luis Oproep ioi diensiwilllge lisden Volledig HERBÊWtmEF Os Vrijdag, is lUflgRT ie 7.30 u. it samenwerking mei oei DHVIDSFONDS ONTHOUDT: -20 U l i I JELi iiiMipij Vlaams Huls Piaaisi uw aankondigingen In ons öiao V i. I. E It 1. E I 2* Jaargang Nr 63. Zondag 11 Maart 1928. BEEUSAERT DAVID Een belangrijk Wetsvoorstel iiaiiiiiiiini VLAMINGEN WORDT AANDEELHOUDER VLRHiïlSGH HUIS 16 YPEB VnnrrtPPlPn' medeeigenschaPen Van hier en eSders R. Delanghe-Demeerseman YPERSCHE STUDIEKRING - A. N. V - GEMENGD KOOR IMlACIITItiE LSERERAYOA'l) in de feestzaal van het College. DAMDSFONDSERS cn S TUD! EK RINGERS op post! liiij Vlaamss!) i iiielt iioesei.aehe DE PERSCHE RODE Rijvoeysel. laken, ofwel aan de kleeren af. Een ande re methode was nog ze schoon te likken... Er zou intusschen nog heel wat tijd overheen moeten gaan voor men zich aan tafel een beetje beter ging gedragen. Eerst in de achttiende eeuw werd het anders. Toen was ook de tafel zóo geheel anders geworden. De groenten kwamen in eere. Tenslotte kwam de aardappel en met deze de revolutie. En omdat men juist in dezen tijd wat meer stijl in het eten bracht dagteekcnt van dit moment detraditioneele vleesch, groenten en aardappelen In zijn aardig werk Dames en heeren uit de vorige eeuw (het is in 1897 verschenen) beschrijft mr. O. H. Betz. een intiem di neetje uit het jaar 1787 en het menu zou den wij nu ook wel lusten. Eerst een soepje, daarna ossenhaas met boonen, vervolgens kalfskop met compote, eiersla en amandeltaart toe. Echt degelijk Fransch want het zijn juist de Fransche zeden, die in de tweede helft der 18^ eeuw zoo sterk toenamen en het Fransche menu, de Fran sche keuken zijn het geweest, die den toon hebben aangegeven ook voo. den burgerpot. Datdeoud-vaderlandsche disch van toen af aan tot het verleden behoorde, zal wel niemand betreuren, zegt F. B. terecht. Wie kan er stellige inlichtingen verschaffen nopens datum en plaats van overlijden van echtgenoot van MUYLLE Marie-Lolhse geboren te West-Roozebeke den 24 Janua ri 1840, in leven veekoopman wonende te Yper, en spoorloos verdwenen onderden oorlog. Inlichtingen te sturen a. u. b. naar 't bureel van 't blad met meldingD. B.„ f aBfii üTMrgHMnriti'Vh»i i v hmu De organisatie van de leerjaren in de ambachten en neringen Minister Baels heeft in den Senaat een wetsontwerp neergelegd dat een zeer gunstigen invloed kan uitoefenen op den heropbloei van onze ambachten en nerin gen een ontwerp van organieke wet op het leertijdwezen. In zijn artikel 1 bepaalt de wet zelf het nagestreefde doel de vorming organisee- ren van leerjongens in de ambachten en neringen door de ambachtsbazen zelf. De wet bepaalt niet in welke vakken de leerjongens en de bazen zullen onderwor pen zijn aan de verordening van de wet dat zal geregeld zijn bij koninklijk besluit. Wat werklieden betreft zullen alleen de jpnge mannen minder dan 18 jaar oud aan de bepalingen van de wet onderwor pen zjjn. De ambachtsbaas die zelf geen leerjon gens vormt zal een speciale leerjaren-taks te betalen hebben. Die taks zal berekend worden naar het totale bedrag van de loo- nen, wedden en vergoedingen gedurende het vorige jaar door den ambachtsbaas uit betaald. Flet coefficient van die taks zal elk jaar bepaald worden door de finantiewet. Elke ambachtsbaas die een leerjongen zal weggelokt hebben van bij een anderen baas om hem zelf te gebruiken als leerjon gen of als werkman zal een vergoeding hebben uit te betalen aan den benadeelden ambachtsbaas, onverminderd de boeten door de wet zelf bepaald. Het leerjarencontract zal verplichtend zijn en brengt wederzijdsche verplichtingen mee voor leerjongen en ambachtsbaas. Op het einde van zijn leertijd zal de leer jongen zich hebben aan te bieden voor een jury ingericht door Kamer van leertijdswe zen van zijn omschrijving om bewijs te leveren van zijn beroepsbekwaamheid. Er zal hem een certificaat overhandigd wor den waarop de uitslagen van de proef ver meld staan. Hij zal dan het recht hebben het meester te schrijven voor den naam van het beroep door hem uitgeoefend als hij voldaan heeft aan de eischen door de jury gesteld en zijnberoepsbekwaamheden ver der heeft ontwikkeld. Niemand anders zal den naam van meester mogen dragen. V. DE SAMENWERK VENNOOTS. Zoo steuntgij best onze inrichting De aandeelen zijn van 50 Jr. TUU1 UuulCHmedezeggenschap in het VLAAMSCH HUIS Deelzaamheid in de winsten. Men kan inschrijven, met te storten op de BANK VAN MANDEI I N MIJVERMKID of op pqstcheckrekenino 180301. Lauwe. 5. V. Het Vlaamsch Huis,, Op Zondag 11 Maart, om 3 u. plech tige opening van het Vlaamsch Huis te Lauwe 38, Plaats. D A O O R D E 1. Verkoop per Amerikaansch opbod van den eersten pot bier in een prachtigen beker. 2. Openingsrede door Volksvertegen woordiger Staf Declercq uit Kester. 3. Aanspraak over de beteekenis van het huis door Dries Vandenberghe uit Iseghem. 4. Symphonie en concert, zang en deklamatie Alle Vlamingen van den omtrek en de vooraanstaanden in de beweging van gansch de gouw komen te Lauwe die ope ning bijwonen. De Beheerraad. Vlamertinghe. Dinsdag, 13 Maart om 1 2 uur V avonds, gemeenteraadzit ting, met hoogst belangrijke punten op de dagorde. Reninghe Tooneel Zondag 11 Maandag 12 en Dinsdag 13 Maart, groot tooneelfeest door «Deugd en Vreugd» in, De Sultanbij M. Huyghe. Programma: De twee vroolijke Boerenknechten twee spraak met zang; De Veldwachter van Zoetenaye blijspel in 3 bedrijven. Kaarten aan 4 en 3 fr op voorhand te be komen bij M. Huyghe. Boesinghe Op Zondag 18 Maart, 's namiddags, PRUSBOLUNü met de vloerbol, twee tegen twee. HONDERD FRANK prijs Ter Herberg «7 KANON» bij Henri Bulckaen. Boesinghe (Pilckem) Wienueens «De (n) Poperinghenaarvan den 4 Maart openslaat en het Boesingschnieuws, waar schijnlijk door een eerlijken Boesinghenaar geschreven, overleest, kan niet nalaten de armen te kruisen, bij het lezen van het re- klaamtje N'ieuwen Molen» Zulk openlijk schaamteloos schrijven leest men niet dik wijls.... misschien is de schrijver in verle genheid, of vreest hij dat die man ook zijn brood zou kunnen verdienen? OVER TE NEMEN ZOO GOED ALS NIEUW. HOEK der EL VERDING HES TRA A Tbij BOESINGHE Kortrijk In de maand Februari wer den 69 geboorten aangegeven, 36 jongens en 33 meisjes;44 overlijdens, waaronder20 mannelijke, 19 vrouwelijke, 3 kinderen on der de 7 jaar en 4 kinderen levenloos aan geboden 23 huwelijken werden gesloten 146 personen verlieten de stad en 112kwa men er zich vestigen. E 9 BBBISIEBlIGIIi Moorslede. Op den hoek der steen bakkerij, te Moorslede, kwam de auto ge reden van M. Vandeleene, Kortrijk, toen bij het oversteken der baan Roeselaere- Meenen, twee motorijders juist de baan opreden M. Carette, uit Rumbeke en Vla- mynck, woonachtig op de gemeente Slv- pes Zij kwamen me' de auto in botsing en de eerstgenoemde werd op de straat- steenen gesnakt en wel met zulk geweld dat hij diepe kwetsuren in het gelaat be kwam. Een geneesheer diende 't slachtof fer de eerste zorgen toe. zijn motorfiets was heelemaal ontredderd Iseghem. Twee agenten Mestdag h en Buysse, waren Maandag morgen rond 1 1 2 u., op dienst in de Brugstraat. H urine aandacht werd getrokken door lawaai aan de herberg Den Olifant en de twee mannen trokken er op af om te zien wat er gaande was. Acht personen, allen dron ken sloegen op de herberg, waar zij nog binnen wilden. De agenten kwamen bij en verzochten de dronkaards naar huis te gaan, die wijze woorden werden verkeerd opgenomen door de acht beschonken kerels. Zij gingen plots de agenten te lijve, begonnen te slaan en te stampen. Het duurde niet lang of zij hadden Mestdagh en Buysse de matrak ontnomen. De agenten beriepen zich toen in naam der wet, op twee voorbijgangers om hen te helpen tegen de dronkaards. De agent Buysse getukte erin zijn revol ver, te trekken en zich in staat van wettige zelfverdediging oordeelend, dreigde hij te schieten indien de dronkaards niet ophiel den met slaan. Het waren woorden in de wind. Toen klonk plots een schot, een man stortte neer, de anderen vluchtten. Een van de acht kon echter gegrepen worden, en men heeft hem naar het gevang overge bracht. De getroffen man is Jozef Verstraete, 36 jaar, gehuwd met Suzanne Rubrie, vader van twee kinderen en woonachtig te Emel- ghem. De geneesheer stelde vast, dat het slachtoffer doodelijk gekwetst was. De p ester heeft den ongelukkige ter plaatse het H. Oliesel toegediend. Hij is nog den zelfden morgen rond 3, 1 2 uur in het gast huis aan zijn vreeseiijke kwetsuur bezwe ken. Hooglede Verleden Zondag werd opgevoerd «Trimards» het aangrijpend siuk van Berten Dejonghe, getrokken uit den overbekenden roman van Edward Ver meulen. Met dat stuk nam Kunst en Vreugd deel aan den Provincialen wed strijd, en was de netto-opbrengst bestemd voor E. P. Max D'Hondt, uit Hooglede, die onlangs naar Congo vertrekt als missiona ris. De toewijding, het enthousiasm, die wij telkens bij de leden bespeuren, wanneer het geldt de typen uit te beelden, door Warden Oom zoo karaktervol geschapen, schijnen vanwege de spelers als een hulde- eti ge- negenheidsblijk aan hun gegeerden dorps genoot. Waereghem De 58-jarige schilder J. Ostijn, in dienst bij de maatschappij der Belgische Spoorwegen, was in zijne buurt naar een voetbalmatch gaan zien. In het naar huis keeren struikelde de man over een snijdend voorwerp, dat hem kwetste aan de rechterhand. Het eerste lid van den rech terduim was nagenoeg doorgesneden. De geneesheer die den gekwetste verzorgde, oordeelde geraadzaam het slachtoffer naar eene kliniek over tebrengen, alwaar de man ondanks de beste zorgen aan de gevolgen van de pijn overleden is. Meenen. Een bedronken kerel, Julien Fiespeel, 24 jaar oud, wonende Yperstraat, was per fiets uitgereden en had in niet min dan acht plaatsen rustige voorbijgangers aangerand en onder bedreiging met een revolver geld of leven gevraagd, Boven het gehucht de Barakken, op den weg naar Reckem,viel hij daar een man en vrouw aan en andermaal onder bedreiging v.zijn revol ver, eischte hij geld. Maar slecht beviel het hem hier, want nadat de vrouw uit schrik haar handtasch naar den bandiet had gc worpen en op de vlucht geslagen was,nam de man een kleine onachtzaamheid van den kerel te baat om gezwind op hem te sprin gen, zijn revolver af te nemen en hem te gronde te werpen. De bandiet zich ontwa pend ziende, stelde zich te weer maar de Reckemnaar bracht hem met zijn rijwiel verscheidene slagen op het hoofd toe, zoo dat hij te gronde bleef liggen. De gendarmen van Meenen werden ver wittigd dat een persoon een fiets in een wo ning had geplaatst. Zij gingen er dadelijk naar toe, deden de plaat af en konden alzoo de identiteit van den kerel vaststellen en er in gelukken hen wat later garsch be bloed en met wonden overdekt aan te houden en op te leiden. Roeselare- Dinsdagmorgen bemerk te de ondercommissaris, op de wèkeiijksche markt drie vrouwpersonen aan een kraam van kleerstoffen. Hunne handelwijze kwam hem verdacht voor en hij hield een oog in 't zeil. Hij bemerkte dat een hunner, terwijl de twee anderen de verkoopster bezighiel den, een stuk kleerstof medenam. Hij ge bood de drie vrouwen hem naar 't politie- bureel te vergezellen en vond in hun bezit een schoon handzakje dat zij op de markt aan een ander kraam hadden gestolen. De kleerstof had eene lengte v. 10 meter. De dievegge was een weduwe D..., wonende te Iseghem, en de twee andere hare doch ters. Dinsdag morgen tijdens de wekelijk- sche markt is door den heer vleeschkeur- der van Roeselaere het vleesch van een geslacht kalf aangeslagen als ongeschikt zijnde voor de voeding. Dinsdag morgen bevond Emiel Hou- tekie, koopman te Coolscamp, zich op de zwijnenmarkt waar veel beweging is. Hij plaatste zijn rijwiel tegen een lantaarnpaal, e toen hij eenigen tiid nadien hetzelfde wilde terugnemen was het verdwenen. KmaDMKPdMMK&KaaMKMaBai mmmaammnmaca Een Olifant moordenaar In den dierentuin te Bazel was een bewaker, bezig met het voederen van een olifant, toen het beest zijn oppasser plots met den slurf vastgreep en tegen het tra liewerk te pletter drukte. De ongelukkige was op den slag dood. Het woedende dier werd afgemaakt.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 5