2* Jaargang Nr 61. DE YEERSCUE RODE Bijvoegsel. Zondag 26 Februari 1928. ypersche studiekring TAK A. N. V. LandIfoiiwt'omire k E M Al E L - 1* E 31 Stad YPER A I. I. E li L E 1 keerde, de verblinde mindere, zich deerlijk in de porte-monnaie hakken laat om een politiek te steunen dieniet enkel den onder gang van iaanderen, maar meteen en pre cies daarom deellendevanden YlaaniïChen arbeider beoogt Hij boogt erop dat ze leden genoeg heb ben om zich de weelde van sekretarissen te getroosten. \X'e nemen aan! en veten dat de socialisten het hoogtepunt van hun macht hebben gekend. Hun onrust verraadt we! dat ook zij weten dat we elkander aan t ontmoeten zijn,zij in 't afrollen wij in het opklauteren, 'k Vraag echter: hebben zij de roodjes, hun syndikale aktie in 't arron dissement aanbegonnen zonder propagan dist? of stonden ze misschien met den eer sten dag met t aantal leden waarmee ze nu staan? Voorzeker niet! F.hwel dan had men liet socialistisch kloppertje voor dezelfde vraag kunnen stellen als het in zijn angst derfronteis stellen durftVan waar kwam het geld om uwpropaganda hierin 'tarron- dissement te dekken? kwam het van het handsvolleke leden dat nog niet zoo n snel le vermenigvuldiging kende als thans bij ons in 't Vrij Vlaamsch S\ndikaat? Denkt ge misschien dat het bij ons gaat als bij U? Keffertjes kunnen zich wel somtijds ver raden maar dat ze zich eenerzijds de pre tentie, veroorloven mij te verwijten als ge broodroofde onderwijzer en dies maar weinig verstand bezittend van syndikale aangelegenheden; en anderzijds maar zoo veel oordcel aan den dag leggen bij 't be kampen van een tegenstrever is wel een beetje kras!Doet het onsniet spontaan den ken aan de Vlaamsche spreukMen wordt slechts zwart gemaakt van een zwarten pot»? En om mijn aanvaller in zijn niet al te slimme nieuwsgierigheid van dienst te zijn laat ik hem weten dai ik, om mijn volksge zindheid gebroodroofde onderwijzer, die graag ook zijn misprijzen draag, tot op lieden in leven gehouden werd door erken telijke geestesgenooten, die zich een offer tje hebben getroost ten bate van een slacht offer in hun rangen. Wat ik nu doe als propagandist is eenerzijds een plichtver vulling, n. 1. deze van dankkaarheid door onzen strijd een nieuw wapen |in de handen te werken, en anderzijds een bijspringen ter vervulling van het ideaal waarvoor ik in mijn maatschappelijke bediening werd gebroken het recht van het Vlaamsch Volk, dus ook in 't bijzonder het recht van den Vlaamschen Werkman dat in de eer ste plaats dit is van een menschwaardig bestaan. Om te eindigen wil ik het socialistisch sclirikkertje nog wat zenuwachtiger maken met er hem op te wijzen dat we vooreerst reeds ruim over de 100 leden tellen en we met den dag aanwinsten boeken daarbij aan ons groepje gesyndikeerden rijker stoffelijke als zedelijke waarborgen schen ken dan de socialisten aan hun organisatie die haar vervalperiode is ingetreden. Dit laatste moet zeker wel het krachtig ste bewijs wezen dat we wel ietwat onbaat- zuchtiger de onmiddellijke stoffelijke be langen van onze werklieden weten te behartigen. Eindelijk beweren we niet een syndikale beweging op touw te zetten, maar we stellen daar het feitZe is eren naarmate de blinddoek neervalt bij onze J Vlaamsche werklieden werden onze ran gen dichter. Intusschen, erover verheugd te mogen bestatigen dat onze eerste kennismaking het socialistisch schrijvelaartje zeer onrust wekkend op de maag schijnt te werken, hoop ik dat de verdere kennismaking nog minder aangenaam voor hem wezen zal, en dank ik hem om de gelegenheid die hij me heeft overschaft hem van antwoord te kunnen dienen als de sekretaris-propagandist van het Vrij Vlaamsch Syndikaat, Meester CLAEYS. Dinsdag, e. k. 28 Februari, te 8 u. in «Het Zweerd Voordracht over HedEn 4 Mow v. den voiktnbORd door H. CH. O. van der MANDERE, uit 's üravenhage. lltsiti vao aen PaarfleoprijsKïffiR op flssenen-Woensflag 22 Feöruari 1928. 1 Prijskamp. hengsten-Veulens van één jaar. Knockaert Henri, Zonnebeke. Beelprez Henri, Reninghelst. Coene Marcel, Dickebusch. ['arret Charles, Houthem (V per). Decorte Omer, Zuydschote. Talpe Camiel. Oostvleteren. le prijs verguld eeremetaal en 50 fr 2e prijs 3e prijs 4e prijs 5e prijs 6« prijs zilveren id, id id. id. id. id. jd- id. id. 40 fr. 35 fr. 30 fr. 25 fr. 20 fr. le prijs 2e prijs 3e prijs 4^ prijs le Prijs 2e Prijs 3e Prijs 4e Prijs 5* Prijs le Prijs 2e Prijs 3e Prijs 4c Prijs 2 Prijskamp. Hengsten van twee jaar. verguld eeremetaal en 80 fr. Coene Marcel, Dickebusch. zilveren id. id. id. id. id. 3 Prijskamp. verguld eeremetaal en 40 fr. zilveren id. id. id. id. id. id. id. 60 fr. Coene Marcel, Dickebusch. 40 fr. Vandecandelaere Ernest, Wervik. 20 fr. Vandecandelaere Ernest, Wervik. Merriën van één jaar. - Nuytten August, Vlamertinghe. 35 fr. Debacker Leonard, Boesinghe. 30 fr. CarbonCyriel, Zonnebeke. 20 fr. Dochy Jeroom, Elverdinghe. 15 fr. I'ecceu Remi, Zuydschote. 4i Prijskamp verguld eeremetaal en 40 fr. zilveren id. id. id. id. id. 35 fr. 30 fr. 25 fr. H Prijs 2e Prijs 3e Prijs 4C Prijs 5e Prijs le Prijs 2e Prijs 3e Prijs 4e 1'rijs 5e I'rijs 6e Prijs Merriën van twee jaar. Coene Marcel, Dickebusch. Masschelein Camiel, Langemarck. Vanneste Odiel, Wervik. Bafcop Camiel, Poperinghe. Merriën van driejaar. Coene Marcel, Dickebusch. Barbez Cyriel, Dickebusch. Debacker Leonard, Boesinghe. Sjnnaeve Richard, Voormezeele. panneels Maurits, Elverdinghe. 6 Prijskamp Merriën van vier jaar en daarboven. verguld eeremetaal en 80 fr. Vancayseele Nestor Poperinghe. zilveren id. 60 fr. Coene Marcel, Dickebusch. id. id. 40 fr. Coene Marcel, Dickebusch. id. id. 30 fr. Debacker Leonard, Boesinghe. id. id. 23 fr. Vandermarliere Achiel, Dickebusch. id. id. 20 fr. Devoogt Edward, Brielen. 5 Prijskamp verguld eeremetaal en 50 fr. zilveren id. 35 fr. id. id. 20 fr. id. id. 20 fr. id. id. 20 fr, En waar men uii a ferns maiii... We houden staande al wat wij schreven. Het was een kleine misrekening, vanwege de «verontweerdigde protesteerders, toen ze dachten dat hun luid misbaar ons zou van streek brengen en dat we alzoo onze uit-de-biechte-klappers hun mannen aan hun wraakgerecht zouden overleve ren. Wij zullen onze berichtgevers niet ver klappen 1. omdat wij zoo laf en ook zoo ondank baar niet zijn, aan de opperste politieke ba zen van het werkersverbond de gelegen heid te verschaffen om zelfstandig-denken de, doch door't brood gebonden menschen in den schoot van het A. C. W. hun be staan te ontrooven 2) omdat wij morgen en overmorgen nog moeten kunnen de vooze politiek van het zéér Belgisch,zéérgehoorzattie Christen Werkersverbond uiteenzetten met feiten en gegevens, tot bekeering van den bediogen Vlaamschen arbeidersstand. Tot den naasten keer, in de vergader- zale van de Pletinckstraat, te Brussel. ■■■■■■■aaiBSig De Voetganger. Loop niet noodeloosopden rijweg; even min op het fietspad. Sta niet stil op deze wegen, tenzij er gevaar dreigt en ge niet weet welken kant ge moet uitwijken. Steek een rijweg steeds recht over,naeerst links daarna rechts te hebben uitgekeken of ge veilig kunt oversteken. Spring niet op of v. eenin bew eging zijndetram. Wacht nimmer opden drukken weg de komst van eentram af. Bij drukke tramhalten ga men in een rij staan. Houd op het trottoir, ook op de we gen, rechts. .Met een rijwiel aan de hand be hoort men niet op het trottoir te loopen dit is trouwens verboden. De verstandige bedenkt zich Twee Maal De bekende figuren bij leger en vloot zijn in Engeland gewoonlijk op veel hoo- geren leeftijd dan 30 jaar in het huwelijk getreden zoo Earl Haig met zijn 44e, Sir W. Robertson met zijn 34e, generaal Mi Ine mefzijn 39e, Sir Ian Hamilton met zijn 34< en Earl Jellicoe met zijn 43e jaar. Met de politici staat het heel anders. Baldwin trouwde toen hij 25 jaar was, Lloyd Geor ge paraisseerde het eerst ais gehuwd man eveneens opzijn 25e, en Mac Donald hield het celibaat niet langer dan tot zijn 30e uit. De juristen, die droge boeken wurmen, zijn nog vroeger aan bod de tegenwoor dige Lord Chief Justice Lord Hewart trouwde toen hij 22 was, de Lord Kanse lier Lord Cave was 20 toen hij huwde en LordMerrivale had nog pas den leefiijd van 21 jaar bereikt, toen hij voor de bekoring van den gehuwden staat bezweek. Kunste naars van iedere pluimage trouwen vroeg in Engeland, Kipling was 27, toen hij huwde. Chesterton ook 27, Orpen 23, Erp- stein 26, Benson 28 en Ainley 24. De be dienaren der Anglikaansche kerk echter raken pas op meer gevorderden leeftijd in Atnor's banden verstriktde aartsbisschop van Canterbury trouwde op zijn 30, de bisschop van Birmingham (dr. Barnes) op zijn 42c en de vermaarde Dean Inge op zijn 45<' jaar. Westminster Gazette Voor de Kroostrijke Gezinnen in Italië Ontslaging van Belastingen Op voorstel van M. Mussolini heeft de Italiaansche Ministerraad een wetsontwerp goedgekeurd waarbij ontslaging van belas tingen wordt toegestaan aan de kroostrijke gezinnen, waarvan de hoofden behooren tot volgende reeksen: burgerlijke en mili taire bedienden van den Staat, zelfs indien zij op pensioen zijn, en deze van de zelf standige gemeente- en provinciediensten, zelfs op pensioen, die zeven kinderen of meer van Italiaansche nationaliteit te hun nen laste hebbenverder de gezinshoofden die alhoewel niet tot bovengemelde reek sen behooren, tien kinderen of meer van Italiaansche nationaliteit hebben en deze die er twaalf hebben. Ford's Reclame Interessant voor buitenlanders vooral is de advertentie-campagne, waarmee Ford zijn nieuwe modellen de wereld in stuurde. Als alles wat Ford doet, geschiedde het op groote schaal. In vijf dagen tijd besteedde hij 1.300.000 pond st. aan advertenties alleen. Het waren zooals gezegd, iederen dag advertenties, die een heele bladzijde besloegen en verschenen in ongeveer twee duizend dagbladen in de Vereenigde Sta ten en Canada. Het is de duurste beknopte campagne die tot nu toe is beleefd. Behalve van Ford zelf (en de Ford Motor Company) verschenen die vijf dagen groote adverten ties van de verschillende Ford-filialen die ongeveer een waarde van 800.000 pond st. beloopen moeten hebben. In en om New- York werden 35 dagbladen gebruikt. Met uitzondering van vier Joodsche bladen wa ren dit alle Engelsche kranten. Gedurende 1026 gaf de Ford Motor Company onge veer 772.000 pond st. aan adverteeren uit, d. i. 400.000 pond st. voor het adverteeren in dagbladen en 370.000 pond st. in tijd schriften. In 1023 gaf zij 2 500.000 pondst. uit voor dagblad-advertenties. De General Atotors Corporation besteedde in 1026 ongeveer 0.500.000 pond st. om haar auto's te adverteeren (dagblad advertenties) n. 1. voor de Chevrolet 3.200.000 pond st.:voor de Oakland 2.500.000 pond st. voor de Oldsinobile 1.750.000 pond st. Buicr 1.000.000 pond st.; Cadillac 0000.000 pond st. Reeds doen er geruchten de ronde dat General Motors een geweldige campagne op touw zet. Waar die zal eindigen Nieuwe Rott Courant 'Vasi hier6 en e3rier»s Elverdinghe. Zondag, 26 Februari, te 5 12 uur in het Vlaamsch Huis prachtig tooneelfeest gegeven door de Vlaamsche Tooneelgilde. Programma 1) Door 't Noodlot ver volgd drama in 4 bedrijven. 2) 't Spreekuur van den Dokter klucht in 1 bedrijf. Inkomkaarten aan 5 en 2,50 fr. Reninghelst. Zondag 26 dezer, in den voormiddag tusschen 8 en 10 u. komt Meester Claeys spreken over het Vrij Vlaamsch Syndikaat, en hoopt de reeds bestaande afdeeling met eenige nieuwe leden te verrijken. Vlaamsche werkman, Uw belangen roe pen er U Woesten. De voordracht overFransch imperialisme en Belgisch Militarism door Meester Claeys op Zondag 26 Februari zal beginnen te 6 u. 's avonds in plaats van te 5 uur. Alleman weze op post en op tijd Nieuwcappelle. Tooneel. Op Zon dagen 26 Februari en 4 Maart, zal er. een luisterrijk Tooneelfeest gegeven worden door de Tooneelgilde De Vlaamsche Ke rels» in hun lokaal Den Os» bij A. Seg- haart. Zullen opgevoerd worden, het prachtig drama in 3 bedrijven «Op Moeders graf en de welbekende klucht De Suikernon kel De prijzen der plaatsen, zijn vastge steld op 4 en 3 fr. Dickebusch Tooneel Op Zon dag 26 Februari, prachtig sluitingsconcert met bijzonder programma. Het Concert zal opgeluisterd worden door de bekende zanger Jeromo,alsmede klavierbegeleiding door Juffrouw Lapère. Prijzen der plaatsen 4 en 3 fr. Kaarten op voorhand te bekomen bij D. Santy en Marcel Salen. De zaal is open om 4 uur, gordijn om 5 1 4 uur Veurne Inhuldiging De inhul diging van den nieuwen E. H. Pastor van St. Walburga, zal plaatshebben op Zondag 26 dezer, in oprechten eenvoud, gezien de vastentijd. Zoo niet met grooten luister, toch welgemeend. West-Nieuwkerke Tooneel Stu diekring Op Zondagen 26 Februari en 4 A\aart, telkens om 3 12 uur zeer stipt, in de groote feestzaal, zal opgevoerd worden Het geluk van Anderen tooneelstuk in 2 bedrijven. Knepen en Streken van Sca- pijn blijspel in 3 bedrijven, Bij dokter Pilleman lachspel in 1 bedrijf. Kaarten van heden af te bekomen bij de Kinders Dondeyne, aan 5 en 3 fr.ook de

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3