LBiiBrKundioB prijsvraag It i I i i x i. X l) Voor Dr Borms en de veroordeelde aciivisien 2" Jaargang N' 59. in: YPERSCHEIt O DE Zondag 12 Februari 1928. llllliBIIHIIII PUINENTROOST DE NOORDSTAR Na nog eenige vragen en wenschen van v crseheidene leden, wordt de zitting gehe- en. Het is 8 1 4 uur. 1 n geheime zitting worden eenige loonen- kwesties behandeld, met goeden uitval voor de betrokkenen. Amper een half uur na het vertrek van het publiek, verlaten de heeren Schepenen en Raadsleden, de zittingszaal. Het Belgisch Nederlandsch Verdrag (Vervolg) Men zocht naar een andere oplossing. Als Antwerpen misschien oorlogshaven werd Antwerpen als een pistool gericht op En geland, daar droomde Napoleon reeds van, waarom zouden het de Eranschen, van nu, niet doen. Het traktaat met Nederland werd op nieuw voor den dag gehaald en... men kwam tot een akkoord. Hoofdzakelijk gaat het over economische zaken, te graven kana. len, enz... Doch België heeft aan dit alles toegevoegd hetgeen zijn hoofdzaak is: het Schelde-voorbehoud. De oorlogsschepen mogen de Schelde niet opvaren, doch... België houdt er aan te verklaren dat zijne oorlogsschepen niet mogen geweerd worden met een beroep op dit artikel. Komt er een geschil, men brengt de zaak voor Volkerenbond of zoo iets (waar Frankrijk baas is) en men ver klaart dat België onschuldig is. De toer is gespeeld. Als gevolg: Antwerpen oorlogs haven, en Nederland (met zijnstroommon- dingen) medegesleept in het conflikt: of wel het verzet zich tegen België, en het wordt door de Franco-Belgen verpletterd, daar het ongewapend is; ofwel het geeft toe, en Engeland vindt er de open aanvals- poortop Frankrijk.In elk geval; Vlaande ren en Nederland verpletterd, de onder gang van onze natie. Hoe een Vlaming zulk'n verdrag verde digen kan, is onbegrijpelijk. Het baat niet af te komen met de Econo mische voordeelen; deze maken Van Ant werpen, een Rijnhaven. Het doel is, het Rijn vervoer van Elzas- Lotharingen (van Frankrijk dus) langs een verlengsel van Frankrijk (België)te richten daar het onmogelijk is het langs Fransche havens te doen. Daardoor wordt Antwer pen bevoordeeligd, en wint een massa geld. Daardoor wordt het ook hoe langer hoe meer verfranscht. Dus Antwerpen de eeni ge Vlaamsche groote stad die ons nogover- blijft wordt rijker en verfranscht. Het verdrag maakt Antwerpen rijker, en ontneemt het zijn eigen wezen. Welke Vla ming verkoopt zijn Vlaamsch-zijn vooreen beurs Fransche goudstukken? Een Belg had dus alle redenen om het Verdrag voor te staanhij verrijkte en verfranschte. Een Vlaming had alle redenen oin er tegen te werken: het zou Vlaand'ren's ondergang en Antwerpen's ontvlaamsching geweest zijnüelukkiglijk werd het verdrag ver worpen en alle Vlamingen juichten met recht!... De neutraliteit van België is een klucht zooals er maar een paar zijn op de heele wereld. België is leenman van Fran krijk, en daarmee uit. Sedert l|et sluiten van het geheim militair akkoord met Frankrijk is er geen tegenhouden meer aan. België ligt vastgekluisterd aan Frankrijk en het heeft maarte dansen zooals Frankrijk fluit! Beteekenis van het mislukt Belgisch-Neder- landsch verdrag: Frankrijk heeft zoo voor de tweede maal (eerste maalverplichte ont ruiming van het Ruhrgebied) na den oor log, veel van zijn pluimen verloren. Zijn in vloed in Europa is er niets dan bij vermin derd! Zondag en Maandag laatst, voerde on ze wakkere tooneehnaatschappij van de V.O.S. Het Vaderlijk gezagop, gevolgd door een blijspel De Gefopte Oom De Juryleden van den provincialen tooneel- wedstrijd waren den Maandag bij het spel aanwezig, en zullen denkelijk een zeergun- stig advies over onze wakkere tooneelaf- deeling uitgebracht hebben. Dien dag im mers speelden de spelers prachtig. Dat ze zoo een ondankbaar stnk als Het Vader lijk Gezag zoo meesterlijk vertolken, is een doorslaand bewijs van hun kracht en kundigheid. In de lange tiraden stak 't noo- dige spel en de welgepaste actie die 't stuk tot zijn echte waarde bracht. De rol die het meest gewaardeerd werd, was deze van Mevrouw D'Haene die voor de beste kwaadspreekster niet had moeten onder doen. De mimiek van den mond vooral, van geheele wezen en houding was opper best gelukt. Juffrouw Declercq kon niet verbeterd worden juist haar nagebootst weenen bewees dat ze een echte actrice is. De heer E. Werrebrouck was een perfekten weerbarstigen vader, die de heele lange lastige rol door goed volhield. Heer M. Duprez in de rol van den ouden Oom Gie- len oogstte al 't mogelijke succes. Heer K. Witterbecq in de rol van Gust Heymans was een echte ernstige zakenman. Pol, de zoon werd door Heer Oscar Werre brouck onverbetcr.ijk vertolkt. In 't blijspel hadden we 't goddelijk spel van den ouden gefopten Oom, heer Oscar Werrebrouck. Juffrouw Declercq was een lief snaaksch vrouwtje. De jonge Juffer Yvonne Wackenier speelde bijzonder los, 't beste valt van haar te verwachten. Heer Raf. Pannecoucke komt sterk in den smaak van 't publiek vooral door zijn gedistin geerd spel. Karei Witterbecq hield zich Dij- zonder kostelijk vooral toen hij wegdui- kertje speelde die houdingen kent Karei maar alleen. De uitspraak wordt hoe lan ger hoe verzorgder. De spelers keken veel minder naar 't pu bliek al waren er toch nog twee die 't moei lijk konden volhouden. Toekomende maal leggen ze wel wat meer uithoudingsvermo gen aan den dag. De heer tooneelleider mag fier zijn over zijn groep. We wenschen hem ook hartelijk proficiat Door de naamlooze vennootschap De Noordstar moedermaatschappij van den verzekeringsgroep Noordstar-Boerha- vewordt eene letterkundige prijsvraag uitgeschreven. Het bedrag van den prijs is 10.0000 f r. Gevraagd wordtEen boek of uitgebreid essav over GUI DO GE- ZELLE. Eerlang zullen nadere schikkingen, meer bepaalde omschrijving der prijsvraag en aanstelling van de jury door de bladen be kend gemaakt worden. Thans reeds zij meegedeeld dat even goed Noord-Nederlanders als Vlamingen kunnen mededingen. ifiSfiSaUfiWKtfüfüfüfiSifüfüfiWifiifiïSfüfiBiffi Tweehonderd intellectueele leidersuitde oude en nieqwe wereld vragen onvoor waardelijke Amnestie voor onze politieke veroordeelden. Het vertoogschrift dat door die wereldfiguren onderteekend werd is gepatroneerd door zeven bekende Vla mingen namelijk: Lode Backelmans, letter kundige, Dr Frans Daels, professor aan de Gentsche universiteit, Dr Ing. Stan Leurs, professor aan de Gentsche universiteit, Jo zef Muls, letterkundige, D<- G.Schamelhout Dr O. De Guyter bestuurder van den Ne- derlandschen Schouwburg van An.werpen en Felix Timmermans, letterkundige. Staats-lieden, L'niversiteits-professoren, groote journalisten, letterkundigen, bis schoppen uit Tscheko-Slovakije, Denemar ken, Engeland, Finland, Frankrijk, Holland Ierland, Italië, Noorwegen, Portugaal.Zuid- Afrika, Zweden, Zwitserland, Vereenigde- Staten van Amerika zijn de onderteekenaars V at zal het onschuldig Belgiekske daar op Antwoorden. Zien ze eindelijk in wat voor een reus Dr Borms voor hen wordt. Ze dachten hem te breken... Hij staat daar duizendmaal sterker dan in 1918. D A. Borms begon op 8 Februari zijn 3286 ste ge\ angen-dag oor de bevrij ding van zijn volk. Dit is nu zijn tiende jaar kerkersstraf da: hij ingaat, zonder éé- ne zwakheid, zonderééne klacht, om Vlaan- derens wille. We danken en eeren hem om de groote zedelijke kracht door zijn hoog voo.beeld aan het strijdende Vlaanderen gegeven. IBSKIEBMHlSIR.ll V«3n hier en e§e!esas Elverdinghe. Zondag 12 Februari, wijding en inhuldiging van H. Theresia's beeld, 's Avonds in de feestzaal voordracht met lichtbeelden over 't Leven en de Ver heerlijking van de H. Kleine Theresia ten voordeele der Missies. Wytschaete Bij Koninklijk besluit van 1 Februari 1928 is de H. Castrique be noemd tot burgemeester in vervanging van den heer Catteau 1. ontslaggever. Onze beste gelukwenschen. Gheluwe Het nieuwe orgel De plechtige inhuldiging van het nieuw orgel te Gheluwe heeft plaats op Zondag ^Fe bruari, te 2 uur, verjaardag der kroning Z. H. den Raus Pius XI. Programma: 1. Wijding van het nieuw orgel door Z. E. H. Deken Huys; 2. Het orgel als begeleider van den alouden kerk zang Vespers van den Zondag; 3. Ser moen over de rol van het orgel in de kerk door E. H. Jozef ühesquiere, leeraar van in kerkzang ter normaalschool vanThourout; 4. Het orgel als aanvuller der misgezan gen a) Inleiding tot de MisGaudeamus O. Depuydt; b) Offertorium voor Kerst dag: twee Kerstmelodieën, César Franck; c) Na de Consecratie, Choraal «O Hoofd vol bloed... J. S. Bach; d) Onder de Commu nie, Andante, F. Mendelssohn e) na de mis, «Karei de Goede-MarschA. Reyns: 5. Het orgel als solo-instrument: a) Fanta sia, in Sol klein, J. S. Bach: b) Choraal in Mi groot, C. Franck; c) Alleluia, in Mi b groot, J. Tilborghs; 6. Het orgel als bege leider v. nieuwere kerkzangen: Lof. a) Ver bum Supernum, driestemmig, A. De Boeck; b) O Pulchritudo, tweestemmig, P. Pielc) Ave Maria, twee stemmig, J. Rheinberger d) Tantum ergo, eenstemmig,Em. Dethier; e) Lied: Alle dagen, R. ühesquiere 7. Bij 't uitga in, Pontificale marsch. j. Lemmens. Het orgel wordt bespeeld door de Hee ren R. ühesquiere (1ste prijs voor orgel aan het conservatorium te Genten oud-or gelist der kerk); V. ühesquiere (orgelist titularis) en E. H. J. ühesquiere. Hollebeke Paard op hol Mau rice Dehem reed op de Houthemstraat met een jong paard en kar. Op zijn weg kwam een vrachauto aangereden, liet geronk van den motor deed het paard verschrikken en wegvluchten. De jonge man sprong van de kar met het ongelukkig gevolg dat het wiel hem over den voet liep: het paard ont sprong hem en nam de vlucht. Zonderdra- len sprong Jules Goudezeune toe en hield het dier staan. Maurice Dehem moest door een geneesheer verzorgd worden. St Eloy-Voormezeele Schrikkelijk ongeluk. Een obus v. 110 Kilos ontploft Twee dooden Een schrikkelijk ongeluk heeft zich Vrijdag avond, rond 5,30 uur voorgedaan te St-Eloy-Voormezeeie. De genaamden Henri Schollaert, 30 jaar oud, van Houthem.wijkKortewieleen Gas ton Sohier 19 jaar oud, an Voormezeele, waren op zoek gegaan naar obussen. Het duurde niet lang of zij vonden er een van 110 kilos op de landerijen van M. Mahieu, dicht bij Hojlebeke, maar op het grondgebied van St-Elpy-Voormezeele. Dadelijk gingen zij aan 't werk en had den reeds den kop van den obus afgedaan om het poeder te bemachtigen die zij dan aan de mannen die de onderstanden doen springen, verkoopen, staken zij een soort van lamp aan. Eensklaps liet zich een verschrikkelijke ontploffing hooren; de houwitser was aan stukken gesprongen en de twee ongelukki ge werklieden werden gedood. Toegeloopen geburen vonden Schol laert met afgeslagen hoofden armen. Wat Sohier betreft, zijn lichaam vormde niets anders dan stukken vleesch. Men was verplicht de bebloede overblijf selen in zakken bijeen te brengen. Schollaert laat eene weduwe zonder kinderen na. Sohier, die ongehuwd is, moest eerst daags zijn militaire diensttijd beginnen. De Gendarmerie van Yper heeft een on derzoek ingesteld. Kemmel. Op Zondag 5 en Zondag 12 Ecbruari hadden wij in de gemeente zaal een prachtig avondfeest, dat veel volk uitgelokt had. Het geheim van Pater Ber nardo heeft de moeilijksten bevredigd. De heeren Depuydt M. Bekaert de Ennaerts en Maelfait zijn artisten. De kleine Alfonso mag niet vergeten zijn, want hij heeft het wel gedaan en met de overige spelers waar goede elementen ondeu steken, zal hij op korten tijd goeden naam verwerven. Liet kluchtspel, Mijnheer is op reis heelt de lachspieren doen werken en H. Bekaert met den knecht G. Ennaert hebben er veel toegeholpen. En het muziek? 't Was fijntjes. Wanneer nog want 't smaakt naar den trog. 'k Was er bij. Zillebeke. Hier in onze anders zoo rustige gemeente hebben wij ook een too- neelfeest gegad en waarom niet. Met man nen lijk Bouciqué, Defien vader en zoon, de gebroeders Pyck en Bordeaux kunnen we vooruit en nievers en zouden wij moe ten achteruit staan. Ook ziende dat ons volk er zijn goesting in gevonden heeft zullen wij maar aanhouden en door het tooneel ons volk onderwijzen. De andere spelers zullen ietwat worden ook, doch daar zit aanleg in en 't en zal niet lang aanloopen eer we een puike troep zullen hebben. Een die 'tzag. Neer-Waasten Gedenkteeken Een komiteit is hiertot stand gekomen voor het oprichten van een grafmonument ter nagedachtenis van E. H. L. Delbove over leden op 48 jarigen leeeftijd en die hier zooveel goeds te weegbracht. De inschrij ving is geopend en wij twijfelen er niet aan of de parochianen zullen willen dat er iets degelijks oprijze voor dien zoo dienst vaardige priester. Dadizeele In de laatste zitting van den gemeenteraad werd het nieuw school- kontrakt der beide aangenomen scholen voor een termijn van 10jaren goedgekeurd. Belangrijke wijzigingen werden eraantoe- gebracht. Voor elke school wordt er 500 fr. toegestaan dienstig voor eene prijs— uitdeeling aan deleerlingen. Een Fransche leergang voor volxx assenen \x erd ingericht. De lieer Herman Alfons wordt tot lesgever benoemd. Poperinghe. - K V. N. V. Afd. Pope- ring/te. Op O. L. V. Lichtmis hadden we 'n puike algemeene vergadering der leden. De afwezigen hadden ongelijk en mogen spijt voelen dat ze de voordracht van Andrê Vandenberghe niet hebben bijgewoond. In rake, ongekunstelde doch sierlijke taal, klaren en vasten opbouw, onweerlegbare bewijsvoering ontwikkelaespreker betalge- heele van onze strijd metais opvolgentlijke vaste stellingen Er bestaat 'n Vlaamsche Natie. Er bestaat 'n Vlaamsch Volk. 'n Vlaamsche geschiedenis, 'n Vlaamsche kunst, 'n Vlaam sche tale, 'n Vlaamsche volksziel, kortom 'n Vlaamsche Natie, eeuwenoud. De staat België ontstond slechts in 1830, kunstmatig opgericht doel, 'n Belgische Geschiedenis? Belgische Natie Belgische kunst, of ziel of tale Geen kwestie van, De Vlaamsche Natie heeft recht op Zelfstandigheid, zelfbeschikking. De anti-Vlamingen zelf erkennen dit recht bij alle andere volkeren, zelfs bij Polen en Slovakken - niet bij de Vlamingen. En toch mieken ze ons wijs dat we vochten voor 't zelfbeschikkingsrecht, voor de vrijheid der kleine volkeren. De Polen die den oorlog verloren, genieten thans van dat recht omdat hun recht 'n be lang is voor de Fransche en Engelsche Overwinnaars Polen los te maken van de vijanden. V ij Vlamingen aan wien men een groot deel van de zege dankt krijgen geen recht omdat 't geen fransch belang is; integendeel wij moeten worden uitgeroeid..! Goddand, 't Vlaamsche ras is vruchtbaar en onzejtoekomst bemoedigend terwijl men i n Fran kri j k m eer dood kisten tel t da n w iegen. De Flaminganten zagen klaar die

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3