DECARNE LsnerKunflige prijsvraag Viaamscne voorzienigheid Een Sociaifsiiscii oordeel over DrRorms Worfli üd v. de Viaantscne Harmonie Keuring der slieren en prijsKampen voor slieren en Koeien. ■■■■■■■■■■a Book- on Steendrukkerij STAVELE Vlaamsche Vrienden, ALGEMEENE VERGADERING iiaxdelseoob van Yper. iimaiiiivsflavi TIEKKÜG IE1 El WOESTE GEWESTEI Voor het jaar 1928. DE NOORDSTAR Bil 1 E X L A X I) Sviulikule Knlirirk ONRUSTIG! Rijke Klaren hof Binnen de 36 dagen moet het rijke klaren hof opgedaan zijn, zoodat naar alle waarschijnlijkheid onze ou de menschen met Mei aanstaande er hun nen intrek zullen kunnen -nemen. Vestingen. De Yperlingen halen ter dege hun hartje op met de wandeling van de vesten te doen. Zij herleven er bij en 't is er om ook. Enkel dit nog zouden we w"'!en vragen dat daar waar de borst- werint ,.i (muren) tot aan den grond afge schoten zijn, men eene kleine afsluiting make, al ware 't maar met pinnekensdiaad, want vele moeders schrikken voor hunne aldaar spelende kindertjes. Vondst aan St Maartenskerk. Verle den week melden wij dat een twintigtal groote steenen bollen bovengehaald wer den bij het delven der waterleiding van St Maartenskerk. Deze week nog werden er een twintigtal andere gevonden, zoodat ve er nu reeds een veertigtal voor handen hebben. TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKT1EN, REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP Hoewel onze Ziekenbond nog maar en- enkele weken zijn werking begonnen is. zijn wc er reeds ingeslaagd honderden Vlamin gen in deze uitstekende maatschappelijke inrichting in te lijven. Op gezonde finan- tieele basis gegrondvest, staat onze jonge vereeniging er zoo stevig als geen andere en alles laat voorzien dat zij een prachtige toekomst tegerrtoet gaat. We zijn op weg om de machtigste sociale inrichting van ons arrondissement te worden. Met is dan ook om dezen stouten voor uitgang te vieren, om met De Vlaamsche Voorzienigheid in breedere kringen te dringen dat we onze eerste luister zullen bijzetten. Die vergadering gaat door bij Marcel SOF"! F Statiertraat, op Zondag 26 Febr. om 3 uur. FEESTPROGRAMMA 1) Verslag door Schrijver-Schatbewaarder. 2) Redevoering door een vreemde spreekster De Vlaamsche Harmonie zal het feestje opluisteren. We durven verhopen dat gij UW belang en dat van UW gezin zult weten te waar- deeren. Bij ons aangesloten zijn is immers een verzc ering nemen tegen ziekte, die toch iedereen overvallen kan. Weest dus aan wezig op onze vergadering, dat weze het wachtwoord. Het Bestucr. De Handel en Nijverheidskamer v. Yper richt dit jaar haar vijfde handelsfoor in, met Paschen. Deze verjaring van al de vroegere po gingen tot heropbeuring van Yper zal op geluisterd worden door een koloniale en eene landbouwafdeeling. Het spreekt van zelf dat de bijval van de voorgaande tentoonstellingen eene waar borg is voor den uitslag van 1928. Ook heeft het bestuur te dier gelegenheid een plakbrief doen vervaardigen die een echte parel is van kunsten, veel zal bij dragen tot het welgelukken dezer nieuwe poging en duizenden bezoekersin de stad zal aantrek ken. Daar het bewezen is, dat de lokalen der Beroepschool ontoereikend waren verleden jaar, zal dit jaar een gedeelte der tentoon stelling, en onder ander de Koloniale af- deeling onzer Congo-Kolonie in de Staats middelbare school plaats hebben. Deze toenemende uitbreiding is een be wijs van den bijval der handelsfoor en dus van het nut dat zij oplevert. De versiering der stad is insgelijks een waardevolle factor om vreemde bezoekers aan te trekken. Zooals voorgaande jaren omvat de foor ook de handelaars welke in hun huis uit stallen. De inschrijvingen werden verleden week ingezameld en het getal toetreders overtreft de negentig, hetgeen een waar sukses mag genoemd worden. Er zal hen, zooals vroeger een plakbrief overhan digd worden, om in hunne vitrienen te hangen. Degene welke bij vergetelheid of om eene of andere reden nog niet zijn in geschreven hebben nog steeds de gelegen heid daartoe. Het is nooit te laat om wel te doen. In den loop dezer dagen ontvangen de handelaars en nijveraars eeneuitnoodiging tot deelneming aan de tentoonstelling in de openbare lokalen. Het Bestuur durft verhopen dat de toe tredingen zullen talrijk zijn en dat de han delaars en nijveraars v. Yper door hun getal zullen bewijzen hoezeer zij de werking van het bestuur der Handelskamer waardeeren. Er wordt aangeraden duidelijk te ant woorden op aide vragen der inschrijvings- kaart en namentlijk betreffende den aard en degrootte der uitstallingen en de waarde ervan. Het bestuurder Handels- en Nijverheids kamer van Yper tracht zijn plicht te ver staan en te vervullen aan de handelaars en nijveraars den gebaa,nden t^. slaan, ten bate cfer gansche Ypersche be volking. f- i M - Z'n jas was kaal, hij was dokter in de letteren. Zoo schreef Multatuli in den aanvang zijner minnebrieven. Deze zin kwam mij in de gedachte, toen ik las dat Dr Borins was aangehouden. Ook hij is, of was der letteren dokter en... 't is waarachtig waar, gij allen die hem beschuldigt financieel geprofiteerd te heb ben van het aktivisme... Z'n jas was kaal Zoo vaak ik dezen droomer dit groot idealistisch kind gezien heb, viel het mij op hoe armhartig deze man gekleed en geschoeid was. Dat was niet de type van de staatsruif vreters, niet de type die zich gaf voor een zaak uit winst of eigenbelang. Neen, veeleer heeft hij op mij den indruk gemaakt van een groot warmbloedig idealist die zich geeft, geheel geeft, voor en aan de zaak waaraan hij zijn leven heeft gewijd. Ik zie dan ook in Borms, als ik mij niet vergis, een der grootste, zoo niet de grootste voorman welke de Vlaamsche zaak ooit heeft beze ten, die man is gemaakt van het hout waar uit men martelaars en profeten snijden kan. Daarom geloof ik ook dat hij onbe schroomd en fier zijn idealen zal dragen voor de rechters, en dezelve trouw zal blij ven tot in den dood. Borms schijnt mij toe te behooren tot het nog zeldzame soort menschen, die in al hun levensuitingen toonen ruggegraat te hebben, dat is een persoonlijkheid te zijn. En alhoewel uw doel en uw strijd, mijn doel en mijn strijd niet is, toch groet ik u, en vrensch u kracht en moed toe, uw kruis te dragen tot op den top van Gol gotha (Aldus schreef het Leuvens du soc. weekblad Het Volksrecht in Maart 1919.) 3t. h. 1923. Trekking van 20 Februari Maandag morgen te 10 uur heeft in de Nationale Bank te Brussel de 57e trekking plaats gehad der leening van de verwoeste Gewesten 5 t. h. 1923. De uitslag is Serie 67.002 nr 2 en serie 344.530 nr 5 zijn uitbetaal baar elk met 100.000 frank. Serie 51.128 nr 1serie 79.257 nr5 en serie80.992 nr 1 zijn uitbetaalbaar elk met 50.000 frank. De volgende titels zijn uitbetaalbaar elk met 10.000 frank Serie 69.493 nr 4, serie 89.470 nr 2, serie 170.273 nr5, serie 177.030 nr3, serie 192.312 nr 4; serie 200.477 nr 2, serie 263.377 nr 2 serie 272.872 nr 5, serie 281.561 nr 2, serie 302.497 nr5,serie322.362 nr3,serie 346.339 nr 3, serie 352.870 nr 3, serie 385.571 nr 1 en serie 389. 206 nr 4. Al de andere nummers van de aange haalde series zijn uitbetaalbaar met 550 fr. De Keuringen derstieren en de Prijskam pen voor stieren en koeien voor het jaar 1928, voor wat betreft de derde landbouw streek van West-Vlaanderen, zullen plaats hebben als volgt: Voorde 12^ omschrijving te Proven op Maandag 19 Maart 1928 om 10 u. Voor de 13e Omschrijving te Boesing- he op Woensdag 21 Maart 1928om 10 u. Voor de 14e Omschrijving te YPER op Dinsdag 3 April 1928 om 10 u. Voorde 15e Omschrijving te Wervick op Donderdag 22 Maart 1928 om 10 u. Voor de 16c Omschrijving te Mi essen op Maandag 26 Maart 1928 om 10 u. Voor de 17e Omschrijving te Kt.vtMEi.op Dinsdag 27 Maart 1928 om 10 u. Voorde 18« Omschrijving te Moorsle: DE'öp^ortdtraag 29 Maart 1928 om 1(5 u. Terzeldertijd zullen in de stad Yper, op Dinsdag 3 April om 10 uur op de Vee markt de volgende prijskampen plaats grij pen: 1) De omscbr'jvingsprijskampen voor stieren en koeien alsook toegekend worden de tweede ot derde jaardoo- ding van vroeger verleende bewaringspre- mien van 2400 fr. of de bewaringspremie van 1000 fr. aan de stieren die reeds deze derde jaardooding zouden bekomen heb ben. 2) De prijskampen voor stieren en koeien voor de twee nieuwe bewarings- premiën van 2400 fr. betaalbaar in drie na- eenvolgende jaren in 1928 toe te kennen voor wat betreft de 13e, 14t-, 15c, 16e, 17^, en 18e landbouw-omschrijvingen. 3) Bij de jaardoodingen van het eerste jaar der bewaringspremie van 2400fr. zal de provincie eene som van 400 fr. toevoe gen als onderhoudspremie en bij de jaar doodingen van elk der twee volgende jaren alsook bij de bewaringspremie van 1CKX)fr. welke na het derde jaar verleend wordt, telkens eene onderhoudspremie van 600 f. De regionale prijskampen voor koeien zijn afgeschaft. Door de naamlooze vennootschap De Noordstarmoedermaatschappij van den verzekeringsgroep Noordstar-Boerha- vewordt eene letterkundige prijsvraag uitgeschreven. Het bedrag van den prijs is 10.000 fr. Gevraagd wordtEen boek of uitgebreid essay over GU/DO GE- ZELLE. Eerlang zullen nadere schikkingen, meer bepaalde omschrijving der prijsvraag en aanstelling van de jury door de bladen be kend gemaakt worden. Thans reeds zij meegedeeld dat even goed Noord-Nederlanders als Vlamingen kunnen mededingen. Schijn vrede lie ven den AI de Staten willen er voor doorgaan vredelievend te zijn, doch spreekt hun a. u. b. niet van de wapens neer te leggen het eenig doeltreffend middel om vrede te kun nen hebben neen, aan dat potje niet ge roerd of 't st... Die weigering tot ontwape ning wordt verborgen achter een heel be hendig schutwerk. Reeds veel vroeger werd verklaard, dat scheidsgerecht veiligheid ontwapening een onverdeelbaar driele dig geheel vormden. Een grondig verschil openbaart zich echter zoodra men over de rangorde dier drie vereischten spreekt. De Duitschers redeneeren als volgteerst ontwapening daardoor zelf is iedereen veilig, want er be staat geen macht meer die nog aanvallen kan het scheidsgerecht moet den oorlog vervangen en daarom moeten dergelijke verdragen gesloten worden tusschen alle Staten. Die stelling komt hieruit voort, dat Duitschland ontwapend is. Toch schijnt ze nogal juistze wordt ook aangekleefd door de vroegere neutralen, en ten grooten deele door Engeland. Frankrijk stelt liet echter geheel anders vooreerst veiligheid der grenzen, en dan kan men ontwapenen. In afwachting, dat het zoo ver komt (en het schijnt wel te ho pen dat het niet zoover komen zal) kan men scheidsgerechtelijke verplichtingen op zich nemen (in feite doet het niet men herin- nere zich het Fransch-Zwitsersche scheids rechterlijk] verdrag, sedert jaren gesloten, doch niet bekrachtigd). Deze stelling wordt natuurlijk bijgetreden doorde vassaalstaten: Joego-Slavië. Tsjecho-Slovakië, Polen, Bel gië. Van Fransch standpunt uit, isdeze hou ding uiterst goed te verstaan. Frankrijk is de Staat die Europa overheerscht, dank aan zijn bewapening en aan die zijner vrien den Wordt dit leger onttikeld, dan ver liest Frankrijk zijn heele aanzien, en de vas- salen hun machtigen helper. Want noch door zijn bevolking, noch door zijn tech niek, noch door zijn nijverheid, noch door zijn handel, noch door zijn kunst kan Frankrijk op de eerste plaats, boven alle andere, aanspraak maken. Alleen zijn leger macht bezorgd het die. Daarbij kent Frank rijk voldoende zijn eigen zwakheid - de ontvolking met al haar gevolgen om te begrijpen, dat het die plaats niet behouden kan, daar ze niet aan de werkelijkheid be antwoordt. Daarom eisclit het eerst veilig heid, wat in Franschen mond beteekent, waarborg door anderen (Engeland, Vol kenbond) van zijn overmachtspositie, ver zekerd door welbepaalde hulp in geval van oorlog men zegt er wel bij, dat dit alleen ware als Frankrijk ten onrechte aangeval len wordt, doc|i de laatste oorlog heeft ons voldoende geleerd, dat de aanvaller altijd is de tegenpartij. Daar noch Engeland, noch de Volkenbond dit willen noch kunnen verzekeren, zorgt Poincaré-la-Querre er voor, dat er van ontwapening niets komt. Een krabbelaar in het Ypersch socialis tisch lasterbladje, geeft zijn angst te kennen in een artikeltje ter intentie van het Vrij Vlaamsch Syndikaat, in 'tbijzonderv. dien- gene die hem thans van antwoord dient. Hij beschuldigt de fronters van menig maal de socialistische syr.dikale secretaris sen als «vette leeggangers» te hebben uit gemaakt; verwijt hun nu zelf in 'tarrondis sement Yper-Poperinghe zoo'n sekretaris op na te houden en vraagt hun waar ze het gelu daartoe vandaan halenof't misschien uit den zak geklopt wordt v. de amper 100 gesyndikeerden. Ei! zoon hooge-keel-opzetter moet voor zeker ook een hoogen hoed dragen ware het niet dat hij in zoo n kleingeestigheid ont aardt. k Weet niet of de «fronters» zooals het meèlij-barend ventje de Vlaamsch-Natio- nalistische partij noemt, wel ooit de syndi- kale sekretarissen als vette 1 eeggangers heeft gedooptmaar wat ik weetdatis: dat bij de socialistische organisatie,degesyndi-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2