A I. I. K K I. K I UT LEI TKGIIUI Het Vaderlijk Gezag. DK <.i;roi>TK OOM. Plaatst uw aankondigingen in ons lilas Zielmis ypersch leven (vervolg) Provinciale Tooneelwedstrijd Zoidag 5 Feöruari en niaaoaag 6 FeDruari ie 8 u. B O IJ T E C A Maurice SAMBAERE De moed van Mussolini Een tweegevecht heeft plaatsgehad Een tweegevecht heeft plaats gehad tus schen Mussolini en graaf Calvi di Bergo- !o, schoonzoon van den koning van Italië. Het hoofd der fascisten heeft daarbij een weinig schitterende rol gespeeld, bij zoo ven dat aan de Italiaansche bladen verbo den is. over het geval te schrijven. De twist is ontstaan, naar aanleiding van het slaan van nieuwe munt. Mussolini wil de zijn beeltenis op de stukken zien prij ken. in plaats van den koning. Deze liet het aan zijn zoon over om zijn rechten bij den diktator te verdedigen. Graaf Calvi di Bergolo woonde het ge sprek bij. Mussolini wond zich op en werd grof, Prins humberto verliet de kamer en de graaf wierp zijn handschoen in het ge laat van Mussolini. Besloten werd het tweegevecht met het zwaard te betwisten en op den vastgestel- den dag bevond Mussolini zich op post. Daar de graaf bekend staat, als een han dig schermer, had Mussolini zijn voorzor gen genomen en toen graaf Calvi zijn te genstander raakte, brak het zwaard in twee stukken opden maliënkolder dien deslim- merik Mussolini onder de kleederen had aangetrokken. De graaf raapte de stukken op en wierp ze in het gelaat van Mussolini, die aan de keel en het aangezicht lichtjes werd ge kwetst. Per vliegtuig naar Congo Thicffry zou einde dezer maand vertrekken Lang en Qucrsin zullen hem vergezellen Er is nog altijd niets stelligs bepaald om trent den dag van vertrek voorden ontwor pen tocht Brussel-Congo, 7.200 km. in vier etappen. Men zal dien dag met alle voor zichtigheid en na alle noodige voorzorgen te hebben genomen, vaststellen. Immers van dat vertrek hangt het volle welgeluk- ken van den tocht af. Het gevaarlijkste deel van de reis ligt in den tocht over Europa juist. De weersgesteltenis mag ctns tTTPts te wenschen laten, en ook het uur van den dag, waarop zal gestort worden zal aller gunstigst gekozen worden. Van dat vertrekuur hangt natuurlijk ook de belangrijkheid van de eerste etappe af. De afstand die daarna nog af te leggen is, zal worden verdeeld in drie nagenoeg gelijke declen, die de vliegers denken zoowat elk in 10 uren af te leggen. Zoodat nog niets bepaalds is vastgesteld voor wat de plaat sen der landing betreft. (Overigens, Thieffry kent terdege de baan, daar hij ze reeds succesvol mocht afleggen. Vanaf Niamey echter zal hij zijn ouden weg verlaten, en in plaats van naar het Tchad-meer af te steken, recht op Leopoldville stevenen in één etappe. Wat den terugkeer betreft, ook daar is nog niets van vastgesteld. Eens in Congo wil Thieffry daar de kwestie der luchtvaart in onze kolonie bestudeeren. Hij zal toch langs de lucht terugkeeren. Hij hoopt ook dat alles zal gereed zijn tussclien dit en een 14-tal dagen. Wat zijne reisgezellen aangaat, adjudant Lang, als loods, is zeker van de partij. In plaats van De Bruycker, mecanicien, die niet het noo dige verlof kan verkrijgen vanwege de luchtvaartmaatschappij waarbij hij is ver bonden, deze zou vervangen worden door PhilippeQuersin, den jongen luchtvaarder, die met Veenstra den Beker Gordon Benett mocht winnen en in dit jaar in Amerika in deze competitie ook ons land officieel ging vertegenwoordigen. Men mag den tocht voor het einde dezer maand, begin Februari verwachten. Zeemeeuwen en kraaien lijden honger Yisschers uit Deal (Engeland) vertelden bij hun thuiskomst dat de zeemeeuwen zoo uitgehongerd waren, dat zij bij honderden waren neergestreken op de netten zoodra die aan de oppervlakte kwamen om er de kleine vischjes uit te pikken, wat de zoo schuwe dieren maar hoogst zelden doen, en wat dan ook als een bewijs geldt, dat de vogels volkomen uitgehongerd waren. Ook dieper het land in, aan de kust van Kent hebben landbouwersbemerkt.dat de meeu wen vlak achter de ploegen op de versch omgehaalde aarde neerstrijken en daar ver woede gevechten leveren met roeken en bonte kraaien, die er met hetzelfde doel komen, om nóg een korreltje voedsel te vinden. Op eenigszins afgelegen hoeven pikken beide soorten vogels brood uit de handen der kinderen. Vlaamsch Ekonomisch Verbond V.E. V., het maandblad van het «Vlaamsch Economisch Verbondvoor December, bevat o. m. een bijdrage van Ir. Pira over onze Kempen De heer Pira onderzoekt de ontwikke ling der Limburgsche mijnen en wijst op het ongelijk dat de Vlamingen hadden niet meer belangstelling ten aanzien van de boringen in Limbnrg aan den dag te leggen. Er is overigens nog een ander vraagstuk in een nabije toekomst is er in Limbnrg werk voor 50.000 man, die men thans ter plaatse niet aantreft. Wil men het verhinderen dat het Vlaamsch element in deze streek door Polen, Tsjechen en Italai- nen wordt verdrongen, dan dient men er voor te zorgen dat de arbeidskrachten uit het Vlaamsche land in Limburg werk zoe ken in plaats van naar het buitenland uit te wijken. Wat het ongelijk der Vlamingen be treft, het geldt hier een diefstal van on zen Vlaamschen rijkdom gepleegd door België en Frankrijk.Ookop dit gebied heb ben de Vlaamsche Belgicisten maar lalen begaan, en ons verraden. Hunne Vlaamschgezindheid M' Niko Gunzburg, hoogleeraar aan de Nolf-school, die gelukkig niet van Vlaam schen bloede is, werd onlangs wegens zij ne aan België bewezen diensten bevorderd tot ridder in de Leopoldsorde. Dit heuglijk feit werd gevierd met een feestmaal de uitnoodigingen om daaraan deel te nemen waren in... het FranschDat is nu de Vlaamschgezindheid van de Vlaam sche hoogleeraren der Nolf-school. Tot het inrichtingsberek behooren o. a. enkele bekende Vkinmaeiic Mcc-bai» ons volk vertrouwen hebben in deze fla minganten die zelf yerfranscht zijn En wat kan van zulke hoogleerareu worden verwacht voor de nationale opstanding van het vei drukte Vlaamsche volk De Graaf van Vlaanderen en zijn suzerein De Graaf van Vlaanderen Charles ontving onlangs het bezoek van den heer Herbette, Frankrijks gezant: deze overhandigde hem vanwege den President van de Fransche republiek het grootlint in het Eerelegioen. De graaf van Vlaanderen is nog steeds vazal van Frankrijk net als in de Middel eeuwen. En de Leliaerts juichen toe! Vloms In een aan het Laatste Njeuws» inge zonden stuk lezen wij het volgende: «In zeker departement, waar er wordt geijverd om goede Nederlandsche teksten te leve ren, werd het hoofd van den vertaaldienst bij den minister ontboden een Vlaamsch minister a. u. b. en werd hem op het hart gedrukt al dat Nederlandsch niet te gebruiken, doch «Vloms» te schrijven dat door de menschen gewoonlijk wordt ge bruikt.» Of dat nu Vloms uit Brabant of van «bachten de kupe» moest zijn, of wie die van Limburg kallen» werd niet gezegd. De Vlaamsche» minister is waarschijn lijk een zoogenaamde «flamingant»; op zulke wijze trachten vele Vlaamsche belgi cisten onze bevolking «Belgisch» te maken en van Nederland te vervieemden. Een Gouden Gesprek De Nationale Bank heeft gisteren, om 14 u. 55, uit handelsoogpunt den dienst van draadlooze telefonie Brussel-New-Vork geopend, door verbinding te vragen met de Federal reserve Bank of New-York Juist om 3 uur, dus in minder dan vijf mi nuten, was er verbinding met de groote Amenkaansche bankinstelling, en stond de heer Mac Gurah, voorzitter van haar Be- heerrard, aan he teostel. Na de gebruikelijke wisseling van be- leefdhedeu zeide de heer Franck Ik heb u aan den telefoon gevraagd, omdat ik u een bestelling van goud heb te doen. Kunt gij ons voor één millioen dol lar staven leveren Met plezier antwoordde M. Mac Gurah. Op welken datum de overdracht?» Vandaag nog antwoordde de heer: Franck en hij gaf voorts de noodige in structies. Na nog eenige woorden over den alge- meenen staat der zaken, nam het gesprek een einde. t Was de eerste draadlooze gesprek tusschen het Europeeech Vasteland en de Vereenigde Staten voorwaar een Gou den Gesprek Maar verduiveld, Jan waar is mijn ba rometer toch gebleven?» vroeg Oscar aan zijn knecht. Dien heb ik op zolder gebracht, Mijn heer! Op zolder?» «Om mooi weer te hebben! «Wat?» «Ja, ze hebben me gezegd; als de baro meter hoog staat dan...» Loop naar de...! Ongeval Victor Grijson 66 jaar oud, wonende op de sterhoek, was Donderdag voormiddag om 0 uur bezig met koper draad te spannen, toen eene ontploffing zich hooren liet. Toegeloopen geburen vonden den man met twee vingers van de linkerkand, afgerukt. Kerkhof /ouden wij te eischend zijn indien wij twee drie banken vroegen waar op de menigvuldige bezoekers een weinig zouden kunnen gaan rusten. De menschen komen dikwijls van heel veren jonge lijk oude zouden blijde zijn hier en daar eene zate te vinden. ~T)rtiploffing - Donderdag naïnraaag om 1 uur was Jules Vermeersch wonende op de Ligywijk aan 't spitten op de hofste de van Petrus Vandeputte. Op een zeker :.)ogenblik stootte hij met de spade op een obuskop met het ongelukkig gevolg dat de ontploffing volgde en hij de midden vinger van de linkerhand afgerukt werd. De Hullen Verleden jaar heeft men ons beloofd dat in 1628 een begin zou ge- maak, worden met de herstelling onzer eeuwenoude hallen. Althans met den herop bouw van het Belfort. Zal men in hooger hand dat niet uit het oog verliezen? 't Wa re te wenschen dat alwie er iets voor doen kan, bijspronge om de heeren van Brussel hun geheugen wat op te frisschen. St Maartenskerk. De vorst is gedaan en wedeiom zijn de werken aan den gang. 14e stelling aan den toren rijst zienderoog cn binnen eenige dagen zal er voort ge daan worden aan het metselwerk. Gok gekeel in 't kort zal men de gebinten be ginnen te gieten. Zoodat we mogen hopen dat wij dit jaar, indien het maar eenigzins inêeslaat, het overgroot geluk zullen heb ben de goddelijke diensten in onze eenig mooie kathedraal te mogen bijwonen. Vestingen. De w andelaars zullen wel licht bestatigd hebben dat de vestingen van de Meenenpoort naar de Rijsselpoort meer en meer opgeschikt worden. Met Thuyndag zullen we zeker die oude schoo- ne wandeling weder hebben. We komen stil aan in het Yper van vóór den oorlog. Belle's (Jodshuis Vandaag 21 Janu ari begint de noveen tereere van de Fl. Ag nes, maagd en Martelares, sedert eeuwen aldaar vereerd en gediend tegen keel en hoofdpijn. De H. Mis in de week om 7 1 2 u. Het lof 's Avonds om 5 u. Zondag 22 januari: om 8 uur de gezon gen Mis om 5 uur lof waaronder ser moen. Zondag 29, laatste dag der noveen om 8 uur de Mis. s Avonds om 5 uur sluiting met Te Deum. STAD YPER o in het Christen Volkshuis, St Jacobsstraat Opvoering van Tooneelspel in 3 bedrijven d. Edrn. Roelant en blijspel in één bedrijf door Karei Van Rvn. Prijzen der plaatsen5 3,50 2,50 Kaarten van heden af te bekomen bij HOLLEBEKEen T BELFOR T Rijsselstr. Puinentroost. Zondag laatst te 5 uur 's avonds gaf de tooneelafdeeling van de V O. S. een kosteloos avondfeest. Ze voer de het zeer komisch blijspel De Boks kampioen op een buitengewoon goed in elkaar samengeweven intriguespel. Over het stuk en de spelers werd er reeds in een onzer nummers een vleiende kritiek ge schreven die blijft van tel. Hier willen we enkel wijzen op den reuzen bijval die het avondfeest had. De zaal stak bomvol mees tal met leden die zich moeilijk een beta lende tooneelavond kunnen toelaten. Wat hebben die menschen toch genoten, en hoe apprecieerden ze allen het mooi gebaar van onzen Vlaamschen Oud-Strijdersbond die hoe langer hoe meer bloeit tot spijt van wie 't benijdt. Studiekring Tak A. N. V. Don derdag 12 Januari laatst sprak de E. 11. Van der Espt over «Judas» van E. H. C. Ver- schaeve. Na een korte maar flinke uiteen- zetting.van liet wezen der tragedie: destrijd tusschen twee machten waarvan er nood zakelijk eene moet ondergaan, ontleedde spreker het Judas-drama.Na den korten in houd van elk bedrijf wist spreker te bewij zen hoe prachtig Verscliaeve de dramati sche lijn inzijn werk had volgehouden. Hij dan nnk dit vterk als een echte, tra gedie. Spreker oogstte dan ook een welverdien den bijval. Donderdag laatst had een kleine ver gadering plaats waar een lid van den bond optraden handelde over: «Hoe worden wij bestuurd». Hij zette achtereenvolgens uiteen wat het is: de wetgevende macht, de uitvoerende macht en de rechterlijke macht Deze week, Donderdag zal gehandeld worden over «Het Legervraagstuk Een belangrijke kwestie. Leden, allen op post; Vlaamsche Toeristenbond. Zondag laatst trad Prof. Dr L. l.eurs hierop voor de plaatselijke afdeeling van den V. T. B. zijn voordracht over Algerië en de Sahara de geschiedenis van Algerië, het huidige be stuur en de prachtige reis door het mooie land dit alles verduidelijkt door prachtige ichtbeelden. Een mooie avond meer op het aclief van V. J. B. Yper Yplgemje week deelen wij een en ander belangrijk nieuws mede voor de leden V. T. B. Vrienden en kennissen worden uitgenoo- digd tot de ZIELMIS die zal gezongen w orden tot lafenis der ziel van Mevrouw op Zondag 22 en 29 Januari om 9 uur in de Kerk der Paters O. G. Karmelieten. Vrienden en kennissen worden uitgenoo- digd tot de ZIELMIS die zal gelezen worden tot lafenis der ziel van echtgenoot van HÈLÉNE DEHAENE op Zondag 29 Januari om 8 12 uur in Sint Pieterskerk.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 6