Kroniek BaDyioqisci) Bier A I. 1 E E 1 Plaatst uw aaakondlgingen inonsDlad 2* Jaargang Nr 54. Ml YPERSCHE K<WE Bijvoegsel. Zondag 8 Januari 1928. De eerste Brouwers ter Wereld meer dan vroeger helpen strijden den kamp voor t goede, dat is niet den vuist- en her- bergstrijd voor een katholieke partij, maar dat is den bloei van den godsdienst, van de goede zeden dat zijn de goede middelen, de vergaderingen en bonden, de pers, die alleen als duizende waterloopen leiden naar 't eeuwig doel, die den Vlaamschen strijd tot verheffing en grootinaking van ons volk medevoert ten einde dit volk steeds bij Hem te brengen of te houden. Elverdinghe. Een auto kwam uit de richting van Boesinghe gereden toen de tram voor Diksmuide de kassei te Elver dinghe zou dweerschen. De autogeleider poogde te vertragen doch de remmen werkten niet en er zou eene zware aanrij ding plaats hebben gehad indien de gelei der de koelbloedigheid niet had bezeten links naar de gracht te bollen en er tegen de oevers te botsen. Zoo waren menschen- levens gespaard en was ei gelukkiglijk enkele stoffelijke schade. Moorslede, Op de parochie «Slyps» te dezer gemeente zal er nu eerlang eene nieuwe kerk worden opgericht waarvan de kosten op ongeveer 450.000 fr. geraamd worden. De bouwmeester A- Latte uit Kortrijk is met het bouwwerk gelast. Couckelaere. Volgens de plannen van den heer Dinneweth uit Oostende zul len hier de opbouwingswerken beginnen op de wijk De Mokker van eene nieu we parochiekerk waarvan de kosten op 750.000 franken geraamd zijn. Westende. Victorine Verleye, begaf zich 's morgens vroeg van Westende-Baden naar het dorp. Zij ging langs de spoorlijn van de buurt- tram. De ongelukkige werd gevat door de- eerste train, die om 5,10 uur uit Oostende vertrekt. Denkelijk zal de vrouw de buurtram niet gehoord of gezien hebben zij werd door de lokomotief gevat en vreeselijk verminkt. Men oordeele over de droefheid van den man en de twee kinderen, die met de groot ste omzichtigheid werden verwittigd. Het verkeer in de Leiestreek Tot verder bericht is het verkeer van alle voertuigen onderbroken op de Staatsbaan van Oheluwe naar Waasten, vertakking naar de grens te Wervik, over de brug van de Leie te Wervik, daar de bestaande voor- loopige brug bij ongeval buiten gebruik i» gewufden. I let verkeer van alle voertuigen over de Leie moet bijgevolg geschieden 't zij over de brug te Meenen, 't zij over de brug te Komen. Het verkeer der voetgangers blijft be- hou'den over de Leie te Wervik. Boesinghe. Wij ontvingen uit dit ontwakende dorp een zeer levendige «chefe, ren klijc|jtig-dramatiscli tóunèélspcl in vier bedrijven. Het gebeurt van na den oorlog tot heden, en de ontknooping is er nog niet... Jammer dat plaatsgebrek ons belet liet volledig op te nemen. De grondgedachte van het kluchtspel is echter de volgende twee tnïddeleeuwsche heeren kwamen na den oorlog Boesinghe bewonen, elk in zijne burchtde eene binnen het woud, de uqejere jchuihs er over in t tprenlaoze kasteel zonder ophaalbrug. Ze beloerden malkaar, vele jaren ze gaven malkaar nu en dan een vage ze leefden op gespannen oorlogsvoet. 't Is opeens veranderd nu Ze zijn het moe, voor elkaar beducht te zijn, en verlegen voor eikaars macht. De wapenstilstand is gesloten, en 't perkament werd op den gekromden rug gelegd van den kleinen Boesinghenaar om de oor logsmoede veldheeren toe te laten het op hun gemak te onderteekenen. Spijts hef handvulletje drinkgeld aan elke gilde geschonken, ter bezegeling van dien Runeuien vrede, vragen al de ernstige laten en lijfeigenen, disschelieden en "qnvrije burgers van Bqesinghe zich at ijoe dat zulk een tote-trekkerij, met zulk een schijnhei lige verzoening van water en vuur. moge lijk geworden is. ledereen is overtuigd dat het maar zijn tijd zal duren, tenzij dat de burchtheer van het torenloos kasteel al zijn Vlaamsch en democratisch-beweerde grondbeginsels zou afgeteekend en afge zworen hebben in de handen van zijn oppermachtigen leenheer. Wat in 't korte blijken zal Dit is de trouwe samenvatting van de laatste Boesinghsche kluchte. Jammer dat ze weerom op den rug van het kleine volk en ten koste van den schoonen Vlaam schen vrijheidsstrijd gespeeld wordt. Thielt De bevolking bedroeg op einde 1927, 11,571 tegen 11,523, het voor gaande jaar, hetzij eene vermeerdering van 48 zielen. Het aantal geboorten bedraagt 255; sterfgevallen 171, en huwelijken 90. Er zijn 398 personen gedurende het jaar ingekomen en 438 hebben de gemeente verlaten. Het isdank het geboorteoverschot dat de bevolking eenigermate is toegeko men. De uitwijking naar de stad neemt van jaar tot jaar toe. Voor vele gemeenten van liet arrondissement Thielt is de uitwijking zeer toegenomen. De groote oorzaak is de woningnood. Veurne Hier volgt de lijst der die ren, voorliet gebruik in onze stad geslacht in 1027Dieren, geslacht voor het verkoo- pen. en onderworpen aan de keuring: 63 ossen, wegende gemiddeld ieder 210 kgr.; 90 stieren, id. 220 kg.; 196 koeien, id. 260 kg.; 180 vaarzen, id. 250 kg,; 188 kalveren id. 65 kg.; 1,136 varkens id.90kg.; I speen varken, id. 25 kg.479 schapen wegende ge middeld ieder 23 kg.;8 paarden id. 230 kg. Dieren, geslacht voor het bijzonder ver bruik, en niet onderworpen aan de keuring; 2 kalveren wegende gemiddeld ieder 60 k. 220 varkens, id. 95 kg.; 2 geitjes, id. 6 kg. De oude Babyloniers, die 6000 jaren ge leden op onze aarde leefden, zijp grqqte liefhebbers geweest van eengqed gjanger- stebier.Zij mogeqveijjg morden beschouwd als de eerste bierbrouwers ter wereld. Uit de archieven, die men bij opgravin gen gevonden heeft en die handelen over het toenmalige beheer der koninklijke do meinen en der tempelgoederen blijkt, dat reeds tegen het einde der 5000 jaren régel- matig hoeveelheden gerstemout werden toegewézen aan den Meester van het Bier huis» om daaruit allerlei biersoorten te be reiden. Uit d'enïeltden tijd stammen de hrouwboeken waarin rekenschap werd gegeven van de wijze, waarop de grond stoffen werden verw erkt. Naast dadelwijn was bier de eenige alcoholhoudende drank, die door de Babyloniers gedronken werd. Wel werd wijn, uit druivensap geperst uit het buitenland ingevoerd, maar dat was een luxe-drank. De kruik bier stond in Het oude g^bylo- nië even goed op de tqfe| van den Koning aU op die zijner onderdanen. Bier behoor de tot de noodzakelijkste levensbehoeften, het was het vloeibaar deel der dagelijksche voeding: loonen werden dan ook vooreen deel in bier uitbetaald. Arbeiders ontvingen dagelijks één maat bier, geschoolde werk lieden kregen er twee en beambten zagen zich dagelijks van 3 tot 5 maatjes uitbetaald. Het oud-Babylonische bier onderscheid de zich daardoor reeds van andere bier soorten der oudheid, omdat het behalve mout ook twee soorten van vruchtensap pen bevatte. Maar er waren natuurlijk ook nog allerlei onderlinge verschillen: de Ba bylonische bierbrouwers konden zelfs \6 soorten van hier bereiden. Het grootstege- deelte daarvan werd echter alleen maar bij feesten toebereid De huishoudingen kenden «gewoon ger stebier», «zwart bier», «goed zwart bier» en prima bier Aan tafel dronk men het bier uit hooge bekers of platte schalen. Vooraf was het echter gezeefd door linnen doekjes. Echte liefhebbers zogen den drank, met behulp van lange buisjes of rietjes rechtstreeks uit de groote kruik. Andere volkeren der oud heid namen deze gewoonte van bierzui- genover, o. m. de Oermaansche stammen die aan de Zwarte Zee huisden. Zij brach ten het hop-bier, dat in laier tijden ook door de Babyloniers gebrouwen werd, met de volksverhuizing mee naar West-Europa. Zes kinderen weggedreven op een IJsschots. Dinsdag namiddag om 4 uur zijn zeven kinderen, die aan het strand bij Willems haven in Noord-Duitschland op ijsschotsen speelden afgedreven naar zee. Tegen 6 uur kon een klankversterkingspost op een golf breker het geschrei van de kinderen nog hooren. Er waren inmiddels tal van vaar tuigen op zoek gegaan, hoewel het ijs de vaart zeer bemoeilijkte. Tncli gelukte men erin één v. de kinderen te redden. Hoewel het water voort afdreef hoopte men toch, in den avond de andere te redden. Hoe Mevr. Groyson zou omgekomen zijn Over een veertiental dagen ondernam de Amerikaansche vliegster, Mevr. üray- son, met verschillende gezellen een vlieg tocht over zee van New-York naar Harbou ürace. Sinds dien heeft inen van al de luchtreizigers niets meer vernomen. De Kapitein v. een Schooner is te Port land binnengeloopen en vertelt, dat zij tijdens een allerhevigst stormweder het geluid van een vliegmotor hebben gehooid 18 mijl in zee. Een oogentpjik lafer hoor den zij een slag, <Jie yr op wees dat het vliegtuig op Hef water moest zijn neerge komen. Niettegenstaande de wilde golven en den donkeren nacht liet de bemanning Y'^n bet schip een boot neder. Wel tien. minuten lang konden zij geruchten hoo ren, dan werd alles stil. De Kapitein meent dat het sterkst gebouwd vliegtuig onmoge lijk langer dan 10 minuten tegen de woeste golven weerstand bieden kon en was {yn slotte verplicht de pogingen tQt redding op te geven. DE SCHULDVRAAG In Noorwegen werd voor een tweetal jaren een commissie gevormd van Noor- sche geleerden in het Volkenrecht met steun van rechtsgeleerden uit 5 neutrale landen Die commissie heeft een interna tionaal onderzoek ingesteld naar de schuld aan den grooten oorlog. Eerstdaags nu zul len de resultaten van dit onderzoek wor den bekend gemaakt. Ze zijn vervat in een dik boekdeel van meer dan 400 blad zijden. De Slang in het Vliegtuig Een hachelijke strijd, die goed afliep Zooals men zich zal herinneren, zijn me vrouw Keith Mi lies en kapitein Lancaster bezig van Engeland naar Australië te vlie gen. Zij zijn nu te Eavoy aangekomen uit Rangoon. Op dit stuk van hun reis hebben ze aan een ongewoon gevaar blootgestaan. Onder het vliegen bemerkte kapitein Lan caster die aan het stuur zat, dat zich een slang in zijn stuurtoestel bevond. Het beest ^"a> er waarschijnlijk tijdens het oponthoud op het vliegveld te Rangoon ingekropen. l)e vlieger moest zich echter met de bestu ring van zijn vliegtuig blijven bezighuu- den en kon niet verhinderen, dat de slang naar de zitplaats van mevrouw Keith kroop, In den tweeden stuurstoel ontspon zich nu een gevecht tusschen de dappere vlieg ster en haar ongewonen en onverwachten aanvaller, waarbij ditmaal de vrouw «.n niet de slang de baas was. Nu een verwoe den strijd, hoog in de lucht, werd de slang gedood. De onvat 3are Vrouwensteker De Jack the Rippers te Bridgeport in Connecticut, die sinds lang de vrou wen op de nachtelijke straten steekt, heeft oude-jaars-avond zijn zes en twin tigste slachtoffer, een jonge gehuwde vrouw, een mes in de borst gestoken en is daarop gevlucht. Sinds begin 1925, dus drie jaar lang, werkt het heerschap nu reeds met chro- nometrische regelmaat in de stad en haar naaste omgevingotn de vijf, zes weken is een vrouw het slachtoffer. Het tooneel van zijn activiteit verandert in- tusschen telkens, nu eens opereert hij in een openbare leeszaal, dan weer in een kerk of een winkel of zelfs in een drukke straat. Een der laatste dagen van het afgeloo- pen jaar is de super-intendant van politie, Patrick O'Flanagan, gestorven en zijn dood wordt toegeschreven aan overwerktheid tengevolge van de jacht op den spookach- tigen steker. Kinderen verlaten Een loodgieter A. V. van Oude God, zond op 14 Mei, zijn kinderen naar Meelie- len, bij hun voogd, maar ze werden er niet ontvangen en geraakten op den dool, tot dat de openbare liefdadigheid zich ovei hun lot ontfermde. V. die onlangs voor de tweede maal ge trouwd is, werd met uitstel verwezen tot 8 dagen gevangenis en 2000 f. boet. V. in 't begin van den oorlog gekwetst,, zegde zich blind. In Engeland werd er hoog mee ojigeloopen, ook hier na den wapenstilstand, Voorloopig werd hem var» alles toegestoken, tot zelfs eene kostelooze huisvesting. Maar toen het er op aankwam den toestand te regelen wist V. zich telkens aan het onderzoek der geneesheereti te ont trekken, in plaats van ineens 50.000 f. inva- liedengeld op te strijken, verkoos hij voort met bloemen te leuren. Tot zoolang hij ge- rechterlijk uit zijn huis werd gezet en zich een boel andere miseries op den hals haal de. Hij was namelijk niet heelemaal blind als hij voorgaf. Hij belqqtde ter zitting zijn vroegeren stiel weer ter hand te nemen en in het om- derhoud van zijn kleinen ie voorzien. De belasting-inkwisitie Tweede Nieuwjaarsdag was ten einde. Reeds een drietal welgevulde dagen had een bloemverkoopster te Brussel achter den rug. Vermoeid legt ze zich te 22 uur te bed. Plotseling wordt ze o|3geschriks door een opwindend gerinkel,der huisbel. Ze staat op, opent en. bevindt zich voor een koppel, dat kost wat kost de dame wilde het eenige krysanten moest heb ben. Half slapend levert de verkoopstei de gevraagde bloemen af,'ontvangt en legt zich weer te ruste. Maar des anderdaags komt de fiscus haar een boet opleggen van duizend frank,, omdat ze bij de nachtelijke aflevering van de krysanten vergeten had de weeldetaks. te innen. Zoover hebben de spionnen van dei» Belgischen fiscus het gebracht De jongmansbelasting in Italië De belasting op de italiaansche vrijge zellen, welke op l Januari vier maanden in werking was, heeft tot nu toe 15 millioen lire voor de Italiaansche schatkist opge bracht. Volgende week wordt een nieuw lijst van vrijgezellen openbaargemaaktde regeering denkt van hen een bedrag van 50 millioen lire per jaar aan belasting te ontvangen. Minister Houtart wrijft zich al in de han den: kon ik maar het Italiaansch voorbeeld \olgen zucht hij.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3