II I I T K X L A I) flngio Belgian Peliry C° Lm (B.JJL.Y.) LHNDBOUWYOORDRPCHT OUD - YPER Van hier en elders TREKKING BEB VERWOESTE GEWESTEN YPERSCH LEVEN (vervolg Hoe Theodore Ceriez de kleine menschen hielp Hetgeen ik vertellen zal is zeker wel een vijftig jaren geleden. 't Was dus in deu goeden ouden tijd. In de Elverdinghestraat, niet ver van de van- genis zooals de menschen pleegden te zeg gen, wi er eene herberg, waarvan het uit hangbord met scheeve letters zegde dat het daar in de vrange was. 't Was een ouder- wetsche herberg met hooge schouw en witgekalkte muren drie vier tafels, eenige stoelen en een schuiftafel, 't Was al het gerief. De bazin was een braaf bejaard mensch van in de zestig, maar met een stuur gezicht, dat al de jonge springers zou buitengekeken hebben. Ook de toeloop van volk was er klein en de verkoop gering. 't Was in Juli, 's namiddags rond 5 ure. 't Kwam vreeselijk donker en 't begon dikke druppelen te regenen. Theodore Ceriez was op wandel en vond het dan ook geraadzaam een onderkomen te zoe ken voor de nakende vlage en ging de Vrange binnen. De vrouw stond juist in de herberg aan het venster te zien hoe het geluchte er uit zag en of het weder ging overkomen. Ze verschrikte halveling om dat onverwacht bezoek en heel beleefd zegde ze wel, wel wie we daar nu heb ben, Mijnheer Ceriez, 'k heb de eer van u den goeden dag te wenschen. Wat zal het weder doen dan 'k Geloof dat wij er zul len van krijgen, dezen keer. 'k Geloof het ook, wedervoer de kunstenaar, 't zal molle- jongen regenen. Zet u, mijnheer, wat is er van uw dienst? Geef mij een pintje mena gebier. Seffens antwoordde de vrouw, en zoo gauw als hare oude beenen het toe lieten daalde ze de trappen van den kelder af achter de groene deur en kwam allichte naar boven met een pintje op een tinnen pateel. Zij ging naar den toog, nam een houten dekseltje van uit het rekken legde het op de pint en ging recht naar den bezoeker. Met heuschen groet bood ze het bier aan en God zegentje mijnheer klonk het. Dank u zegde Ceriez en hij betaalde met een koperen dikken. Hij legde het •dekseltje af en de pint aan zijne lippen. Nauwelijks had hij een zwelgje gedronken •of hij zette zijn glas op de tafel en trok een vies gezicht, 'k Geloof dat't biertje niet heel goed meer is, voorkwam de vrouw, niet waar mijnheer. Neen 't, men zou waarlijk zeggen dat het reeds gedronken is geweest. De vrouw grimmelde en oin hare eer te kavelen zegde ze. Hoe wilt ge mijnheer, vele dagen gaan er voorbij zonder hand gift te zijn, zonder dat ik menschen zie, 't half tonnetje loopt somtijds vijf zes weken en wij zijn nog altijd verplicht het overige op flesschen te trekken.Neen, herberg hou den en is tegenwoordig niet veel meer. Wij kunnen er het zout voor onzen kop niet mede winnen. Bah, bah, sprak Ceriez. en scheelt dat nu waarlijk zooveel.Mijnheer, 't is juist lijk of ik zeg, 'k ken ben geen mensch om daarvoor te liegen, sprak 't vrouwtje en ware 't niet van de man, 'k had al lang heel het boeltje op straat geschopt Welaan, wij zullen een keer anders klappe^ sprak Ceriez. Zoudt gij willen verkoopen Maar mijnheer, 'k en vraag niet beter. Goed, indien het u wel is, 'k zal daar op den gekalkten muur eenige krabbels maken en heel Yper zal komen zien. Voor mij is 't wel, beaamde de bazin, maar wat zal de brouwer zeggen. Niemendalle, als ge maar verkoopt, de brouwer zal zen mondje toe houden. Ondertusschen kwam de baas binnen. Hij was uitgeregend. Hij zegde heusch goên dag aan den heer. sloeg zijn klakke tegen den deurstijl dat 't water rondspren- kelde en vernam al dadelijk dat de meester entwadde bijzonders ging doen. Lowieten schuift de tafels tegen de muur zegde Ceriez en gij bazin gaat wat bakkerskolen halen. De kunstenaar sprong op het ver hoog, bezag eenige oogenblikken het vlak van den muur en begon alhier aldaar eenige zwarte schreven te trekken. Man en vrouw stonden daar te samen nu naar mal kaar te kijken en dan naar de muur, met oogen lijk van een kabeljauw, zoo groot, "t Er kwamen al meer en meer zwarte schreven en de baas die het niet meer zwel gen kon, riep uit, maar mijnheer 't is de leet. Ja 't monkelde Ceriez. Wacht maar En hij teekende hemelstorme voort, en stil aanzagen de menschen dat het de opstij ging v. de luchtbal was en dat de Comman dant van de Pompiers 't Was te dien tijde nog M.Brunfaut) zijn sabel omhoog staken scheen te roepen lachez toutAl de bij zonderste mannen van stad kwamen daar te voorschijn, de burgemeester, de schepe nen de gemeenteraadsleden, tot Engel Van Eeckhoutte toe, zaliger memorie. De Yper- sche beroemdheden waren niet vergeten. In een tropje stonden, zotte kotten, de doo- foteure, schelle vioolever, krakkaboum, t schuifelwijvetje, Atchi, in een woord heel de highlife. Lowieten en zijn Louise gaapten er bij, en telkens dat de goede kunstenaar er een op het witte vlak kletste, riepen ze te gaar Mijnheer A. Mijnheer B. enz. Ceriez had er zijn deug in. Op het einde kwam hij van 't verhoog bezag zijn werk, monkelde ne keer in zijn baartje en sprak nu zult gij wel nering hebben, 't Onweder was overgewaaid en de artist trok de deur uit terwijl baas en bazin haast aan den grond genageld van verbazing den braven man zagen vertrekken en schier vergaten te zeggen Dank u, mijnheer, dank u. 't Nieuws liep als een vuurtje. De een na de andere kwam zien. ledereen wilde daar getuige van zijn. En de bazin verkocht, ver kocht, zooals zij nooit verkocht had. Zoo ve. stond de groote kunstenaar de naastenliefde, zoo hielp hij, met gesloten beurze, de kleine menschen. Een oud- Yperluig. IIIBBHIHIHI ELZAS Daar gaat het er lustig op toe. Tot hier toe waren enkel de Belgische middelen ge bruikt om er de nationalisten te bestrijden broodroof, verdachtmaking, verkettering'. Nu is wat beters uitgedacht: alle antono- mische kranten (die zelfbestuur betrachten) werden verboden. De Duitschrijveride pers, die de verfran- schitig van Elzas voorstaat, wordt in 't ge heim gesteund. Volgens de: «Journal» worden de antonomisten door Berlijn be taald. Bewijzen kunnen ze natuurlijk niet. (Hoort men in Yper ook soms den leugen niet: «Geld van den Duitsch? Eindelijk heeft ook de Bisschop van Strassburg een priester, die hetantonomis- me aankleedde geschorst. In de laatste dagen zijn minstens een tiental autonomistische leiders gevangen gezet. (In den Belgiekdurven ze dat natuur lijk niet) U moet weten de Franschen kre gen het erg benauwd gezien de antonomis ten (sedert deafranselingte Colmar cadeau gekregen, zonder het minste verzet van de gendarmerie) een weermacht inrichtten van300 man. Huiszoekingen werden ge daan. Er werd vastgesteld dat antonomis ten met Duitschland in betrekking ston den ja zelfs dat ze een republiek aan het stichten waren, waarvan het ministerie reeds was samengesteld. Maar, als Duitschland werkelijk Elzas beoogt te annexeeren dan zou het zekerlijk op heel bedrijviger wijze de autonomisten gesteund hebben. Als het nationalisme in Vlaanderen, is het antonomisme in Elzas iets dat vervaar lijk schrik moet inboezemen, anders zou men er zoo niet tegen ten strijde trekken. Voor ons, Vlamingen, is het een zekere troost te weten dat nog anderen een gelijk aardige strijd voeren als wij. Poperinghe. Zondag 13 Januari 1928, te 3 uur's avonds Feestavond gege ven door de Katholieke Vlaamsche Meisjes- bond - Het Hopperankje 1. Zang, Kooren, Declamatie 2. De Too- neelziekte, kluchtspel in één bedrijf. 3. Het Kabouterken of Rond de Maan, Gebaren spel met Tooverdans in 14 tafereelen. Symfonisch orkest. De vertooningen op Zondagen Maan dag laatst door den Tooneelgroep van 't Vlaamsch Huis'zijn goed geslaagd. De veteranen hebben zich zelf overtroffen en de nieuwe spelers volgen reeds met vasten tred hun spoor. Nu vooruit, we verhopen dra wat nieuws. Waarom met zulken groep niet eens wat stouts gewaagd Ze zouden 't kunnen. 't Liberaal Gazetje bevatte Zondag laatst 'n Vriendelijke Vermaning van wege de Gemeentebelangers. Vriendelijke Vermaning 't Artikel is eerroovend en lasterend voor Hem die 't reeds tweemaal aandurfde de waarheid te zeggen, 't Moet zéér gedaan hebben, 't Gekrabbel eindigt met 'n bedreiging die geen zin heeft want anders moeten ze weerleggen en niet wach ten tot een derden keer. Of wat beteekent de verwittiging dat ze er op staanden voet zullen bijzijn Wel... we zouden er ook bij zijn. K- V. N. V. Afd. Poperinghe. Sint-Jan. Onaangename bezoeker. Zaterdag morgen, 7 Januari, rond 9 uur, kwam zekeren A. B. uit Moeskroen, zijne ouders nieuwjaren die op het gehucht Het Wieltje wonen. Naderhand ging hij ter herberg Het Haantje waar een jongmeisje van de familie alleen t'huis was. Nadat hij een glas besteld had, heeft hij het meisje met geweld in de keuken ge sleurd, haar ten gronde geworpen waar hij zijne schandige daden wilde uitwerken. Een voorbijganger die op het oogenblik binnen ging, hoorde noodkreten eener vrouw uit de keuken komen die hem ver dacht voorkwamen. Hij luisterdeen hoorde de kreten opnieuweene mannenstem snauw de toe zeggende zwijgt of ik nijp L' de keel toe, daarop sprong den voorbijganger naar de keuken, de kerel loste zijn slachtoffer dat te gronde lag en verdweennaar het ouderlijk huis, nam zijn velo en koos het hazenpad: Proces-Verbal is ten zijnen laste opgemaakt door de plaatselijke politie Zulke kerels blijven maar beter van onze rustige gemeente weg. Vlamertinghe Vlaamsche Wacht Groote Voordrachtavond met lichtbeel den door den VI. Toeristenbond Op Zondag 22 dezer te 5 u. in de zaal der H. Familie, richt het bestuur der VI. Wacht met medehulp van den VI. Toeristenbond een prachtige voordrachtavond in met licht beelden over Elzas-Lotharingen, gegeven door den heer E. Gyselinck uit Gent. Prachtige lichtplaten zullen ons de ve le merkwaardigheden van het schoone El zas-Lotharingen op het doek aantoonen, en een boeiende vertelling over dit land, over het volk en zijn wedervaren zullen die voordracht tot een waar buitenkansje voor onze vlaamsche menschen maken. Wie dus meê wil naar Elzas-Lotharingen neme bij tijds zijn kaartje voor Zondag 22. Kostelooze toegang voor de leden op vertoon hunner Jidkaart voor 1928. Kaarten 1"« plaats 2 f. 2^ plaats 1 f. te verkrijgen bij M. Jozef Van Elslande en in 't paviljoen. 's avonds aan de zaal van af 4 1 2 u. Het Bestuur Boesinghe Donderdag aanstaande om 7 uur "s avonds vergadering bij Pieter Bulckaen. .Meester Claeys komt spreken over syn- dikaat. Alle werklieden van Boesinghe-Pilckem Lizerne en omliggende worden erverwacht. Oostvleteren De voordracht met lichtbeelden is op Driekoningendag niet doorgegaan om reden van breuk aan den elektriek door dat hevig stormweder. Zon dag laatst heeft dit plaats gehad. De zaal was proppens vol. Adv. J. Leuridan die belet was werd ver vangen door Joris Lannoo uit Thielt. Met veel belangstelling hebben de toehoorders geluisterd, en velen konden hunne verba zing niet onderdrukken bij het zien van die groote massa van de laatste bedevaart. Spreker moedigde de menschen aan om op 19 Aug. in groot getal ook teDiksmui- de aanwezig te zijn en een rouwgroet te brengen aan onze gesneuvelde broeders. De vergadering eindigde onder het dreu nen van den VI Leeuw. Een uiterst welge- lukt feest: mochten wil nog somtijds zoo iets te zien en te hooren krijgen. Oostvle teren moet ontwaken. Maandag beginnen de negen dagen voor Antonius. Laat ons hopen dat er veel toeloop zal zijn. Naamlooze Vennootschap te Yper De Heeren Kapitaal-Aandeelhouders en bezitters van stichters-aandeelen, worden verzocht tegenwoordig te zijn in de buiten- gewoone algenieene vergadering die zal gehouden worden te Yper, in het Hotel Continental (Statieplaats) op Maandag 30 Januari 1928 om twee uur 's namiddags. DAGORDE Samensmelting met andere Vennoot schap. Om tot de vergadering toegelaten te zijn of er vertegenwoordigd te worden zullen de Heeren Kapitaal-Aandeelhouders en bezitters van stichters aandeelen de voor schriften moeten naleven vervat in artikels 26 en 27 der standregelen. De neerlegging der aandeeltitels met het oog op bedoelde vergadering zal tot vijf volle dagen voor de vergadering aanveerd worden in den zetel der Vennootschap. Namens den Beheerraad Dr: Voorzitter, M. BYTTEBIER. BOERENBOND VAN YPER Met behulp van het provinciaal bestuur zal er door M. Dequeker landbouwlee- raar te Bixschoote een kostelooze en open bare voordracht gegeven worden over het doelmatig gebruiken der scheikundige mesten. Op Zondag 22 Januari 1928, te 5 1 2 u. namiddag in het lokaal derBoe- rengilde, herberg Bascule, Meenensteen- weg te Yper. Ingang vrij voor iedereen. De Voorzitter der Boerengilde (Get.) CVR. LEMAHIEG 5 t. h. 1922 Trekking van 10 Januari Dinsdag morgen te 10 uur heeft in de Nationale Bank te Brussel de 68e trekking plaats gehad der leening van oorlogsscha de 5 t. h. De uitslag is: Serie 150.614 Nr3 isuitbetaalbaar met 250,000 f. Serie 1 15.925 Nrs 17 en 20 zijn elk uitbetaalbaar met 100.000 f. De andere nummers van die twee series, alsook al de nummers van serie 169.242 zijn uitbetaalbaar met 300 f. Vlaamsche Toeristenbond Heden Za terdag avond geeft Prof. Dr Stan Leurs te 8 u. stipt in de feestzaal van 7 Hótel du HordStatiestraat, een zeer gedocumen teerde voordracht met talrijke lichtbeelden over Algerië en de Sahara. Nadien muziek en gezellig samenzijn. De deuren staan voor iedereen open.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4