7 2Jaargang Nr 53. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 1 Januari 1928. Abonnementenprijskamp Een goè mate voor O. CLREYS Van Zeepnanms of Barons zips Ypersche Studiekring - Afdeeling Algem. Nederi. Verb. Op Donderdag, s Januari, te 8 uur in hel HOTEL DU \ORD Statiestraat JAARLIJKS («L/JXLM. SWIJEuVZIJX Er wordt muziek gespeeld, gezongen en voorgedragen! Al de leden moeten op hun post zijn Wereldvrede en het Recht der Kleine Vol keren. Er moet hier beslist worden bijgevoegd dat het Werk der Jaarlijksche Bedevaart naar den Yzer buiten en boven alle poli tiek staat, 't Is een werk van zedelijke ver heffing en grootmaking van ons volk. Daarom ook durven we aankloppen bij alle gezond-denkende burgers, dat ze ons zou den steunen in ons edel strev en. Poperinghe. Wij verwittigen de lezers van ons blad dat na Nieuwjaar den verkoop van losse nummers in 't Vlaamsch Huis zal eindigen. Wie dus regelmatig het blad wil lezen schrijve in vooreen abonne ment voor 1928. Prijs 16 fr. Aanvragen in 't Vlaamsch Huis. De kiezers welke op de laatste kiezers lijsten vergeten waren en ook de nieuwe kiezers gelieven na te zien of zij nu wel ingeschreven zijn. De kiezerslijsten liggen ter inzage in 't Vlaamsch Huis. In Memoriam Hoofdman Devos. Verleden week meldden wij zijn overlijden en somden de verdiensten op van den ver dienstelijken Burger onzer stad. Als een an der heeft hij zijnen man gestaan, den goeden strijd gestreden. 1 lij was kerkmeester van Q. L. V. sinds 1880 en voorzitter van zelf den kerkraad sinds 1909. Gemeenteraadslid sinds 1881. Schepene gedurende 16 jaren. Bestuurslid der Godshuizen sinds 1880 en voorzitter vJn deze instelling sinds 1911. tere voorzitter van den katholieken kring. F.ere voorziiter van den bond der kroost rijke Gezinnen. Lid van den keurraad der hoppe sinds 1905. Zijn oordeel werd er aanzien als dat van eenen scheidsrechter. Hoofdman van Willem Teilsinds 1875. Vandaar zijnen volksnaam Hoofdman Devos». Voorziiter der paardenverzekering. Bestuurder van nog vele andere vereeni- gingen en steeds overal aan en bij, of er geroepen als bemiddelaar en raadgever. Zijn raad was goud waard. Zijn oordeel klaar en zijne uitspraak werd aanzien als een bevel, als wet. Poperinghe ondergaat bij zijn afster\ en een gevoelig verlies, on herstelbaar Zijne begrafenis Zaterdag 24 was 'n moot sc lie hulde. De kerk kon de toegestroomde menigte niet bevatten. Bij het graf werden drie lijkreden uitge sproken. De eerste door den H. Burgemeester in naam van stadsbestuur en bevolking. De tweede door Dr Brutsaert namens de Katholieke partij. De derde door Notaris Van Eecke namens den Katholieken Kring. Deze laatste was een diep grondige impro visatie. Lr werden harde waarheden gezegd en levendig werden beeld en karakter van Hoofdman Devos geschetst. God hebbe zijne schoone ziel. Vrijdag kwam de mare van 't schielijk afsterven van Mevrouw Letermej, geboren Maria Devos, dochter van den overleden Hoofdman en woonachtig in Frankrijk. God sterke de achtbare Familie Devos, bij deze wreede dubbele beproeving. Wij bieden haar de verzekering onzer kristene deelname. K. V. N. V. Ajd. Poperinghe Jseghem Vipman Michel, 21 jaar wonende te Iseghem kwam Zaterdag avond te Kortrijk, alwaar hij in verschillende her bergen een magneto te koop stelde. Dit kwam weldra aan de ooren der politie, die den kerel aanhield. Hij werd naonderhoor in het gevang opgesloten. Vroman zou de magneto gestolen hebben bij middel van beklimming in de fabriek, van M. Vande Mortele te Iseghetn. Wevelghem De zoon Lecluse s'a- vonds thuiskomende vond het eten niet gereed en begon hiervoor zijn vader te mishandelen. Hij sloeg hem met een stomp voorwerp zoodat de man ten gronde plof te en met verscheiden wonden veel bloed verloor. De brutale zoon meenende zijn va der te hebben gedood ging zich ten poli- tiebureele aanmelden. De toestand van den vader is zorgwekkend. Boesinghe Zondag laatst was het feest alhier. Het waren de Ylaamsche Ke rels die een tooneelstuk speelden. Zij heb- I ben hun goed uit den slag getrokken. Lof I en eer aan 't Bestuur en de speelders. Zon- dagj a. s. 1 Januari 2e opvoering. Aan al onze vrienden van Boesinghe zalig Nieuwjaar. Aan allen, met evenveel gloed en oprechtheid, bieden wij de beste wenschen van heil en voorspoed. Moge het jaar 1928 ons allen kloeker en strijd vaardiger maken om ons Vlaanderen groot en zelfstandig te doen worden. Maakt propaganda voor De Yper- sclie Bode Werft abonnementen! Steunt! Bixschoote Leo Gaan wij er eentje doen Juul? Jual 'k Wil wel Leo (hij beziet daar een heer met nen frak aan.) Leo Van <jvaar is dien vent Juul Dat is een gast van Woumen. Leo Hij komt zeker om ievers een meeting te geven... Juul Hewel, 't zou hier waarachtig deugd doen, Leo, de menschen zijn hier wel allemaal goede Vlamingen maar zij kennen de Vlaamsche zaak nietgrondigge- noeg. Leo En nochtans de menschen ver langen reeds lang naar wat meer roering op Vlaamsch gebied. Juul Ten zou er hier waarschijnlijk niemand tegen opkomen. Leo Wel neent Juul, ge weet de ge meenteraad stemde hier ook een amnestie motie! Juul Zou dat algelijk waar zijn van dien amnestie?.... Leo Hoe jandorie, ja jaat! Berten en Juul hebben er tegen gestemd. Juul - Berten en Juul?... Leo - Ja ja, maar dat komt van uit de andere straat, zij hebben dat van hun eigen niet; en bij de stemming zei Juultjen dat hij nog een beetje aan Fransch hield! houd nu uwen buik vast. Juul den anderen die dan naar de fee^e te Poelcapelle jniet en durfde, hij was benauwd van ruzie. Leo Hij en was niet btMiauwd^Smt ru-' zie 't is omdat het een water Vlaming is. Juul Ja 'k geloof het, en 't zal tijd zijn dat wij nen anderen hebben in onzen Vos sen bond. Leo Dat zal allemaal wel op zijn plooi geraken. Juul nu tot binnen kort, 'k moet nog wat scharen gaan slijpen Slijper Elverdinghe Zondag laatst washet alhier tooneelfeeste. Alle spelers, zonder uitzondering, waren in hun rol en deden hun best. Voor de zooveelste maal werden de Elverdinghenaren tevreden gesteld door hun Vlaamsche gildemannen. Spijtig echter dat het hondenweêrop2Kerstdagden toeloop heeft belet. Onze kas zal zulks het best gewaar worden. Doch, moed is er genoeg en d'r is reeds een nieuw schitte rend programma in 't zicht gesteld! Tot einde Februari, tooneeiliefhebbers! Morgen Zondag loopt onze abonnemen tenprijskamp ten einde en op Driekonin gendag heeft de prijstrekking plaats. Wij verzoeken de enkele lezers die tot nu toe nalieten hun abonnementenboekje met het bedrag aan den uitgever van ons blad te laten geworden, het zonder uitstel te doen willen zij deel nemen aan de prij-winning. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om onze honderden vrienden die noch tijd noch moeite spaarden van harte te bedan ken. en wij verzoeken hun beleefd een komende maal weer eens hun offervaardig heid ten onzen dienste te stellen Qezien zoetwatmfaimngen hand in hand gaan met de verwoedste franskiljons om ons den nek over te slaan moeten wij onze propaganda verdubbelen. De Popenn- henaar die beweert dat al wat niet ujt zijn drukkerij komt slecht is, verwinigen we dat zijn opzet niet zal lukken. Zoo hij voortgaat metzijnlasterveldtocht zullen wij in alle Vlaamsche Bonden Studiekringen en afdeelingen van het Katholiek Vlaamsch Nationaal Verbond den boycot tegen dat lasterblad uitroe pen. Hij maakt zich geen begoocheling over de Vlamingen van 't Westland de scherpe snee der ketterzonde is afgewet, dat ines te ouden te bot om nog te snijden. Onze Vlaamsche natuur stelt men niet tegenover onzen heiligen godsdienst om een drukkerij te doen draaien of een wan kelenden parlementszetel recht te houden Binnen 14 dagen zal de lijst der prijswin- ners verschijnen. Onze trouwe lezers en ijveraars nogmaals van harte dank. De Ypersche Bode. Onze lezers zullen met genoegen verne men dat on/e vriend R. Claeys als onder wijzer om zijn overtuiging gebroodroofd een vaste betrekking in dit arrondissement bekomen heeft die hem zal toelaten het werk dat te Sint Jan ter Biezen begonnen werd in stand te houden... en uit te breiden. De broodroovers kunnen nu groen lachen. Het is werkelijkheid geworden, wat R. Claeys vroeger schreef, dat met het vallen van de betrekking als onderwijzer ook de kwellende band weg is, die hem belette zich teugelloos aan de organisatie te wijden. Zijn beproefde leiding zal ten goede komen aan de groeiende organisatie in geheel het Westland. Wat kon hij die alles offerde voor de goedezaak, wat kunnen wij diezoo bezorgd waren om het lot van den gebroodroofde beter vragen Woord p:eeplJkron jN ^■eèrora in de spraak gekomen s'edcrt den oorlog: 't is de spotsnaam dien men geeft aan die beslag- makerkes, die met den oorlog zeere rijk geworden zijn, en nu, hun oude 's gelijken boven den schouder zien. Maar vergeten wij niet dat er voor den ooi log ook zeepba- rons waren, door dien naam wees men ook eene zekere soort van menschen aan, al niet veel puiker dan de naoorlogsche.. en uit de oudere kronieken vernemen wij het volgende over hun ontstaan en hunne mindei weerdigheid. 't Was op ne schoone zomermorgen,drie voyageurtjes» trokken de stad uit, om bij de brave lieden van te lande, hunne vei sche nieuwmoodsche cchantillonsjes te gaan laten zien. Zij droegen elk een zware m,ar- inotte» aan d'hand.. De een zijn marmotte was opgestijperd met lapjes en lintjes, met koesjes en zokjes, met sayette en laine en allerhande fikfak van denzelfden aard; de tweede zijn inarmotte was gevuld met speelgoed van allen keur: fluitjes en schui- felletjes en mierhtons, trommeltjes en trom petjes, duiveltjes in bakjes, heel de arke van Noé, met al de beesten van degansche wereld, twee. drie regimenten fransche soldaten in blok, nu van alles: in de derde zijn inarmotte zaten brils en pince-nez en verrekijkers, en barometers, verder nog keersen en niedallies, genoeg om een heel kraamken op te zetten. Zij waren alle drie, w el gezind, zij hoopten goede zaken te doen en 't pijpken in den mond, gretig vooruit. 't En was nog maar 8 u. en zij waren al tot Elverdinghe... Assa zei een van de drie. wij zullen hier een kwartje rusten, en op ons gemak een druppeltje drinken 't En moest geen twee maal gezeid zijn, en links, rechts, d'herberg binnen. ^'°g geen een verbruiker in huis. Fien- tje de dochter van den huize was alleen in de staininet en was bezig met de stove te kuischen Jonge dochter voor elk een druppelken a. u. b. Ja Mijnheer sef fens zei Fientje, en zij riep naar moeder, 't Braaf wijveken kwam al gauw af geste ken, bediende het gevraagde en trok haar zeere weg... Fientje zonder ooit te gebaren dat er iemand in huis was, kuischte maar neerstig haar stove voort. Al met eens 't linteventje waagdehet om 't meisken een van die domme vuile spreu ken aan't hoofd te werpen. 'tjong en gebaarde nooit dat het iets gehoord had, en zette vlug zijn werk voort. 't En stond 't mijnheerken niet aan, hij had hem aan heel wat anders verwacht... een weerwoordeken van 't zelfde deeg, om dan op 't zelfde toontje voort wat vuile praat te vertellen. En de sul meenende van nu beter te ge lukken, legde er een nog veel vetter door. Hij zelf, hij alleen schoot in een dommen schaterlach, (en hij kon dom lachen.) Maar noch zijn twee makkers, noch Fientje en spraken geen woord. Fientje had nu den eenen helft van de stove zwart ingevreven, en opgepoetst, zij stond op, en ging te wege op haar knieën langs den anderen kant gaan zitten, toen 't mijnheertje, zijn handen geen meester meer zijnde opsprong en 't meiske vaste greep Maar Fientje sprong ook op, en zonder kijken of spreken, zij plakte haar twee zwarte poezen handjes op mijnheertjes zijn tote, en smeerde zijn bekkeneel en zijn kinnebak zoo eeuwig zwart in, dat er van 't ventjes gezichte geen nagelkopken wit vleesch meer te zien en was... Eiei wat den duivel gaat gi' ..\yel uitmeten dè Meent gij misschij,r feik uw stovepot ben? r ..Ofeu moet hfct-d^ 2 e peinzen, zei Fientje, en zij gaf hem iwfeen lek of twee en maakt u nu maar uit den weg, zei Fientje, foert de deur uit, gij leelijke vuile heeste. 't Ventje blaasde lijk ne kerkuil, en niesde lijk ne kattejong... en lijk hij zijn hoofd oprechtte, zijn oogen vielen in den spiegel, die boven de stove hing «Gei, oei, oei. riep hij, als hij zijn zwarte tote zag... «Madame, Madame, a. u. b.Madame,zeepe Madame, Madame, zeepe, zeepe,zeepe.. en hij bokte met zijn kop tegen den muur en viel op zijn kop den steenen vloer. Met die laatste woorden eindigt het ver haal van de kronieke, spijtig genoeg dat zij ons niet en meldt hoe dat spel een einde nam; of werkelijk bij voorbeeld Madame zeepe bracht, ofwel of zij afkwam met een gildige wisse, en hoe 't ventje eindelijk met zijn inarmotte 't huis kwam. Maar er is geen twijfel, dat de twee mak kers, beschaamd de herberg verlieten enon- der malkaar, dezedeles trokken uit het ge beurde... 7 Zal hem leeren zei de eenede menschen gei ust laten en zijn vuile muile houden en zijn handen meer 7 huishou den ook* voegde de tweede erbij. Of die eerste vooroorlogsche zeepbarorr. nog leeft, - 't is mogelijk en wij wen schen 't. Hij zal met de kronieke moeten getuigemdat het inderdaad alzoo gekomen is, dat hij en al zijn onbeschofte vuile 's gelijken den naam van zeepbarons wel verdiend hebben. Amplius lava me.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3