DECARNE mmwummmmmmmmmmm Hen Hoekje van oen penen Haan Plaatst uw aaBkondlgingEn fn onsDiad ZIEKENBOND STA V E LE Schrijfmachien Al AP Hij Bestaai B. V'. O. S. bezielt Is het te verwonderen dat onze Ypersche V. O. S. sterker staat dan hij ooit geweest is en het ledental gedurig aangroeit Heden Zondag te 5 uur, bij T. Blootacker Het Zuiden nieuwe prijsspeeling. Aan leute zal er geen te kort zijn want er zijn veel verrassingen Zijt gij reeds lid v. onzen ziekenbond üeeft uw naam op bij vriend Juul Bou- ch-ert of in de Vlaamsche lokalen. Reeds id an het VlaamschSyndikaat Vrienden vergeet het met dat onze kracht ligt in onze sociale en economische inrichtingen, le der een moet meedoen in de Vlaamsche geestdrift die zoo hoog opvlamtin deze stad. flan de viaamsctie Bonden en afdceiiigen van Dei K.Y.H.Y. uil ons arrondissement Nu dat de Vlaamsche Ziekenbond v. Yper intercommunaal geworden is durven wij nogmaals een beroep doen op de besturen onzer bonden en afdëelingen om zich in verbinding te stellen met de Ypersche afdeding van ons Vlaamsch Syndikaat en Ziekenbond. Overal waar het eenigzins zijn kan moeten afdeelingen tot stand komen. Onze Ziekenbonden en syndikaten aan gesloten bij de Vlaamsch Nationale Arbei derscentrale bieden alle waarborgen van deugdelijkheid. Leiders vergeet niet dat een machtige organisatie veel kan bijbrengen voor het ontplooien der Vlaamsche Kracht. Vlaamsche Voorzienigheid Wij mogen verheugd onze vrienden meededen dat ons ledenaantal steeds aan zienlijker wordt Wij zijn overtuigd dat onze .poging, om menschen in nood te helpen, niet mislukken zal. Wij zijn vol strekt niet bang voor schaduwen. Het zal dan ook niemand verwonderen dat we ons reeds sterk genoeg voelen onzen bond intercommunaal te maken zoo zullen we aan al onze vrienden uit de omliggende gemeenten de gelegenheid aanbieder? zich bij ons, tegen mogelijke ziekte of werkon bekwaamheid veroorzaakt door lichame lijke kwalen, te verzekeren. Wij rekenen te meer op een flinke toetreding, gezien reeds van verschillende gemeenten in het rond om inlichtingen gevraagd werd. Lik een duwtje gedaan en de zaak loopt op... Bock- 011 Sleciiririikkorij TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHUREN. AKT1EN, REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Eerlijke daad Dezer dagen kwam een oud vrouwtje zich aanbieden in 'tpost- bureel en vroeg of de briefjes welke zij had soms geen geld weerd waren daar zij die uitwisselen zou omdat ze nood in verkeerde. De bediende bezag de briefjes en bestatig- de dat het Katanga's waren. Hij trachtte zulks aan het verstand van de vrouw te brengen die bijna door de grond zonk van aandoening. Zij was immers, zonder dat ze't wist meer dan een half millioen rijk. Zij had er immers vier. Gelukkig dat ze met treffelijke menschen te doen had. Hoe schoon! Wedergevonden. Eenige weken gele den werden in verschillige kerken voor werpen gestolen, ook waardvolle, zooals zilvere kandelaars. Nu werd heel de diefte op een zekeren morgen wedergevonden. Zij lag tegen den gevel van een huis. Zoo zijnde bestolene weder in bezit kunnen ko men v, hetgeen hun ontnomen werd. Denke lijk zal de dievegge nog steeds dezelfde zijn die vóór den oorlog haar oneerlijk werkje steeds uitoefende.' E lets over huiselijke gezondheidsleer te vernemen kan aan niemand kwaad berok kenen Integendeel, als wanneer men er iets van weet kan men er grootelijks toe helpen vele ongewenschte tegenkomsten te vermijden. Daarom, bij het kiezen eener woning, moet men niet alleen bekommerd zijn om de gerieflijkheid en het aangename ervan, doch ook vooral letten of zegezond is inge richt want ongezonde woningen zijn dik wijls oorzaak van levenslange ziekten en vroegen dood. Om gezond te zijn moet de woning droog, ruim, verlicht en verlucht wezen. Om droog te wezen moet het huis gebouwd zijn op droge hooggelegen gron den. Het water moet een gemakkeiijken afloop hebben. De bouwstoffen wezen van goede hoedanigheid. Kelders en ondoor dringbare vloeren, dragen bij om de uit wasemingen van den grond te bestrijden. Leeinen of aarde vloeren die de vochtig heid doorlaten zijn af te keuren. Lucht en licht zijn zoo noodzakelijk als voedsel. Daarom is het noodig voor dege lijke luchtverversching te zorgen. Hierom zullen de plaatsen voorzien zijn van hooge, groote vensters, soms zelfs van luchttrek kers, bijzonder in keuken en slaapkamers. De benedenkamers en slaapkamers moeten hoog van zoldering wezen, zulks draagt insgelijks bij tot verluchting en verlichting. De voorgevel moet bij voorkeur langs den Zuid-Oostkant gericht zijn, omdat men er de weldoende stralen der morgenzon heeft, en vrij blijft van de ongemakken der andere afhellingen. Welk is nu het gevaar der vochtige woningen Welnu, vochtige woningen zal men vluchten afc eene besmettelijke ziekte. Huizen zijn kruisen, zegt men, maar Een vochtig huis een dubbel kruis. Het bewonen van een vochtig huis, zelfs van een huis dat vroeger vochtig was, en thans schijnbaar droog, kan oorzaak zijn van vele pijnlijke kwalen, o. a. rhumatisme, beenderziekte, enz. I lierbij eenige middelen om de vochtig heid te bestrijden. 1. Vochtige huizen zal men veel verluch ten bij droog weder. 2. Veel vuur maken. 3. Stoffen plaatsen die de vochtigheid opslorpen, b. v. ongebluschte kalk. 4. De muren dikvi ijls kalken. Nieuwe huizen zal men goed laten dro gen. Het is geraadzaam ze eerst een jaar na de voltrekking te gaan bewonen. Konden we onze Vlaamsche menschen er eens van goed overtuigen, dat het geluk en de gezondheid niet te vinden is, in de steedsche zolder of kelderkamers, maarwei in de groote gezonde landelijke huizen van Vlaanderen, waar de gezonde Vlaamsche lucht en licht er zoo weelderig knnnen bin nendringen. Daarmede is het gedaan voor vandaag, toekomende week, zal ik eens op ons hove- ken denken, de goê dagen staan (hopen w het) aan de deur en we moeten begin nen onze voorzorgen te nemen vóór het planten en zaaien van groenten. Goeden moed dus, Vlaamsche huisvrou wen en denkt niet dat de geheele levens baan met enkel rozen beplant is, er steekt voorwaar wel een doorntje tusschen. M. D. Josaphat, ga zitten, ik heb nieuws voor U. Josaphat ging zitten, met de knieën tegen de stove, en keek me vragend aan. Hij bestaat, zei ik. Wie bestaat? «De Raad van Vlaanderen. Josaphat sprong op, als een aap uit zijn koL Waar vergadert hij? Heeft hij al ver gaderd? En waar zit de Maagd van Vlaan deren gevangen Man in Gods naam wees bedaard en stel niet zooveel vragen tegelijk. En voorts gebruik uw hersens, dan zult gij weten, ook zonder den Raad, dat onze Maagd in Brussel gevangen zit, in de bovenstad... Zeg, hebt gij ooit Wilhelm Teil gelezen? Wel, zei ik, in den tijd van den Gulden sporenslag hadden de Zwitsers al zooveel te vei duren van den Oostenrijker als wij van de Franschen. Ge kont uw vrouw niet alleen thuis laten, ze staken uw ouden va der de oogen uit, ze hielden u voor den aap door u te laten knielen voor een hoed op een paal. Kortom, zekoejeneerden een mensch 't bloed van onder de nagels. En de Zwit sers zeiden: dat gaat zoo niet langer! We zijn wel goede kluntens, maar te veel is te veel. En met drie en dertigen, elf uit elk van drie'woudsteden, kwamen ze samen. De pastoor van Altorf was er ook bij, met zijn koster. Ze vergaderden 's nachts, op een weide vlak bij 't Meer, rondom beschut door bosschen en rotsen. En terwijl ze hun handen warmden aan 'n groot hout vuur 't was immers November zwoeren ze korten bondig er met Kerstmis een einde aan te maken, de vestingen van den Oostenrijker in te nemen en de heele bezetting, met landvoogden en al, uit het land te jagen. En ze wachtten zelfs niet zoo lang, Want toen Teil, na die beroemde ap- pelschieterij van hem, in de boeien raakte en de jonge adel in den persoon van Ru- denz, aan wien men zijn bruidje ontstolen had, mede in't geweer kwam, sloegen ze eerder toe en zuiverden hun bergen, eens voor altijd, van 't gespuis dat hen verdruk te En toen En toen was 't uit. Voor de Zwitseis ten minste want voor de Vlamingen moet het nog beginnen. Nee, eindelijk is 't be gonnen. Hij bestaat nu immers. Hij, dat is de Raad van Vlaanderen.'ln't geheim)zon der dat er een haan over kraaide, hebben de goede Vlamingen dat wil zeggen, zij die als zoodanig zuiver waren, in elk van de vijf Vlaamsche gouwen, drie man aan gewezen, drie man van wien men zeker was dat ze Vlaanderen beminden met vol komen liefde, onafhankelijke mannen, die hun brood niet eten uit de hand van België niet eens uit die van Belgen of Belgicisten, mannen bereid om tot het uiterste te gaan om zichzelf te offeren metgoed en bloed.... Ssst! moest Brussel het vernemen... Die vijftien man vergaderden, hebben al eens vergaderd.... Natuurlijk met een vat bier er bij, want zonder bier kunt gij geen drie Vla mingen bij elkaar krijgen. Josaphat houd uw mond, gij kent het nieuwe geslacht niet. Dat kent geen dorst, tenzij naar tirannenbloed! BrrrNiks lekkerNu, en waar vergaderen ze Hum! ik weet niet goed of ik u kan ver trouwen, of gij niet een verkapte Belg zijt, want... Wat zegt ge? Met den poker van de stove in de hand stond Josaphat dreigend voor me. Bedaar maar, ik zal 't u zeggenin de Begijnenbosschen bij Lier, ge weet wel, die bosschen die Timmermans zoo mooi beschreven heeft... Hoor eens, Piet, ge houdt me voor den aap, ik geloof geen tinnenknop van al wat gij mij vertelt. Die bosschen bestaan immers niet. Ik knipoogde tegen Josaphat en wees met het hoofd naar den muur. Begrijp dan toch, zei ik. Muren heb ben ooren en achter dat éénsteens muurtje woont een Belg. Een echte. Schuif uw stoel wat dichter bij me. Josaphat deed dat en ik fluisterde hem 't adres van den Raad in 't oor. Waarachtig? Op mijn woord van eer. Dan weet ik genoeg. Nu ga ik. Met een handdruk en een blik vol raad sels verliet hij mij. 1028 I>n Bormsjaar Een volk dat groot wil zijn in zijne helden, weet die ook te gedenken, leeft de groote gebeurtenissen in het leven zijner groote mannen mee. Geen volk ter wereld dat zich eerbiedigt, dat Vlaanderen zijn grooten Held DrBorms niet mag benijden, man die voor de verlos sing van zijn dierbaar maar verdrukt Vlaan deren steeds tot elk offer bereid is, en die elke nieuwe plagerij blijmoedig uit de handen onzer verdrukkers aanvaardt met een weerstandsvermogen dat zelfs zijn hevigste belagers verbaast en gaandeweg het.buitenland in bewondering brengt. Eene, voor ons vreemde, regeering, hoop te vruchteloos dat weerstandsvermogen in een Bastille te knakken, doch diezelfde Bastille zal hen tot eeuwige schande dienen, en vroeger dan ze het wenschen, zullen ze dat ervaren. Vlaanderen zelf zal daar wel een handje aan toesteken. 1928 zal daar voor menige gelegenheid bieden, immers op 8 Februari begint L> Borms het tiende jaar zijner gevangenschap, Op 23 Februari zou hij zijn zilveren huwelijksfeest moeten vieren en den 14 April wordt hij 50 jaar! Wie, oprechte Vlaming, of Vlaamschge- zinde vereeniging zou deze datums onver let kunnen laten voorbijgaan In dit heugelijke Bormsjaar wordt ook het groote Bormsfonds tot stand gebracht. Vlaanderen moet ook in dagen, zijn groote vereering voor Borms, omzetten Wie onzer maar even nadenkt hoe geweldig een van reeds negen jaar gevangenisschap is, zal onmiddellijk beseffen, dat het de hoog ste plicht van Vlaanderen is, te zorgen dat Dr Borms met zijn familie in de toekomst onbekommerd kunne leven. Dat de Vlamingen dus, hun gelukwen- schen niet sturen naar een paleis, maar op 8 en 23 Februari of 14 April naar het Cen traal gevang, Cel 310, Leuven KOEN RAAD. B I S T E L A X 1) BALKAN frankrijk en Joego Slavië Italië en Albanië Joego Slavië, dat we kunnen noemen Groot-Servië, stuurt aan op inlijving van een groot deel van den Balkan: De Bal kan aan de Balkanvolken» beduidt voor hunDe Balkan aan Servië 1 let laat dan ookgeen gelegenheid voor bijgaan om den haat tegen Italië aan te kweeken. Door het protectoraat over Albanië is Ita lië meester van de straat van Otranto en bezit zoo alle macht op de Adriatischezee. Daar de bevolking van Dalmatië (West-kust van Joego-Slavië) een sterk percent Italia nen telt, ziet Italië er verlangend naar uit. Dus staat het er klaar voor ons: twee honden aan één been. Dat Italië een overeenkomst sloot met Albanië, was dus inaar een antwoord op het verdrag tusschen Frankrijk en Joego- Slavië. Frankrijk gaf Joego-Slavië reeds een voorloopig bewapeningscrediet van 600 millioen, en stelde zich tevens gedeeltelijk borg voor de betaling van het krijgsmate- riaal in Tsjecho-Slowakië besteld. In de havens Spoleto en Ragusa worden voort durend vliegtuigen, geschut enz... gelost; ook wordt er veel krijgstuig per spoor, over Oostenrijk, uit Tsjecho-Slowakië naar Joe go-Slavië, overgebracht. Fransche firma's hebben ook reeds verschillende vliegtuig en munitiefabrieken in opbouw in Joego Slavië. Zoo betracht Frankrijk den vrede. De Volkenbond zietalles en zwijgt..Mus solini zou kunnen tegensputteren en Frank rijk is er toch opperbaas dank zijn achter- loopers. 1 rankrijk stookt waar het kan, zooveel het kan; en als anderen eens dat spelletje moede worden en Frankrijk bij den kop grijpen, dan gaan wij, dank zij ons geheim militair verdrag met Frankrijk, mogen op trekken, en ons ergens in den Balkan laten door den kopschieten.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2