DECARNE Keuring der slieren en prijskampen vonr slieren en koeien. kl D G A R D LOUAGE De dienstdoende Apotheker op Zondag 19 Februari is Mr WECKESSER, Diksmuidst'. TOMBOLA STAVELE Voor onze huismoedertjes en... suikermondjes lekt men lippc Landbouwkundige kroniek Voor het jaar 1928. Karnavalstoet Groote Karnavalstoet op Zondag 19 Februari, met de welwillen de medehulp van het Stadsbestuur. 4000 fr. premiën. Vertrek van de Meenenpoort om 2 uur. Voor alle inlichtingen over devoorwaar- dr, tn deelname zich wenden ten lokale llote; du Nord Statiestraat Yper. Brievenbestelling Van Maandag reeds zijn de brievenbestellingen in de Boterstr. en Stuersstr. veel verbeterd. Het was toch te veel voor den vroegeren brievendrager.- Andere schikkingen werden genomen en daarom zeggen wij den heer Postmeester van harte dank. i.i:i:t wvL.uioivV gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Belle's Godshuizen Sedert jaren werd er met den opbouw dier huizen begonnen doch ten gevolge van allerhande omstan digheden, moest die gestaakt worden. Nu echter is alles klaar getrokken en kan er veder mede voortgedaan zijn. MetThuyn- dag zijn zij gereed. Jammer dat die huizen nogmaals voor winkels geschikt zijn, dan wanneer er reeds veel te veel zulke zijn en dat we een te kort hebben aan huizen voor bedienden. Ons gerechtshof Ons Gerechtshof gaat stil aan de hoogte in en wij mogen er ons aan verwachten dat men tegen de kat- tefeeste de voorgevels zal uitgebouwd heb ben. Blijft nu nog het torentje. Ja, het toren tje. Wij zijn gelukkig te kunnen mede- deelen dat eepige dagen geleden de plans er van door de provincie, goedgekeurd werden, dank zij de onverdroten werking van onzen ingenieur heer Coomans. ZONDAGKUST. Ons Museum. Dikwijls reeds heeft men de vraag gesteld, hoe ver staat het nu met ons museum. Want vele menschen heelden zich in dat het oprichten van der gelijke instellingen zoo heel gemakkelijk is. Verre van daar, en tot bewijs verschillige keeren reeds heeft men vergaderd en tot nu toe en heeft men nog geen tastbare uitsla gen bereikt. Laat ons enkel dit zeggen dat de heeren van de museums commissie niet en slapen en dat ze, niettegenstaande al wat de andere er ook mogen van pein zen, steeds de zaak behartigen. VLAAMSCHE HARMONIE Lokaal tin Vlaanderen statiestraat, Yper Ten voordeele der VI. Harmonie voor het aankoopen van speeltuigen. 1500 fr. prijzen Prijs per lot1 fr. te verkrijgen in het lokaal In 't Belfortbij de bestuurs en werkende leden. Bock- en Steendrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. o— KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMV LRK EN INPAKKINGEN. BROCHUREN. AKTIEN. REGISTERS, PAPIERENZAKKEN. ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP Svndikale Kuhriek ONZE WERKING Reeds een tamelijke rit afgelegd in den loop der vorige maand! Een redelijk groot aantal leden aangewonnen en wie weet wat het beteekent in menig dorp een afdeeling te hebben, hier in dezestreek waar het syn- dikaiisme ongelukkig voor den werk man nog zoo weinig ingang heeft gevon den, waar sommigen de macht en 't gezag welke ze bezitten, misbruiken om door dwang en broodroofsbedreiging velen van onzevereeniging af te houden, zal dit re sultaat geenszins onderschatten. We mogen er dan ook van overtuigd zijn dat de kern die we reeds in verschillen de dorpen hebben, dat groepje durvers, ij vervolle apostels zullen wezen, die klaarin- gezien hebben dat evenals de landbouwer de staatsbediende, de patroon of werkge ver, ook de werkman zich vereenigen moet; en de plaats van den Vlaamschen Werk man niet is in politieke syndikaten, die hem gedreven hebben in de onmeedoogende klem en van binnenlandsche envanbuiten- landsche vijanden, maar wel in het niet versjacherde, het zelfstandige syndikaatdat niet heulen kan met of zich binden laat aan werkliedenverdrukkers; dat in de werklie denorganisatie iets meer wil vinden dan een politiek raderenwerk dat maneuvreeren moet naar goedvinden van volkverdruk kers; dat den werkman niet beschouwen wil als een stuk kanonnenvleesch verkocht en geleverd aan het imperialistische Frank rijk. Gaat dan Vrij-Vlaamsche Syndikalisten tot bij uw werkbroeders, overtuigt hen er van dat ze eerst in onze organisatie den strijd met succes zullen aanbinden om de verovering van hun recht én als mensch én als werkman. Vlaamsche Werklieden, weet dat ge U niet enkel waarborgt tegen allerhande noo- den en moeilijkheden, maar dat ge ook wat Vlaanderen zoo noodig heeft van U een daad stelt, met te komen in het Vrij Vlaarnch Syndikaat. Komt bij Meester Claeys In Vlaande ren Statiestraat Yper, of vraagt hem, steeds zal het hem verheugen inlichtingen te veschaffen, Altijd ook kunt ge U bij hem laten inschrijven en dat kunt ge nog Voor Elverdinghe in 't Vlaamsch Huis. Voor Boesinghe bij Gerber. Voor Langemarck bij Maurice Claeys. Voor Becelaere bij Hauspie Petrus. Voor Poelcapelle bij Depovere Achiel. Voor Reninghelst:in «De Hommelpresse» Voor Vlainertinghe in Breda Voor Zantvoorde bij Verbeke bakker. Voor Zonnebeke bij Vermote Gaston. E::LJ..rR[3ï.E«cuE^Daiziacj;.üi:E«E^iïi«E«t Vruchtenpudding. 1 2 L. vruchtensap, b. v. bestaande uit sinaasappel-, citroen- en wat kersensap, 20 gr. gelatine, 150 gr. suiker, kersen en wat schijfjesananas.vanille-wafeltjes.Bereiding: De vruchten uitpersen, zeven, vermengen met het kersensap. Verwarmen met de sui ker en de geweekte gelatine. Vermengen met de schijfjes ananas en den vorm vullen als de vruchten niet meer zakken. Den pud ding presenteeren met vanille-wafeltjes. Een Raad Om den smaak van margarine weg te nemen bij het bereiden van gebakken, is het voldoende voor 1 2 kg. margarine twee pakjes goede vanielsuiker bij te voegen. Die het niet gelooft, probeer het eens, zóó zult ge het best ondervinden. Evenals het spreek woord zegt: de ondervinding is de rijkste school, kunt ge hierbij gebruik van maken bij het bezigen van margarine in gebakken. Spijskaart voor feestmaal Een lentesoep vol geur en kracht Heeft menig kindje groot gebracht Lekkere pastei eet ieder graag dat gaat zoo smakelijk naar de maag Zalm, laamsche saus en daar patatten bij dat is een eerste lekkernij Wat malsch groen met ossenharst wie zou niet eten dat hij barst Een kalfskop met schildpadsaus dat gaat erin lijk in een kous Jonge hoen, wijnpeer en fruit dat elk zijn broekriem thans ontsluit Salade met Ardeensche ham dat gaat erin als met den tram Kreeften, mayonnaise saus voor 't lest Ach moeder lief wat spant mijn vest Pastei en koek naar ieders tand vult de maag tot aan den rand ljsroom vanielje wie dat niet lust dat deze fijn mijn botten kust Rijp ooft, nagerecht en lekkere wijn kan 't in den hemel beter zijn M. D. ■asasaas!9HB!3fl Kn:uls('l|>rijsk;im|> \r 2 Er gewerden ons 31 goede oplossingen. De gelukkige prijswinners zijn le Prijs: Robert Vanoudendycke Yper. 2e Prijs Alberic Vandenameele, Vlamer- tinghe. Volgende personen vonden het raadsel: Emiel Florissoone. 1. Bras. Vandeca- veye Edmond. Spincemaille M. Desramault Paul. - Platteeuw M. Cor- nillie Oda. Neels Elza. - Verbeke H.— Craeye Lucien. Van Wymeersch A. Devos T. Burggraeve jos. Vermote Gaston. Claus J. Alb. Decan.—Cher- chye Elisabeth. Vandenbussche A. Laton D. allen uit.Yper. Meurillon A. Clytte. Devos Flora en Lermytte Emiel, Poperinghe. Michel Vermeulen en M. Leciuyse St Jan. Lau rens H. en Maurice Vandeputte, Boesinghe. Michel Ameel Woesten. Roose E. Yper. Deschryver Beveren a Yzer. Zaadouderzoekstaiion van Leuven genectit aan Let Landbouwinstiluut der Hoogesciiooi. üoogeschoomu - Hoe moeten de zaden* aangekocht wor den Het oogenblik is daar om aan de belang hebbenden te herinneren hoe zij zaden moeten aankoopen. Dewijl de verkoop van zaden in Belgie door geene bijzondere bepalingen geregle menteerd is, dient de kooper zelf maatre gelen te nemen om zijnen oogst niet in gevaar te brengen. De te nemen voorzorgen kunnen worden samengevat als volgt schriftelijke waar borgen eischen (op faktuur) van zuiverheid en kiemkrachten deze waarborgen doen kontroleeren door eene inrichting voor zaadonderzoek. Men mag zich niet vergenoegen met de onbepaalde waarborgen uitgedrukt bij voorbeeld als volgtik waarborg mijne zaden voor zuiver en van goede kiem- kracht men moet eischen dat die twee hoedanigheden in pro-cent uitgedrukt worden. Daarenboven zal men voor de klaver- luzern-, hopklaver, rietgras-, en lijnzaden eischen dat zij zuiver zijn van war-ofvilt- kruidzaad. Het is echter niet voldoende in bezit te zijn van deze geschreven waarborgen, men moet er nog de waarde van laten onder zoeken, want het gebeurt maar al te dik wijls dat de werkelijke zuiverheid en kiem- kracht verre onder de gegeven waarbor gen staan. Tijdens de ontvangst der waar neemt de kooper in de tegenwoordigheid van getui gen, drie stalen die stalen worden verze geld en geplombeerd en verzonden met het proces-verbaal van staalneming naar het zaadonderzoekstation. Een der stalen wordt geanalyseerd, de twee andere wor den bewaard voor het geval er betwistin gen tusschen verkooper en kooper zouden oprijzen. Men zal misschien laten opmerken dat deze voorzorgen overdreven zijn als het enkel kleine hoeveelheden zaad van ver schillige soorten geldt. .Men mag echter niet uit het oog verliezen dat de kleine ver bruiker dezelfde waarborgen kan bekomen als de kooper van groote hoeveelheden, namelijk door den aankoop in gemeen schap. Dat de landbouwers eener zelfde ge meente zich dus vereenigen tot samenaan- koop. Alzoo zullen zij hunne waar beter koop en wat nog belangrijker is. van beter kwaliteit ontvangen. Daar waar hoerengilden bestaan is de zaak eenvoudig. De Voorzitter deelt op tijd bordereelen uit .waarin de leden de hoe veelheid aanduiden van elke soort zaden die zij begeeren. De bordereelen worden ingebracht en men telt de gevraagde hoe veelheden van elke soort samen. Het be stuur vraagt vervolgens aan verscheidene leveraars hunne prijzen en waarborgen. Uit deze aanboden kiest het de voordeeligste, wel in aanmerking nemend dat als goed koopste offer moet aanzien worden het offer dat het hoogste °/0 zuiver en kunnen schie tende zaden (teeltwaarde) aan den voordee- ligsten prijs aanbiedt. Eene eenvoudige berekening wijst in het algemeen uit dat de offers waarvan de bru toprijs de laagste is, werkelijk de nadeelig- ste en de minst aanbevelingswaardige zijn. Tijdens de levering zal menonmiddehjk stalen nemen uit de niet geopende zakken. Deze stalen worden seffens gezonden)naar het zaadonderzoekstation van Leuven (Hoo- geschoolplaats nr 4 te Leuven) Reeds v. denderden of den vierden dag na de ontvangst der stalen, kan de belang hebbende een voorloopig bericht verkrij gen. Indien dit bericht voordeelig is en reeds toelaat de waar als van goede hoe danigheid te aanzien, kan men tot de ver deeling der zaden onder de leden over gaan. In liet tegenovergesteld geval wordt de bepaalde uitslag afgewacht en zoo dezeon der de gegeven waarborgen staat, houdt men de waar ter beschikking van den ver kooper ofwel aanvaardt men dezelve mits alslag op den prijs. De Keuringen der stieren en de Prijskam pen voor stieren en koeien voor het jaar 1928, voor wat betreft de de rd e Ian d bon w- streek van West-Vlaanderen, zullen plaats hebben als volgt: Voor de 12? omschrijving te Proven op Maandag 19 Maart 1928 om 10 u. Voor de 13e Omschrijving te Boesing- he op Woensdag 21 Maart 1928om 10 u. Voor de 14e Omschrijving te YPER op Dinsdag 3 April 1928 om 10 u. Voorde 15? Omschrijving te Wervick op Donderdag 22 Maart 1928 om 10 u. Voor de 16e Omschrijving te Mkessen op Maandag 26 Maart 1928 om 10 u. Voor de 17? Omschrijving te KEM.vua.op Dinsdag 27 Maart 1928 om 10 u. Voor de 18e Omschrijving te Moorsie- de op Donderdag 29 Maart 1928 om 10 u. Terzeldertijd zullen in de stad Yper, op Dinsdag 3 April om 10 uur op de Vee markt de volgende prijskampen plaats grij pen: 1) Deomschrijvingsprijskampen voor stierenen koeien alsook toegekend worden de tweede of derde jaardoo- ding van vroeger verleende bewaringspre- mien van 2400 fr. of de bewaringspremie van 1000 fr. aan de stieren die reeds deze derde jaardooding zouden bekomen heb ben. 2) De prijskampen voor stieren en koeien voor de twee nieuwe bewarings- premiën van 2400 fr. betaalbaar in drie na- een volgende jaren in 1928 toe te kennen voor wat betreft de 13?, 14*, 15*, 16?, 17?, en 18? landbouw-omschrijvingen. 3) - Bij de jaardoodingen van heteerste jaar der bewaringspremie van 2400t'r. zal de provincie eene som van 400 fr. toevoe gen als onderhoudspremie en bij de jaar doodingen van elk der twee volgende jaren alsook bij de bewaringspremie van lOOOfr. >vcike na het derde jaar verleend wordt, telkens eene onderhoudspremie van 600 f! De regionale prijskampen voor koeien zijn afgeschaft

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2