Naar de driehonderd! Als ii6 "Asioiiiés" vsigaderen... 1' Jaargang N' 48. DE YPERSCHE DODE Bijvoegsel. Zondag 27 November 1927. Wij hadden verleden week het ge noegen te melden dat reeds honderd abonnementenboekjes besteld wa ren. Wie zou er ooit ons succes voor zien hebben op dit oogenblik zijner reeds tweehonderd in de handen der goede propagandisten. Wij zijnovtr de helft en de late komers die mee willen doen aan den prijskamp moe ten zich haasten. Het getal boekjes is beperkt tot 300 en alle dagen worden er afgehaald! Schrijf vandaag nog naar den uitgever of vraagt er eentje bij Marcel of Hilaire of in uw Vlaamsch Huis. De baaszal wel een tje besteilen voor U Wij hebben het genoegen de aan- wervers te melden dat wij naast de honderden boeken nog enkele nutti ge geschenken te lote stellen, o. a. nieuwe vulpennen ter waarde van 40 fr. Misschien komen nog andere prijzen bij. in ons hoofdartikel van verleden week werd gesproken over de macht der pers. Vooruit dan vrien den. Ons volk heeft genoeg van de socialistische franskiljons en van de zoetwatervlamingen uit onzen lieven Westerhoek, liet vraagt gezonden Vlaamschen kost en die wordt door de YPERSCHE BODE voorgescho teld! DE YPERSCHE BODE Vare hies?* ere e'dens mm M. Deiahaye. Ik sici voor <kr zaak le verzenden vóór de Kommie-te san Openbare W erken ofwel laai het voorstel doen door de n<>g beslaande leden der Kommissie .an Finamién -H. Leurtdan. Ik beaam dit voorstel. -M. Sobn. Den 10 December aans-aande moet de Goeverneur desaangaande gevestigd zijn De verzending wordt algemeen gestemd. 19. Stadsbegrooting voor het jaar 1928. De begroeting wordt tot eene volgende ziturig ver- schoven. 20. Mededeelingen. 1Een brief van de Burgerlijke Godshuizen legt uit hoe de barakken van 't oud gasthuis verkocht werden. 2) Een bestuurlijke brief laat weten dat van de gt- heele afschaffing van de diensten voor oorlogsschade geen spraak is. 3) Een schrijven van de HH. Jos. Van der Mersch en A. Loinmez, van Yper, stelt voor de stad aan 't Heilig Hart van Jezus toe te wijden. 4) De stad heeft het geschenk van Mej. Deliem 's kunstschilderwerken ontvangen, ten getal? van 49_ De familie werd bedankt in naam der stad. De wer ken mogen ten Stadhuize bezichtigd worden. De zitting is geheven om 21 u. 30 m. Verleden Zondag had de Ypersche sectie der Vlaaiijschhatende vaderlanders een afvaardiging gestuurd naar Brussel waar een vergadering dier aterlingen plaats greep. Die gezworen vijanden van ons volk voelden zeker dat de ijver sontmiger afdee- lingen al te verre gaat want als grondslag der verdere werking werd aangenomen Dat de A F. geen vijandige daden tegen de Vlaamsche taal mogen stellen. Als de vos de passie preekt... Hun beloften in den wind zullen 't niet veranderen dat de A. F. in wezen een verbasterende doening is waar onze roode en conservatieve franskiljons verbroederen. De neutrale vlag dekt er daarbij de antikle rikale lading, hoewel enkele katholieke franskiljons dien schijn willen beletten. Vlaamsche menschen die U om een bal hebt laten lijmen of door betoften dat ze niet tegen 't Vlaamsch zijn hebt laten mis leiden, nu wordt het duidelijk dat men onder het voorwendsel van fransche cultuur de Vlaamsche beschaving wilde verworgen. Denk er om als de Vlaamschhaters L hun kaarten voor 't komende jaar aanbie den, dat wie het lidmaatschap dier vereeni- ging aanvaardt, zijn Vlaamsche volk in den rugge schiet. BOERK.VBOXh De vergadering voor het gewest Vper belegd op Zondag 20 dezer in 't Christen Volkshuis heeft niettegenstaande het koude weder buitengewoon veel bijval genoten. De zaal rijk met leeuwenvlaggen, en driekleuren versierd was eivol. De sekretaris Deboodt gaf lezing van een verslag waarin we Itooren konden alles wat de boerenbond ten voordeele zijner leden heeft kunnen verwezenlijken en die opsomming beteekende heel iets Na die lezing trad de minister van landbouw M. Baels binnen hij werd door den voor zitter Bostyn verwelkomd alsook de heeren Pareyn, hoofddeken van den Boerenbond en Senator Mullie. Na 't woord van EL H. Storme, Proost, *prak de heer Pareyn over de noodzakelijk heid derboerenorganisatiein 't vooruitzicht vooral van eene mogelijke komende crisis in 't landbouwbedrijf. Ook over de Pacht wet, die dank den steun van Minister Baels veel kans heeft er door te komen, sprak de hoofddeken. Doch de voornaamste rede was die van Senator Mullie, zoo beslagen iii landbouwaangelegenheden, en die als verslaggever in den Senaat de pachtwet zoo goed heeft toegelicht. Hij iiad het over de landbouwproduktie van heel Furopa voor het jaar 1927. Zijn woord werd gre tig aanhoord en uitbundig toegejuicht. Ook de Minister sprak een woord vol beloften en de vergadering eindigde om 5 uur. Alleen onze boerenvereeniging kan zoo'n modelvergadering bewerkstelligen dat mag hier ook gezegd worden. liet Xieuvv .\linisiei'ie Toen de socialisten aanvaardden na den val van liet Poullet-Vandervelde Ministerie met de liberalen en de conservateurs die den «frank» gekelderd hadden, werd het volk een eerste maal door hen verraden. De stabiliseering van den frank aan 1 7 van zijn waarde bestendigde het verlies der 6 7 van de spaarpenningen van burgers en werklieden. Bij deze crisis, door de socialisten uit kiesbelang uitgelokt, maakt het verraad der Kristen Werkliedenpartij het mogelijk dat op de 10 ministers er 8 gezworen Franskil jons en volbloed conservateurs zijn. Werklieden ziet uit uwoogen. De leiders van het A. C.W. hebben de socialisten niets meernaar het hoofd te slingeren, leder van hen heeftzijn beurt gekregen in het verraad. Zoo Vlaanderens verdrukking blijft gedu- ren is het te danken aan hen die de Chris ten werklieden organisatie als voetschabel misbruiken om op den rug van liet «sou- vereine volk hun eer en heerschzucht te voldoen. Hier volgt de lijst der ministers die de nieuwe regeering samenstellen: Jaspar, Waalsche franskiljon Minister v. koloniën, Janson, liherale franskiljon Mi nistervan Justiciedie zal beletten dat Borms loskomt, Vauthier, liberale fianskiljon Mi nister van Kunsten en Wetenschappen die e< voor zorgen zal te niet te doen wat Huys- mans tot stand bracht, Lippens, liberaal franskiljon tot in 't merg, voor de Spoor wegen, P. T. T„ Baels beschaamd Vlaming, (wiens kinderen fransch spreken) voor den Landbouw. Houtart, Waalsch franskiljon voor Financiën, de Broqueville, voor Lands verdediging, commentair overbodig, Nij verheid en Arbeid, Heyman, Binnenland- sche Zaken, Carnoy, vertegenwoordigers der Christen Werklieden. Het is dank zij het verraad dezer twee Vlamingen dat die schandalige regeeringscombinatie moge lijk werd. Gefopte Christene Werklieden wanneer zullen uwe oogen opengaan Reninghelst Avondjeest Van daag 27 cn morgen 28 zullen de Vlaamsche vrienden bij Arthur Bafcop een veelbelo vend avondfeest geven. Men voert op:Een dwaling drama in 4 bedrijven en het wel bekende blijspel Nonkel Judocus». Plaat sen 3 en 2 fr. Gheluvelt Voordracht Vandaag Zondag 27 Nov. om 5 u. stipt in detooneel- zaal bij H. Vanlaere krijgen wij eene voor dracht met lichtbeelden.Onderwerp: - Af?/ onze jongens naar den IJZER en de BE DEVAARTEN Heel de gemeente moet daar zijn, want 't zal de moeite loontn. Boesinghe. - Geitenhistorie. Dezer dagen verscheen in een veel gelezen week blad der streek een artikel waardoor werd bekend gemaakt dat een grondeigenaar van Vlatnertinghc bij de verpachting van zijn land te Boesinghe geëischt had den geiten- bok, specimen en uitgelezen reproduc- teur ten dienste van den plaatselijken geitenboiu', van zijn eigendom te verwijde ren. De gestelde voorwaarde was uitdruk kelijk en streng Dat stinkend beest moet uit mijne weide, zoo niet ontneem ik uw pacht 't Was tocli een beetje oninen- schelijk jegens een dier met zulke edele bestemming... Maar 't was nu zoo, en er moest uitgezien worden naar een ander logie voor den bok. Zou een verstandig en redelijk mcnsch nu kunnen denken dat rond dat buiten zetten van dien geitenhok eene heelepolitieke beroering zou ontstaan? 't Is nochtans alzoo Een trompetter van hoedanigheid heeft niets beters gevonden dan door een naamloos briefje, opgesteld met uit kranten gesneden letters, en gericht tot den hoofdman van den geitenbond, te laten weten dat het alleszins Robert Laurers was, hun politieken tegenstrever, die de vei - klikker was En zeggen dat die hoofdman dan nog dat lafhertig, naamloos lasterbriefje aan den bond ter lezing gafHoe petieterig klein en gemeen Dat zijii de eerlijkef?!?) en openlijke wapens waarmee duister slangengebroed eu vuige kruipers en lasteraars een reclit- zinnigen tegenstrever willen zijne faam, populariteit en broodwinning ontnemen Foei, voor uwe praktijken Welnu, die slechte Laurens laat openlijk en gemeend weten aan de goede geitenkweekers van Boesinghe, voor wie de geit is als de koe voor den boer, dat hij eene weide met stal ling op zijn eigendom ter beschikking ho.'.dt voor den geitenhok, en dit nog kos teloos, van nu tot en met 29 Februari 1928. Laat ons alzoo het goede voorbeeld geven, en kwaad met goed beloonen, en haat met liefde voor onzen cvenmensch. Beveren-aan-Yzer. In de zitting van den Gemeenteraad van 11 November laatst werd eene motie gestemd voor algemeene en onvoorwaardelijke amnestie, alsook eene motie voor den zes maanden dienst tijd, door al de aanwezige leden te weten Butaye Camiel, Burgemeester Ameloot Gustaaf, lc Schepen Taillieu Jan Yerbrigghe Marcel Van- lerberghe Cyriel. West-N ieuwkerke Missieavond Vandaag 27 November, zal E. P. Joachim Ong. K. rmeliet, om 4 1 2 namiddag in de zaal van liet Klooster een gioote voordracht met lichtbeelden over de Kleine H. There- sia geven. De opbrengst van dezen avond komt ten bate uitsluitelijk voor de .Missiën. Kaarten aan 2 fr. en. 1 fr. zijn van nu af reeds te bekomen bij de Wc Dondeyne, Bellestraat. Eenige weken geleden vielen we M. Missiacn aan. Wij zegden dat hij geen beginselen diende, dat hij enkel door gun sten en invloed om zijn persoon werkte. We kregen nog geen antwoord. Heer Missiaen, voor de tweede maal, een antwoord a. u. b. IKKE. Verleden Vrijdag gingen enkele man nen van de streek een opvoering van het Vlaamsche Volkstooneel bijwonen. En dat ze zich niet verveelden! Het Vlaamsche I Volstooneel is een tooneelgroep die door de hoogste Katholieke en Vlaamsche Kunst de Vlamingen liefdeen fierheid om hun be schaving wil inprenten. Luister. Enkele maanden geleden gingen ze naar Parijs twee Vlaamsche stukken spelen. Het was op een wedstrijd om te weten welk volk de hoog ste tooneelkunst leverdeen... de Vlamingen waren, met hun Vlaamsch stuk, de eersten en over heel de beschaafde wereld ging er één uitroeping: dat het oude, wereldberoemde Vlaanderen van Rubens en Vandyck herboren uus. En onze franskiljons mogen nu nog zeg gen dat het Vlaamsch niets waard is! Laten we des temeer inonzeVoIskmachten onze nationale grootheid gelooven. Elverdinghe Deze week liep een schooljongen een auto achterna. Hij kon echter de snelle vaart niet volhouden en liet de ketting los die hij had vastgenomen, met het droevige gevolg dat zijn lichaam enke le metersde kasseisteenen opgleed! Geluk kig werd hij niet te zwaar gekwetst 't Weze een voorbeeld aan andere rakkers. Wervik. In Wervik wordt er van socialistische zijde nogal wat reklaam ge maakt voor den zesmaandendienst. Van wege de Nationalisten is er voor eenige weken een briefje uitgegaan het volk be wijzende hoe dikwijls de socialisten de voorstellen der nationalisten hebben gekel derd in de Kamers. In den Studiekring van St Pol werd het socialistisch voorstel besproken. Dat de Socialisten de zesmaanden voorstaan uit louter kiesbelang daarover zijn wij het met de Gazetie van Wervik eens. Maar met de leider der gilde zijn wij het niet eens, die zegde onder andere De socialisten willen het volk naar zich trekken met de zesmaanden te gebruiken uit kiesbelang wij moeten het volk naar onzen kant trach ten te krijgen (door hetzelfde middel) dat zei hij er niet bij maar hij liet liet ons ver staan. In den studiekring is dat genoeg bewezen geworden. Wij kunnen maar niet denken dat de Christen werklieden de zesmaanden zouden voorstaan uit zuiver democratie. Zij heb ben toch immers ook schuld aan liet tot stand komen van het Belgisch militair akkoorddat ons in den komenden oorlog verplicht aan de zijde van Frankrijk te strijden.Wij zien dan in hun pers (Standaard Tijd Volksmacht) hoe die menschen hun volk bedriegen met den schijn aan te ne men tegen dit akkoord te zijn; maar van zoohaast er op aankomt hun woorden in daden om te zetten, (zooals bij de interpel- latatie van Staf Declercq in de Kamer) te schitteren door hun afwezigheid (Van Qiu- welaert). Wij zien dan Hendrik Heyman, in liet A. C. W. congres van einde Oktober hun houding bepalen tegenover de socialisten en hun voorstel voor de zesmaanden neer- leggen. Heel mooi voorwaar om goedge- loovige Vlamingen te bedriegen. Wij willen de gewestelijke indeeling bij 'tleger.Vlaamsche en Waalsche eenheden.» Willen ze daarmee zeggen Vlaamsche en Waalsche regimenten! w'j weten 't niet maai toch is het entwat van Vlaamsch in 't leger. Zij die nog de taal van hun volk niet durven spreken in 't parlement,zouden klap pen van Vlaamsch in 't leger. Hendrik Hey man die thans minister is zond bij de opening der Kamers zijn naamkaartje in t fransch Henri Heyman, Questeur de la Chambre. Rubbens, Volksvertegenwoordiger was verslaggever bij de eerste Kamerzitting hij maakte zijn verslag in 't fransch. Ziet ge die komedie. Vlaamsche Werklieden zoo wel als Sociaal als Kristen Demokraten staan J den zes maanden dienst voor uit loutere stemmenvisscherij. In plaats van de zes

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3