Esne pottenttakKerij van 3C00 jaar onidski in De Panne Vont onze Huisvrouwen en meisjes onze bdodoemedis-brijskamp 1 ël b 3 3 1 s g s 1 e Edgard louage Schrijfmachien MAP ciier era eëdes^s Gezien bet overwerk dat het beheer van on> blad inet Nieuwjaar te verrichten heeft zijn «ij verplicht de trekking voor den prijskamp 14 dagen uit te stellen. lntusschen vervracht het beheer zoo gauw mogelijk al de boekjes die nog ach ter ege zijn de onvolledig ingevulde moeten ook dadelijk ingezonden u o~den. Allen mogen deel deinen aan de trekking- LKKLWKS LAÜGK.X gew aarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R -s vi —i—fc— ii i—mm i'mirigc dotiiswij/u Een mensch of een blad kunnen een po litieke zienswijzeaankleven dieze inetklem en vuur verdedigen, doch de goede trouw blijft attijd eene hoofdvoorwaarde. Spijtig dat De Poperinghenaar» niet in staat is dit beginsel te belijden. Toen hij de katholiciteit der Ypersche VI. Nationalisten onomwonden in twijfel getrokken had in zijn nummer van 25 Dec. kreeg hij volgend antwoord vanwege ad- vokaat Leuridan Yper, den 28 December 1927. Heer Uitgever, Beleefd verzoek deze bondige terechtwij zing als recht op antwoord te willen opne men. De schrijver van het artikel in uw laatste nummer Zijn de Nationalisten de broers der Socialisten is zoo behendig te doen gelooven dat de verklaring van onderge- teekeude, in de Gemeenteraadszitting te Yper op 5 December 1.1. beteekende de benaming» Katholieke Vlamingen »is enkel ven tactische /et, om de Vlaamsehe Natio nalisten als katholiek te doen aanzien, ofschoon ze het niet zijn. Met is spijtig dat uw medewerker de waarheid een deuk gegeven heeft in zijn neerstig speuren naar doorslaande bewijs middels. Inderdaad ieder toehoorder zal U weten te zeggen dat op de afgezaagde socialistische bewering c de Vlaamsehe Nationalisten van Yper zijn beschaamde froliters, want ze zijn als Katholieke Vla mingen in den kiesstrijd opgetreden ondergeteekende antwoordde dat de so cialisten wel 't verschil kenden tusschen be ginselkwesties en een tactische benaming. Uw medewerker, Heer Uitgever, weet voorzeker ook dat de Katholieke Vlaam sehe lijst te Yper, nationalisten en niet-natio- nalisten bevatte, ongeveer zooals de lijst waarvoor uw blad gestreden heeft te Pope- ringhe. Hij weet even goed dat het vinnig geschil tusschen de socialisten en Leuridan niet ging over de rechtzinnigheid onzer katholiciteit maar wel over de belijdenis van ons nationalisme. 1 lij... vergiste zich dus als hij zéér scherp zinnig uit vermelde verklaring afleidde dat de Vlaamsehe Nationalisten zelf bekennen geen katholieken te zijn. Zeer vriendelijk. Wat denkt ge dat De Poperinghenaar» deed met dat matig en beleefd briefje? Niet opnemen! Zeggen dat zij hunne verdachtmaking uit een liberaal blad op- geviseht hadden. Zulks ontslaat hem, oor deelt hij, van het herstel eener aangedui de vaisché gevolgtrekking. Wij bepalen ons tot het aanstippen van die on-katholie- ke k ade trouw. Voorloopigalthans! Ons laamsHi Op een der zolders van het stadhuis te Doornijk heeft men vijf tapijtwerken van zeer groote waarde ontdekt Vier van die tapijten zijn kunnen v er- eenzelvigd worden: het zijn behangsels van Oudenaarde, voorstellend landschappen, meeren en vogelen. Het vijfde verbeeld een veldslag. Volgens deskundigen zijn zij miljoenen waard. Wat bewijst dat ook de nijverheidskunst in het oude kultuurland Vlaanderen opeen zeer hoog peil stond. Dat oude Vlaanderen willen wij doen herleven. In de grootsche duinen van De Panne, heeft de dienst der opzoekingen van de Koninklijke Musea van Brussel, dit jaar, tijdens zeventien weken opgravingen, eene potbakkerij ontdekt, dagteekenend van het ijzer-tijdperk, 't is te zeggen van vóór 3000 jaar. Sinds een veertigtal jaren had trien op dezelfde plaats, stukken van pottenwerk gevonden, doch zonder ervan de beteeke- nis te gissen. Nu dat er wetenschappelijke opgravingen gedaan zijn, door een bevoegd personeel heeft men een zonderlingen driepikkel, in gebakken aarde, gevonden, waar de primi tieve mensehen, onder beschuttingen van strooi, de potten, die zij gefatsoeneerd had den, lieten drogen, vooraleer deze te bakken. De indruk van het vlak van den driepikkel N in den bodem der vazen afgedrukt wat met zekerheid aantoont wat van deze eigen aardige driepikkels gemaakt werd. De kleine potten werden op zuiltjes van gebakken aarde gedroogd. Men heeft ook ontdekt hoe deze primie- tieve tnenschen de potten bakten. Zij staken eene soort lange en dikke nagels in den grond, doorheen platen van gebakken leem, van gaten voorzien,en tusschen deze nagels, waarop de kleetnaarden pot gezet werd, ontstaken zij vuur. De vlammen omrfngfdéri gansch den pot en verhardden hem. Deze twee schikkingen waren, tot nu toe, volko men onbekend. Een merkwaardig feit is, dat men nabij deze potbakkerijen verscheidene hoopen polderleem ontdekt heeft, en ook 1200 m. verder een leemgrond van gelijke soort. Ook heeft tnen bij tienduizenden scher ven van potwerk gevonden, met eigenaar dig ingesneden versierselen. Wat schijnt te bewijzen dat de potbakkerij op die plaats een eilandje in de duinen dat sinds duizende jaren niet door de zee overstroomd werd - gedurende minst duizend jaar ge vestigd was sinds het einde van liet bron zen tijdvak tot bij het aanbreken van de groote Romeinsche beschaving. Men zal nu de tot op heden ongekende geschiedenis van de potbakkerij, in dit pri mitieve tijdperk, de bijzonderste nijverheid in deze lang verloopen tijden, kunnen terug samenstellen. De potwerken, de bronzen juweelen, de alaam van deze nijverheid, enz., zullen in de Koninklijke Musea rond einde Januari 1928 tentoongesteld worden. Hoek- en Slcciulrukkt'rij STAVELE TEL 28. Rousbrugge, o KUNST-A FFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHURES'. AKTIEN. REGISTERS. PAP1ERENZAKKEN. ENZ Alle teekeningen op aan vraag HUISHOUDKUNDE Wat is huishoudkunde? Is de vraag wel ke door iedere vrouw en meisje.die geroe pen wordt een huishouden in te richten, te onderhouden en te besturen, zou moe ten gesteld worden, vooraleer die gewich tige taak op haar te nemen; zulks wordt ongelukkiglijk niet genoeg gedaan. Evenals er moet geleerd worden om elk ander vak goed te kunnen uitoefenen, zoo moet ook door de vrouwen de huishoudkunde aange leerd worden. Veel te weinig nog, wordt begrepen, dat die kennis om huis te hou den ook moet aangeleerd worden, en hoe vele landbouwers en welstellende burgers als ze hun dochters naar het pensionaat zenden, waaruit ze zullen komen als piano juffer of zoo iets, maar onbekwaam, en meestal een afkeer voor het huiselijk werk voelende denken niet dat die meisjes ook in hun later leven, moeten kunnen een huishouden besturen en inrichten, hare woning gezelligen aangenaam zullen moe ten maken, en hierin een zeker middel vin den om hun echtgenoot en jonge lieden thuis te houden, en dien thuis als een oord van geluk en vrede te doen beminnen. Zouden die landl otiwers en burgers niet veel beter handelen, na hun docliterkens in de kostschool geplaatst te hebben, met ze dan, eenigen tijd in de huishoudschool te laten verblijven, waar ze al de hoedanig heden om goede huishoudster te worden, kunnen verwerven. Er valt tegenwoordig niet meer te klagen over scliaarschte aan huishoudscholen, men vindt er in ons land, van alle graden, van lageren tot Moogeren graad, en voor alle standen, dus in het bereik van iedereen. Huishoudkunde is de kennis, van al het geen noodig is, om een huishouden in te richten, te onderhouden en te besturen, tot nut en welvaart der familie het is de kunst óm daartoe gebruik te maken van de mid delen die tot onze beschikkingzijn; daar de huishoudkunde ons leert vergaderen, be nuttigen, herstellen, vérsieren,ineen woord het leven aan de huisgeuooten aangenaam te maken. Indien men deze hoedanigheden: arbeid,spaarzaamheid en vooruitzicht, orde, reinheid en goeden smaak in eene vrouw vereenigt vind, dan zal deze in staat zijn een huishouden goed te besturen. Zij zal er tevredenheid, gezondheid, overvloed en waar geluk doen heerschen. Arbeid en spaarzaamheid zijn hoogst noodzakelijk om tot welstand te geraken en onmisbaar om verworven rijkdom te behouden. Een vlijtige huisvrouw vindt altijd werk, immers koken, naaien, wasschen, strijken zijn al werken die veel tijd vergen. De werk zame huisvrouw staat 's morgens vroeg op, berekent wel haren tijd, om aan ieder werk den vereischten tijd te kunnen besteden. Is zij verplicht di nstboden te houden, dan nog moet zij aanwezig zijn om hare bevelen te geven. Daarom echter, mag /ij zelve niet werkeloos blijven; immers werkzame vin geren sterken den geest;ledige handen slij ten hem meest. De wezenlijke spaarzaam heid bestaat niet in zich zeiven of anderen het noodige te ontzeggen, maar wel in niets te laten verloren gaan. Ook weet de voor uitziende huisvrouw, dat het aan den man is van te garen, aan de vrouw van te sparen daarom zal zij denken op den dag van mor gen, een deel van het gewin trachten over te houden en voordeelig te plaatsen om in de toekomst te voorzien. Een bloem, een stuk, een gespken minder, maakt een pen sioen en geeft geen hinder. Wil men goed gebruik maken van tijd en goed, dan moet men met orde te werk gaan. Voor ieder werk wordt een tijd bepaald c.i onderhou den. De ordelijke huisvrouw heeft voor ieder voorwerp en iedere zaak een geschikte plaats. Na het gebruik worden de voorwer pen zorgvuldig gereinigd en op hun be stemde plaats terug gezet. Bij dit alles houde ze steeds haar woning proper en net. Reinheid gepaard met goeden smaak, zal de eenvoudigste woning aantrekkelijk ma ken. Het is niet noodig een huis met rijke meubelen te voorzien om het een lachend uitzicht te geven, de eenvoudigste meubels goed geschikt en onderhouden, zijn meer als voldoende, om zonder kosten, een lief en lachend uitzicht aan de woning te geven, want in een gezellige woning is het samen zijn aangenaamdaar vindt men meestal welstand maar waar men onreinheid ziet verschijnen, zal de welvaart dra verdwijnen. Zelden wordt men arm, door de enkele schuld der gebeurtenissen, en wanneer een huisgezin zijn vroegeren welstand verliest, vindt men als oorzaak bij nader onderzoek gewoonlijk ook een dezer vier oorzaken verkwisting, ijdelheid, speelzucht en onge regeld winstbejag. De eerste twee komen vanwege de vrouw, de andere twee indien ze deugdzaam en behendig is, zal ze wei- licht weten te voorkomen. Bezit zij deze en bovengenoemde hoedanigheden niet, dan kunnen hare onwetendheid en wanorde, wellicht den volkomen ondergang der familie als gevolg hebben, hierbij vooral geldt de spreuk De vrouw bouwt het huls, Of brengt het tot gruis. Maria D. Sneeuwstorm, Dooi Maandagavond is het opnieuw beginnen sneeuwen. Dinsdagmorgen ontwaakte het Vlaamsehe land onder eene nieuwe sneeuw vracht. Uit verscheidene streken seint men dat liet verkeer ten zeerste belemmerd is en ook heel wat gevaar oplevert. I leele pak ken sneeuw glijden nu van de daken. De bev oegde besturen hebben aanstonds de noodige maatregelen getroffen met het oog op den dooi die nu mag worden ver wacht. Rond Brugge,Veurne, Nieuwpoort, Oos tende, Knocke, en^. ligt de sneeuw nog hoog opeen gestapeld: wanneerdie nu aan liet smelten zal gaan, is het onvermijdelijk dat zich overstroomingen zullen voordoen. Op sommige plaatsen licht de sneeuw nog 2 meter hoog; alleen de zwarte krui nen der boomen en de daken der huizen steken er boven uit. liet verkeer der buurt spoorwegen wasjuistrnet 1 Januari gedeel- telijh hersteld, evenals in de streek van Thielt, Aalter, Lfrsel, Gent, Eekloo en elders. Maar de dienst is nog heel onregelmatig. Sommige gemeenten zijn nog totaal afge zonderd en de bevoorrading geschied met veel moeilijkhejd. Zoo liggen in de Moeren rond Brugge, heel wat hofsteden totaal ge blokkeerd door ijs en sneeuw. Vele ongelukken hebben zich voorge daan door uitglijden op de sneeuw. Beveren-san-Yzer. Vau 14 tot IS December predikte de Eerw. Pater Joacli.m in de zaal van 't H. Hart, die voor die dagen in kapel herschapen werd, een geestelijke afzondering voor de jongheden van Keve ren en omliggende. Waarlijk, ze mogen zeggen we hadden 't niet beter verwacht! 't Zijn heerlijke dagen geweest. lederen avond waren ze op post, de stoere ferme kerels, meer dan honderd in getal, spijts de bijtende nijpende koude der vriesweek. In den schoot van nen bestaanden Jon gelingskring met zijn 80 leden, yerd te dezer gt legenheid een congregatie gesticht. Hoe schoon was die algeineene commu nie den Zondag morgen onder de m.s? Zeventig-tachtig jonkheden aan de com muniebank Die heerlijke dagen werden gesloten met een boeiende, heerlijke voordracht niet lichtbeelden over Treesje van t Kindje Jezus. Laat ons hopen dat die dagen veel vruch ten zullen voortbrengen. Mochten onze jonbheden, bezield met een zelfde ideaal,

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2