LBiiBrküQiijgs prijsvraag [itasier Clasys komi spiehen over hei Vr'l Vlaamsen SyneiKaai: ïêesTTvërsprëifli "DE YPERSCHE BODE" Vlaams Voorzlenigneld 2* Jaargang Nr 60. 7nniisp IQ Februari 192S. Provinciebestuur van W.-Vlaanderen DE NOORDSTAR TREKKING DEB YEBWOESTE GEWESTEN ALGEMEENE VERGADERING r^rogramma «Door 't Noodlot verv olgt» drama in 4 bedrijven. DE YPERSCHE BODE Hijvoetjsel. Prijskampen voor Hesisieoveuiens yan aei Belgiscn ireiras op m tweede jaar gaande JAAR 1928 o Deze prijskampen zullen plaats hebben als volgt Voor de le omschrijving te Brugge, op Dinsdag 27 .Waart 1928, om 10 1 2 uur voormiddag ter Burgplaats. Voor de 2e. Omschrijving te Thourout, op Woensdag 21 .Waart 1928, om 10 uur voormiddag, ter Burgplaats. Voor de 3e. Omschrijving te Ghistel, op Woensdag 28 .Waart 1928, om 11 12 uur voormiddag op de Oroote Markt. Voor de 4*. Omschrijving te Dixmude, op Dinsdag, 20 Maart 1928, om 10 uur voormiddag op de Groote Markt. Voor de 5e. Omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 29 Maart 1928, om 11 uur voo: middag langs de Vandenpcei eb oom- laan. Voor de 6^. Omschrijving te Yper, op Donderdag 22 Maart 1928, om 10 uur 3 4 voormiddag, op de Groote Mat kt. De Hengsten die in October laatstleden niet ter keuring zijn kunnen aangeboden worden mogen kosteloos aan de jury voor gesteld worden tijdens de hierbovenge- tnelde prijskampen. De inschrijvingsbulletijns der te keuren hengsten en der aan de prijskampen deel nemende hengstenveulens, moeten naar het Provinciebestuur gezonden worden acht dagen vóór den dag der prijskamp. Exemplaren van dit Bulletijn zijn te ver krijgen in het Bureel 7 van het Provincie bestuur. De samenstelling der Omschrijvingen en de toe te kennen premiën zijn aangeduid in het besluit der Bestendige Deputatie van 20 januari 1928 hetwelk, benevens de Provinciale verordening van 15 Juli 1924 ter verbetering der paardenrassen, opge nomen is in het bestuurlijk memoriaal der provincie; deze beslissingen kunnen in de gemeentehuizen geraadleepgd worden. Door de naamlooze vennootschap De Noordstar», moedermaatschappij van den verzekeringsgroep Noordstar-Boerha- ve» wordt eene letterkundige prijsvraag uitgeschreven. Het bedrag van den prijs is 10.000 fr. Gevraagd wordtEen boek of uitgebreid essay over OU/DO GE- ZELLE. Eerlang zullen nadere schikkingen, meer bepaalde omschrijving der prijsvraag en aanstelling van de jury door de bladen be kend gemaakt worden. Thans reeds zij meegedeeld dat even goed Noord-Nederlanders als Vlamingen kunnen mededingen. ifüfissssïsssssüfüfiwwsifiifissifi» TeBecelaere op Zondag lddezerinde herberg De Weegbrug te 9 uur 's voor middags. Te Zonnebeke op Zondag 19 dezer in de herberg De Bascule»te 2 1 2uur 'sna middags, dus voor devoordracht met licht beelden van Dr Jerootn Leuridan. ü3B sisiisiaisia Leening 1922 aan 5 p. c. Vrijdag heeft in de Nationale Bank de trekking plaats gehad der leening 1922-5 p. c. der Verwoeste Gewesten. Reeks 161.132 nr. 1 wint 250.000 fr. Reeks 161.132 nr. 3 en reeks 164.891 nr. 7. winnen elk 100.000 fr. De andere nummers der hierbovenstaan- de reeksen en deze der reeks 72.623 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. V laamsche V rienden. Hoewel onze Ziekenbond nog maar en kele weken zijn werking begonnen is, zijn we er reeds ingeslaagd honderden Vlamin gen tin deze uitstekende maatschappelijke inrichting in te lijven. Op gezonde finan- tieele basis gegrondvest, ?taat onze jonge vereeniging er zoo stevig als geen andere en alles laat voorzien dat zij een prachtige toekomst tegemoet gaat. We zijn op weg om de machtigste sociale inrichting v. ons arrondissement te worden. Het is dan ook om dezen stouten voor uitgang te vieren, om met De Vlaamschè Voorzifnigheid in breedere kringen te dringen dat we onze eerste luister zullen bijzetten. Die vergadering gaat door bij Marcei SOI TE Statiestraat, op Zondag 26 Febr. om 3 uur. FEESTPROGRAMMA: 1) Verslag door schrijver-schatbewaarder. 2) Redevoering door eer, vre m len spreker. De Vlaamschè Harmonie., zal het feestje opluisteren. We durven verhopen dat gij UW belang en dat van UW gezin zult weten te waar- deeren. Bij ons aangesloten zijn is immers een verzekering nemen tegen ziekte, die toch iedereen overvallen kan. Weest dus aan wezig op onze vergadering, dat weze het wachtwoord. Hoogachtend. Het Bestuur. De oplossing inzenden vóór Zondag 25 Februari a. u. b., in?t erbij het deel tje uit de gazet dat ge vinden zult op de vijfde bladzijde Dat knipt ge uit en vul het daarna behoorlijk in 1) Lettervierkant. 2 3 4 Vlaamsen stadje. 2 g q -j staat waar Dr Bonus een deel van 3 6 8 9 4 7 9 ZO- zijn leven gesleten heeft, wordt uit den grond gehaald. kent de moedige niet. 2) Lettergreepvierkant. bezitten de Vlamingen niet. 1\2\3 2\4\5 3 5 6 komt uit den mond van veel Frans kiljons. liefste bezigheid van rakkers onder de klasuren. 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 Vam hiep en eSders Beveren - Ijzer Geschiedkundig Nieuws Weinig menschen van Beveren en ommeland, weten het, dat onze voorou ders van onze gemeente, zich inden slag v. Cassel, ten jare 1328, roemrijk onderschei den hebben. Naar wat Pirenne ons in een geschied kundig werk oorkondf, moeten we met fierheid bestatigen dat onze gemeente aan de spitse stond van al de dorpen van 'tWestland. Veurne telde er 144gesneuvel- denNieupoort 174 en Hondschoote (nu Fransch-Vlaanderen) 122. Dan kwam Be veren met 80, waarvan 68 eigenaars en 12 niet-eigenaars. Stavele had 52 gesneuvel den; Rousbrugge-Haringhe 42 en Oost- Cappel (nu Fransch-Vlaanderen) 16! Al de goederen der gesneuvelden wer den door Frankrijk aangeslegen, en door kommissarissen die oftewel Franschen of tewel leliaerts waren, geinventorieerd. Voor Beveren was 't zekere B. de le Co- wet, die 't eenegader voor Zuydschoote, Noordschoote en Poperinghe moest be slechten. Fier moeten we zijn, Bevernaars, over den heldenmoed en offervaardigheid van onze voorouders. Zij die uit liefde voor hun verdrukte V laanderen, alles vaarwel zeiden en have en goed verlieten om op de glooïng van den Casselberg een gewissen dood te gemoet te gaan tegen den roof- zuchtigen indringer. Dit jaar moeten we ook aan de spitse staan. Deels uit verschuldigde dankbaar heid, deels uit nationale fierheid, om met honderd, mannen en vrouwen, ginder in de meerschvlakten van Diksmuide, deZan- nekin-herdenking met devote wilskracht en durf mee te bezielen. Passchendaele Vrijdag avond heb ben we een orkaan gehad, zooals we er weinig gekend hebben. Om 6 uur was het geweld op zijn hoogste en groote schade werd aan vele huizen berokkend. Zillebeke-Hooghe De w erken aan onze nieuwe kerk zijn bijna geëindigd, zoo dat we enkel nog wachten moeten naar de schoone dagen om er de inhuldiging van te kunnen vieren. Wat zal het deugddoende en aangenaam zijn zoo dicht van ons kerkje te zijn. Zaterdag morgen om 9 uur was Jules Nuytten oud 49 jaar, weduwnaar wonende te Gheluvelt, op obusjacht ge gaan hier te velde. Weldra vond hij wat hij zocht en dan al dadelijk aan 't werk. Het onveimijdelijke gebeurde. Een schrikke lijke knal deed degeburen opschrikken en samenloopen en daar vonden zij den onge- lukkigen deerlijk doorploegd met stukken granaat. Dadelijk werd hij naar het hospi taal van Yper overgevoerd en 10 minuten later was de man reeds overleden. Het tooneelavondfeest gegeven in 't lokaal St Sebastiaan mag terdege welgelukt geheeten worden. In twee uren genezen Het exa men van Tieste en schilders in huis deden hartelijk lachen tranen lachen zelfs. De voornaamste spelers onze vete ranen werden hier goed bijgestaan door de jongeren en dit belooit veel. Jawel, dit belooft voor de toekomst en wel zóóveel dat ik den wensch heb hooreu uiten, voortaan maar met iets zwaarders te zien uitpakken door onze tooneelgilde. Vriend FT Defieu en Meester Bouciqué moeten er maar voor zorgen dat er de vol gende maal met een mooi pakkend drama wordt ingezet. Zonder uw ootmoed te schaden, spelers, ïiiocht ge overtuigd zijn dat ge meer aan Tooneel verschuldigd zijt en meer kunt welaan zorg voor meer dan voor lach geeft kunst "die zielen adelt zoo dient gij haar waardig. Exci Isior steeds hooger Pelgrim. Boesinghe - Pilckem. Zaterdag laatst kwamen hier twee oud-kornels van het fransche leger in gezelschap van een heer van Yper op ons gehucht rondgewan deld. Zij hadden geerne een stuk land ge vonden, wear zij ter gedachtenis van de gesneuvelde Bretoenen een calvarieberg zouden kunnen oprichten. Alles zou uit Bietanje toegevoerd zijn, zelfs de steenen welke tot voeting van het gedenkstuk die nen moeten. G hel uwe Erg ongeluk De 18 jarige Gerard Dutoit kwam Vrijdagavond met eenige makkers per rijwiel van zijn werk gereden, te Gheluwe. Onderweg ont moetten zij den auto van den brouwer Descamps, uit Meenen. Niet opgemeikt hebbende dat nog een tweede auto met eene koord aan de eerste vastgemaakt was, wilde de wielrijder den grintweg overste ken, doch hij botste op de koord, werd ten gronde geslingerd en stortte met het hoofd voorover op den weg, waar hij in bezwij ming bleef liggen. Zijne gezellen kwamen ter hulp en droegen hem in eene naburige woning, alwaar een geneesheer hem de eerste en dringendste zorgen kwam toedie nen. Zijn toestand is zeer onrustwekkend en men vreest eene schedelbreuk. Het slachtoffer werd naar eene kliniek overge bracht. Bixschote. - Zondag 19 Februari, feestavond ten voordeele der vreemde mis siën. Om 5 1 2 uur zal E. P. Joachim Onge schoeid Karmeliet een voordracht geven over het leven van de H. Theresia van het Kindeken Jezus. Gezien het onderwerp en den spreker zal er zeker geen volk te kort zijn. Zuidschoote. Voordracht. Op Zondag 19 Februari; zal er in ons lokaal een voordracht gegeven worden over groenselteelt. Ingang vrij. Reninghelst. Tooneel. Op Zon dag 19 en Maandag 20 Februari om 5 1 2 uur zullen De Vlaamschè Vrienden een prachtig avondfeest geven. Men voert op Een beroemd proces drama in bedrij ven en 15 centimeters te lang kluchtspel in een bedrijf. Kaarten zijn te bekomen bij A. Houwen aan 3 en 2 fr. Elverdinghe. Zondag, 26 Februari, te 5 1 2 uur in het Vlaamsch Huis prachtig tooneelfeest gegeven door de Vlaamschè Tooneelgilde. 2 't Spreekuur van den dokter klucht in 1 bedrijf. Inkomkaarten aan 5 en 2,50 fr. Vlamertinghe. Vlaamschè Wacht. Voordracht met lichtbeelden. Op heden Zondag 19 Februari richt de Vlaamschè Wacht een groote voordrachtavond in over De Rijn en de Rijnlegenden in het lo kaal der H. Familie, te 6 1 2 uur. Deze merkweerdige voor dracht zaIngegeven wor den door E. H. Faes van Yper en opgeluis- derd worden door twee reeksen prachtige lichtplaten. Deze voordracht over De Rijn en de- Rijnlegenden oogst overal den grootsten bijval, en ongetwijfeld zal het hier te Vla mertinghe een niet minder succes wezen. V lamingen, en de mannen vooral, laat de kans niet te loor gaan om een schoone en leerrijke brok geschiedenis te kennen. Vele oudstrijders hebbenden Rijn gezien, zijn er langs gaan wandelen nu kunt ge er veel merkweerdigedingen overhooren vertellen. Geen kinderen beneden de 16 jaar, niet vergezeld van de ouders, ten einde vol doende plaats te hebben voor de groote menschen. Vlaamsche.Wachters, allen op post 1 Kaarten bij M. Jozef Van Elslande en In 't Paviljoen Eerste plaats 2 fr Tweede plaats 1 fr. Het Bestuur. Brielen Zonderlinge praktijken in den zoogenaamden V. O. S-bond Gerui- men tijd ïeeds moesten we het waarlijk triestig ervaren, dat onze V. O. S.-bond al les behalve V. G. S. achtig handelde, en zich menigmaal schuldig maakte tot erger nis van de goedmeenenden aan een niet al te loyaal optreden. Pas een week geleden kregen we daar van nog een staaltje. Het gaat er immers steeds om het daarstellen van een gedenk- teeken als blijk van erkentelijkheid aan on ze dierbare gesneuvelde oorlogsbroeders. Daar waren echter twee voorstellen: de eeneu wilden een gedeukteeken in 't richt van iedereen die Brielen zou doortrekken, de anderen zouden liever 'een schilderij hangen in de Kerk. Ten titel van inlichting weze hiergezegd dat de voorstanders van dit laatste zich wel ietwat de pretentie veroorloven de baasjes van ons gemeente te spelen. Nu niettegenstaande dit, werd van de beide voorstellen, het eerstemet klankdoor de Vossen aangenomen; maar...en nu komt de aap uit de mouw, daar dit niet klopte met 't gedacht van de baasjes werd de stem ming, precies of ze handelden met eerste broekventjes, nietig verklaard, en zou men ii keer een beetje later herstemmen Ze zegden niet dat ze intusschen een beetje drukking zouden uitoefenen om hun gedacht door te drijven. Het verwonderde ons dan niet dat we opnieuw uitgenoodigil werden tot een hernieuw de stemming voor Zondag I. l.,en ja wat te vreezen was geschiedde Op 't oogenblik dat ze meenden, de baasjes hun wil te kunnen doorhalen greep de stemming plaats, en... het voorstel een schilderij in de kerk, ging door. Nog eens hebben ze het met kale truk- jes moeten overwinnen Yelen vragen zich terecht afis Brielen dan beducht om vrij en vrank aan zijn be zoekers te toonen dat het ook jongens leverde en liet in den bloedigen wereld oorlog Of vreezen ze misschien dat de onthul ling van een buitenstaand gedenkteeken andere onthullingen meebrengen zou wel ke menigen den blinddoek zouden afruk-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3