Probeert eens RIGA SABENCA is "Du PuRrliMiur,. Katholiek? Ilookl COPAIN laatste tijdingen ypersch leven (vervolg) (ïcint't'iitcraad Ziuing van maandag 9 Januari 1928, om 18 uur. met de produkten van Vaartstrant, 2, KOESELAIIE voor uwe kader! ij sten en kaders Een schoone voorraad in alle slach steeds voorhanden ipaaaiaiai«iiiisiBi&«iaa!iiiiBiia If M TabaKKen naiuuriijKe snaak Lichte en Zware Te koop eene Schoone Houten André vergracht Kinderlijke stand Yper Huwelijken Ooghe Julien. stoker en Parmen- tier Martha, z. b. beiden te Yper. Mort reu Daniel, bankbediende en Martein Julia. z. h. beiden te Yper. Poperinghe Vlaamsch Huis Zondag S en Maandag 9 Januari 1928, om 7 uur s avonds Tooneelopvoeringen, door den plaatselijken tooneelkring, met de u el- willende medewerking van Mej. Irma Claeys. tooneelkunstenares, te üent. 1. Bloemeken, drama in drie bedrijven door N'. De Tière. 2. Ogarita of de Wilde Vrouw. Blijspel met Zang en Kooren in één bedrijf, door H. Van Peene. Symfonisch orkest. Goed verwarmde zaal. Watou. Voetbalbond De Eendracht Verleden Zondag 1 Januari, door slech ten toestand van het terrein, is de tweede match tegen de studenten niet doorgegaan. De beslissing om den beker Georges Dejonghe zal dus maar met het Paasch- verlof plaats hebben. intusschen houden de hendrachters reeds een pootje vast, van 't eerste geschenk dat hen te betwisten g .geven is. Zondag 8» dezer moesten wij naar Pope- i inghe reizen, om daar Poperinghe's tweede elftal te ontmoeten, 't Past nu anders, en de match zal plaats hebben bij de eerste gelegenheid, zeker nog in Januari. Aan de vrienden leden en supporters die beschikken ons op onzen eersten uitstapte vergezellen laten wij weten dat er halfprijs kaarten zullen te verkrijgen zijn in 't lokaal bij Jules Vallaye, Groote Markt. In 't naaste nummer zeggen we meer hierover. Trill fc K 11 DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 24 December 1927. 2. Stadskerkhof. Vergunning van grond. 3. Nijverheidsschool.— Rekening 1927. 4.— id. Begrooting 1928. 3. Openbare Onderstand. Rekening 1926. 0. Openbare Onderstand. Begioo- ting 1927. 7. Openbare Ouderstand. Open bare verkooping van verscheidene percee- len grond. 8. Openbare Onderstand. Pacht vorm indering. 9. Openbare Onderstand. School- soep. Toelage. 11. Financiën. Leening van 1.500.000 Herziening. 12. Autobusdienst. Vper-Meenen (Barakken). 12. Mededeelingen. Nationaal Verbond van Burgerlijke Oor logsverminkten. Zondag 8 Januari naast, is er Groote A/gemeene Vergadering in het c Hotel du Nord bij Heer H. Vermeu len, Statiestraat t'Yper, te 912 u. 's mor gens, voor alle aangeslotene en niet aange slotene burgerlijke Oorlogsverminkten of rechthebbende der afdeeling Yper en omliggende. Dat elk belanghebbende het ais een zware plicht aanzie dezen zoo noodzakelijken oproep te beantwoorden, want het geldt hier de verdediging onzer miskende rechten. De zoo achtbare en ieve- rige werkers, de heeren LEYS, Onder voorzitter van 't Middenbestuur van Brus sel en VANDEKERKHOVE, Provinciale uorzitter, zullen dit en nog veel andere punten uiteenzetten. Verders aan de dag orde bevinden zich nog zeer gewichtige punten, onder ande.e De nieuwe wet op de kinderen geboren na het schadelijk feit de herziening in geval van verergering, bespreking van het overhandigen der Vlag, inning der bijdragen, aanveerding van nieuwe leden, enz. Lik reeds aangesloten lid trachte dus een nieuw lid mede te brengen. Op post a. u. b. Onze leus weze Allen voor een, één voor allen Het Bestuur. Ontvangst der bijdragen van aj 8 l 2 u. Breng uwe kaart meé naar de vergade- ling. Vrij Vlaamsch Syndikaat Zondag aanstaande, 8 januari, te 10 u. voormiddag, bij Marcel Soete, Statiestraat, Yper. heeft een Arrondissementsvergadering plaats. Deze vergadering zal dus van het groot ste belang wezen me, het oog op de orga nisatie der arbeiders onzer streek. Dagorde: 1) Aanstellen van propagan dist 2) Uitleg over de inrichtingen en de werking der fondsen. 3) Plaatselijke inrich ting en propaganda. Uit de bonden van al deomliggendege- meenten wordt een afvaardiging verwacht. Volksadel. Zondag 22 Januari te 6.30 uur 's avonds stipt in het Christen Volks huis, St JacobsstraatAlgemeene Vergade ring en feestavond voor al de aangesloten bonden en leden van Volksadel. of Bond van Verzedelijking. Belangrijke voordracht door den Heer Gre/fier Maurice Dehem, Voorzitter, van het aktiecomité van Volksadel. Verslag der werkzaamheden van het eer ste dienstjaar door Zeer Eerw. Heer Proost. Het koor van den Studiekring zal den feestavond opluisteren. Al de afgevaardigden en de besturen der katholieke bonden der stad zullen het hunne willen bijdragen opdat de leden zeer talrijk zouden aanwezig zijn. Kinderen beneden de 15 jaar zijn n et toe gelaten. Ingang vrij. VQËTBALKROIVÏEK Zondag aanstaande staat de Ypersche Sportkring voor twee harde kampen, 4l,e moet op bezoek naar Bisseghem en ze zul len het er niet gemakkelijk hebben. Hier, in Yper, gelukte Bisseghem erin een puntte veroveren, na een heftige strijd; die bewogen was van 't begin tot 't einde. Daaruit zouden we mogen besluiten dat de Bisseghem naars, die 't voordeel hebben v. op eigen veld er voor eigen publiek te spe len, ditmaal zullen winnen. Doch voor on ze spelers geldt het 't kampioenschap of toch ten minste de tweede plaats, die hen zou toelaten aan de eindronde deel te ne men. Hunne naaste tegenstrevers staan eerder voor eene gemakkelijke taak, want Meenen ontvangt A. A. Moeskroen, Stade Moeskroen ontvangt Sweveghem terwijl Wevelghem sport bezoek brengt aan Wer- vicq-Meenen, Stade en Wevelghem zullen dus winnen en onze gasten moeten ook zorgen dat de punten naar hier mederei- zen, ze zijn er, in alle geval, bekwaam voor en we wenschen het hen! Wat tweede afdeeling betreft, deze ont vangen Thourout. Hunne laatste negen matchen waren acht overwinningen en een drawn. Van het gansche seizoen verloren ze enkel teThielten Blankenberghe en te gen Meenen. De Thouroutnaars gaan de verplaatsing aan met de overtuiging dat ze onze mannen zullen kloppen, 't Kan wel, doch te Thielt verloor Thourout van 3-1 Yper van 4-1, te Blankenberghe was 't 5-2 tegen Thourout en 5-0 tegen YperopMee- nen verloren beide van 1-0. 't verschil tot nu toe is zoo groot niet! Opeigen veld speelde Thourout 1-1 tegen Waereghem terwijl Yper won te Waereghem van 2-1. 't Is waar dat de Ypersche spelers dien dag bijzonder op dreef waren en dat de Waeie- ghemnaars misschien wel ietwat zondig den aan te veel zelfvertrouwen, maar zou dat Zondag nogmaals 't geval niet kunnen zijn In sportwereld geeft Ypriana de Yperlingen verloren, maar zou dat soms niet meer zijn om de Thouroutnaars in slaap te wiegen dan uit overtuiging Mijn gedacht is, indien de ploeg van 't begin tot t einde met overtuiging speelt, indien de voorlijn de kleine passen met wijde voor zetten afwisselt, dat de Thouroutnaars hier gemakkelijk zouden kunnen blauwe scheenen loopen en ijdelhands naar huis keeren. Dus, mannen, uw best gedaan en wat de stand ook zij, nooit de moed ver loren geven. Fotografen, Eiu adiv urs, Kunstschilders De sportmannen zullen talrijk opkomen om u aan te moedigen en geen enkel sup porter zal op 't appel ontbreken. Een Supporter. In zijn nummer van 18-12-1927 zegt de vent «De Ypersche Bode steunt den op stand tegen het Kerkelijk Gezag Dat noe men wij praten uit winstbejag. Om te we ten wat verboden is, zoo gaat hij voort hebt ge u maar af te vragen Is die Gazet Na tionalistisch ?Zooja, ge inoogt ze niet lezen.» De Ypersche Bode veroordeelt hij dus en kel en alleen omdat ze Nationalistisch is. Maar de politieke beschermeling van «De Poperinghenaar» verklaart zelf dat hij in princiep niets heeft in te brengen tegen het Nationalisme, maar dat hij niet gelooft in't succes van de beweging, In andere woorden; Als Nationalist kan ik geen Mi nister worden want omdat te worden moet ik zweren bij het ééne en onverdeelbare België. In zijn nummer van Kerstdag zegt Poperinghenaar dat velen die de Nationa listische gedachte niet ongenegen zijn de juistheid van zijn betoog hebben ingezien en erkend. Hier bedoelt hij zeker zich-zelf en zijne politieke vrienden die onsgenegen zijn in zooverre wij bereid zijn in de toe komst zijne lijst aan te vullen enonzemen- sclien voor hen te doen stemmen. Verd ers zegt hij dat de Nationalisten Katholieker zijn dan de Bisschoppen. Hij zou moeten verklaren wie onder ons dat zegde. In elk geval Poperinghenaar zelf stelt zich aan zoo katholiek als de Bisschop want hij zelf veroordeelt. En toch. de vent, Hij gaat er fier op een gehoorzaam kind te zijn aan de H. Kerk en van zijnen Bisschop....» Dat luidt zoo wat als bij den Pharizëer die sprak «Zie Heere ik ben zoo fier en zoo blij geen zondaar te zijn, als die daardien armen tollenaar. Over den titel nu Mogen de Vlaam- sche Nationalisten zich nog katholiek noe men Titel en schrijven van een eerste artikel in Poperinghenaarverschenen op 11-12-27 worden hier door Poperin ghenaar uitgebaat. In dat eerste artikel is er wel degelijk iemand aan t woord doch dien titel wordt nu reeds een paar Zonda gen zoo nijdig en met leedvermaak her haald in de hoop dat wij zullen opvliegen en schelden niet op Poperinghenaar maar op de Geestelijke Overheid. Wij laten den vent met zijn vrage staan tot hij ze zelf beantwoordt. Of zal hij de menschen in de onzekerheid laten Zal de paus uit de Gasthuisstrateons veroordeelen Wij zouden 't hem vergeven dat hij den kluts kwijt geraakt ware de bezorgdheid om den Gridsdienst er oorzaak van. 't Gaat er echter alleen om politieke belangen, 't Is den kiesstrijd die begint, de verdedi ging der kandidatuur van D' Brutsaert, den minis terzetel. De liberalen zijn hem geene vijanden, wel integendeel, mits het spel goed ineen te steken eu die menscheu te vriend te zijn kunnen er heel vrat stemmen geronseld a orden bij de Gemeentebelan- gers. De Nationalisten echter die katholiek zijn die zitten leelijk in zijne rapen, dat zijn de vijanden die moeten gebroken worden, 't Beste is ze te veroor deelen als ketter-, dan trekken zij geene katholieke stemmen meer af. Jamaar. veroordeelen Wel ja. ze rij" t immers reeds en als ze 't nog niet zijn we moeten hen opjagen en ze doen opstaan tegen de Kerkelijke Overheid. Eens zoover dal ze in opstand komen dan worden ze zeker en iezt n keer voor goed veroordeeld niet meer om hun Nationalisme maar om hunnen opstand Dat is zijne redeneenng en dat legt alles uit. Meeheulen met Liberalen, kniebui- gen voor eene Goddelooze regeering en dat ook van anderen eischen om wille van de katholiciteit. Wij antwoorden heel kort. 1) Ons Nationalisme is met strijdig met de lee ring der kerk. Z. E. H. Kan. Vandermeersch zegt toch dat bestuurlijke scheiding niet verboden is (zie de kath. leer overhel kerkelijk gezag hl. 23) 2) Wij nemen niet aan dat Kristen zijn afhanke lijk is van het eeuwig voortbestaan vaueeneu staats vorm (kerkleeraars leeren ons dat) en bijzonder dan nog in zulken staat waar De openbare besturen in plaats van hulpen bescherming te verleenen aan den heropbloei van Geloof en zeden het werk van Gods Kerk eit van de priesters verlammen of vernietigen, waar gevoerd wordt dien satanischen strijd tegen de confcssionneele school, waar bij het leger zedeloos heid en ongodsdienstigheid bijna teugelloos worden aangekweekt volgens de eigene woorden van den schrijver uit liet artikel van Poperinghenaar van 11-12-1927. En wij vragen 1) Waren er onder de om wentelaars van 1830geen Katholieken? 2) Is het behoud der Nationaliteit bij een volk een natuurrecht Neem inacliteen natuurrecht ver valt slechts voor een Goddelijk recht. 3) Is het dan een hooger geestelijk belang dat we ons Natuurrecht prijsgeven? Is dat misschien noo- dig ter Zaligheid van de Vlamingen 4) Mogen de Vlaanische Nationalisten zich nog Katholiek noemen K. VN. V. Afd. Poperinghe Hij wist het goed Jager. Jongetje, hebt ge hier geen haas zien voorbijloopen Jongen. Ja, Mijnheer. [ke? Jager. I loelangishet geleden, manne- Jongen. Een jaar, 3 of 4, Mijnheer! voor pijp co cigarHtcn 2 jr. Iicl pak r. .*>0 if ram. Barak voor hennenkweekers, 16 meters lang en 6 meters breed. Zich wenden bij Arthur Vandenberghe, MEESSEN. "J" Zielmis Vrienden en kennissen worden uitge- noodigd de ZIELMIS te willen bijwqncrj die zal gelezen worden in St Maertens- kll'K, Zondag 8 Januari om 1 1 1 2 u. tot lafenis der ziel van MIJNHEER van wegens dc broederschap vanO.L. V. van Thuyne. Verklaringen van 30 Dec. 1927 tot den 5 Jan. 1928 Geboortfn Kerriiickx Deni-e, Bruggesteenweg, 68. Cousse Elvire. Zonnebekesteenweg, 90. - Sennesael Godelieva. Meenensteenweg. 124. De Ruddere Joseph. Gu«taaf de Stuersstraat. Parein Jules, Zonnebekesteenweg. Demeere Thérese. Rijsselstraat. 4x Overlijden' Gequiere Andre. 3 m Diekebtisch- st een wee

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4