Uitslag van m flBUUitlWPUIJSiltiil 2* Jaargang Nr 56. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 22 Januari 1928. Voor onze nulsvrouweo eo meisjes Udïi Eiiet" en eS^ers rijen, waar deze strijdig zijn met de Fran- sclie kuituur en onze nationale aspiraties 4e. Versterken door den invloed van gees ten en hersens, het militaire verbond tus- schen Frankrijk en Belgie; 5*. De economische en kultureele betrek kingen tusschen Frankrijk en België be vorderen; Intusschen wordt onze invoer naar Frankrijk door de hooge toltarieven doodgelegd. 6e. Behouden ten allen prijze deze na tionale eenheid, die den oorlog zoo levens krachtig bewees en waartegen zulke ont stellende aanvallen «detroublants assauts worden geleverd. Les Amities Frangaises zoo volgt da delijk daarop, «ouvertes a tous, accueillent avec empressement 1'adhesion des Da mes.» Wij kennen de Ypersche dametjes van den A. F. al te best, Op biz, 2 vinden we de samenstelling van het Eere-komiteit te Brussel. Aan de namen zal men dadelijk kunnen oordee- len M. M. Jaspar; de Broqueville; baron lioutart; Paul Hymans; P. E. Jansen; Car ton de WiartMax; Francqui; Vandervel- de; Destrée; Devèze de üaiffierd'lltstroy, belgisch gezant te Parijs, die't beneden zijn waardigheid achtte de vertooning van het VI. Volkstooneel te Parijs, bij te wonen; De- spret, de fameuze financier van de Li'gue de l'intérêt public»: Brunet; DrBranquart; generaal Biebuyck, aidedecamp du roi»; Luit. gen. Baron Michel ;Luit. gen. Bertrand; Dr Cordet; Theodor. Is het geen schouwspel al die salonso cialisten in gezelschap van de meest ver woede reactionnairen?Als het maargaat te gen Vlaanderen, dan zijn zeallemaal vrien den en bondgenooten. Tusschen het patroneerend komiteit der A. F.lezen we de namen van Becco,den Vlaainschhatenden gouverneur van Bra bant; Pirenne, Madoux, den verwoeden francofilister van de Etoile Beige»; Pie- rard, salon-socialist; Rossel, directeur van Le Soir»; er volgen dan nog een heele lijst «onbekende soldaten bankiers en de rest. Grappig is het, in de beschouwingen over hun francofiel streven, te lezen dat zij zich .ii—n i.m«. |i«mtrx citct- ke vijandigheid tegen de Vlaamsche taal. De «Amitiés Frangaises» houden van hu mor. Hun indépendance totale vis-.Vvis des autorités beiges et Frangaisesdoet lachen wanneer men de namenlijst over loopt die we hierboven hebben weerge geven. Natuurlijk moeten de aktivisten het lee- lijk bekoopen en Staf De Clercq krijgt een bijzondere vermelding. Proficiat Staf I let heet dat de flaminganten, traïtres a leur pays het duitsche plan van Bel- gie's vernietiging weer willen ten uitvoer brengen. We worden genoemd une rnino- rité dangereuse En natuurlijk is ook in dat bulletijn een bloemlezing te vinden van onnoozele tegen strijdigheid die de superioriteit van de fransche kuituur, of alleszins de finesse de l'esprit francais leelijk in de war bren gen. Ter documentatie geven we hier de lijst der secties van de Amitiés Franchises hier in Vlaanderen. ANTWERPEN Secretariaat M. Buis- seret, Marialaan, 331. BRUGGE Voorzitter Majoor Van de Wilde, Thorhoutsche baan, Lophetn. BRL'SSEL Voorzitter Vleminckx, Legrandlaan, 66; Secretaris M. C Ipper- siel, 16, r. du Poin<;on). KORTRIJK: Henri Nijs, Pieter Tacklaan, 33. GENT Voorzitter M. Boddaert, Cou pure, 44. H Al 1 F Paul Braun, Meiboom, 63. HASSELT Georges Virès te Lummen Francois Olyff, boekhandel Jean Villers. KNOCKE-.Lambrechts, Lippenslaan, 48. LEUVENArthur Gosset. Thienschelaan, 36 J. Grattiaux, DiestschestraaL, 113. DE PANNE Generaal Frans, Dijk 47, die destijds door onzen vriend Oerber knock-out gebokst werd. MECHELEN Voorzitter. Wouters Secretaris Gust. Vermeeren, Leuvensche steenweg, 89. OOSTENDE M. Vanderheyde M. Re- my, square Stephanie, 31. RONSEDr Delguste Vanderscheuren Peperstraat, 9. ROESELAERE Maurice Carlier en Désiré de Laere. TH1ENEN Majoor Lijnen. YPER: Arthur Butaye, Gustaaf de Stuers- straat, 24. Ziedaar een lijstje van de vijanden van het Vlaamséhe volk, een handsvol rene gaten, leliaerts, die voor zich hebben, geld en gezag, tegenover het Vlaamsche volk dat voor zich heeft zijn recht en zijn wil tot leven. Raadsel^rijsk^m^ Hiermee ichrijft ons weekblad zijn eer sten raadselprijskamp uit. De oplossingen dienen opgezonden te worden naar den beheerder F.. VANDERGHOTE.Tuinwijk Ligy, 80 Yper. De antwoorden moeten vóór Zondag 29 Januari toekomen an ders kunnen ze niet in aanmerking komen voor de te verloten prijzen. Tusschen de inzenders van goede oplossingen worden verloot le PrijsJacob van Artevelde door E. H. CVR/EL VERSCHAEVE. 2e f'rijsRa rel de Blauwer door E.H. J. LEROY. 3e PrijsTuurke door LA VKE. De uitslag van den prijskamp zal ver schijnen in het 5e Februari-nummer. PRIJSRAADSEL Nr 1 Te zoeken zijn een paar verzen samen 43 letters tellende, en waarin een groote waarheid besloten ligt: 35-8-13-9-14-11 -32-35-27-28 geeft u den naam van het roemrijkste feit in Vlaande- rens verleden. 1-2-22-6-31-38 beteekent de huid af- stroopen. 16-39-18-37-20 heeft Adam nooit ge kend! 25-3-5-23-7-9-8 vraagt naar een tijdstip 13-10-12 29-21-17-18 dat moet gij hel pen verspreiden. 25-11-19-35 daar hebt gij ook nog in geslapen 4-38-41-33-43-15 niet op dezelfde ma nier. 26-15 hebben we dezen winter al ge kregen. 30-42-40-24-7 menigte. 16-28-34 niet dicht bij. Én nu vrienden lezers aan 't werk! Wij drukken hieronder de winnersafvan den prijskamp. Wij hebben den eersten prijs toegerekend aan wie meest abonne menten bijbracht: 13, Proficiat! Voor degenen welke een gelijk aantal abonnementen bijbrachten, had er een lo ting plaats. De houders der volgende boekjes heb ben dus, in deze volgorde, prijsgewonnen. Nummers der prijswinnende boekjes 1-91-68T100-2-6-31-65-69-3-7-64-11-16 19-29-49-58-72-76 -121 -133-139-12-4-55 101 -54-60-102-120-9-148-15-67-16O-40-J14 25-59-77-127-34-53-145. Binnen een paar dagen worden de prij zen naar de winners verzonden. Goede kans en nu aan 't werk voor den raadselprijskamp. De Redactie. <■<-< tt TAFELLINNEN De kleine kleedjes, die men op Engel- sche wijze, aan het middageten onder de borden legt, worden tegenwoordig ook heel veel in kleur genomen, wat heel vroo- lijk staat. Maar daarom nietalleen geb.uikt men dit gekleurde tafelgoed in Engeland. De wasch is er n. 1. heel duur en zoo n ge kleurd stelletje kan veel langer mee dan zuiver wit. Wanneer ge zelf eens een leuk stelletje linnengoed voor de koffietafel wilt maken kiest dan in twee kleuren in rose met een iichtblauwen rand b. v.. in geel met groen of in lila met goudkleur. Ook de geblokte tafellakens die vroeger alleen goed genoeg voor de keuken wer den gevonden, worden steeds meer in de huiskamer gebracht Men vervaardigt ze in aardige stoffen, dikwijls in heel mooie in elkaar overgaande kleuren. Wanneer men het tafellaken in de kleuren van het servies kiest, doet 't alleraardigst op tafel. Ook heel nieuw zijn tafellakens van ef fen gekleurd linnen met een breeden rand in iets donkerder tint. Over het theeblaadje wordt dan een kleedje van dezelfde kleur gelegd en liefst ook een bij passend looper- tje over het buffet. DOFFE WRIJFWAS Als men linoleum-was wenscht te ge bruiken, die de vioerbedekkfngen mindtr glimmend maakt dan de gewone was- soorten, kan men er een beetje gesmolten paraffine doorroeren. De gladheid van het linoleum kan men tegengaan door wat kalkpoeder door de was te roeren. Men neme de proef op een klein gedeelte van den vloer. I let aanwenden van lijnolie is niet aan te bevelen, daar zeilen en linoleums hier mee bewerkt, afgeven. De schoenzool plakt er min of meer aan vast en elke voetstap laat eeu spoor na. VISCH-RECEPT Deze week waren de tongen zeer bij prijs (betrekkelijk, natuurlijk). Mis schien kunnen we te dier gelegenheid wel eens een weinig meer werk besteden aan de bereiding van deze lekkere visch door ze op te dienen a la meunière De tong wasschen, zouten, drogen en door losgeklopt ei en paneermeel halen. De boter goed bruin laten worden en hier in de tongen mooi bruin bakken. Ze schik ken op een verwarmden schotel, de boter yei mengen met citroensap fijugehakte pe terselie en iets witte peper en over de ton gen heengieten. FREULEKE, OPGELET Die te klagen heeft over 't ontvangen van zijn blad, moet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklameeren, 't Is daar te doen, als uw abonnement niet in regel is. Watou Sterfgeval E. H. Brut- saert, pastor te Sasslijkens (molendorp) is overleden te Watou, den 16 Januari 1. 1. in den ouderdom van 52 jaar en 7 maand. De begraving zal plaats hebben Maandag a. s. 23 dezer, te 10 uur. Clytte-Reninghelst. Zondag mor gen kwam vrouw C. van Ketnmel naar de kerk van de Clytte waar zij de H. Mis ging hooren. Onderweg werd zij aangerand door een kerel die vroeger op haar hof stede woonde. Zij verschrikte en kon den vuigen aanvaller door de vlucht ontkomen. Passchendaele. Op 15 Januari heeft de veldwachter de velo aangeslagen die vóór enkele maanden aan V. Cardoen van Passchendaele gestolen werd. De hui dige bezitter was een persoon die sedert 2 maanden de gemeente bewoont. Ziehier de beweging der bevolking van Paschendaele 1927, Geboorten: mannen 33, vrouwen, 41, samen 74. Huwelijken: 28. Overlijdens: mannen 15, vrouwen 14, samen 29. Dood geboren 3, 2 mannen en 1 vrouw. Intre dingen Vestiging Verblijf mannen 61, vrou wen 70, samen 131. Uittredingen mannen 47, vrouwen 69, samen 116. 74 en 131 is 205. 29 en 116 is 145. ver meerdering 60 32 mannen en 28 vrouwen Boesinghe. (bij 't Sas.) Een paar verbruikers staan in een herberg door 't venster te zien, en vragen zich af wie daar zoo afkomt al veel gebaren makende. De bazin komt bij en ziet ook door t venster. Bazin. Maar 't is Gusten Verbruiker. Welke Gusten is dat Bazin. Wel een man van Boesinghe Plaatshij is hier juist vertrokken en hij komt terug hij ziet er zoo opgewonden uit. Wat mag er hem wel schelen Gusten duwt met geweld de deur open en komt binnen. Bazin. Goè geesten die terug komen! maar er hapert toch niets, Gusten? Gusten. Geef me vier apen. Bazin. Waarom geen tien. Gusten. Geef me vier apen, denkt ge dat ik ze niet zal betalen Bazin. Mij is het gelijk, (De bazin gaat de flesch halen welke met een koordje in de W. C. hangt Zij komt terug en hoort Gusten lawijd maken en van potver alhier en potver aldaar. Zeschinkt er een halve pinten Gus ten zwelgt het in eens in. Bazin. Maar Gusten wat is er gaande Ge ziet er zoo vreemd uit. Gusten. Zoudt ge 't nog moeten vra gen Ik dacht van alhier naar de Dixmu- destraat te gaan maar wie kan daar over de brug Een stuk Decouville en overal die openingen 't is om te verongelukken en zeggen dat nu reeds zooveel jaren de oorlog achter de rug is, en dat van het her stellen van al die binnenwegen en bruggen nog geen uitkomst te zien is, en onzen boschman schaamt er zich niet voor, aan het volk te zeggen dat wij het aan hem te danken hebben dat Boesinghe herbouwd is. Bazin. Ja maar Gusten 't zal voorze ker gaan gelijk met de Waenebeke en den keisel van hier achter, als de boeren heni zelf zullen betalen zal hij wel in orde komen. Gusten. Ja, nu zit dat boeltje voor de derde maal in andere handen. Nu is het de welbekende Heer Boere- boom die het nu zal opknappen, verstaat ge 't Bazin. Ja Gusten, Boesinghe dat is een aardig kot. Gusten, -- Maar 't zal wel veranderen bazin, de meuschen beginnen er klaar te zien, en den boschman met zijn langen arm en aanhangers hebben reeds veet van hun pluimen verloren, en wanneer den boschman denkt de menschen door het geven van een paar franken aan zijn zijde te hebben, dan is hij er leelijk nevens. Nu tot ziens bazin, 'kzal maar teruggaan langs waar ik gekomen ben. Bazin. Dag Gusten en tot wederom ziens. Gehucht Pilckem. Op Zondag den 29 Januari 1928 groote herbergkermis bij We Caenepeel (in 't klein St Joris). Een prijskamp voor t zingen van deftige Vlaamsche liederen, en declamaties. 60frs. prijzen gegeven door Hubert Phlypo en vrienden, begin om 4 1 2 uur zeer stipt. Daarna zal er een vet konijn verdeeld wor den. De kommissie zal verder alles regelen. Elverdinghe. Woensdag aanstaande 25» dezer, te 6 1 2 uur 's avonds, in het Vlaamsch Huis, zullen alle Elverdingsche werklieden samen komen. Een syndikaat zal gesticht worden,syndikaat dat der werk- liedenbelangen zal behertigen en de werk loosheid met al haar gevolgen dragelijker maken. Een afgevaardigde van het Vlaamsch Werklieden syndikaat te Yper komt er het woord voeren. Allen dus op post heel de werkende klasse. Zondag aanstaande 29» dezer te 6 1 2 uur in het Vlaamsch Huis, vergade ring voor de leden van den Katholieken Vlaamschen Bond. Een spreker uit Leuven komt handelen over de Belgische Revolutie van 1830. Alle Vlaamschgezinden van Elverdinghe moeten tegenwoordig zijn, en deel maken van onzen Katholieken Vlaamschen Bond. Zondag laatstleden hebben de Elver dingsche schoonen den uitslag van hun eerste pogen geleverd. Haar Offer een diep katholiek drama, werd opgevoerd en bekwam eindeloozen bijval. - Allo jonge dochters, wanneer 't volgend

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 5