DECARNE HHDRÉ VRNOEHBERGHE De laatsie Demeenieraadsziiiing Kaïhoiiek-Viaamscn Naiionaai-VeMd Yper most roonen wai pel kan Worm lid v. de Viaamscne Harmonie stavele Schrijfmach ie n MAP Kath. Vlaamsch-Nationaal- Verbond TAK YPER getallen die... tellen YLBBKIERElf en de flflUSTflflMDE 00IL0G Al. Missiaen en consoorten uit uw schelp HET BESTUUR 5 Hanfleisfoor es Coioniaie en LandDouwteqtoonsieiling Edgard louage rouwen eten in vroeger tijd Katlefeest Zondag laatst was het ■waarlijk een gezegend aeder. Schooner had men het niet kunnen droomen. Ook aas er volk, volk! De foormannen en ne ringdoeners zullen er best a-eten over te spreken. ■elsche Kadetten in België Zeven hondc J Engelsche Kadetten zullen in den loop der maand Augustus een bezoek bren gen aan onze stad Hoe meer hoe beter! Ypersdie Wevereij Met genoegen mo gen a-ij mededeelen dat onze weverij steeds goed vooruitgaat Dezer dagen worden tien nieuwe getouwen geplaatst en er is werk met de vleet. Dat hebban wij noodig. Sint Maartenskerk. Het komiteit der schatkist vergaderde Vrijdagochtend in het ministerie van financiën onder voorzitter- Schap van den heer Jaspar, en heeft onder ander ook de voltooiing der a-erken van St Maartenskerk veroorloofd. Davidsfonds en Studiekring. Verleden week hadden wij gemeld datonsgezament- iijk feest zou doorgaan op Woensdag 14 Maart om 7 1 2 uurnu echter moeten wij zeggen dat om in geenen deele de andere feestelijkheden te verhinderen, wij ons avondfeest zullen hebben op Vrijdag 16 Maart om 7 1 2 uur, in de feestzaal van het College. Ingang Bollingstraat. Wij ver wachten veel volk, want onze koorafdee ling zal met een geheel nieuw programma optreden. Triduum. 12-14 Maart aanstaande, Triduum in St Pieterskerk ter eere v. den M. J. Bapt. Vianney, Pastoor v. Ars. Sermoe nen gepredikt doorden welbekenden volks redenaar P.Tilk), capucijn.Om 7u. sermoen. Op 15 Maart 's avonds te 7u., geeft dezelfde Pater in het Christen Volkshuis, een voor dracht met lichtbeelden over den Heiligen Pastoor van Ars, derde ordeling en pa troon der bloeiende priestervergaderingen in België. Het feest zal door spel en zang worden opgeluisterd. Pranciseaansche Bedevaart van West- Vlaanderen naar O. L. V. van Oostacker op D,H, Hemelvaart. 17 Mei 1927. Er zal een speciale trein doorrijden, uit Abeele over Vper-Kortrijk naar Oostacker heen en weder. Uit Yper naar Oostacker gaan en kedren 25 fr. Vlaamsrhe Franciscaansdie Bedevaart. Naar O.L.V. van Lourdes in Frankrijk, aan gesloten bij de nationale Bedevaart der l.ente. 19-26 Juni 1928. Inlichtingen en inschrijvingen bij Pater Constantinus, '16 Capucijnenstraat, Yper. De lijsten worden gesloten den 3 Juni- Hook- pii Steendrukkerij .-TEL: Rousbrugge, 28. .- o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Zondag aanstaande 11 Maart vergade ring van den Arrondissementsraad in het geaoon lokaal. Iedere afdeeling K. V. N. V. van ons arrondissement moet minstens een paar afgevaardigden zenden. De dagorde zal aan de besturen tijdig toegezonden aorden om er de bespreking van mogelijk te maken. MededeelingHet secretariaat van den arrondissementsbond wordt waargenomen door E. Louage, Hoornaerk Yper. Naar hem moet alle Correspondentie voor het bestuur gericht worden. Op Zondag 18 Maart a. s. groote Openbare en iegenspreiteii]ke Heeling in de zaal Esperance (Meenenpoort) te4 u. s namiddags over Wij smeeken om tegenspraak! Een storende tekstverminking was in ons gedrukt verslag geslopen. Daarom deze rechtzetting.Sprekende over de houding der oude Katholieke groep, binst M. Leuridans anta'oord op de socialistische en liberale drogredens over geloof en eeredienst, schreef onze verslaggever «Gedurende deze weerlegging zitten on ze katholieke conservateurs die anders de nu op hun plaats gezette godsdienstha ters zoo geerne de partij van luin verdedi ger laten uitmaken voor ketters met be wondering te luisteren, innig voldaan om den strijd die voor hen met een zegepraal wordt bekroond.» Het getal inschrijvers neemt dagelijks toe Vele belangrijke firmas hebben eraan De foor belooft zeer aantrekkelijk te zijn door de verscheidenheid der tentoonstel lende vakken. Het bestuur herinnert nogmaals dat alle Ypersche handelaars en nijveraars, alsook alle depothouders, gevestigd te Yper, van vreemde firmas, uitgenoodigd worden aan de tentoonstelling deel te nemen. Het bestuur doet ook een oproep tot de Ypersche bouwmeesters en teekenaars op dat zij de plannen der door hun afge- wrochtegebouwen, konaen laten aanschou wen door de bezoekers. Hoe menigmaal is het ons gebeurt dat vreemde bezoekers, in bewondering voor de fijnheid der schoone gebouwen, ons vroegen Is dat de uiting van Ypersche Kunst En ons bevestigend antwoord Heel zeker, Ypersche opvatting. Ypersche teekening, Ypersche uitvoering was ge meenlijk gevolgd van de verbazende ver klaring Dat a as onbekend Maakt uwe kunst bekend aan degenen die ze niet kennen. Deze tentoonstelling moet de aandacht trekken der vreemde bezoekers op de hier ontstaande nijverheden, op de koopwaren door onze handelaars ten toon gesteld, op de Ypersche kunst. Yper was voor den oorlog een zeer handeldrijvende stad, en een honderdtal handelsreizigers vertegen woordigden hare handelshuizen. Zij was eene kunststad ieder huis a as een museum, iederambacht waseene kunst! Het is om deze vroegere welstand en faam te herwinnen dat er hoeft hand in hand gewerkt te worden. De legende dat geene nijverheid te Yper mogelijk is moet voor goed verda ijnen. Daarom moet de foor van 1928 hare voor gangers overtreffen. Door dit bericht doet het bestuur eene laatste oproep aan de deelnemers. Op Zondag 18 Maart (half-vasten) te 11 uur, in het Hotel Sultan, heeft de vergade ring plaats der tentoonstellers voor het be.- zoek der lokalen. Op 1 Januari 1927 telde de Ylaamsche Toeristenbond 42400 leden; juist een jaar later 57898, dat maakt een aana inst van 15498: Tusschen 1 Januari en 1 Februari 1.1. a erden 3565 nieuwe leden inge schreven. De V. T. B.-wagen die einde 5 jaar nog geen oogenblik heeft stil gestaan, snelt de laatste maanden vooruit in echt re cord tempo. Zal dit jaar nog den mijlpal der 1OOOOO bereiken Daartoe moesten West-Vlaanderen en Limburg vooral nog een handje, of liever vele werklustige han den toesteken. LEEl'W EXYLAGGKX gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER 15 1 I I i: X L A X l> ELZAS In een van de vorige nummers werden medegedeeld dat verschillende autonomis tische leiders aangehouden werden. Wat gebeurt er nu met die metischen? Het Assissenhof van den Boven-Elzas zal pas, na 30 April worden bijeengeroe pen! Dus, nade verkiezingen,dieplaats grijpen op 22 en 29 April. Wien men niet klein krijgt in een eerlij ken strijd, draait men den bak in (geheel en gansch Belgisch. Denkinaar op Debeu- ckelaere:ze hielden hem aan 1 maand vóór de verkiezing van 1921, en lOmaanden na dien spraken ze hem vrij, en lieten hem los... Wellicht was Poincaré er voor beducht die: «strevers naar zelfstandigheid» bij de naaste verkiezingen, met open vizier, in het strijdperk te ontmoeten. Hij weigerde het proces te bespoedigen en zelfs werd de datum willekeurig later daxï gav*/r*onlijl/y oin zip politicize verkiezingen te ontwijken. Wij staan hier dus vooreen schandalig feit dat het gerecht in deze zaak niets anders is geweest dan de knecht van de verkie- zingsbelangen en der regeeringspartijen. Ondertusschen blijv en ze een en twintig weken nutteloos opgesloten. Late 't nu zijn, dat men er te Parijs, op deze wijze, in gelukt een tijd lang het Elzasser autonomisme geaelddadig onder den duim te houden, wat zal het dan ten slotte voor de toekomst baten Zal niet heel de wereld weldra de klucht doorzien van Elzas is Fransch„, en kan één be wind, hoe machtig ook, ten slotte tegen het vonnis van de internationale openbare opinie op nor on/o Het versieren der landelijke woning Hoe zal ik mijne woning versieren is de vraag welke iedere vrouw zich stelt wan neer zij een huis gaat bewonen en veelal weet zij niet, hoe ze die woning zal versie ren opdat ze tevens, aangenaam, aan trekkelijk en gezond wezen zou. Daarom wil ik hier die algemeene vraag een wei nig beanta-oorden. In dit eerste artikel zal ik spreken over het versieren der landelijke aoning in het algemeen, daarna zullen volgen, het versie ren van elke kamer van het huis en als op sluit zal een artikel voor de boerinnekens bestemd, het inrichten van melkerij- boter en kaaskamer bevatten, zoo zullen ze allen tevreden gesteld worden. De handelingen van den mensch zijn altijd het gevolg van zijn aard en dat geldt ook voor het inrichten der woning. Het zou ver keerd zijn te meenen. dat de manier, waarop de mensch woont, en zijn kamers inricht, niets te maken heeft met zijn karakter of met zijn manier van zijn. Het tegendeel is waar en uit de woning, uit de meubels, en nog veel meer uit de overige dingen, die voortdurend de omgeving van een mensch uitmaken, uit de schilderijen, de snuisterijen, enz., kan een goed opmerker, dika ijls met groote zekerheid, zich een voorstelling njaken van de persoonlijkheid en van de manier van leven der bewoners evengoed zelfs, alsof hij uren lang met hen in gesprek was geweest. NX'oorden kunnen een a einig gekleurdaorden.kunnen meer gebruiktwor- den om de gedachten te verbergen dan ze uitte spreken: de menigvuldige voora'erpen; zooael de noodzakelijke als de overtol lige die in den loop der jaren bijeengebracht a erden en die'nu hette huis vormen, maken met een bijna brutale openhartigheid be kend, wie hij is, die deze a oning de zijne noeint.die haar zijne schepping durfdenoe- men. De woning is een bekentenis, en wie aanmatigend is, zal dat in alles, wat hij om zich heen opbouwt tot uitdrukking brengen; daar de woning is, als een spiegel die de kleinste opaellingen opvangt en voortdu rend weergeeft. In het versieren der woning, komen in aanmerking a el te verstaan, zoowel het be hangpapier en de meubelen, als de planten en andere versieringen, welke met de aan gebrachte bloemen het geheele schoon der woning moeten uitmaken, maar wat er vooral moet bijkomen is; het schoonheids gevoel die zegt hoe ge uwe meubels en versieringen in uwe kamers moet schikken, opdat die a-oning er aangenaam en lief zou uitzien, daarom dient ook voor elke plaats van het huis, een versiering aangepast te worden, welke met haar bestemming over eenkomt. Wie beter dan de huisvrouw kan hier het hare er toe bijdragen, en om die woning nog aantrekkelijker te maken, heeft niemand meer dan zij hier ook een groote rol te vervullen, namelijk er altijd vroolijk uitzien, en door haar vriendelijkheid, hare woning voor hare huisgenooten als een hemeltje op aarde weten te maken. Hier mede sluit ik mijn redevoering en wensch aan allen die 't zullen lezen veel geluk in 't volgen van mijnen raad. Voor toekomende week iets heel bijzonders. Maria D. ALLEUAXSGEIUEF Dat onze voorouders eten en drinken niet als een bijzaak beschouwden; maar als iets heel voornaams blijkt, schrijft F. B. in de N. R.Crt., ook uit devoorliefde.die zij hadden om zich aan tafel te laten portretteeren. We kunnen op die schilderijen zien, Ijoehetaan zoo'n disch van drie eeuwen geléden tóp- ging. Men at met zijn hoed op, trouwens een zeventiende eeuwer zette zoowat nooit zijn hoed af, behalve om te groeten en wan neer hij naar bed ging. Ofschoon in de zeventiende eeuw reedi vrij algemeen borden, lepels en messen voor de gasten aanwezig waren, vroe ger verving een dikkesnede brood het bord maakte men nog veel van de vingers gebruik om die instrumenten te vervangen dat was gemakkelijker, ging vlugger en men aast zich ook nog niet al te best van die lepels en messen te bedienen. De vork is pas in de achtiende eeuw gekomen. Zelfs Lodewijk XIV at nog uit zijn vuistje. Op den Schuttersmaaltijd van Van der Eist zien we een van de heeren meteen varkens poot in de linkerhand, waarvan hij met het mes kleine stukjes afsnijdt om zoo op te peuzelen. Een ander is bezig op de punt van zijn mes een klein stukje vleesch naar zijn mond te brengen. Vorken dienden alleen om voor te snijden, dat was een groote kunst. Visch werd ook hoofdzakelijk met de vingers gegeten. En wat voor vingers Vader Cats zegt, dat lu t absoluut noodig is zich voor het eten de handen te wasschen... Met al dat kluiven kregen de a'angen ook hun deel. Al waren ook de vingers in den aanvang schoon, gedurende f|e( eten was men wel genoodzaakt ze zoo nu en dan af te vegen. andaar het servet, maar dat mocht ge alleen voor uw handen en niet voor uw gezicht gebruiken en nog minder voor o<een of neus, vond Cats. Servetten waren al een heele verbetering. Vroeger veegde men zijn vette handen maar aan het tafel-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2