Leesii «rspreim "DE YPERSCHE BODE" OPENINGSFEEST van tiet VLflflfïisCH KUIS ie Halst LAATSTE TIJDINGEN Openbare erkoopin» ISA li k li i:\ l<' per, SlnersMraal, I». Op Donderdag 22 maan 1928. Grooten Hangar 30X8 BARAK 9x6, YF iF SCH LEVENivervolg» YOETBALKKOMBk Ypersche SiudfeKring - A. N. V. (lemeenleraad Zitting van {liaandag 12 Klaart 1928 om 18 uur Zielmis HORTENSE LIEFOOGHE Burgerlijke stand Yper Doodelijke afloop De metser Camiel Verstraeten. wonende gehucht Dalle Üostcamp. gehuwd en vader van verscheidene kinderen, werd on der den arbeid getroffen door eene ciment- kuipen zoo emstig gekwetst dat het slacht offer naar het gasthuis moest overgebracht worden waar het nu aan de gevolgen is bezweken. Smartelijk ongeluk te Oedelem. D:w.dcrdag namiddag is de genaamde Sehoonaeker August, een ouderling van 81 jaar. wonende wijk Oostveld (gemeente Oe- delen), door den auto van den heer Notaris Govaert aldaar, overreden. De arme man werd stervend opgenomen; de E. H. Pas toor seffens bijgeroepen, kon hem nog de laatste HH. Sacramenten toedienen. Hoe lang leven de dieren Een Duitsche geleerde die studie gemaakt heeft van vele diersoorten, Carl. W. Neu mann, komt tot de slotsom dat de levens duur van dieren geen enkel verband met hun grootte of snelheid van groei heeft, of zij zich langzaam voortplanten dan wel zeer vruchtbaar zijn. Hij meent de volgende cijfers als be trouwbaar te mogen beschouwen een olifant die zijn natuurlijk einde bereikt kan 150 tot 200 jaar worden, een valk 102, een gier 115, een arend 109, een zwaan 102. een gans, een eiereend, een raaf, een pape gaai en de reuzenschilpad meer dan 200 jaar, ja zelfs 300 jaar. Snoek en karper halen de 150 jaar soms, het paard, de drommedaris en de beer 40 jaar. De kraanvogel schijnt 40 jaar te kun nen leven, de reiger 60 jaar, de uil, de duif, de struisvogel en de specht nog iets meer. Een nijlpaard wordt ongeveer 40 jaren, de neushoorn iets ouder, schaap en geit 10-13 jaar, het hert 30, de ïee 14, het ren dier 16, de eland 20 jaar, hond en wolf 10 xot 18 jaar, de vos overschreidt het eerste der 2 gevallen vermoedelijk niet, de kat leeft weer iets korter dan de vos, de eek hoorn een weinig langer, de bever wordt wel 25 jaar, de haas die den jager ontkomt twee of drie jaar, ratten en muizen 3 en 4 jaar, kanaries zijn bekend die 24 jaar leef den, De worm haalt soms zijn 10e verjaar dag en mieren hebben in gevangschap wel 15 jaar geleefd. iHHBiSföaiKIICBH Wie ons Vlaamsch Huis reeds zag en be wonderde, wie de gelegenheid iiad een oogslag te werpen in de verschillende eko- nomische en sociale inrichtingen daaraan verbonden, zal gemakkelijk begrijpen dat we op dit werk de Mei willen planten en voor die gelegenheid beroep doen op de vrienden van overal. Want niet tot eigen nut of genot hebben we opgetrokken wat hier staat: We hebben daarmee in de eerste plaats beoogd de middelen te bezitten om den strijd voor ons gemeenschappelijk ideaal te dienen, We hebben in de tweede plaats bedoeld aan de andere organisaties te toonen wat de samenwerking van «vele kleine Vlaam- sche lieden van goeden wille vermag. En dat dubbel doel, dat voor ons een heele toekomst en een breed arbeidsveld opent, is naar onze meening waardig van Uwe aanmoediging, waardig van uwe be langstelling. We stellen deze plechtigheid in het tee- ken van hulde en sympathie aan het aktivisme, aan Dr. A. Borms, aan alle gestorven of verbannen aktivisti- sche leiders... In dien geest willen we het heele strijdende Vlaanderen in Aalst op 22 April a. s. vereenigen. Geen gemeente mag hier dien dag ont breken. Geen gemeente of ze moet in Aalst hoo- ren de boodschap van het herwordende Vlaanderen. Het onderwerp voor den strijd van mor gen. We rekenen op allen, ook op U. en ver wachten ten spoedigste Uwe toetreding. Het Inhuldigingskomiteit. Sintjan. Burgerstand 26 Februari tot 4 Maart 1Q28. Sterfgeval Paula Vermeulen dochter van Gustave en Alice Vermeersch, ouderdom 2 1 2 maanden. Geboorten Maria Artesoone, Wijk He- inelrijck Op Zondag 20 Mei 1928 inhuldiging van het lokaal K. V. N. V. en de Vlag. Sprekers de heer J. Leuridan uit Yper en de heer A. Vandenberghe uit Iseghem. Poperinghe. Kunstavond welke zal gegeven worden fn 't Vlaamsch Huis op Zondag 11 dezer, de Heeren Marques, de clamator, en Desseyn, kunstzanger, zullen er een puik programma uitvoeren waarmee zij overal zoo'n bijval behalen. De leden van den B. V. O. 5. persoonlijk worden kosteloos toegelaten op vertoon van hun lidkaart. Niet leden kunnen van heden kaarten aan 2 fr. bekomen in 't Vlaamsch Huis. Daar de kaarten niet ge nummerd zijn is iedereen vrij zijn plaats te kiezen. Kom dus op tijd want 't zal er nogmaals spannen. Zaterdag 17 dezer, te 8 uur 's avonds Bal. Elverdinghe. Sterfgeval. Dinsdag laatst overleed alhier Dokter Louf, een der beste en meest gekende geneesheeren der streek. Gedurende gansch den oorlog bleef hij spijts het groot gevaar, op de gemeente alwaar hij de overgeblevene Elverdinghe- naren en vluchtelingen door zijn aanwe zigheid opbeurde en voor hen niet alleen lijk den ernstigen en bevoegden en ver kleefden geneesheer bleef doch ook nog daarbij den dienstdoenden burgervader. Wat al last miserie en kommer hij binst die gruweljaren doormiek ware onmoge lijk hier neer te schrijven. We zien hem nog gebogen onder aj de rampen van den oorlog, voortschrijden naar de naburige gemeente Woesten om ginder zijn pro viand voor een heelen tijd op te doen. Zijn groote verdienste ligt evenwel daar enkel niet in, doch gansch zijn leven zoolang het zijn gezondheid toegelaten heeft was hij de zeer gewetensvolle huisdokter. Hij was heel ,en gansch aan zijn zieken en spaarde noch flachtrust noch studie noch werk om de moeders en de zieken te helpen. Velen die nu nog gave en gezond in de blije wereld rondloopen hebben hun leven aan den verdienstelijker) dokter te danken. Het is wel te hopen dat ze hem nu ook niet zullen vergeten in hun gebeden. HET ZOMERUUUR Het Zomeruur zal in voege treden in den nacht van 21 tot 22 April. De Nationale Maatschappij der Spoor wegen zal alsdan aanzienlijke wijzigingen brengen in de uurtabellen der treinen. Studie van den Deurwaarder Georges TAHON, Jules Capronstraat, 11, te Yper. van om 2u. namiddag zal voornoemden Deur waarder G. TAHON' openbaarlijk verkoo- pen in de Stuersstraat, Nr 6 te Yper, kunnende dienen tot woonst, en ander BARAK. Alles in goeden staat. Comptant. üewoone voorwaarden. Een uitgelezen weertje was Zondag na middag voor de partij, voor de match Yper- Poperinghe. De toeloop naar het plein was ongemeen groot en de kassier zal zich de handen hebben gewreven, toen hij al die schoone belga's zag binnenkomen. Om 3 uur stipt riep scheidsrechter Gil bert de twee kapiteins bijeen. Yper wint den toss en Poperinghe mag het tegen zon aftrappen. Het begin der match laat zien dat het een derby geldt. Van beide kanten is het een zoeken en meten naar beider krachten. Veel ballen worden gemist. Yper bekomt verschi 11 ige corners, waarvan geen nut wordt uitgetrokken. Poperinghe komt van tijd tot tijd onder doom en op een hunner aan vallen zullen zij eerst weten te doelen, maar de scheidsrechter keurt af voor off-side. Te leurstelling in Poperinghe's kamp. Yreugue en gejubel bij de Ypersche supporters. En kel op de dertigste minuut zal Vansevenant erin gelukken de achterlinie der keikoppen te doorbreken met een schuin shot liet eer ste doel ter wereld brengen. Eenige mi nuten daarna zalDeplancke dit goede voor beeld volgen en nummer twee zit in de kas Daarop rust. Na de koffie is Yper eerst ten aanval, en onze puike linkerhoek verschalkt voor de derde maal Poperinghe's keeper. Poperin ghe verstaat het echter zoo niet en op alge- meene aanval gelukken zij erin hun achter stel te verminderen. Die goal schijnt de Poperingsche ge moederen op te flakkeren en zij zullen nu een tijdje den dans leiden tot wanneer De- plancke van een tiental meters een kanon bal lost dat Populier nogmaals het nakijken geeft. Yper is nog niet verzadigden Vanse venant zal weinige minnten later de scoor op 5-1 brengen, De Ypersche supporters jubelen. Aan hun de langverwachte zege. De Ypersche spelers zijn allen in eenen adem te melden, maar een bijzonder bloem pje voor Vansevenant, Deplancke, I lolle- beke, Vannieuwenhuyze en Margonneau. Zondag komt Waereghem op bezoek. Gij hebt ze kunnen overmeesteren in eigen veste. Jracht hetzelfde te doen, dat het spook van afdaling vooi goed verdwijne. 3C speciaal heeft eervol verloren te Brug ge met 3-2, en dat op de allerlaatste minuut Zij hebben getoond dat wil en goede ver standhouding veel kunnen bewerkstelligen. Uw aanstaande match tegen Moeskroen zult gij winnen en zoo zal het voetbalsei zoen voor u in schoonheid een einde ne men. Iin geern Instorting Eenige weken geleden hadden wij op de statieveste eene vrees lijke grondzakking en nauwelijks is het kwaad hersteld of reeds hebben we eene nieuwe en nog dieper te betreuren. Waar zal dat eindigen! Overlijden. Dinsdag laatst is overle den in den jeugdigen ouderdom van 40 jaren E. Z. Marie Philomena van de knech- tenwezenschool. Wie ze gekend en aan het werk gezien heeft in de onzalige tijden welke wij beleefden, zal zeker niet nalaten een gebed te storten voor deze, die voor onze arme weezen eene echter moeder was. A". V. N. V. Arrondissementsraad Heden Zondag te 2 uur bij M. Soete alge- meetie vergadering van den raad. Hoogst belangrijke dagorde. Er wordt op de aanwezigheid aller leden gerekend. Het Bestuur Uit de Pennestraat Een gewichtigen man van St. Jan, die reeds twee, drie stielen machtig is, heeft deze week nog een nieu wen beproefd! Hij lag op zijn buik in t Pennestraatje om de steenen te tellen en de diepte der putten te meten. Hoevele zand moet er wel zijnvriend schap? Voordracht Grauls. De voordracht welke Dr Grauls Dinsdag e. k. moest hou den over de Brusselaars en hun taal zal niet kunnen doorgaan wegens ziekte van den voordrachtgever. Zij wordt dus tot op een onbepaalden datum uitgesteld. Woensdag 14 Maart te 8 u. -'avonds in 't Belfort, laatste algemeene herhaling voor den Liederavond. Vrijdag, 17 Maart, te 7.30 uur, (en niet Woensdag, zooals verleden week ver keerd werd gemeld) zeer mooie LIEDER- A VOND door ons Gemengd Koor voor de leden van het Davidsfonds en van den Studiekring, in de feestzaal van het S' Vin cents College. Programma Het wasser te nacht (4 stemmig koor.) 2. Schoon lief, hoe ligt gij hier en slaept (4 stemmig koor), 3. De Blauwvoet, (lied). 4. Het Wiegelied der Vlaamschgezinde moeder (lied). 5. Op den weefstoel, (lied). 6. Klornpenliedeke, (lied). 7. De Horen, (lied). 8. Zondag op 't meer (4 stemmig koor). 0. Het Lied der Dennen (4 stemmig koor). 10. De Zilveren Vloot (4 stemmig koor). Sluimerlied (4 stemmig koor). 12. Van den Mosselman (lied). 13. Liefdelied (lied). 14. Het maneke steekt zijn vaneken uit (lied). 15. De Kwikstaart (lied). 16. De Vink (lied). 17. Te Kieldrecht (4 stemmig koor). 18. Er was ereis 4 stemmig koor). Het koor van de Studiekring geeft een Liederavond op Zondag 18 Maart te5u. 's avonds in de zaal van het patronaat te Woesten. Dinsdag, 27 Maart, te 8 uur, in Het Zweerd houdt de bekende Nederlandsche letterkundige Herman ROBBERS een lezing uit eigen werk. Een oprecht buitenkansje. 1. Proces-verbaal der zitting van 27 Februari 1918. 2. Stadseigendommen-Verkoop van grond. 3. Stadseigendomnien-üpenbare ver pachting van gras-Lastenkohier. 4. Openbaren Onderstand -Qpenba- re verpachting van twee huizen. 5. Openbare Onderstand. Open bare verpachting van landgoederen. 6. Openbare Onderstand. Proces verbaal van aanbesteding voor den herop bouw van het Nazareth. - Goedkeuring. 7. Mededeelingen. JULES LEWYLL1E- RAVAU noodigt vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden tot lafenis der ziel van Mevrouw weduvi e RAVAU,echtgenoote TASSEEL op Zondag 1 1 Maart te 9 uur, in de Kerk der EE. PP. Ongeschoeide Karme lieten. Verklaringen van 2 tot 8 Maart 1928 Geboorten De Moor Cynlle, Zonnebekesieen- weg. Louier Joseph, Paddepoelstraat. 10. De Fox Jacqueline, Bnig- Dulle Reine, Noordlaan. 12. steenweg, 70. Ovfri.ijdens De Boisene Anna. 14 j.. klooster zuster. Gustaat' de Stuersstraat. 12. l_nzie Marie- Lomse, 74 j„ wed. IV-lyn Petnis, Di.xmudesteenweg. h'vndt Marie, JU j.. kloosterzuster, Poperinghe- steenweg.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 6