meester ClHEYS Komt spreken over h6t VRIJ YLHRHISCH SYKBIKflflT ypersch leven (vervolg» VOETBVLkROAIEK f Zielmis LOUIS ANDRIES Mariette Vanassche Burgerlijke stand per Piaaisi üw aanKondlgiogeiiinonsfiiaa DBNDEBB9S IS FEBRUARI 1928 Oprnbarr Aanbesteding Maandag 20 Februari 1928 Openhtur Yfrkoopiii» III. Ongeveer 45 m3 STEENBROKKEH in PORFIER Op DONDERDHS 16 FEBRUARI 1928 Openbare» erkooping den Staat Vlaanderen wilden stichten, en M aren de Belgen overwonnen geweest, den staat Vl inderen stond misschien vast. Ons geweste onderdrukken kon zelfs Duitsch- lanu niet zonder gevaar van terugslag der sympathie naar het bijgelegen Frankrijk en Engeland. De naburen zouden ons beleef der hebben behandeld als nu. De Flaminganten steunden op in ternationaal aanvaarde wetten toen ze de hulp van den Bezetter aannamen om Ylaandcrcns Recht te verwezenlijken. Zij deden niets meer dan dezen die brood aten door den bezetter aan- of bijgebracht of vervoerd. België trof onwettige besluiten om de Flaminganten te kunnen straffen. In den zege gaan we nu ten onder aan den zwari n druk der belastingen. De staat en de groote financiers ontstolen aan de kleine trouM e Belgische Burgertjes de 6 7 hunner spaarcenten. De Democratie zelf die de macht had doch ze niet dierf gebruiken, aarzelde, miek zich plichtig aan capitulatie voor de geldmacht, tegenover hare volge lingen. We bloeden uit aan militaire ver kwistingen die zelfs door de minimalisten erkend zijn als Maatregelen van veilig heid De bewapening gaat immers haar gang en zal ons in de nabije toekomst een nieuwe oorlog verzekeren waarin wij zeker zijn te mogen vechten als Frankrijk vecht, gedwongen door een geheim mili tair akkoord. De fransche generalen beschouwen Bel gië als hun natuurlijk Vaderland, strekkende tot aan den Rhij'nde zonen die onze Vlaam- sche moeders opkweeken zullen de eer hebben deel te maken van de aanvalstroe- pen ter verdediging of ter bevrijding van dat Vaderland. Als dank krijgen we nu reeds de fransche toltarieven en wij mogen afdokken. Al onze regeeringen sinds 1830 zijn trouwe verraders geweest van onze Vlaamsche volksziel, van de Vlaam- sche Natie, 't Is dan ook onze zware plicht erop te hameren tot onze gedachte zich bij de massa vastzet, tot Vlaanderen zelfbewust, zijn eigen weg opga, inet den huidigen staatsvorm zoo 't kan, tegen den staat zoo 't moet. Heer André Vandenberghe mag nog komen met zulke stof, dan houden we 'n vrije volksvergadering met gewenschte tegenspraak, hij zelf vraagt mets beter. Als geducht debatter zal hij wel zijn man staan. Wij danken hem en zeggen Tot weerziens. Het Bestuur. Vlamertinghe Op Zondag aan staande 12 Februari geeft de Tooneel- en Zanggilde Deugd en Vreugd haar twee de winterfeest en voert onderander op N.66 Operette van Offenbach. Het feest begint otn 5 uur 's avonds. Voorbehoudene plaatsen (genummerd) 5 fr.; Eerste plaatsen: 4 fr. Balkon: 2 fr. De kaarten zijn op voorhand te verkrij gen bijHahn Camiel, (enkel voorbehou dene) bij lgot Arthur, Aernout Alfons, We Maes, eerste plaatsen en balkon. Verleden week werd hier in de pa rochie eene retret van acht dagen, uitsluite- lijk voor mannen,gepredikt door E. P.Gee- rebaert, Redemptorist, ledren avond was er sermoen, waaronder hetwelk de Eerw. P. voor een 3 tot 400 mannen den godsdienst en de christene plichten van den christen mensch op apologetische wijze uiteenzet te. Hoe boeiend zijne conferentien waren, bewees de groote opkomst iederen avond en de groote aandacht met dewelke, een volslagen uur lang, die mannen naar het heerlijke woord van den Pater luisterden. Den Zondag morgend werd de retretge- sloten onder de H. Mis van 6 uur door ee ne algemeene Communie. De kerk schonk dien morgen een overheerlijken aanblik: zij- en middenbeuken waren proppensvol mannen, die alle ter H. tafel naderden. Mochte het zoo milde, in de zielen uitge strooide zaad, weelderig opschieten, en rij ke vruchten van christelijk leven afwerpen. Christene mannen van Vlamertinghe maakt alle deel uit van den H. Harte- en H. Fa- miliebond, en komt getrouw ieder eersten Zondag de vergadering bijwonen. Toekomende jaar, met Gods gratie, komt de Eerwaarde Pater terug eene retret prediken voor de leden van den Christenen Vrouwenbond, moeders en jonge dochters der parochie. Christene Vrouwenbond van Vlamer tinghe. De Christene Vrouwenbond die sedert een jaar weelderig aan 't groeien en aan 't bloeien is, vierde Maandag laatst op St Vedastus, patroon der parochie, haar jaarlijksch feest De dag werd ingezet door eene H. Mis om 7 uur, waaronder de leden allen ter H. Tafel naderden. De gansche middenbeuk der kerk zat vol en 't was dus met gerechtigde fierheid en voldoening dat EerM'. Heer Pastoor in een korte aanspraak zijne tevredenheid uitdrukte en de aanwe zige moeders en jonge dochters wees op hunne plichten van gehoorzaamheid en trouw aan de H. Kerk. Daarna werd aan al de leden koffie aan geboden. Heerlijk geurde de koffie doch heerlijker nog M-as de gezelligheid en de gemoede lijkheid die heerschte onder al de aanwezi gen en de zaal als met een geur van echte christelijke liefde vulde. Liederen werden gezongen en hartelijk werd er gelachen met de geestige en luimige zetten. 's Avonds waren bijna alle leden in het Lof tegenwoordigdaarna was er feest in de H. Familiekapel, en werd met groote aandacht geluisterd naar den li. E. Faes die eene voordracht hield over Priesterroe pingen. Daarna werd er gezongen en ge feest doch de lachspieren kwamen voor goed in beweging onder het opvoeren van het operette nr 66 dat zoo talentvol werd opgevoerd door eenige meisjes der jeugd- afdeeling. Mochte de Christene Vrouwenbond voortgroeien en bloeien en welhaast zijn drie honderste lid inschrijven, totgrootere geestelijke welvaart der parochie. Elverdinghe. Zondag was 't hier een schoone dag voor onze Derde-Orde. E. P. Constantinus bracht ons zijn jaar lijksch bezoek, en diende het boetekleed van St Franciscus toe aan elf nieuwe leden, Zeven werden er geprofest. Allen waren zeer gelukkig en zijn bereid, te samen met al de Broeders en Zusters, hunne beste krachten te gebruiken tot bloei en vooruit gang der Derde-Orde en tot eigen zelfvol making voor God, door de voorspraak van den H. Franciscus zegen en welvaart over de Parochie te doen nederdalen. Sint Jan ter Biezen. Zeg ne keer weet je 't al dat Meester Claeys op de Ca- pellegeweest is, en dat in de bestuursverga dering van den Vlaamschen bond maandag laatst een tooneelgroep is opgericht in dien activistenbond 'k Zou haast moeten gelooven wat een oud vrouwtje op den tram tegen 'n Me neer die 't niet geern hoorde, zei dat zijn algelijk dommekl... die 't kostertje van de Capelle hebben afgeschopt. Ze loopen daar met hun domme pretentie en ze zien nie mand staan zulle. En iemand die 't wel wist zei tot de Me neer die rood werd tot in zijn kolc en de burgemeester van Watou zei dan aan Mees ter Claeys peis je da 'k van bachten de koeien kom de Te Elverdinghe op Zondag 12 dezer te 5 uur 's avonds in dezaal van 't Vlaamsch Huis. TeBecelaere op Zondag lQdezerinde herberg De Weegbrug» te 9 uur 's voor middags. Te Zonnebeke op Zondag 19 dezer in de herberg De Bascule te 2 1 2uur 'sna- middags, dusvoor devoordracht met licht beelden van Dr Jeroom Leuridan. Krankzinnig De genaamdeParmen- tier Achiel, bakkersgast van Poperinghe, die in St Jozefsschool de offerblokken ge plunderd had, werd onderzocht door heer Dokter Dechateau, die na grondig onder zoek hem totaal onverantwoordelijk ver klaarde. Diensvolgens zal hij in 't gesticht van Doornijk opgesloten worden. Sedert zijn vader, twee broeders en vijf zusters, in September 1915 te Poperinghe, tijdens een nachtelijk bombardement om 't leven kwa men, bleef de ongelukkige alleen op de wereld en scheen hij in zijnen geest ge krenkt. Moedige Jeunesse nationale Hebt ge nog 'n hazewind zien toezetten, wel, de vertegenM oordigers van de Jeu nesse nationale halen 't rekord als 't gevaar nakend is Zondag avond M aren enkele van die vaderlandsche snotters op ronde om op muren en vensters briefjes te plakken met het opschriftLa sécurité avant toutA bas les six mois en dit alles omlijst met de mooie belgische driekleur. Ze zijn alleszins voorstaanders van la sé curité want toen ze juist op een venster van eene herberg der Rijsselstraat zulk on- noozel briefje plakten, werden ze verrast door den baas, en de moedige Jeunesse zocht avant tout la sécurité door... het hazenpad te kiezen. Als België op den hel denmoed van dergelijke vluchters moet rekenen, is het alleszins om zeep Uitgeleverd Vrouw Madeleine De- poorteropgeeischt doorhet parket van Yper werd Maandag door Fransche gendarmen aan ons gerecht uitgeleverd. Kristen Middenstand. Maandag 20 dezer om u. 's avonds in 't Christen Volkshuis St Jacobsstraat, Groote Feestver- gadering. Z. E. H. Alossery, algemeene Proost van West-Vlaanderen zal liet woord voeren. Een groep onzer jeugdige Middenstan ders zal een luimig tooneelspel opvoeren. Alleman welkom. Ingang.vrij. Zondag laatst hadden wij de gevaarlijke verplaatsing naar Moeskroen. Tal van sup porters hadden eraan gehouden hun elftal te vergezellen, want zij waren toch zoo ver lekkerd op eene overwinninghunner man nen. Doch, sedert een vijftal weken is moe der onkans hun trouwe medegezellin. Een kwartier voor 't einde was de scoor nog blank, maar de fatale goal kwam en de puntjes waren weer gaan vliegen. Nog ee nematch welke wij verliezen meteenegoal verschil, 't Schijnt dat descheidsrechtereen beetje ziende blind was, en dat hij die fla grante penalty niet wilde en misschien niet durfde zien. Ja, missen is menschelijk, maarte veel missen is min menschelijk en dat Yper de gebroken potten daarvan moet betalen is ook geen leugen, 't Wordt hoog tijd dat men de r id rechters wat meer in handen hou Je, want de scheidsrechter lijke diktatuurkcni soms geen palen. Zondag komen de mannen van Nieuw- poort ons bezoeken. Dat alle spelers bewust w irden van 't geva u dat ons dreigt. Door spelen, mannen: van 't begin tot 't eindeen ons punten aantal zal met twee vermeerde ren, 't wordt tijd dat er eens ernstig wordt opgedacht, want de oude Ypersche C. S. Y. mag niet naar derde. Volgend elftal zal in lijn treden. Marconneau Deleu-Vaiinieuwenbuyze Decadt-Hollebeke-Murray Odent-Coene-Molein-Dei|1ancke-Vansevenant. Ons derde komt in finaal op ons plein tegen Brugge, 's morgens om 10 uur. 't Zal lastig zijn. Georges, Henriken en Slekke zijn tot alles bekwaam, 'n vraar 't lastig is zijn zij een beetje daar. Gij hebt 't .kam pioenschap uwer reeks gewonnen. Aan u te toonen dat gij allen den baas zijt. En geern Vrienden en kennissen worden uitgenoo- digd tot de ZIELMIS die zal gezongen M'orden tot lafenis der ziel van Heer echtgenoot van CELINA FERTINEL op Zondag, 19 Februari, om 8 uur, in de Kerk van St Maartens. Vrienden en kennissen worden uitgenoo- digd tot de ZIELMIS die zal gelezen wor den tot lafenis der ziel van dochter van Charles en Marie WARLOP op Zondag 12 Februari om 8 1 2 uur in de kerk van St Jacobs. Verklaringen van 3 tot 9 Februari 1928 Geboorten Vandekerckhove Jan. Maloulaan. Dthollander Jactjue- Almoezenierstraat. De- commer Roger. Kalfvaart. HuvELJJKAcke Joseph, haarkapper en Cailtiau MagJalena. z. b. beiden te Yper. Overlijden? NX'out? Willy. 5 d„ Sunnont de Yolgsberghe?traat. 17. - Descamps Mai ia-Ludovica, 74 j i. b. wed. Bayen F.milius, Sint Janstraat. Boudry Coleta, m., Zonnebekesteenweg. W'ater- bley Edmondus. j.. handelaar, echt Yandendries- Juliana. Kalfvaart, 43. i. De Ontvanger der Registratie en Domei nen te YPER, zal overgaan op om 3 ure namiddag te zijnen kantore, Rijsselstraat, te Yper tot de bij gesloten inschrijvingen der schilder werken aan de 20 huizen der tuinwijk te ELVERDINGHE. De aanbiedingen op zegel moeten per aangeteekenden brief ge zonden worden uiterlijk den 15 Februari 1928 zij moeten geheel overeenkomstig zijn aan het model bij het lastenkohier ge voegd. Op den binnenom&lag waarin de inschrij vingsbiljetten steken staat het volgend op schrift Inschrijving voor de aanneming van het schilderen der tuinwijk te Elver dinghe. Op de buitenomslag der inschrijving staat het volgend adres Aan den Heer Ontvanger der Registratie en Domeinen te Yper. Voor inzage van lastenkohier en alle ver dere inlichtingen wende men zich ten kantore der Domeinen, Rijsselstraat, 75, te Yper. II. De Ontvanger der Registratie en Domei nen te YPER, zal overgaan op om "5 ure naTrrfddaET in het gasthof Atix Trois Suisses Groote Markt te YPER, tot de van 11 SCHOOXE OLM EX hebbende tot 2.03 m. omtrek, staande te RENINGHE op het Belgisch krijgskerkhof. II. Ongeveer25 m3 TAKtiOUT te RENING1 IE langs den Yzer, tusschen de Knocheling en de Reninghebrugaan afstand 25 en 26 km. liggende langs de baan EIsendamme-Yper tusschen punten 16.400 km en 16.500 km. op grondgebied OOSTVLETEREN. Gewone voorwaarden. Kosten 15 °/0. .Voor verdere inlichtingen wende men zich ten kantore der Domeinen, Rijsselstraat, 75, te Yner. c€<:<:<:c<:c€:ccc<:<x:c:cccc:cc€€€<:c:fr Kantoor van den Deurwaarder Georges TAHON, Jules Capronstraat, 11, te YPER. zal er, door het ambt van den Deurwaarder Georges TAHON, overgegaan worden tot de van allerschoonst Gekopt TMLUE waaronder veel dienstig voor vlakepersen, erwtriizers en suikerboonpersen, alles lig gende op de Stadseigendommen rond Zillebcke vijver, en op de binnenvestingen tu?schen de Meenen- en Rijselpoorten te Yper, te M-eten s morgens om negen ure bij den Zil- lebeke vijver (vergadering in het vijver huis) 35 koopen •s namiddagsom twee ure (vergadering in de herberg Klein Rijsel - ingang der vestingen - bij de Rijselpoort16 koopen. Alles verdeeld in koopen, t'elks gerieve. Komptant en geM one voorwaarden.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4