Provincie Wesi-Viaanilcren DECARNE Franco-BeigisGfi Fairiaiisme Dj Dol oei flmeriKaanscne Politie OUD - YPER It I i I K X I. A X 1» Edgard LOUAGE Bock- en Steendrukkerij STAVELE BiiaiiiHias liet Le^ervrnagstuk We.izaaiBüeflea m sen f rtrttiiersrui m Yper Dienstjaar 1927 In den loop van het jaar 1927 wierden er in den Werkrechtersraad van het Rechts gebied Yper 73 geschillen op rol gebracht Daarvan wierden er 16 verzoeningen bevracht, 0 geschillen vereffend vóór de zitting, 2 zaken uitgeschrapt, 1 geval waarv oor het verzoeningsbureel zijne onbevoegdheid uitsprak, I geschil beslecht door het verzoenings bureel, 47 geschillen naar den raad verzonden, waar er nog 35 gevallen in 't vriendelijk van vereffend wierden, II vonnissen geveld, 1 die aanhangig bleef voor het jaar 1928. BERICHT Er wordt ter kennis gebracht der belang hebbenden dat, ingevolge Besluit van den Heer Minister van Openbare Werken, van 15 December 1927, van af 1 Februari 1928 de motorrijwielen moeten voorzien zijn van eene nummerplaat met blauwen grond en witte cijfers onderlijnd met een witte streep, zulks in vervanging van de platen met witte cijfers op zwarten grond, om boord met witte streep. De nieuwe platen worden afgeleverd in het Provinciaal Bestuur te Brugge al le werk dagen van 10 tot 12 uur 's morgens, op vertoon van een identiteitsstuk der belang hebbenden tot vaststelling hunner woon plaats en van een kwijtschrift waaruit blijkt dat zij aan den Ontvanger der Belastingen van liet gebied een nieuwe som van 15 frs. hebben betaald. u:i:i w I:\VL gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Premiën aan Schrijvers van Vlaamsche vakboeken in 1927: De premie van 5000 fr werd toegekend aan de Heeren Watteeuw H, Matthys J. en De Yriendt L. uit Brugge, schrijvers van Hoe moet ik mijn werk af schrijven- Handboek voor den metaalbe werker. TEL: Rousbrugge, 28. O KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien Al AP De Vlaamsche Legercommissie heefteen eigen orgaan, waarvan het eerste nummer zoo pas van de pers gekomen is. Het or gaan draagt den titel Het Legervraag- stuken wordt kosteloos verzonden aan de personen die ten minste vijf frank stor ten voorden strijd penning. Het uiterst goed verzorgd bladje dat tien bladzijden tekst bevat maakt goe den indruk. Het geeft, naast het hoofdar tikel, een wekroep allerlei bijdra gen en knipsels uit dagbladen welke met het legervraagstuk verband houden. De le zer vindt in het blad een toetredingsbulle- tijn, dat in gesloten omslag verzonden moet worden naar het Sekretariaat, Cupe- russtraat, 23, Antwerpen. Postcheckrek. nr 123.928 J. Houben. Het Legervraagstuk is. te oordeelen naar hel eerste nummer, een flink propa gandanummer voor het Vlaamsch recht stelsel bij het leger. iiiiiiiuiiiië De Amerikaansche politie kent haar stiel. Ze weet dat de wapens die haar werden gegeven, dienen om gebruikt te worden. En vermits er ginder geen flaminganten betoogingen uitgaan,zou de Amerikaansche politie tot eeuwigdurende werkloosheid gedoemd zijn, moest zij van tijd tot tijd zich de leuze Rust Roest niet te binnen roepen en ondereen een kleine klappartij inrichten. Dat is laatst gebeurd te South-Pittsburgh, waar een staking was uitgebroken. Alles verliep normaal en de agenten hadden er weldra genoeg van het vervelend spektakel met gevouwen armen staan aan te kijken. Men besloot partij te kiezen en de stads politie schaarde zich aan de zijde der sta kers, terwijl de staatspolitie de partij koos der onderkruipers. Het duurde niet lang of de gelegenheid deed zich voor om het ge schil uit te vechten, hetgeen de politie met waarde plichtsbetrachting heeft gedaan. 5 dooden en 10 gewonden op het slagveld achterlatend. Het is te hopen dat van den kant der arbeiders, beide partijen zich bij de aldus bekomen beslissing zullen willen neerleg gen en de agenten tot geen tweede ronde zullen dwingen. Er is toch zeker geen gevaar voor Yper, want ja, de gewapende pompiers? BUKEBEBNBBBBBBBB K><> Oy<ts(ioomin<;<kii Ernstige overstroomingen teisterden het Noorden van West-Vlaanderen. Te Stal- hile, jabbeke, Houtt|ve, Varscnaenejen Meetkerke moesten talrijke landbouwers gezinnen hunne hoeve verlaten. Erheerseht groot gebrek. Vlaamsche menschen lijden honger. Ook in andere streken dreigt een gelijkaardige ramp (Leie, Nethe, enz.) De pas gestichte vereeniging HET VLAAMSCHE KRUIS (secret. Dendermon- destraat, 11Antwerpen) richt een inschrij ving in en verzoekt ook onze lezers hun penning aan onze redactie te storten, om de noodlijdenden te kunnen helpen. Wat bij vorige gelegenheden gebeurde mag zich niet meer voordoen. De liefde penningen der Vlamingen mogen ook dit maal weer niet hoofdzakelijk in Wallonië uitgereikt worden. De opbrengst dezer in schrijving zal UITSLL'ITEND dienen om den nood in VLAANDEREN te helpen lenigen. leder storte volgens zijn vermogen. We wachten een mild gebaar. Dat de leuzeEen voor allen allen voor één ons thans leide. De redactie zal zich gaarne met het over maken der gelden gelasten. BIBBBBR DEN KETEL IN 't Had lang en hard gewinterd. Vele menschen waren zonder werk en in een groot gedeelte huisgezinnen waren de kolen uit, de boterppt ledig en de spaar centen gesmolten gelijk sneeuw voor de zon. De krotte kwam, de krotte met strie- pen. 't Was Maandag morgen. Ze stonden daar vergaderd tegen de muur van de halle, de diamantslijpers, die als zooveel zonnewijzers opschoven met de fletsche stralen der bleeke zon. Naar hun hooren, hadden ze het over den slechten tijd en hoe zij met de aanstaande Kattefeeste een stuivertje gingen trachten te verdienen om toch te kunnen meèt'eesten. De eene zou dit, de andere zou dat doen, maar Henriten die daar woonde in 't lijn waden deurtje en sprak geen woord, 't Stond vast in zijn kop, wat hij uitmeten ging en hij muisde er van onder met zijn handen in zijn zakken al duikenekken voor de bijtenden wind de Rijsselstraat in rechte naar moeders keuken. Mariete, zijne vrouw was juist binnengekomen. Zij was naar den Pollepel een portie aardappelen gaan top pen en was bezig met ze te schroden. Niets verdiend, zegde de vrouw. Niets antwoord de de man, kort weg, maar 't zal komen. Met de Kattefeeste sta ik op de Markt, met een kunstenkot, 'k zal d'helle verbeelden. Mariete stak hare schouders op, en scheen aan Henrietens woorden geen geloof te hechten. Doch deze ging voort en zegde de schragen en planken haal ik bij Rof- fiaantjes en de bastiere krijg ik wel van de baas uit de Bellevue.. In 't stal hier, staan nog drie vier baddens en daarmede heb ik meer dan genoeg om de kappe te rechten. De kattefeeste kwam en inderdaad Hen riten stond met zijn kotje aan de kant van de Kasselrij. 't Zag er tamelijk wel uit. Op een loshangenden doek stond er geschil derd midden laaiende vlammen A la Chaudière a la Marmite en langs den anderen kant op het gat van een hoedje doos had hij met krijt geschreven:Entrée 10 c. De groote dag kwam, den Zondag. Al de jonge koppeltjes van heel de streek kwa men op en 't reuzelde van 't volk. Henriten was op zijn post, stelde zijne barak open en zijn jongen die in 't muziek was van de turners zou den trommel slaan. 'tSpel zou beginnen. De kunstenaar kwam naar voren en nadat de trommel geroffeld had, sprak hij de menigte aan. 't Zou won derschoon zijn en de prijs bedierf het niet. Het volk vocht om binnen.Op vijf minuten tijds was heel het kotje vol en 't groot too- neel begon. Henriten was gekleed in een duivel met een steert die sleepte langs den grond. In zijn handen hield hij een geleende vork en een voor een werden ze nu gedag vaard de kindermeid met heur vrijer omdat zij veronachtzaamd had te letten op de kleintjes, de melkboerin die te veel doo- pen wilde, de beenhouwer die beenen onder 't vleeseh foefelde, de winkelierster die de schale een deuk gaf wijl zij de kalant elders deed zien, de notaris die de testamenten vervalschte, de advokaat die er een stiel van tniek te liegen. En nadat hij eenieders planeet afgelezen had, riep hij tot het publiek: En nu wat gedaan met dien deugniet? Den ketel in, riep het volk. Op een half uur tijds was het afgeloopen, 'tvolk kwam buiten en 't nieuwe dreumde om binnen. Henriten en zijn jongen hadden het lastig gehad geheel dien achternoen, zij waren rad af. Ook was de trommelaar blijde toen vader hem zegde nog eene keer. En omdat Henriten zegde aan 't volk, dat ze voor den laatsten keer spelen zou den en dat ze morgen vertrekken moeten naar de expositie van Antwerpen om er te spelen voor den grooten Turk, gerocht het kotje stampvol. Geen middel meer om nog binnen te geraken Henriten, de groote tooneelspeler kwam weer te voorschijn en met meer geweld dan vroeger nog begon het laatste oordeel. Van tijd tot tijd had de man een pinte gepakt om adem te hebben en hij was spraakveerdiger dan ooit. Ze verschenen opnieuw al de veroordeelden en ze kregen er elk nog nen dop bij. Zelfs kwam de suze ook op het tapijt. De man met zijn zwart kleed aan en zijn wit boter- hamtje op zijn borst, met zijn vooruitsprin gende kin en zijn dikken kop. Hij was de pachters te ruw op den rug gesprongen en vooraleer Lucifer den tijd had om te vragen wat men er mede doen zou, huilde het volk als uit eenen mond den ketel in. Ze trip pelden er bij van de leute. Maar al met eens hoorde men een onheilspellend gekraak, de planken begaven.de banken sloegen om en heel het publiek lag in de slijk, te roepen en te schreeuwen. Gelukkiglijk waren er noch armen noch beenen gebroken, ze gerochten allemaal buiten, maar Henriten stond daar in zijne duivelskostuum te zien naar heel die distruatie zijne armen hingen lam langs zijn lijf. Hij gaf een langgerek- ten zucht, ging naar binnen bLasde de lich ten uit, sloeg de bastiere toe en ging regel recht naar de Trompette een stuk in zijn kraag drinken, 't Was reeds in de kleine uurtjes toen hij 't huis gerocht, Zijne vrouw die in 't gebuurte was gaan warmen en nu reeds vier vijf uren onder de sargiën zat, hoorde hem binnenkomen. Hij wierp een stoel om in de keuken, viel over zijn kloe fen en rabbelde den voutentrap op. Zon der hem te ontkleeden kroop hij in zijn bed. Zijn vrouw zweeg want 't had kunnen don deren en daar hield zij niet van. t En duur de niet lang hij sliep dat hij grolde en nu en dan hoorde zij hem binnensmonds zeg gen den ketel in... 't Was kattefeest geweest Oud- Yperling. N. B. Aandachtige lezers hebben het wellicht zeer ongepast gevonden her haalde malen antomisch in plaats van autonomisch in het artikel: Elzas* te zien verschijnen verleden week. POLEN Polen is een staat bestaande uit verschil lende nationaliteiten. 40 van de Pool- sche staatsburgerszijn: ofRoethenen (Oost- Galicië), of Duitschers (OpperSchleziën), of Wit-Russen (aan de Oost-grens) of Litau- wers (rond Wilna). Pildsoeski speelt er dictator. Na een omwejiteling kwatn Wol- deniaras aan het bewind in Litauwen, Nu zoekt Polen naar een middel oin Litauwen in zijn bezit te krijgen. Rusland verklaart dat, zoo Polen Litauwen annexeert, de vre de ernstig gevaar loopt. Frankrijk heeft het goed gevonden op dit kritiek oogenl^ik de: «médaille militaire» (hoogst militaire onderscheiding) aan Pildsoeski te over handigen. Engeland, Frankrijk en Italië deden een stap otn Litauwen te bewegen toe tegeven aan Polen. Rusland heeft Polen daarop nogmaals bedreigd. Duitschland verklaar de den vrede te willen bewarenhet zou voor Duitschland zeer nadeelig zijn afge sneden te worden van Rusland. De volken bond vergaderde en besloot: «Tusschen Polen en Litauwen bestaat vredestoestand; Polen zal Litauwen zijn onafhankelijkheid latenDie vredestoestand komt echter hierop neer: men vecht niet (wat men vroe ger, ook niet deed) en men zal trachten persoonlijk te onderhandelen ('tgeen waar toe vroeger beide partijen zich bereid ver klaard hadden). De volkenbond heeft dus eens te meerniets gedaan. De vrede blijft in schijn tusschen Polen en Litauwen, alleen omdat de respectieve bescherm heeren het zoo best vinden voor het oogenbiik. Woldemaras wil enkel te Wilna een Poolsch minister ontvangen. Frankrijk werkt nog op een andere ma nier in Polen. De zeehandel van Polen moest tot nu toe steeds overDantzig. Laatst is er besloten het visschersdorpje Gdinia (gelegen op het uiterste topj van de smal le strook die Polen nog nu t de Baltische zee verbindt) tot een moderne oorlogsha ven uitte rusten. Polen zit echter flauw in de finantie's. Amerika wil niet meewerken aan dei gelijke krijgszuchtige ondernemin gen. De onbaatzuchtige bondgenoot (Frankrijk) zal Polen dus helpen; een van zijn oude afgetakelde Ki'Uisers is reeds op gestuurd om dienst te gaan doen als eerste eenheid van de Poolsche vloot. Zoo heeft Frankrijk nog eens een oor logshaven meer. De Amities Frangaises hebben hun nieuwjaarswensch uitgezonden naar hun leden en hetvaak zoo gelukkige toeval heeft me een van die nieuwjaarswenschen, in den vorm van een bulletijn, in de handen gespeeld. Blz. 1 vernemen wij welke doeleinden de Amitiés Frangaices» nastreven: lc. De vriendschapsbetrekkingen tus schen België en Frankrijk steeds nader toe halen; 2e. De Latijnsche kuituur verdedigen die is a leurs yeux (dat is wel grappig ge zegd!) de uitdrukking van een «supérieure» beschaving: 3«. Bevechten, overal waar zij zich uiteif de flamingantische en aktivistische drijvf-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2