DE ZAAIER liSISLiOTIIITIi: in lei te<;iiem VOETBALKBOMEk VOLKSBIBLIOTHEEK O. S O E N E N Keizer Karelstraat, 82, GEUT yPERSCH leven (vervolg) Maurice SAMBAERE Burgerlijke sl;m<l Yper ir.iiook ten I.uyten jeanninc. Veurnesteenweg. 1JJ. Packet Detu'se, Popermghesteenweg. Meyfroodt Marie-Thérèse, Kalfvnart Meyfroodt Marie-Louise Kalfvaart. Soutaer Julien. Meenen- st een weg, 177. - Vierstraete Lea, Meenensteenweg, 131. Midi iel Raymonda. Statiestraat. 34 (van VCaesten.) Iankrey Abel, Meenensteenweg, lid. Amnestie— te Belgrado Ter gelegenheid van de geboorte van zijn tweeden zoon, heeft de koning van Joe- go-slavië een amnestie-decreet geteekend. Aan duizenden veroordeelden wordt hier mede kwijtschelding van straffen verteend Len uurwerk dat 10.000 jaar loopt N aar het Z witsersche telegraafagentschap mededeelt is het een ingenieur te Bern gelukt een uurwerk te vervaardigen, dat wordt bewogen door kracht, die ontstaat uit verandering van de temperatuur en van de luchtdruk. Het uurwerk zou meer dan 10.000 jaar kunnen loopen. In opbouw zijnd huis ingestort in Fransch-Vlaanderen Een in opbouw zijnde nieuw huis is ter oorzake van het begeven van een paal in ge x apeud beton ingestort te Cassel Woens dag laatst. De meeste werklieden konden zich bij tijds in veiligheid brengen. Van onder het puin werden nochtans 4 werklieden opge haald een hunner was dood en de drie aidere hadden ernstige kwetsuren opge- loopcn. SIm111iioI en Moestuin Hoe de preiworm bestrijden Geduchte vijand van de prei, die de teelt ervan soms onmogelijk maakt. Ge woonlijk eenige dagen na het uitplanten komt de vlinder zijn eitjes op de bladeren leggen. Na tien a twaalf dagen dringen de larven, uit deze eitjes ontsproten, in het hart van de prei en knagen het af. Zij dalen dieper en dieper in de plant die wegkwijnt, verrot en sterft. 1° Het verplanten moet eerst en vooral in goede voorwaarden geschieden en om onmiddellijk den groei te bevorderen, be gint men te planten met een oplossing van 20 gr. ammoniaksulfaat voor 10 liters wa ter. Degene, die geen geloof hecht aan de werking der scheikundige meststoffen zal een proeve met de prei genomen volkomen overtuigen. De uitslag is verbazend. 2° Daar het insect gewoonlijk weinig na het verpoten verschijnt, zal men den vlin der trachten af te weren tot de jonge plan ten opnieuw wortel geschoten hebben. Daarom kan men de bladeren voor het ver planten duiken in een oplossing van 40 gr. bruine zeep per liter water of van gedo seerde nicotine en, van tijd tot tijd, de de planten met deze insectendoodende vloeistoffen besproeien. 3° Wordt men de aanwezigheid gewaar van den vlinder of van eitjes, of van heel jonge larven die nog niet in de plant bin nen gedrongen zijn, dan moet men trach ten ze onmiddellijk te vernietigen met de prei twee of drie malen met roet of tabak- stof te bestrooien. Men kan ook de prei met de hierboven genoemde insecten dooden- de vloeistoffen besproeien. 4° Zijn de planten eenmaal aangetast zoo valt er maar weinig te doen. Zijn de larven niet te diep doorgedrongen, dan snijdt men de prei wat lager af. Ongelukkiglijk groeien de planten slecht na die bewer king en brengen niet veel meer op. Men kan ook het hart der planten door en door met gedoseerde nicotine begieten. Maar de wormen, die diep in de plant zit ten, kan men moeilijk bereiken. ROZELAARS De letting. Plant rozelaars in een openluchtige zonnige ligging in het klei- achtigste gedeelte van den tuin, waar de grond voedzaam is en frisch blijftlaat eenen afstand van 30 a 35 cm. tusschen de zwakgroeiende soorten zooals Polyanta, Bengale enz., van 40 a 43 cm. voor die van middelmatige groeikracht en van 50 a 00 cm. voor de sterk groeiende. Den kraag der struikrozelaars eenige centimeters onder den grond ingraven en de aarde vast aan drukken om ze goed in aanraking met de wortels te brengen. Zelfs het eerste jaar wordt er einde Maart gesnoeid. Verwijder de wilde scheuten, die durende de groeipe riode onder het griffelpunt ontstaan. In Mei wordt koemest aan den voet der planten geplaatst om den grond vochtig te houden. De witziekte wordt bestreden door aangetaste planten met genicotiniseerde zwavelbloem te bestrooien. Verdelg de bladluizen door besproeiingen met gedo seerde nicotine ofweljmet een oplossing van 2 kilog. bruine of zwarte zeep die men oplost in 100 liter water, waarbij men zeer langzaam, al roerende 1 liter petro leum voegt. Snoei - Rozelaars bloeien maar goed op jong hout, en moeten ieder jaar gesnoeid worden, te beginnen van het jaar der plan ting zelf. Het oud hout, dat bloemen voort gebracht heeft, wordt weggenomenmen behoudt maar vier of zes jonge, kloeke scheuten, laag ingeplant tot bij den griffel en goed geschikt om eenen schoonen struik te vormen. Snoei die scheuten, op 3 a 6 oogen volgens hun groeikracht. Te lang snoeien en meer dan 4 of 5 scheuten be houden, is den rozelaar uitputten en de waarde der rozen verminderen. Flink geantwoord Fons Zeg mij eens, hoe komt het dat uw neus altijd zoo rood is? Oscar Hij gloeit van trots, omdat hij zichnooit in de zaken van anderen steekt! Wist het juist Zij Zijt gij zeker dat het juist een jaar is dat wij trouwbelofte deden? Hij O ja, ik onderzocht mijne reke ningen. Waarom u nietabonneeren op DE YPERSCHE BODE ge steunt immers toch de verspreiding der Vlaamsche gedachte. Het triestig killig weertje van Zondag laatst kon ons toch, ware voetballiefhebbers niet afschrikken, om de match van tweede afdeeling Yper-Thielt bij te wonen. Wij hadden toch zoo graag de overwinning der onzen verwacht, maar 't kon niet, tegen spoed, onkans en een beetje gebrek aan doelmatigheid mieken dat wij eervol met 2-0 verloren. Jammeren kunnen wij, maar daarom zouden wij, zooals verleden jaar toen de toestand bijna hopeloos scheen, de noodige krachten niet kunnen vinden, om ons uit onzen benauwden toestand te helpen. Van nu voort moet er met handen en voeten gewerkt om die te verbeteren. De naaste tegenstrevers van Yper, t. t. z. Heyst Nieuwpoort, Stade winnen veld terwijl onze mannen sedert een viertal weken hun puntenaantal niet zien stijgen. Spelers, denkt er op en alsgij Zondagstrijdvaardig staat op 't plein te Meenen, denkt dat de zelfde spelers u enkel, met groote moeite hebben kunnen overmeesteren. Volgend elftal treedt Zondag op te Mee nen. Mar^onneau E. Odent O. - Deleu A. Vannieuwenhuyze R. - Brown T. - Murray H. Olivier j. - Deplancke A. - Debuysere A. - - Molein O. - Vansevenant E. Wij wenschen hen goed heil en moch ten zij een puntje medebrengen, 't ware welkom. Vierde afdeeling speelt op ons plein te Yper insgelijks tegen Meenen. Wij hopen dat Julien en zijn mannen hun faam ineere zullen weten te houden en de puntjes hier zullen laten. Engeern LAATSTE TIJDINGEN Wervik n den gemeenteraad In de jongste zitting van den gemeenteraad werddegemeenetrekening voor 1926, sluit- tende met een boni van nagenoeg 10.000 frank, goedekeurd. Het punt betreffende de jongensschool tellende 13 klassen, in de Magdalenastraat, wordt aanvaard. Ten slot te ontstaat er eene bespreking aangaande het voorstel van inrichting eener kommis sie gelast met het onderzoek der middelen van gemeentelijke tusschenkomst om den woningnood te lenigen. Het raadslid M. Ghesquière, woordvoerder der christene werklieden, toont aan dat er niet 150 maar 300 huizen behoeven gebouwd te worden, M Keus uit 300.000 boeken in alle talen - Zendingen door heel België - Postcheckrek. 110561 Dees om U te berichten dat wij een gansch nieuwe en groote keus hebben van Volksromans in alle talen, avonturen, studieboeken H en muziek Een nieuwe dienst laat u toe bijzondere werken te kiezen. Mij aan Uwe gunst aanbevelend. tl. tIAIIIMJS S1 Jacobstraat 47, YPER. vermits er nog een 300-tal familiën barak ken betrekken. Men geraakt t'akkooad, en het voorstel van de benoeming eener kom missie wordt aangenomen. De leden ervan zijn HH. P. Leroux, Th. Vandecandelaere, P. Lannoy en E. Ghesquière. Een voorstel van M. Ghesquière betreffende inrichting eener kommissie tot onderzoek van het vraagstuk der openbare loskaai, wordt eveneens aangenomen. Verder worden twee punten in geheime zitting behandeld. In den loop van het verstreken jaar was de loop der bevolking als volgt223 geboorten, 131 m.en 92 vr ;23S inschrijvin gen, 115 m. en 123 vr. (58 vreemdelingen kwamen zich hier vestigen). Er waren 314 uittredenden, 139 m. en 175 vr.; er waren 105 sterfgsvallen, 55 m. en 50 vr. 11 dood geborenen. Er is een aangroei van 97 be woners, zoodat de totale bevolking op 31 December j. 1. 10.454 zielen bedroeg. OPGELET Die te klagen heeft over 7 ontvangen van zijn 'blad, moet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklameeren, 't Is daar te doen, als uw abonnement niet in regel is. Volksadel Zondag 22 had de Eeest- vergadering p .ats van Volksadel, in het Christen Volksh- Vo.ir een volle zaal werd na een paar kunstig uitgevoerde lie deren door 't k or van den Studiekling, verslag gegeven door 1 11. Faes, Proost. Daarin hoorden wij hoe Volksadel overal waakt waar er tegen de zedeloosheid kan opgetreden worden: over uitstallingen, ci nema, straatpolitie,vestingen enz... Daarom weten zeker alle eerlijke lieden van Yper de ijverige vereeniging grooten dank. Na een drietal mooie koorzangen, hield dan de Voorzitter heer Greffier Dehem, eene prachtige toespraak over de wettelijke re gelingen der zedeloosheidwelke regelin gen de spreker aan de hand van officieele gegevens aantoonde in geenen deele doel treffend te zijn. Daarom steunde hij op de andere middelen het voorkomen door meer godsdienstzin en hoogere begrippen omtrent familie en sociale plichten. Die welsprekende uiteenzetting oogstte dan ook een welverdienden bijval: onze gelukwenschen aan die werkzame maat schappij en niet het minstaanden goedbe- spraakten Voorzitter. Verjaring. Op 1 Februari was het juist zeven en dertig jaren, dat het liberaal bestuur hier ter stede, dat door dwang en allerhande middelen vijftig jaar aanbleef, voor goed van het stadhuis vloog en door een katholiek bestuur vervangen werd. Se dert dien bleven de katholieken meester. Nog zijn eenige overblijvende van dat zootje die nog altijd hetzelfde doel met dezelfde middelen betrachten. Doch buiten moeten zij blijven aan de deur staan. Christen Middenstand E.;gelsche les sen iedere Donderdag om 6 u. 's avonds vanaf 16 Februari. Inschrijvingen tot 10 Februari. Oproep Een Vlaamsch werkman vader van 4 kinderen, reeds meer dan een maand werkloos verzoekt ons een beroep te doen op de goedwillende lezers- werkgevers om hem in dienst te nemen(bouwof landwerk). Onze vrienden die hem kunnen werk be zorgen ten warmste aanbevolen Adres ten bureele. Kunstvorming Op 2 Februari zijnde O. L. V. Lichtmis, om 2 1 2 vergaderen de leden in St Maartens noodkerk, om onder de bekwame leiding van M. Maurice Cocle een bezoek te brengen aan de kunstschat ten onzer Kerken. Veel ongeziens zal ge toond worden. Tweetaligheid De taalwet dat zegt in ste den met tweetalig regiem slechts mededee- lingen aan het publiek in de twee talen moeten gesteld worden. Dienstorders, me- dedeelingen aan scholen of weekbladen dienen in het Vlaamsch alleen te worden gesteld. Met die loffelijke gewoonte werd sedert een tijd afgebroken. Ten believe van welke heeren? Gemeentewerken. Woensdag 15 Fe bruari 1928, om 15 uur, zal er door het College van Burgemeester en Schepenen overgegaan worden tot de openbare toe wijzing van den opbouw van een twee woonst te Dickebusch voor het personeel der waterbevoorrading. De plannen e/i het bestek liggen ter in zage in het Gemeentesecretariaat. f /iel m is Vrienden en kennissen worden uitgenoo- digd tot de ZIELMIS die zal gezongen worden tot lafenis der ziel van Mevrouw B O U T E C A op Zondag 29 Januari om 9 uur in de Kerk der Paters O. G. Karmelieten. Vrienden en kennissen worden uitgenoo- digd tot de ZIELMIS die zal gelezen worden tof lafenis der ziel van echtgenoot van HÉLÈNE DEHAENE op Zondag 29 Januari om 8 12 uur in Sint Pieterskerk. Verklaringen van 20 tot 26 Januari 1028 Dael Belthe. Hoornwerk, I. Timperman 1 aura, Hondstraat, 21. (van Dickebusch.) HrwELijKEN Bryxis L'rbanus, mekaniekwerker en Mergaens Helena, naaister, beiden te Yper. Carreyn Hector, daglooner en Desmit Flavia, huis houdster, beiden te Yper. Braems Maurits haar- kapper en Theys Lea. bediende, beiden te Yper. Oyfrujdens Verfaillie Charles-Louis, 71 j., z.b. wed. Ronse Leonia, Meenensteenweg. Rambour Cesar, 22 j., landwerker, ongehuwd, Rijselsteenweg. Soetaert Florentia, 72 j„ huishoudster, echt. Xaerten Leonardos, Oude Houtmarktstraat. Thévelin Félicité. 70 j.. z.b. ongehuwd, Meenen- steenw eg. 71. - Bascop Julianus, 70 j„ landbouwer echt. Ouagebeur Sophie, Lange Thouroutstraat. (van Poperinghe.)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4