgerlijke stand Yper Lbssi A verspreiiii "DE PEflSGHE BODE" Zaterdag 12 November te 8 uur 's avonds: Vriendenmaal vopr vrouwen en mannen. Inschiijven in 't lokaal vóór 10 November. Zondag 13 November te 6 uur 's avonds: Frijsbolling voor de vrouwen der inge schreven leden. Maandag 14 November te 7 1 2 uur Groote dans/eest. Vlaamsch Kruis. Dit is den naam etner vereenigingzonder winstgevend doel onkings gesticht en waarv an het sekreta- riaat gevestigd is te Antwerpen. Het doel is op elke wijze de gezondheidsleer, de verband en verpleegkunde, de naasten- lieide, offervaardigheid en menschelijkheid te bevorderen de hygiënische en sociale belangen van het Vlaamsch Volk te beher- tigen. Als middels zijn aangeduidFilm en voordrachtavonden, Leergangen voor ver- band- en verpleegkunde. VerdersStrijd tegen slechte levensvoorwaarden, ziekten, alkolisme enz. Inrichten van hulpdiensten met verplegers, verpleegsters en verbands- benoodigheiien. Inrichten van boekerijen. Hulp bij overstroomingen, hongersnood of andere sociale rampen. Gratis uitleenen van medische toestellen enz. enz. Een geillustreerd maandblad zal eerst daags verschijnen. Later geven wij dus meer uitleg hierover. Bovengemelde vereeniging meldt ons dat eene afdeeling van liet Vlaamsch Kruis te Poperinghe mag aanzien worden als gesticht. Dokter Verbeke nam op zich het initiatief te nemen voor de voorloopige samenstelling van het Beheer. Binnen kort zullen de inrichters de eerste vergadering beleggen waarin doel en wer king der Vereeniging breedvoerig zullen worden uiteengezet. Zij rekenen naast Dr Verbeke vele vooraanstaanden te. vinden om mede te werken aan het lenigen der sociale nooden van ons volk. Elverdinghe. Zondag, 13 Novem ber ia JL-V-la a mtrli Huit,u». U -w*m> atkjsi opvoering- van 1. Schuldig, drama in 1 bedrijf. 2. De Suikernonkel blijspel in 2 bedrijven. Inkomkaarten aan 4 fr. en 2,50fr. Vrijdag aanstaande, 11 November, feest van den vrede, worden alle leden van den K. V. Bond kosteloos toegelaten tot de algemeene herhaling van bovengemelde tooneelstukken, alsook tot de voordracht die gegeven wordt door een vreemd spre ker tusschen de bedrijven. Allerheiligen bracht ons, zooals aan gekondigd werd, het bezoek der Holland- sche Jodin Francisca Van Leer. Haar zeer belangwekkende voordracht verslond de van menschen opgepropte kerk- De omha ling bracht veel op en de waarde vrouw zal tevreden Elverdinghe verlaten hebben. Boesinghe, Deechtgenootejan Mad- delein, wonende Dorpplaats, kwam Zon dag namiddag, fond 5 uur, per velo op het gehucht Pilckem gereden toen zij verrast werd door den auto van graaf B. de Lau- .bespin van Elverdinghe en tegen den grond geslingerd werd, met het gevolg dat zij verscheidene kwetsurgi bekwam en klaagt van inwendige pijnen. De voerder heeft het slachtoffer naar hare woning overgebracht waar zij door een geneesheer de eerste zorgen ontving. Het 5 jarig kindje van den werkman A. Loozes, wonende op het gehucht Hpoghe, viel hier al spelende in de vaart. Dank aan de spoedige hulp van den maalderj. Van- cayseele kon het kind van eenen gewissen dood gered worden. Wij omvingen.volgend schrijven Geachte Redactie, Zeker persoon heeit het noodig gevonden in ver band met het artikel van verleden «eek in uw blad, ondergeteekende als de schrijver ervan te betitelen. Ik zou hem vriendelijk verzoeken voortaan eerst op inlichtingen uit te gaan. alvorens mijn naam te leenen. Hartelijk dank om de opname van dit schrijven en beleefde Vlaamsche groeten. J. Gerber. Nota van de Redactie. Sommige personen zijn waarlijk hard van begrip. Het was nochtans niet moeilijk te verstaan dat onze correspondent uit Boesinghe de doeninge van vandage in 't belache lijke wilde trekken, wat ze feitelijk is. Zijn bedoeling was aan te toonen dat men te gemakkelijk omspringt met i geld van Jan en alleman. Niettegenstaande dat zal iedereen Zondag kunnen zien dat in den stoet niet anders dan gedwongen menschen loopen, en die op den hoop toe nog van tijd tot tijd nog eens moeten lachen opdat Menheere zou zien dat ze er geren bij zijn. - Dinsdag in den vooravond ging het paard van Hilaire Declercq op hol. Dank zij de tusschenkomst van een voorbijganger kon het tot staan gebracht worden, 't Was hoog tijd daar twee spelende kinde ren zich midden op den weg bevonden, op enkele meters van het aanrennende dier. Die moedige daad dient beloond te worden. West-Nieuwkerke. Om an de brave Vla mingen die begoest en verlekkerd zijn op al wat uit Frankrijk komt, een weinig de waarheid te leeren, willen wij hier eeti woordeke plaatsen. Luistert hoe de Vlamingen beloond worden om hnnne onderdanigheid tegenover een ander volk. Alles wat fransch is, is goed. De Franschen en de Walen zijn hunne Broeders zeggen ze. In De Werkman liet zeer waardig weekblad van mijn vriend Missiaen, staat er onder de rubriek Le Bizet-Ploegsteert van 25 September laatstle den wij vertalen het Widen zijn en blijven wij, zonder ons te laten vermuilezelen door weggevluchten uit Roesselaere, Thielt, Dickebuseh en uit alle ande re Vlaamsche genieenten. Dank, U, Broeders uit het Walenland in naam van uwe hartsverknochte Vlaamsche Broeders en U, Vlaamsche sukkelaars, weggevluchte boeven en brave menschen, proficiat Zoo worden wij om onze teederheid door de tee- dere broeders beloond. Hoe dikwijls worden wij in deze rubriek niet van flanuns - geliefkoosd. Met een Waal die menschelijk is, 1.1. z. die ons Recht en onze beschaving eerbiedigt, met zulk een komen we overeen. Altijd en overal maar we willen altijd en overal eerst Vlamingen zijn en als Vlamin gen geëerbiedigd worden. Goede rekeningen maken goede vrienden. En we nemen de vrijheid luidop te verklaren dat wij in ons Vlaamsche land, in onze Vlaamsche aangelegenheden alleen meester willen zijn, en dat moet u nog smaken En wat moeten we dan denken van M. Missiaen, die, Vlaamsch gezinde, de Vlamingen zóó laat uit lachen Op de eene zijde wit, op de andere zwart. Op de eene zijde beloften en lachen en aan den ommekant bespotting: waar 't voordeel is, daar is onze beste Missiaen ook. Nu zien we wat hij wil. Wij steunen op princiepen. Hij gebruikt zijn in- «n T^-trtTjmT7«Biri-i«T lanitié' schotelke En dat hij nu maar afkomc met zijn beleefde scheldwoorden. Die raken onze beginselen nieten daar worden wij niet door getroffen, misschien wel treffen zij dengene die ze gebruikt. IKKE. Wie Zondag laatst de heerlijke rede van Mevrouw Devroe, gouwvoorzitster, kon aanhooren, zou reeds 't antwoord kennen op die zoo menig maal gestelde vraag. ja, hoe dikwijls werden ons niet, vragen als deze naar het hoofd gegooid Och, wat voeren jullie al uit op die vergaderin gen, wat komt er eigenlijk voort van die vrouwenassociatie, die Vlaamsche Meisjes beweging? Natuurlijk gaan zulke aanval len meestal uit, van menschen buiten den nood (of zij meenen het ten minste), van zoogezegde idealisten, die schijnen, o won der, hun ideaal buiten de ziel te dragen, en ja, hoe zou 't anders, ze kennen noch hun ziel, noch die van hun volk. 't Zijn lieden, die uiterlijke uitslagen be oogen, in 'toog loopende materiëele vorde ringen, en dan roepen Zie, dat hebben wij gedaan En waar blijft dan uw sociale werking In de ziel Daar is 't levenbeginsel, daar alleen heeft cultuur vat, daar alleen drilt liefde en zucht medelijden, daar schuilt levenskennis en stambewustzijn, daar troont fierheid in den gloed van een grootsch ideaalEen ziel ontdekken, ze uit ongekende diepten te doen opduiken, haar krachten mild ont plooien, krachten die ze in zich verborgen hield, is dat niet sociale actie? Aan die ziel een kennis, een beschaving, een cultuur geven in verband met het volk waaruit ze spruit, de ziel van het volksmeis je vormen, omde volksziel te kunnen op bouwen, is dat niet sociale actie Is de syn these van alle sociale plichten niet: volks welzijn, en een ziel geven aan 't volk is, dat geen volkswelzijn Daaruit vloeit ons doel, ons eenig, grootsch ideaal, echte Vlaamsche vrouwen te vormen, -. liefdevolle harten die overal liefde, niets anders dan liefde zaaien in Vlaanderen, bij dat arm, lijdend volk, die pe menschenkenners, die dwingend in zich voelen de noodzakelijkheid aan de natio nale herwording. Herwording, eerst in hun eigen ziel om dan met dat vuur, en dat licht hun streven uit te breiden en hun volk tegemoet te gaan. Het volk leeren zich-zelf worden, en begrijpen,aande vernieuwings- kuur in de beschaving, zijn jeugdig pogen wijden, de mentaliteit van ons Vlaamsch volk veranderen, wat grootscher doel, wat heerlijker ideaal voor een vrouwenziel Zaaien in liefde, beploegen inofferlja offer, oneindig groot is 't offer dat er van Vlaam sche meisjes geeischt wordt. Rijpe vruchten na hard labeur?.-.... Eerst later, heel veel la ter, voor verdere generatiesmisschien. Dan zullen zij, die moderne sociale hel den, of anderen v. dezelfde soort, eens be seffen waarom wij nu zoo «bewegen», waarom wij graven naar de ziel, waarom wij nu liefst den wortel treffen. «Uw doel legt den grond gereed voor het zaaien, zij snoeien aan de kruin'wij aan den wortel.» (Mw. Devroe.) Wie nu het doel kent, begrijpt het nut van ons bestaan, van ons liefdewerk (het eenigste liefdewerk) der vrouwen. Een moederhart klopt in elke meisjesziel Een moeder die haar kind niet lief heeft, is ontaard, zoo ook is ontaard de vrouw die haar volk miskent, zij: het hart v. dat volk. Een, hoe meer lijden, hoe grooter nood, hoe heerlijker, hoe dieper, hoe breeder de lief de, de solidaire, vereende liefde door de bonden alleen te weeggebracht, die 't volk troost, opbeurt en zijn wezen teruggeeft. Arm, misprezen volk, dat onophoudend om liefde en erbarmen smeektl Dgarpm oindal^e zidxlxjüiet .VlaamsrJjc volk richt, moet onze beweging essentiëel Vlaamsch zijn Vlaamsche cultuur, Vlaam sche beschaving, eng verwant met Gods- dienst. Daarom zijn we: Katholieke Vlaam sche meisjes, daarom ook noodzakelijkheid aan geestelijke verdieping. Wat er in onze bijeenkomsten gebeurt, wat ons werkingsplan is? Studie over de ontwikkeling der Vlaamsche beweging: 't meeleven, 't meevoelen met de andere strijders, met hen die naast cultureele zelf standigheid, ook politieke zelfstandigheid bewerken. Diepeen innerlijkebeschouwingingods dienst en zeden kwesties, een blik over op voedkunde en zielkunde, schoonheidsleer en letterkunde. Sociale beweging: eerst onseigen sociaal werk, dat heelemaal niet,gelijk bij de ande ren, den stempel draagt van «partijpolitiek; armenbezoek ook al enz. Ter afwisseling wel wat tooneel en zang, 't houden van moederavonden. En tusschenin wel, wat gezonde Vlaam sche leute, niet meisjes Dat ook werd aanbevolen door onze talentvolle spreekster uit Brugge, verleden Zondag. Als onmiddellijke toepassing van ons plan, zullen we maar aanvangen met het laatste punt. Wilt u eens nen goeien avond, liefste Vlaamsche Meisjes Komt dan allen samen op Vrijdag 1 1 November ;n ons gewoon lokaal, dan zult u ondervinden wat eigenlijk Vlaamsche leute is. Tot Vrijdag hé Ypersche neuzemakers. Het is geen nieuws meer te vernemen dat groote Jans, die nu juist best over vaderlandsche dingen zouden zwijgen omdat ze op dat gebied binst den oorlog het vaderland vergaten en v...erk...ochten voor hun geldkoffer, heel gaarne pronken bij vaderlandsche plechtig heden en ook beweren den .alleen verkoop van zeker soort patee, pardon van de vaderlandsliefde te hebben. Maar dat ze zóó ver gaan van op den dorpel van hun patee win kei de rustige menschen in de straat te beleedigen is toch al te kras Dit gebeurde nochtans Dinsdag laatst, Aller heiligen, op de Neermarkt. Heeft zijn laag- hertig proefstuk van 27 Juni 1926 hem nog niet berouwd Of heeft de hoogmoed, met het binst den oorlog gewonnen for tuintje opgedaan, hem verblind t En zeggen dat de pretentie van dien man zóó ver steekt, dat hij meent burgemeester te worden Koor v. d. Studiekring Zondag eerstkomende gaat ons gemengd koor naar Veurne alwaar het te 3 u.l 2 de stichtingsvergadering van het Davidsfonds aldaar zal opluisteren. Obusongeluk Urbain Seghers oud 23 jaren, ongehuwd, alhier wonende, was donderdag met den noen aan 't Hooghe (Zillebeke). Hoe het er op toe gegaan is zal wellicht nooit geweten worden. In alle geval de ongelukkige jongeling moet daar in aanra king gekomen zijn met een obus en het noodlottig gevolg bleef niet langachteruit. Ontploffing! Linker hand afgeslagen, schrikkelijk gekwetst aan armen en oogen. Groot bloedverlies, Dadelijk werd hij naar hetGasthuis overgebracht om er de noodige heelkun dige bew. r o i- teo.ndergaan. Hij werd bediend. Toe stand «er erg. Ouderdomspensioen. De ontvanger der belas tingen zal de ouderdomspensioenen uithetalen den 8 en 9 November van 2 tot 5 uur, c i ii i in ii -rirmr ■«■„m m Hip, hip, hip, hoera!.... Yper won te Waereghem Hebt ge 't nu gezien dat de kans wel eens zou kee- reitToch moet inen bekennen dat de wereld ne vieze parochie is! vóór Zondag laatst was Yper voor de busse ze kenden er niets van en als er goede spelers waren, ze miskenden ze, ze lieten ze vallen en patati en patataZondag avond schreeuw den die afbrekers nice met den grooten hoop, ze wa ren d' er geerne bij, maar van Maandag reeds kwa men ze af pp hun zokken.... 't schijnt dat Waereg hern nen drawn verdiende! 't was eerst nen onder vraging dan een bevestiging om te eindigen op nen toon van minachting!!!.... Spelers en supporters, zwicht U van zulke mannen en zorgt ervoor dat ze preeken in de woestijnWe wonnen in Waereg hern en we wonnen verdiend en dit niettegenstaande nuzyi uiidvucxr, #eWctsT, van geen tel meer was in de,tweede 'helft. Mrrtcin znVgOc vnor UC VX'CC goals, doch al de spelers zijn te loven, allen zonder uitzon dering hebben zich overtroffen. Zondag komt Sweveghein en alhoewel ze voor laatste staan in de algemeene rangschikking, moet ge niet gelooven dat liet zoo gemakkelijk zal gaan. Da ring en Thourout hadden de twee laatste Zondagen al de moeite van de wereld 0111 ze met 2-0te kloppen 't zal dus zijn van Boer, wacht je ganzen In derde speelden we tegen Poperinghe en niet tegenstaande onze mannen de negen tienden van den tijd de bovenhand haddeii, moesten we een puntje zien vertrekken naar de kcikopstede. Zondag moogt ge rusten. Dat de voorlijit eens leere shotten 't Is noodig gelooft me! lit vierde kwam Bissegliem op bezoek en 't was nogmaals drawn 3-3; zegt ne keer jongens, als je gij der doet voor die medalies, 't is van pas op! zulle want Meenen staat reeds twee punten voren en Stade Moeskroen komt nevens u staan. Zondag de beste schoenen aan, hoor! gen Supporter. pronostiekclub Vergadering Woensdag aanstaande om 7 1 2 uur bij Ch. Decadt Aux annes Beiges Tcmpelstraat. Onze correspondenten zijn vriendelijk ver zocht hunne bijdragen in te zenden, ten laatste, voor den Woensdag avond. Zoo zal de redactieraad er naar bchooren nog kun nen over oordeelen. Verklaringen van 28 Oct. tot 3 Nov. 1927 iEBOORT fn Deltombe Camille, Frezenbergstr. Swinnen Blanche, Veurnesteenweg, 75. Wer- rebrouck Stephaan, M. Fochlaan. Goemaere Si- inonne, Roesselaerestraat Demarel Pierre, Static straat. 45. MarkeyJules. Korte Meerschstraat, 14. IVKRi tjDENS Bulcke Cyrille, 31 j., elektriekwer- ker. echt. Vandevelde Maria. Lange Thouroutstraat. (van Merckem) Smeetsvictor, 39 j., coiffeerder echt. Waeterschoot Maria, Rijsselstraat. Salomé Liicianus. 2 m. 2d.. M. Frenchlaan. 31. Slegtinck Adèle 48 j.. z. b. wed. De Plancke Joseph, Zonne- bekesteenweg.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4