DEGARNE De 9dc Bedevaar! naarDiKSMde Voor onze Huisvrouwen en jDocnifirs. Edgard louage De dienstdoende Apotheker op Zondag 12 Februari is Mr snoeck Groote Markt. tombola Belgische Fabriek van Chicorei Voor de Belgische Fabriek van Chicorei Wypelier-Taffin /V. V. staVELE (ienieEiiteraad Zliiiig vu maandag 6 Februari 1928 om 18 uur. Het Komiteit der Schatkist vergader de Vrijdagochtend in het ministerie van Financiën, onder Voorzitterschap van den H. Jaspar, eersten minister. Het heeft ver scheidene ondernemingen van openbare werken goedgekeurd, onder dewelke dient aangestipt den heropbouw van de sakristij \an Sint Maartenskerk. Tot nu, is er nog geen spraak van 't Jansen iuskwartier. Laat ons hopen dat het meeningverschil nopens het heroprichten van het Belfort in 't korte zal kunnen bijgelegd worden. Aangereden. Zondag avond om 5 1 2 uur kwam een man wat scheef geladen de Dixmudestraat uit en wilde de Markt over steken te weeg naar de Meenenstraat. Onge lukkiglijk werd hij aangereden door een voorbijbollenden auto en het onderste boven geworpen. De auto stopte dadelijk. Heer J. Deprost kwam bijgeloopen hielp den man op die al krepelen en sakkeren /ijn weg voortzetten kon. 't Had kunnen erger zijn! Ongeval. Maandag avond toen Michel Deprez werkende te Toerkonje naar huis kwam stuikte hij voorbij Ronck door zijn velo en stond tamelijk gekneusd op. Niet tegenstaande dat, kwam de moedige kerel naar het tooneel en speelde er zooals nooit vroeger, zonder aan iemand pijn of smart te laten blijken. Kranig hé Franciscaansche Derde-Orde Yper. Zondag 12 Februari aanst. te 18,30 uur in het Chr. Volkshuis, St Jacobsstraat voor dracht met lichtbeelden over de Kerkver volging in Mexico door Af. Jozef Roose, Schoofhoofd te Wynghene en spreker-pro pagandist van de Bonden van het H. Hart. Karnavalstoet Groote Karnavalstoet op Zondag 10 Februari, met de welwillen de medehulp van het Stadsbestuur. 4000 fr. premiën. Vertrek van de Meenenpoort om 2 uur. Voor alle inlichtingen over devoorwaar- den van deelname zich wenden ten lokale Hotel du Nord Statiestraat Yper. LEEUW E\ VLAGGEX gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Avondfeest Op 19 Februari om 4 1 2 uur zal in de feestzaal van het College, door de studenten opgevoerd worden: Padrecito van Ysabi drama 3 bedrijven Kosthuis Buller kluchtspel 3 bedrijven De opbrengst er van zal dienen tot on derstand der beschermelingen van St Vin- centius Genootschap. Alwie het goed meent raet onze min be deelde broeders, zal er aan houderr dit 'avondfeest bij te wonen. /OADAGBI ST. VLAAMSCHE HARMONIE Lokaal In Vlaanderen statiestraat, Yper Ten voordeele der VI. Harmonie voor het aankoopen van speeltuigen. 1 500 fr. prijzen Prijs per lot: 1 fr. te verkrijgen in het lokaal «In 't Belfort» bij de bestuurs en werkende leden. Zondag 12 Februari te 7 uur houdt de Vlaamsche Harmonie een gezellig samenzijn voor hare eere- en werkende le den met hun familie, in de feestzaal van het Lapiere's huis HondstraaL Benevens het optreden der Harmonie on der de kundige leiding v. Heer A. Van Puy- velde. zal de Heer Leo Desseyn tooneel- zanger ons een reeks komische liederen en luimige voordrachten uit zijn rijk reperto rium voordagen. N. B. De zaal zal goed verwarmd zijn. WYPEL1ER-TAFFIN N.V. YPER O De Heeren aandeelhouders onzer Maat schappij worden verzocht de gewone alge- meene vergadering van aandeelhouders te willen bijwonen welke plaats grijpen zal den 11 Februari 1928 ter lokale Ypria- na Hötel, Meenenpoort. Yper om 9 1 2 uur zeer stipt. DAGORDE en DOEL: 1. Verslagen van den Beheerraad enden raad van toezicht. 2. Bespreking van bilan en voorstel van Winstverdeeling ter goedkeuring voorge legd. 3. Ontlasting te geven aan de Heeren Beheerders en Toezichters voor het dienst jaar 1927. Om toegelaten te worden tot deze alge meenevergadering, moeten de Heeren aan deelhouders zich gedragen volgens artikels 29 en 30 der standregels der Maatschappij. Yper, den 31-1-1928. De Voorzitter-Beheerder, Het wasschen van wollen dekens Voor een emmer warm water gebruikt men 2 lepels oleïne en 1 lepel ammoniak, welke men laatoplossen tot het water (re genwater) lauw is, de dekens in dat lauw waterbad dompelen (na ze eerstgoed uitge klopt te hebben om 't stof jte verwijderen) niet wrijven maar met de hand persen of happelen; spoelen in lauw water tot het klaar is, laten uitdruipen en drogen, best is de dekens in 'tlommerte laten drogen.Men kan ook een lauw zeepbad nemen (Mar- seillesche zeep). Als de dekens te vuil zijn 2 maal was schen. Voor gekleurde dekens kan men dezelb de middelen gebruiken, maar men giet in het spoelwater een weinig azijn. Wasschen van serge Voor het wasschen van serge gebruikt men panamaschors, dat is de zeepachtige binnenschors v. een boom uit Zuid-Ame- rika, schuimt zeer goed evenals zeep. Men breekt de schors in stukjes, laat koken in regenwater en trekken gedurende 24 uren, dan giet men door zuiver linnen. De nat gemaakte stukken worden in dit water ge- wasschen en vervolgens in water Igespoeld tot ze zuiver zijn. Men hangt degewasschen stukken op een koord om af te druipen en te drogen. In 't lommer is te verkiezen. M. D. Bock- en Stroiulrukkcrij TEL: Rousbrugge. 28. o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAF De 9de inschrijvingslijst gaat tot 31 De cember 1927, en beloopt 134967.71 fr. De 10e lijst, die binnen eenige dagen zal verschijnen, zal loopen tot einde Ja nuari. Aanstaande maand, zullen de werken te Diksmuide aanvangen. Wie nog geen gift storte, doe het nu: Sekretariaat, DE LANTSHEER, Tem- sche. Het is 6 uur en enkele minuten toen het publiek, talrijk opgekomen,ter zaal binnen gelaten wordt, en de zitting onder het voorzitterschap van den H. Burgemeester geopend wordt. De Raad is volledig op eene uitzonde ring na, de H. Vandamme, die belet is. I. Proces-verbaal der zitting van 9 lanuari 1928. De H. Versailles, secretaris, geeft lezing van 't verslag der voorgaande zitting, het welk goedgekeurd wordL Daarna leest hij het koninklijk besluit af, waarbij de H. Sobry, als Burgemeester aangesteld wordt, alsook het proces-verbaal zijner eedafleg ging- •2. Verkiezing en eedaflegging van een Schepen. De LI. Missiaen vraagt het woord om te zeggen dat de toestand nu veranderd is, en dat iedere partij zijne verantwoordelijkheid te dragen heeft. Daarom stelt hij voor, een schepencollege te vormen, bestaande uit de vier verschillende politieke partijen. Hij somt eene reeks steden op, waar het sche pencollege bestaat uit leden van meer dan ééne partij, en doet het voorstel dit punt te verdagen of ten minste de zitting één uur te schorsen. De H. Voorzitter antwoordt hem dat er enkel spraak is van de verkiezing van één enkel Schepen, en dat onmogelijk kan ont- slag opgedrongen worden aan de andere Schepenen. Het voorstel tot verdaging wordt ter stemming gelegd, en bekomt 3 ja, 5 neen, 6 onthoudingen. De stemming voor een nieuw Schepen moet dus plaats hebben. De H. D'Huvettere werd gekozen met 5 stemmen tegen 3 aan den H. Missiaen, en 6 witte. Hij legt den gebruikelijken eed af, en spreekt een woord van dank uit. 3. Stedelijk kerkhof. Grondvergun- ningen. Vier aanvragen worden algemeen goed gekeurd. 4. Financiën. Leening van 1.500.000 frank. Herziening. De stad moet kunnen beschikken over eene som van 1.090.000 frank voor de uit voering van wegeniswerken en 500.000 Ir. voor teruggaaf van v oorschotten aan den Staat daarom heeft het schepencollege onderhandelingen aangeknoopt met het gemeentekrediet tot het bekomen eener leening van dit bedrag. Gezien de voordee- lige voorwaarden, wordt deze leening ge stemd met 9 ja tegen 4 en 1 onthouding. 5. Stadscigendommen. Verkoop van gronden. Een perceel zaailand te Boesinghe, groot 9 a. 90 ca. wordt voorgesteld te verkoopen aan den LI. Samyn aan 5 fr. per vm. Alge- gemeen aanveerd. 6. Openbare Onderstand. Open bare verkooping van verscheidene perceelen grond. Dit punt dat in de voorgaande zitting verdaagd was geweest, komt opnieuw voor de pinne. De H. Voorzitter geeft lezing der beslissing der Commissie van den Open baren Onderstand, alsmede van eene bijge voegde nota. De Li. Missiaen neemt het woord, zeg gende dat hij het belachelijk vindt voor de Commissie van den Openbaren Onder stand, met zulke argumentatie te durven voor den dag komen. Daar zij hunne nota eindigen met de verklaring vast besloten te zijn bij hun gedacht te blijven, te ver koopen dus, is het voor den gemeenteraad nutteloos nog verder daarover te spreken. De H. D'Huvettere heeft zich de moeite getroost, een verslag op te maken, waarin hij zelf met veel moeite doorgeraakt om te bewijzen... waarschijnlijk dat de L1H. van den openbaren onderstand gelijk hebben. De Lf. Missiaen vindt die lange uiteen zetting enkel eene hypothese, en van allen grond ontbloot, berustende alleenlijk op veron derstel 1 i ngen De H. Leuridan verklaart te zullen vol- herden in de manier van stemmen van vroe ger, t. L z. zal tegenstemmen, omdat hij zich niet kan overtuigen der noodzakelijk heid van die verkoopingen, nu reeds de tweede in minder dan een jaar, en van zul ke gewichtigheiddichtbij ander half mil- lioen. De H. Glorie verdedigt de stelling der Commissie en beweert onder andere dat de grondwaarde nu aan haar maximum geko men is. De verkooping wordt goedgekeurd met 7 tegen 6 en 1 onthouding. 7. Openbare Onderstand Aankoop van grond. Het geldt 2 perceelen land en weide ge legen te Hollebeke, hebbende eene grootte van 165 a. 90 ca. in openbare verkooping aangekocht voor de totale som van 2883b fr. Aangenomen. 8. Openbaren Onderstand Begroo- ting Inschrijving van een krediet. Eene som van 20629 frank, zijnde de in teresten van nominale titels, moet in de be grooting ingeschreven worden, zonder het evenwicht dezer laatste te veranderen. Goedgekeurd met 7 tegen 3 en 4 onthou dingen. 9. Vrije huishoudklas der Mariaschool Begrooting van 1927-1928. Deze begrooting sluit met een evenwicht van 17114.60 f. en wordtgoedgekeurd. Lib. en soc. onthouden zich. 10. Beroepshuishoudschool der H Fami lie Begrooting 1926-1927. Deze begrooting sluit meteen evenwicht van 33657 fr. M. Missiaen vraagt hoe het komt dat de ze begrooting zoo laat ingediend wordt, en de LI. Voorzitter zegt dathetaan die school niet mogelijk was ze eerder in te dienen. Wordtgoedgekeurd. Onthouding van Liberalen en socialisten. De begrooting dierzelf.de school 1927- 1928 wordt ook aan de goedkeuring on derworpen, maar vermits ditpunt op de dagorde niet voorkomt, moet eerst over de hoogdringendheid gestemd worden. Deze wordt algemeen gestemd, ter uitzondering van liberalen en socialisten die zich onthou den. De begrooting werd dan ook op de zelfde wijze goedgekeurd. 11. Karnaval Politiebevel. Een politiebevel, in denzelfden aard van verleden jaar wordt goedgekeurd. 12. Mededeelingen. De H. Voorzitter geeft lezing van een schrijven van de Commissie van den Open baren Onderstand, gericht tegen sommige uitlatingen in de voorgaande zitting van den Gemeenteraad en in plaatselijke bla den. De H. Leuridan, als eerste aangewezene verklaart dat de Commissie van den Open baren Ond. in dat schrijven niet moetzeg- gen,dat de stukken best zouden nader over zien worden, vooraleer zich uit te spreken. Ik heb het bundel zelf onderzocht, zegt de achtbare spreker, en heb er geen ander stuk gevonden, dan de rekening. Welnu ik herhaal zonder vrees wat ik gezegd heb in de voorgaande zitting, na melijk dat bij gemis aan genoegzamen uit leg, het voor ons totaal onmogelijk, eene goede en degelijke kontrool uit te oefenen, zooals wij voor plicht hebben, het te doen. Ik wil v. dezegelegenheidook gebruik ma ken om er op te wijzen, aan de Commissie v. den Op. Ond. te vragen, de loonen op het zelfde peil te brengen als deze van stads werklieden en lagere bedienden. De LI. Missiaen was hem in de rede ge vallen, zeggende, dat zijnebemerkingreeds volstaat om al de opwerpmgen te staven, waartegen de Commissie in haar schrijven iiaar tracht te verdedigen en schoon te ma ken. De H. Voorzitter leest nog een brief af, van wegens Volksadelwaarin w enschen uitgedrukt worden nopens Carnaval. Het uit te veerdigen politiereglement zal hen voldoening geven. De Engelscheambassadericht een woord van dank, voor het goede iniatief van de gemeenteraad, wegens het ontwerp der «cöte 60». [te nationale maatschappij van ijzerwe gen laat weten dat het haar volstrekt on mogelijk is, op de kaai der statie, eene schuilplaats aan te brengen. Er is daarvoor geen zaad in 't bakje.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2