1' Jaargang Nr 47. DE YPERSCHE DODE Bijvoegsel. Zondag 20 November 1927. oor on/.ni "rooien zijn roods !nj <io 200 loop Do voorraad is l>opr slo aan to vratfon! Ais i ookomoinio wook a bomnimii h'ii prijs kamp iiisjsfoookjos in om- rkt. Haast l een der laat- j ilt meedoen lijst der prijzen!! GEMEENTERAAD Zitting van maandag 21 KovmiDer 1927 om 18 ure r1 V. O. S. - 11 November. Het vredes feest van Zondag laatst door de V. O. S. ingeri J,:, is bijzonder wel gelukt. 's Morgenstarende Vossen talrijk opge komen om in groep naar den Dienst voor de Gesneuvelden te gaan. Honderden man nen gingen ten offer. Hoe indrukwekkend te zien dat onze Viaamsche mans-chen het offer van hunne lieve Dooden naar weerde weten te schatten en onverminderd in eere houden. Het volk voelt voor zijne kinderen Na de H. Mis hield de V. O. S. een alge- meene vergadering waarop door den Voor zitter gewezen werd op de beteekenis van het groote offer onzer Viaamsche Dooden. Menig punt, dat van het grootste belang is voor ons Viaamsche Volk werd er bespro ken en toegelicht. Eenparig werd besloten een motie te sturen naar den Koning voor amnestie en ontwapening. 's Avonds had de prachtige voordracht met lichtbeelden over den Yzer en de Viaamsche Bedevaarten, door den Heer Joris Lannoo plaats. Zijn machtig instaande woord en zijn overtuigende rede over anti- iiiilitarisme hebben diepen indruk gelaten op de massa aanwezigen,die de zaal tot aan de deur toe vulde. De talrijke bewijzen van de onrechtvaardige behandeling op het front van de Viaamsche soldaten van wege de militaire overheid, hebben in groote mate den afkeer voor militarisme en frans kiljonisme doen stijgen en het werd voor die talrijke Viaamsche menschen duidelijk dat liet Viaamsche Volk alléén dan zal tot zijn volle rechtkomen als zelfstandig Vlaan deren een werkelijkheid zal geworden zijn. Het beeld Moeder Vlaanderen bracht een mooi sommetje op voor het Gedenk- teeken v^n Heldenhglde te Diksmuide. Boesinghe. Qesprek tusschen belas tingbetalers en ouderlingen. Den Dins dag 8 November van het jaar onzes Heeren 1Q00 zeven en twintig, dus de tweede dag na de alom vermaarde, fel gevierde en nog meer besprokene plechtige ontvangst van den pasgehuwden eenigeu spruit, van 't mannelijk geslacht, van wel edelen 1 leer Baron de Thibault van Boesinghe, burger vader aldaar, kreeg de Gemeente bezoek wan den Heer ontvanger der Belastingen, die er ook zijne gewone zitting hield, 's voormiddags en 's namiddags, in ecne herberg. Zooals dat in zake belastingen gansch natuurlijk is, moesten de menschen met veel geduld mi gelatenheid hunne beurt afwachten en daar «een koutertje slaan het wachten min vervelend maakt, kwamen de tongen dien dag ook los. Tree begint. Als de Staat moet ontvan gen gaat het rapper hé Sarei. Ja 't, inerdjie, en een mensch zit hier dan nog in een trek van al de dui vels, met die deur die alle oogenblik open gaat om beeten te wegen Pier. Kan dat niet gedaan zijn in 't Gemeentehuis? 't Is zulk een groot gebouw, met zooveel kamers, en we zouden daar toch buiten den trek zijn en geen plage vangen. Sarei. Ze peinzen misschien hoe eer der dat ze dood zijn, hoe min dat we moe ten betalen... Pier. De mannen van de wet zouden toch zulke dingen moeten doen verande ren Sarei. Ja 'z, maar als er mannen van den Raad goè dingen voorstellen, stemmen de handlangers van den Baron tegen Tree. Dat het maar ware voor den bruiloft van zijn zeune, 't Gemeentehuis zou Mpel opengedaan en de zalen verwarmd en versierd zijn Daarvoor is er geld ge noeg Sarei, Hebt ge de Concierge van den Burgemeester zien loopen om alles opzijn best te zetten voor de aankomst van de getrouwden Tree. 't Was leutig om zien Maar, zeg een keer, Sarei, is 't waar is de benoe ming van de Concierge en de verpachting van zijn huis nooit op de dagorde van den Gemeenteraad gezet geweest Sarei. Ja 't is waar, 't is proper hé. Er moet daar toch een einde aan komen... Op datzelfde oogenblik wordt Sarei door den Ontvanger geroepen en 't gesprek is uit. Proficiat, Boesinghe, met uw schoon gemeentehuis, spijtig nochtans dat het, zooals op andere gemeenten, voor geen nuttiger doeleinden gebezigd wordt... Uilenspiegel. Het vredesfeest werd door de bevol king plechtig gevierd. De fakkeltocht door 't slecht weder 2 dagen verzet, oogstte alge- nieenen bijval, niettegenstaande de laattij dige beieiding. Eene schoone fakkeltocht ging door het dorp om daarna op het Kats- plein te vergaderen alwaar het muziek de Brabangonne en de Viaamsche Leeuw speelde. Bij dit laatste het het volk zijn hart spreken en zong mêe dat het galmde. Poperinghe Vredesfeesten De herdenking van den wapenstilstand 11 Nov. is nogmaals op waardige wijze gevierd geweest. De V. O. S. halen er eer v. De fak keltocht was er niettegenstaande 't mottige weer en't pessimisme van Marius; 't was 'n stoeiende jolige stoet waar oud en jong zonder onderscheid van rang of stand nog- eens verbroederden bij 't Ijerdenken van den+>lijden dag der verlossing. Brvq! oiu deschoone zinnebeeldige lichtdoeken'.üoed zoo B. V. O S.! Toekomend jaar moet nog beter zijn; dezen die nu nog aarzelden laten zich dan ook meeslepen. De L.iederavond was prettig. Het vrien denmaal lekker en gezellig...Spijtigmet die salade... De bollyigen de prijzen? Daarover laten wij de vrouwtjes vertellen. De opsluit was het heerlijk Bal-deftig genot en broe derlijkheid; de schoenmakers hebben werf; hoor Welverdiende hulde Zondag laatst was de Gasthuisstraat bevlagd als blijk van hulde en erkentenis van verscheidene Kloosterzusters die komen vereerenterkt te worden met het Burgerskruis voor 35 en 25 jaren zelfopoffering en toewijding aan Weezen, Zieken en Kranken. Heer René Devos aloude voorzitter der Commisie van Openbaren Onderstand en Gemeenteraadslid overhandigde de eere- teekens terwijl de Heer Burgemeester La- haye de getuuigschriften uitdeelde. Dit ge schiedde in bijzijn van gezegde Commissie en Gemeenteraad. De Burgemeester sprak de huldegroet uiten EH- Deken antwoord de in naam der Eerw. zusters. Het was de goedige zustertjes aan te zien dat Zij eerder een hekel hebben aan dat of ficieel vertoon zijzelf, zoo zei E. H. De ken, hebben nooit aan die belooning ge- da :ht of dezelfde verwachteene hoogerc drijfveer stuwde hen Op den weg van plicht en christene naastenliefde. Na het vertrek der officieelen kwam het Katholiek Muziek 'n serenade spelen; eene talrijke schaal Poperingsche Katholieken verdrongen zich achter het muziek en brach ten eenen eerbiedigen groet aan de held haftige zustertjes. Nu w as t Notaris W. Van hecke die in naam der Poperingsche Katholieken de zustertjes toesprak in woorden die van over. tuiging trilden en ons een bezield beeld schetsen van de stuwkracht dier jarenlan ge toewijding. Wat hij zei vatten wij samen als volgt Bij onze Moederkerk en in onzen Katho lieken Godsdienst vindt gij den moed en de kracht in uwen strijd die een strijd is van gedurig en aanhoudend offer, het offer van L' zelf, uit liefde. Beschamend klein staan wij daar tegen over in den politieken strijd die toch ook gaat om 't behoud van onzen Godsdienst en de bescherming uwer instellingen. Naar uw voorbeeld en door uwe opoffe ring gesterkt zullen wij moedig volharden en ons niet laten verschalken door de sluw heid onzer vijanden die zich als vrienden aanstellen en hunne wapens verbergen on der den mantel der onzijdigheid. Lang leven onze geliefde Zustertjes Davidsfonds. Maandagavond hadden weals voordrachtgever: H. Hendrik Adri- aen, veearts ter stede die sprak van In en rond oud-PoperinghePrachtige licht beelden toonde ons zijne schoone oudheid en geschiedkundige verzameling in betrek met onze stad, haar vroeger uitzicht en geschiedenis. Zelden vonden we 'n voor dracht bij die insloeg als deze. H. Adriaen doorpriemde, doorzinderde, overreedde en overtuigde ons met woord en gebaar, 't was bij de aanwezigen 'n feest voor oog en oor en hart en in zijne luchtige, open hartigheid en ruw, Viaamsche gemoede lijkheid wist hij zoo onze sympathie te ver overen dat de gansche zaal, keer op keer en na iedere plaat, na eiken uitleg storm achtig toejuichte. Of de Heer Adriaen zelve geest en hart bezit heeft hij ons bewezen. We danken hem om 't gene hij doet voor ons, voor ons volk, voor onze stad. Oneindig veel is door den oorlog verwoest doch wellicht nog meer is verloren gegaan door genlis aan liefde tot eigen schoon, door onver schilligheid. Macht fleer Adriaen de onver schilligheid bij velen hebben afgeschud en mocht h'j liefde tot de streek den geest van trouw aan onze voorouders, hunne zeden en geloof, het kunstgevoel en de liefde tot het ware en het schoone hebben opgewekt. Den band die ons snoert aan 't verleden is het zekerste middel tot behoud onzer Viaamsche Zelfstandigheid. Elverdinghe Verledep week 11 No vember werd alhier in het Vlaamsch Huis het herdenkingsfeest van den wapenstilstand gevierd, pen honderd vijftigtal leden van den K. V- Bond waren opgekomen om het tooneelfeest bij te wonen, hetwelk veel bij val oogstte. De spreker werd warm toege juicht om zijn prachtige rede over de Bel- gischeverknechting aan Frankr.en desteeds verderdoorgedreven bewapening in België. Met andere woorden 11 Nov. schonk ons een mooie feestavond, die we elk jaar hopen te genieten. Zondag 13 Nov. werden de tooneel- stukjes van Vrijdag opgevoerd. Veel volk \x oonde de opvoering bij. Men zegt en met reden dat de spelers zich in een jaar tijets haid geweerd hehben, zoodanigdat de ver tooning buitengewoon beter was dan ver leden jaar. Wij bemerken dus dat het Vla mingen zijn die aan tooneel doen en Vla mingen willen rap vooruit. Voortdoen zoo tooneelmannen, en we komen erL. Wervik Wij hadden het genoegen te bestatigen dat ons Vlaamsch Huis nogi maals bomvol was op 11 Nov. 1. 1. Wij zub len er moeten aan denken het te vergrooten Als sprekers traden op J. Declercq en J. Leuridan. J. Declercq, de tiouwe propagandist van Iseghem die gekomen was in vervan ging van onzen vriend A- Vandenberghe (door zekere omstandigheden teruggehou den in het buitenland) gaf ons in warme woorden de beteekenis van derr 11 Nov. voor de VI. Nationalisten. Daarna was het de beurt aan onzen on vermoei baren vriend J. Leuridan die in zijn zoete West-Vlaamsche taal, hem, eigen, eene klare uiteenzetting gaf. Lof aan onzen vriend voor zijne moe dige volharding want het weze gezegd dat het reeds zijne derde spreukbeurt was dien dag. Ook heeft hij reeds veel aan onzen vooruitgang bijgedragen. Dien dag sprak ook de rood-blauwe ge zel Missiaen in 't Volkshuis. Het is verheu gend te weten dat hij daar voor 73 man stond terwijl er in 't Vlaamsch Huis meer dan driemaal zooveel waren. Onze held Edgard zei o. a. dat zij voor den oorlog honderde malen herhaald had den dat er voor de werklieden geen vader land bestond maar dat de laatste oorlog het anders bewezen had en er gezorgd moest worden voor een goed ingericht leger. Comedie... Comedie... Spijtig dat het Werviksche volk er genoeg van heeft, hij kan zijn gezeever en demago gie elders gaan verkoopen, of wil hij zich misschien een weinig verbeteren in de oogen van het volk dat hem reeds eenmaal het hazenpad zag kiezen. Geef het maar op jongen, het is verloren moeite en blijf rap uit het Volkshuis of ze geraken den over schot van hun leden kwijt. Zaterdag avond, dank zij de Hoogeschool - uitbreiding, kregen wij de Zingende Meis jes van Halle te hooren. Voorwaar een op recht schoone avond, tot spijt van eenige Vlaainschhatende personen daar aanwezig. Onze zaak gaat met reuzenschreden voor uit, er is geen tegenhouden meer aan. Dat ze nu maar doen wat ze kunnen, onze jonge kerels zullen het er niet bij laten. Blauwvoet. West-Nieuwkerke. De liberalen hebben dus, yoor de eerste maal sedert den oorlog, een woord over lum politiek geschreven. Verleden week stond in t Ypersche een fransch artikel over hun hulde aan de gesneuvelden, en een beroep opdat de bevol king, tegen zekere gedachten, zou op hare hoede zijn. Wij zijn uiterst tevreden eindelijk een woord te vernemen. Want wc waren toch eindelijk een beetje verwonderd algelijk niets te hooren, bijzonderlijk nadat vele artikelen en vele kiesbladjes hen beschul digden van leugens, van oneerlijke politiek, en van schandelijke tegenwerking, bij de inhuldiging van het standbeeld. Maar hunne eerste woorden laten ook die beschul digingen voort op hen wegen. We nemen er akte van. Hun artikel was in 't fransch, en Nieuwkerkets nochtans overwegens Vlaamsch. Maar, enkelen die hun volk verlaten, die een andere taal verkiezen (we spreken hier van de Vlamingen alleen) willen het Vlaamsch onderdrukken een minderheid wil over een meerderheid baas spelen en denkt dat het haar recht is en dan komen ze spreken, zooals één der woordvoerders zijn rede eindigde, van Eendracht. Wij bekampen niemands recht, maar eisclien eerst t onze. De Vlamingen zullen niet meer buigen en met franschgezinde princiepen willen zij geen Een dracht. Doch, dat die redenaars nog goed fransch spraken. We hebben met eigen ooren gehoord dat er één sprak van les Zeros in plaats van les Héros Of vergat hij misschien dat hij tot de aanwezigen, met sprak Eindelijk sprak Monsieur le Bourgniestre over al de miseries van zijn Nieuwkerkenaars, binst dat hij in Engeland zat; over den nood en't ongeluk, van de menschen, binst dat hij in Engeland zat; over den strijd en't offer der gesneuvelden, binst dat hij in Engeland zat over de gevaren en de lasten die iedereen onderging, binst dat hij in Engeland rustte; over de droevige dagen, als iedereen verlaten en blootgesteld was, binst dat hij, heer Burgemeester in Engeland zat. Waarom kwam hij nu terug, als alle gevaar gewe ken is Dan werd de Brabanyonne gespeeld en allen ontdekten het hoofd, uitgenomen de leden van den. Studiekring, die daar niet waren. In dat artieke! worden de katholieke leiders ver weten dat ze afwezig waren. Daarop werd reeds ge antwoord dat de katholieken alles alleen deden en dat hun leider niet wegliep vóór het gevaar er was, en te midden het gevaar, eerlijk, heldhaftig op zijn pos» bleef. Toekomende week, nu de liberalen ont waakt zijn, komen we op de oude, nog niet weer legde beschuldigingen weèr, want 't is daarover dat ze moeten schrijven Klauwaert. Voor veertien dagen, vielen we M. Missiaen aan. We beschuldigden hem dat hij enkel om zijn persoon werkte en geen beginselen diende, dat hij door zijtx invloed en door gunsten trachtte aan 'tschotelke te blijven. We kregen nog geen antwoord. Treffelijke M. Missiaen, een antwoord a. u. b. Ikke. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 14 Nov 1927 2. Aanleg uitweg magazijn Boerenbond. Kre dietaanvraag. 3. Zwemkom Aanbesteding Goedkeuring 4. Stadsbegrooting voor het jaar 1928.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3