2* Jaargang Nr 57. YDERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 29 Januari 1928. vlaamsch vakverbond GOED NIEUWS! Sviulikale Kubrick Afdeel ing Vrij Vlaamsch Syndikaat Aan de werklieden van het arrondissement YPER-POPER/NOHE o Zijt ge reeds gesyndikeerd De Oostkant van onze provincie zou dergelijke vraag zeker heel zonderling vinden. Daar hebben de loonarbeiders, bewust van hun onmacht als enkeling en alleenstaande, zich vereenigd met hun werkbroeders en zusters, in machtige syndikaten om hun gezamenlijke rechten te veroveren, zich te verdedigen tegen heerschende wantoestan den en vooral zich te beschutten tegen werkstilleggende omstandigheden, als o.m. vorst, sneeuw, nijverheidscrisis, enz.. Daar hebben ze allen reeds in de syndikaten gevonden, het machtigste het praktisch eenige middel om de misbruiken en uit buiting inzake arbeidsduur, arbeidsloon, gezondheidstoestand, willekeur en behan deling, werkloosheid rust, enz... tegen te gaan bekampen. Indien bovengestelde vraag nog tot sommigen, tot velen onder U moet gesteld worden, dan is het niet omdat ge nog geen gehoor geleend hebt aan den oproep tot syndikeeren nog geen kennis met syndikaten hebt genomen en bijgevolg het grootste nut ervan niet ervaren kunt. Of wel... in de op de ge meente reeds bestaande syndikaten geen voldoende waarborg vindt. Wie echter gesyndikeerd is vindt zulks voor een werkman de natuurlijkste zaak van de wereld En zoo ja, indien ge gesyndikeerd zijt, in welk syndikaat hebt ge U dan laten opnemen Maakt ge geen deel van syndikaten waar de leiders als schijnheiligen tegen over U staan maar de kansen berekenen om aanslag te plegen op uw eer en deugd, uw geloof en slechts 't geschikte oogenblik afwachten om het onschuldige zieltje van Uw kinderen te treffen üaat uw penning niet naar syndikaten die door U de machtige ruggesteun wor den van zieke politieke partijen, meer nog die ongezonde politieke partij zelve is Wordt ge niet geb.uikt in uw politieke syndikaten ow uw eigen zelf te laten fop pen Denkt eens ernstig na en zeg nu gesyndi keerdenZijt ge er niet met uw eigen vet tot brave lammetjes ingesmeerd V'iaamsche werklieden! Vooral de laatste maanden hebben bewezen dat de bestaande politieke syndikaten, uw nooden, uw wor stelen om 't leven misbruiken om toestan den te dulden of te helpen scheppen die als zoovele onheilen boven onze hoofden drei gen, en een regiem te steunen dat niet enkel anti-Vlaamsch, dus anti-volks, maar ook op en top liberaal dus ongezond- kapitalistisch is Over een viertal maanden, werd hier in ons arrondissement een nieuw syn dikaat ingericht, of liever werd een afdee- lirfg gesticht van de Centrale Demokrati- sche Vakvereeniging Vlaamsch Nationaal Vakverbond met hoofdzetel te Aalst. In ons arrondissement noemen we die afdee- ling Vrij Vlaamsch Syndikaat. Het Vrij Vlaamsch Syndikaat is geen politieke partij, staat onafhankelijk en zal nooit de slaafsche dienaar van om 't even welke politieke partij worden. Het Vrij Vlaamsch Syndikaat zal heel zelfstandigstaande, naar goedvinden steeds deze politieke partij steunen die het eerlijkst en het degelijkst de stoffelijke en cultureele belangen van het Vlaamsche volk over 't algemeen en van de werkers stand in 't bijzonder, zal behartigen en ver zekeren. Het Vrij Vlaamsch Syndikaat geeft onmiddellijke stoffelijke voordeelen. meer dan om 't even welk ander omdat politieke operaties geen aanspraak op zijn kas ma ken kunnen, en ze dus uitsluitend gebruikt wordt om sociale nooden te lenigen. Werkers van het arrondissement Poperinghe-Yper, ieder gemeente moet haar afdeeling krijgen. per,\ lamertinghe, Reninghelst, Poelcapelle, Zonnebeke. Boe- singhe en Eiverdinghe hebben ze reeds. Allo. Vlaamsche wroeters steekt de kop pen te saam, zorg voor uitbreiding van de reeds gestichte afdeelingen, bespreek de kansen voor 't stichten van nieuwe afdee lingen, en vooral vergeet niet dat ge steeds inlichtingen krijgen kunt en altijd te uwer beschikking hebt, den afgeschopten school meester. maar uw trouwe vriend en dienaar, RUDOLF CLAEYS, propagandist In Vlaanderen Statiestraat Yper. We haasten ons het verheugende nieuws uit lseghem aan onze werklieden over te maken dat de ophefmakende staking van de Borstelmakers, geëindigd is met een prachtige zegepraal voor hunne erkbroe- ders. De borstelmakers hebben thans een kon- trakt hetwelk de loonen principieel en in de praktijk aan het index-cijfer bindt en dat aan alle daguurwerklieden verbetering en ook aan alle stukwerkers volledig waar borg geeft. Dat is het gevolg van de samenwerking die zoo heerlijk door onze vereeniging werd bewerkt. Donderdag 1.1. werd het werk hernomen. Werklieden van het arrondissement Yper- Poperinghe dat is een nieuw tastend bewijs v. de noodzakelijkheid tot syndikeeren, de oproep van hierboven zou kunnen herhaald worden !,„,l.|d,t,ir zoo goed als nieuw, te koop Capronstraat N"20, YPER. hier en eSders Gehucht Pilckem. Op Zondag den 20 Januari 1028 groote herbergkennis bij We Caenepeel (in 't klein St Joris). Een prijskamp voor 't zingen van deftige Vlaamsche liederen, en declamaties. öOfrs. prijzen gegeven door Hubert Phlypo en vrienden, begin om 4 1 2 uur zeer stipt. Daarna zal er een vet konijn verbold wor den. De kommissie zal verder alles regelen. Reninghe Deeierenkoopman Beun Jeroom, wonende te Caeskerke, kwam langs de baan van Loo met zijn vrachtauto gere den toen dicht bij de brug 't stuur brak waardoor de auto in de gracht bolde be zijden de baan. Gelukkig zijn er geen per soonlijke ongelukken. Omtrent al deeieren waren gebroken en vormden een reusach tiger! eierkoek. Wonil ii<i van den Saamsclici) Zickenbond. Brielen - Voor den tweeden keer van dezen winter komen onze V. O. S.-sen van daag op de planken met een drama in drie bedrijven Op Moedersgrar Daarna worden twee kluchten opgevoerd: Een too- neelfeest in de Kazerne en Per Telefoon» Brielenaars toont dat gij de pogingen van den V. O. S. om deftig verzet te scheppen naar waarde acht, en komt talrijk op. Kaar ten aan 5, 3 en 2 fr. Begin te 5 12 stipt. Westvleteren De a Ihier vroeger aangekondigde tooneelopvoering van on zen wakkeren kring gaat door morgen Zondag. Het programma behelst een dra ma Dronkenschap en Zinneloosheid en Jan Bol kluchtspel. Daarna zullen nog deftige liedjes gezongen worden. Kaarten te bekomen in het lokaal en bij Silvaiu Vi- lain en Julien Deroo. West-Vleternaars, gij moet daar naartoe Toekomende week uitslag der RaadseSpri^skamp Passchendaele Vrijdag 20 Januari had een schrikkelijke ontploffing plaats te Passchendaele Wijk Wallemolen». Twee inwoners van Staden André Bouttelisier 16 jaar, en Bordyn Ad. h9 jaar waren erg getroffen door de rondgesnakte stukken van den obus. De eerste was op den slag dood, de tweede werd bediend van de laat ste Heilige Sacramenten. Hij werd daarna per auto naar de klieniek te Roeselare overgebracht, waar hij, niettegenstaande de beste zorgen, na enkele uren gestorven is. Dinsdag laatst had de teraardebestelling van beide jongelingen plaat> te Staden, onder een overgroote toeloop van volk. Hoelang zullen de werkloozen uog in de gelegenheid zijn, om, zoekende naar het onderhoud van hun huisgezin hun eigen ongeluk te gemoet te loopen Men zegt dat in het front de rondge- spreide obussen tegen 1 April zullen ver zameld worden en ergens te Brussel opge stapeld, maar 'k geloof niets ervan, 't Front ligt immers... in Vlaanderen Vlamertinghe Vlaamsche Toeris tenbond De welgelukte voordrachta vond door de VI. Wacht gegeven met de medehulp van den V. T. B. heeft menig Vlaming aangezet lid te worden van den machtigenVlaamschen Toeristenbond waar alle politiek uitgesloten wordt, en die nu reeds over de 60.000 leden telt. Vlamingen we moeten naar de 100.000 leden. Talrijke Vlaamschgezindeop de gemeentezijn reeds lid. Ten einde allen te groepeeren, worden de leden van V. T. B.,en allen die wenschen lid te worden vriendelijk verzocht hun naam op te geven aan den lieer R. Six, af gevaardigde voor de gemeente, die alle noodige inlichtingen en gegevens nopens voordeelen, lidkaart, bondsblad enz. zal ver strekken. Vlaamsche Wacht Verleden Zon dag kregen we dus de prachtige voordracht met lichtbeelden over Elzas-Lotharingen door de heer Gyselinck afgevaardigde van V. T. B. Een honderdtal mooie platen heb ben ons de merkwaardigheden van de steden Metz, Strassburg, Saverne, Schte- stadt, enz. en de bekoorlijke natuurpracht van die streken laten bewonderen. Was het ons maar gegeven nog meer te kunnen ge nieten van zulke heerlijke avonden. 1 iet verschrikkeli jk slecht weder had wel- is waar sommige verafgelegene vrienden teruggehouden, maar de opkomst was toch nog goed. Het muziek gaf ook eenige mooie stukjes ten beste, zoodat de stemming allerbest was. Op Zondag 19 Februari VOORDRACHT met lichtbeden over de Rhyn V. O. S. Algemeene vergadering der Vlaamsche Oud-Strijders op Maandag 30 Januari te 8 u. in het lokaal V. O. S. Het Paviljoen. Dagorde Inschrijving voor 1028 en uit- deeling der lidkaarten. Mededeelingen. De inschrijving voor 1028 zal voortge zet worden op Zondag 5 Februari na de mis van 7 1 2 uur, dus van af 8 1 2 uur tot 10 uur. Vlaamsche Oud-Strijders op post, en wacht niet lang van lid te worden tot op het einde van 't jaar. Dat de Oud-Soldaten zich laten inschrij ven in den V. O. S. in afwachting dat er een B. V. O. S. gesticht worde. Het Restaur. Eiverdinghe. Verleden Zondag kwam het kleine dochterken van Ach. Debr., terug van de hoogmis met andere speelmaatjes. Het eerste meisje viel al loo- pende zoo ongelukkig dat men ze opraapte met gebroken arm. Te hopen dat het kind spoedig herstelle. Heden Zondag te 6 1 4 uur in het Vlaamsch Huis vergadering voor de leden van den Katholieken Vlaamschen Bond. Een spreker uit Leuven komt de menschen een woordje toesturen over de Belgische Revolutie van 1830 Dus alle leden op hun post Woesten Op Zondag en Maandag 5 en 6 Februari geeft detooneelgilde Rust Roestzijn tweede en laatste avondfeest van het seizoen.De Verzoening» beroemd drama in 3 bedrijven en Dat komt er van» pittige klucht zullen, telkens om 5 12 uur opgevoerd worden. Alwie onze spelers kent weet wat ze kunnen en niemand late deze gelegenheid voorbijgaan het is 't ein de van 't seizoen. Het Bestuur Poperinghe Vlaamsch Huis Na de puike opvoeringen door onze plaatse lijke groep en tooverachtige sprookjesspel der Vlaamsche Meisjes krijgen we nog maals groep Yper. Puinentroostwelke op Zondag 29 Jan. te 3 1 2 uur komt ver gasten met het reeds zoo vermaarde lach succes. De Bokskampioen Dit stuk overtreft verre het onlangs al hier opgevoerde Kwelduiveltje Dat al leen spreekt borg voor de opvoering en verzekert voorop reeds den bijval. Liefheb bers haast u, de schoone plaatsen zijn reeds ingenomen. Het einde rond 7 uur voorge mak van trein of tram. K- V. N. V. Afd. Poperinghe Op O. LA'. Lichtmis 2 Februari wordt eene algemeene vergadering gehouden met bij zondere voordracht. De leden zullen nog persoonlijk uitgenoodigd worden, doch zijn verzocht zich door de huisgenoten, door nieuwe leden en in 't bijzonder door de vrouwen en meisjes te doen vergezellen Het uur der vergadering zal bij de uit- noodiging worden bepaald. Wie met zijn lidgeld ten achter iszorgeook onzen schat bewaarder te voldoen. Meenen Rond 1 uuris er brand ont staan in de vlasfabriek van Jules Van Ro- baeys, gelegen in de Moorseelestraat te Meenen. Het gebouw leed aanzienlijke schade door de vlammen en eene groote hoeveelheid vlas erg beschadigd. Dank zij de moedige tusschenkomst van de brand weer, konden de aangrenzende gebouwen gevrijwaard worden. De oorzaak zou te wijten zijn aan vuurgensters die den motor ontsnapten. i. i, i K L i: 2 Brief uit Parijs Tegen Kerstmis en Nieuwjaar is hier alleen sprake van étrennes dat zijn Nieuwjaarsgeschenken. Het is merkwaar dig na te gaan, hoe het speelgoed zich aan past bij den modernen tijd wij zien als het ware de geheele geschiedenis in het speel goed weergegeven. De speeltuigen vertel len wat op het oogenblik de gemoederen bezig houdt. De prefect van policie beveelt, om slechts (etste noemen, dat de honden moeten wor den gemuilband en onmiddellijk verschijnt op de speelgoedmarkt de dolle hond Op het oogenblik genieten de kinderen van de laatste politieverordening betref fende het verkeer in één richting want hieraan hebben ze een geheele uitrusting \an den verkeersagent te paard te danken. Natuurlijk worden ze ook verblijd met een renwngen en een autobus in miniatuur, ter wijl de laatste gebeurtenissen op luchtvaar- gebied het leven hebben geschonken aan een «Saint Louis» (het vliegtuig van Lind- berg). Voor de huisvrouwtjes in den dop is er een «mekanische stofzuiger» en een «anti- microben-veger Ook een bar ont breekt niet. Maar zoo de nieuwigheden op wetenschappelijk gebied en op het terrein der sport hier vertegenwoordigd zijn, de politieke gebeurtenissen echter vinden haar terugslag niet in het speelgoed. De volken- verzoening of geest van Locarno heeft het vernuft der speelgoedfabrikanten niet aan het werk gezet, want de uniformen van looden soldaten en officieren bezitten nog altijd een groote aantrekkingskracht voor het kind en wijzen nog niet op ontwapening. A. D. F. Tegenstrijdigheden Een olifant, die het hazenpad kiest. Een koemelker inet een stierennek. Een helderziende, die de toekomst don ker inziet. Een blinde, die te diep in het glaasje heeft gekeken. Een schoenpoetser die de plaat heeft ge poetst Een tandarts die een leelijken tand ge trokken wordt. Japaansche Bisschop op bezoek De eerste Japaansche Bisschop, Mgr. Hayasaka, brengt een bezoek aan ons land, alvorens naar zijn vaderland terug te kee- ren. Maandag werd hij ontvangen door Mgr. Kerkhois bisschop van Luik. Van Luik gaat de reis naar Doornik, Gent, Brussel, vanwaar de Japaansche Bisschop op Maan dag 30 Januari naar Parijs vertrekt.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3