Het Hoekje der Huisvrouw ypersch leven (vervolg) De eigenaar van het lustoord op de Majoorgracht laat weten aan zijn klicntcel dat de jaarlijksche heropening plaats grijpt op Robert VEREECKE hortense liefooghe Henri VIERSTRAETE keurde stieren zijn, van eenen anderen kant ook groot; 200 fr vermenigvuldigd door 10. dus 2000 fr. voor ieder der twee betrok ken personen, (eigenaar van den stier en eigenaar van de koe.) Alle nadere inlichtingen kunnen beko men worden bij den Secretarisvan hetSyn- dicaat, RON'DELEZ Edgard, gemeentese- kretaris te Wytschaete. Het Bestuur Langemarck Zondag 1. 1. ging ter herberg «De Verzekering tegen den Dorst» deaangekondigde meeting door. De belang stelling had alle verwachtingen overtrof fen. Ruim twee honderd toehoorders ver drongen zich in de beide zalen van de her berg en tientallen stonden ongeduldig op den dorpel te wachten om toch maar enke le woorden te snappen van de voordracht. De vergadering werd geopend door on ze vriend Achiel Gyselen die de Heer Juul Declercq verontschuldigde wegens be roepsplichten weerhouden, en het woord verleende aan onzen vriend André Vanden Berghe uit Iseghem die ons gedurende een volslagen uur sprak over den Vlaamsch nationalen vrijheidskamp. Spreker ontleedde het wezen van onzen strijd die meer en meer een belangenstrijd wordt, een strijd om welstand en voorspoed in Vlaanderen te verzekeren. In korte woor den schetste hij de ontwikkeling der Vlaam- sche beweging steeds de Vlaamsch-Belgi- sche tegenstelling scherp belichtend. Ongenadig hekelde hij de staatskatho- lieke partij, veertig jaar meester in het land en die niets deed om de nooden van ons volk te lenigen. Het naoorlogsch Belgisch wanbeheer als oorzaak van onzen finan- tieelen ondergang werd aangetoond alsook het dreigende oorlogsgevaar in hetwelk de Vlamingen nog eens vreemde belangen zullen moeten verdedigen, Eransche belan gen die de hunne niet zijn. In een krachtigen oproep eindigt spreker de Vlamingen aanzettend de Belgische kleurpartijen onverbiddelijk te boycotten met deze in massa te verlaten en mede te te werken aan den opbouw van de Vlaam- sche natie, opbouw waartoe thans de grond slag dient gelegd in het stichten van poli tieke en economische afdeelingen. De voorname rol die het Vlaamsch vrij syndicalisme innemen zal in dezen kamp wordt ook aangetoond en de Vlaamsche arbeiders werden aangezet de reeds be staande plaatselijke afdeeling van het Vrij Vlaamsch Syndikaat te vervoegen. De vergadering werd geheven onder daverend handgeklap en talrijke nieuwe leden lieten zich inschrijven. Goed zoo jongens van Langemarck. Werkt voort in de richting die ge thans volgt Hamert maar door zonder ophouden Belgie's knechten zullen te Langemarck het Vlaamsche wakker worden niet belet ten Poperinghe «Alle VI. Nationaal voelende jongelingen, B. V. O. S.sen enz. worden vriendelijk uitgenoodigd naar de vergadering Maandag 5 Maart om 7,30 u. in 't Vlaamsch Huis» Spreker: Rudolf Claeys. Meessen. Hoe de vooruitstrevende verdedigers van de orde DE ORDE handhaven. Zondag 26 Februari was het gemeente-muziek van hier, met den burge meester aan 't hoofd, die voorkwam in zijn kostuum van franschen kommandant, als de koster van een afgebrand kerkje, naar Yper opgetrokken om er den karnavalstoet bij te wonen. Hoe fanatiek franschgezind die medelijdenswaardige platbroeken ook mogen schijnen, toch hebben ze het Vlaam sche bier niet verstooten, en bij voile teu gen Zannekin toegelaten, zijn Vlaam sche perten in hun flauw franschdol lijf uit te spelen. Ja, 't is waarachtig gebeurd dat de orde-mannen elkaar in 't haar ge vlogen zijn, niet één maar twee maal En nog een gemeenteraadslid met den veld wachter En zulks moet nog gebeuren te Meessen waar er nuttiger werk is bij de vleet L. De burgemeester in zijn militaire tenue trachtte vrede tusschen de twee beêedigde vechters te brengen, maar t bleek eens te meer dat die man niet veel gezag heeftIn de vlucht klopten sekretans en ontvanger't rekord. Hadden het maar fla minganten geweest, ze zouden wel door de zelfde vechters bij den kraag gevat zijn ge weest, omdat ze de orde» gestoord hadden. Snuifneus. Gheluwe. Bij koninklijk besluit van 28 Februari 1928 is het ontslag aanvaard aangeboden door M. Th. Ghesquire uit zijn ambt van burgemeester der gemeente. TIEKI1IIS DEB EI WOESTE GEWESTEN 1921 58 trekking 1 Maart 1928 R. 37178 nummer 17 wint één mil- lioen frank. De andere nummers dier reeks zijn uit- keerbaar aan 250 fr. Bereiding met eiers Hard gekookte eiers. Tien minuten in kokend zoutwater laten koken. Daarna onmiddellijk in koud water steken om het pellen te vergemakkelijken. 2. Eiers met Bechamelsaus. De hard gekookte eiers in de lengte doorsnijden, op eenen schotel schikken en overgieten met de saus. B. v. 30 grammen boter, 30 gram bloem, 1 4 I. melk, peper, zout; kruidnoot, eier dooier, fijn gekapte perselie. Bereiding Boter en bloem samenkneden op zijde van het vuurde melk er langzamerhand bij voegen, laten doorkoken en de kruiden onderroeren. 3. Paardenoog. Boter smelten. Het ei breken en trachten den dooier in 't midden te houden. Peper en zout opstrooien. Laten bakken tot het wit opgesteven is. Opdienen met spinazie of salade. 4. Geroerde eiers. 30 gr. boter smelten. De eiers kloppen en bij de boter voegen. Immer roeren en zorgen dat ze niet te droog komen. Peper en zout bijvoegen. De eiers in 't midden van de schotel schikken en de jonge erw tjes of aspergie er rond. 5. Ommelet. Het wit der eiers van het geel scheiden Wit in sneeuw slaan. De dooiers bijvoegen, de melk 1 2 tas, en een lepel tarwebloem, peper en zout. Bakken in de pan en zorgen dat ze maar tot half de pan komen. Om- keeren met twee vorketten. Kan opgediend worden met suiker of confituur, champig nons of kervel. YOi;il>\lkliOMIk Wat waren wij gelukkig en opgeruimd toen de telefoon ons de blijde mare bracht «Yper gewonnen 5-2». 't Was als een streelende hand die de twij felachtigheid die op aller wezen stond te le zen, kwam wegnemen. Met dien uitslag zijn onze kansen om uit de gevaarlijke zo ne te geraken, fel gerezen, en dat op den goeden weg zal voortgegaan worden, lijdt geen twijfel. Allen hebben om ter best gespeeld. Het heilig vuur zat erin zooals verleden einde seizoen. Degansche voorlijn gaf goed door en Bertje Plancke slacht de wijn. Hij ver betert met te verouderen zijn shot van ver leden jaar is opnieuw voor den 'dag geko men en als Bertje shot «goalkeeper», op gepast. Vierde speelde een onbewogen match tegen Wervik en won verdiend met 4-0; voor onze spelers was het een gemakkelijk hapje en voor de toeschouwers een aange naam tijdverdrijf, afgewisseld met eenige smakelijke lachpartijtjes. Zondag aanstaande komt Poperinghe bij ons op bezoek, 't Is de gewestelijke Derby De reeds behaalde uitslagen geven Yper favori, maar Derbys zijn soms zoo wissel vallig dat de strijd zonder zelfbetrouwen moet worden opgevat, van't begin af, door geven, 't weze 't ordewoord. Van alle aange boden kansen gebruik maken. U met hert en ziel in den strijd werpen. U niet laten beinvloeden door mogelijk geroep en ge tier. Allen hand in hand. en dan zal het Zondag feeste zijn. Aan de mannen van de derde, veel geluk te Brugge waar gij in finaal komt tegen Club. De taak zal lastig zijn maar bij u, waar de beste kameraadschap heerscht. is alles mogelijk, en moet gij winnen, t Zal een boerekermis zijn op zijn S. Pieters en ik erbij En geern KaïnoileK-Viaamsci) Nailonaai-Vemond Zondag aanstaande 11 .Maart vergade ring van den Arrondissementsraad in het gewoon lokaal, iedere afdeeling K. V. N V. van ons arrondissement moet minstens een paar afgevaardigden zenden. De dagorde zal aan de besturen tijdig toegezonden worden om er de bespreking van mogelijk te maken. MededeelingHet secretariaat van den arrondissementsbond wordt waargenomen door E. Louage, Hoornwerk Yper. Naar hem moet alle Correspondentie voor het bestuur gericht worden. HET EILAND Zondag 4 Maart Y|><'i's«*h<' Sl ml iel* i i li» TAK A. N. V. Dinsdag trad de H. Van der Mandere in onzen kring op met een voordracht over Heden en Toekomst v. den Volkenbond Hét onderwerp dat de heer V. D. M. ge kozen had, was buitengewoon belangwek kend voor ons. Hij sprak speciaal over de verschillende pogingen welke in vroeger eeuwen reeds hadden plaats gehad om te geraken tot een statenhond, hoe die allen verschillende min-goede bijbedoelingen hadden, tot wanneer in 1Q19 de Volken bond werd opgericht. Daarna handelde spreker over de inrichting van den Volken bond en haalde een paar treffende voor beelden aan om te bewijzen dat de Vol kenbond er mag zijn. Spreker eindigde in een roerend slot met er op te wijzen dat het in onze streek wel de plaats is om, bij het zien van zooveel voorbije vernieling, in zijn hart plaats te maken voor gevoelens van vrede en samen werking onder de volkeren. Voegen we er bij dat de heer Van der Mandere op gebied van vredesactie een belangrijke figuur is, dit als secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Bond Vrede door Recht en van de Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede. Tevens is hij lid van het internationaal bestuur van Genève en lid van de internationale Unie van Statenbonds-Vereenigingen. Het was dan ook niet te verwonderen dat spreker zijn onderwerp prachtig uiteen zette en dat het talrijk publiek dankte met een hartelijk applaus. Donderdag e. k., 8 Maart te 8 u. in Het Belfort debat-avond. Onderwerp: Hoe worden wij gevonnist Dinsdag 1 3 Maart, te Su,stipt in Het Zweerd Voordracht door Dr j. Grauls, over De Brusselaars en hun taal. Woensdag 14 Maart, te 7 1 2u. in de feestzaal v. 't S' Vincent Collegein samen werking met het Davidsfonds Liederavond door ons Gemengd Koor. Zondag 18 Maart, te 5 uur s avonds, Liederavond te Woesten in de zaal van het Patronaat. Te dien einde algemeene herhaling voor het Koor op Dinsdag 6 Maart te 8 uur 's avonds in 't gewoon lokaal. Het Bestuur rekent op aller aanwezigheid. Wielrijders opgepast - Woensdag avond werden in de Boter- en Stuerstraat niet min dan zeven processen-verbaal op gemaakt tegen fietsers die niet voorzien waren van licht. Engelsch bezoek. - Zoo de Daily Tele- graphe meldt hebben de Lord Mayor en de Sheriffs van Londen de uitiuodiging aangenomen om na Paschen een zeker ge tal officieeie bezoeken in sommige onzer steden af te leggen. Zij zullen den 18 April te Gent vertoeven, ter gelegenheid der Floralies en zullen dan op bezoek gaan te Brussel, Antwerpen en Yper. Ook hoopt de Britsch Legion in de maand Augustus van 4 tot 5000 zijner aan gesloten leden naar Yper en omstreken te brengen. Bericht. - Wordt gevraagd leeraar v. En- gelsche speciale leergangen in den 4» graad der lagere stadsscholen voor jongens en meisjes (Rijsselstraat) 3 uren les per week in iedere school wettelijk diploma ver- eischt. ■j* /iel in is Vrienden en kennissen worden uitgenoo digd totdeZIFXMIS die zal gezongen wor den tot lafenis der ziel van op Zondag 4 Maart te 9 uur in de kerk der EE. PP. Ongeschoeide Karmelieten. JULES LEWYLL1E- RAVAU noodigt vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden tot lafenis der ziel van Mevrouw weduwe RAVAU,echtgenoote TASSEEL op Zondag 11 Maart te 9 uur, in de Kerk der EE. PP. Ongeschoeide Karme lieten. Vrouw Weduwe I Ienri VIERSTRAETE en Kinders noodigen vrienden en kennis sen uit tot de ZIELEMIS die zal gelezen worden in St Jacobskerk om 8 1 2 uur op Zondag 4 Maart voor Burgerlijke slautl Yper Verklaringen van 24 Febr. tot 1 Maart 1028 Geboorten 1 herie Marie-Madeleine, Boterstr. 39. Waterbley Roger, Hondstraat, 21. (van Schaar beek.) Gykiere Maria. Hondstraat, 21. (van Oost- vleteren.) Demeulenaere Antoinette, Poperinghe- steenweg. SchoonheereSolange, Zonnebekesteen- treg. Huwelijk Claus Hervé, leeraar-drukker te Tes- senderloo en Dewacliter Bertha z. b. te Yper. Overlijdens: Wenes Willy, 1 dag, Dickebusch- steenweg. Gilles Mathilde, 78 j., z. b, echt. Bai 1 - lenl Emile, Rijsselsteenweg, 37. Vangheluwe Julia, 25 j., z. b. echt. Delannoy Florent, Elverdin- ghestraat, 22. Verleure Ivonna 19 j., fabriekwerk ster ong. Dixmudesteenweg, 6. Pattyn Maria, 75j., z. b. wed. Knockaert Engel, Wulvestraat. Vanti- xem Lüdovicus, 53 j., metserdiener, wed. Santy Eugenie, Paddepoelstraat, 2.Vasseur Achiel, 52 j., herbergier, echt. Decoster Ludovica, Meenenstraat, 41, PASSCHENDAELE Geboorten Dekein Michel, z. v. RemienCap- pclle Emma. Joye Raphael, z. v. Joris en Saelen Margareta. Deceuninck Agnès, d. v. Odiel en Vi ybaillie Maria. Verstraete Euiiel z. v. Cvriel en Demuyl Ludovica. Sinnesael Henri, z. v. Firm in en Devolder Berthilla, Geldof Frans. z. v.Achiel en Masson Zulma Dewanckel Agnès, cl. v. Evarist en eracx Adrienna. Dedryvere Camiel, z. v. Cyriel en Forrez Emma. Huwelijken Deiargillière Camiel van Martin- court (Frankrijk) en Lauwers Beatrix van hier. erstraete Jules van Waasten en Amee'e Magdaleua. van hier. Reyns Valeer van Oost-Nieuwkerke en anrolleghem Rachel van hier. Overlijdens Vandenameele Bruno, jongman oud 82 jaar. Ourrein Gilbert, oud 14 dagen. Capelle Frans-André oud 2 maanden. Vyncke Snnonne, oud 11 maanden. DAKKERIJ bii de Marl met HUIS over te nemen bij de Markt. Zich wenden ten bureele van 't blad.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4