DECARNE zo\ïi\<;i!i,si. Dan onze Huisvrouwen en meisjes n mm o YZERBLOHD 8H DUBBEL 5 BRADEN aei1 5. Openbare Onderstand Open bare verpachtuig van landgoeden n. 7. Mededeelingen. T--l-rc infer- De dienstdoende Apotheker op Zondag 18 Maart is M VANWALLEGHEM,Slalies!r. Boek- en Steendrukkerij s t a v e l e UITTREKSEL Edgard LOUAGE Drinkt Beverensch Bier Gemeenteraad Ziniig m ir.aarsag 12 maart 1928 om 18 oor De heer Sobry voorzitter, opent de ver gadering om 6 u. Afwezig HH. Schepen Declercq, Dela- have, Leuridan. D'Huvettere, Van Nieu- wenhove en Capoen. Kwamen naderhand binnen: Schepen Declercq, Delahaye, Sche pen D'Huvettere en Van Nieuwenhove. 1. Lezing van 't verslag der vorige zit ting. Na lezing wenscht de heer Glorie de herlezing van het deel handelend over het tweede punt der vorige zitting nl. de grond- verwisseling, hij verklaart in de mededee- lingen daarover nog iets te zullen zeggen. Na deze herlezing wordt het verslag zon der verdere opmerkingen aangenomen. Als antwoord op de opmerking van den heer Van Nieuwenhove in de vorige zit ting geopperd gaande over den verkoop v. hout, weet de heer Lemahieu dat hij op in lichtingen is uit geweest en van de heeren toeziener en deurwaarder vernomen heeft dat de voorwaarden als gewoonlijk wel in een herberg werden geregeld. Maar dat de verkoop werkelijk heeft plaats gehad op de vereischte plaats. Daar de heer Van Nieuwenhove binnen treedt binst het opklaren van dit bezwaar door hem zelf geuit vraagt de heer Bossaert aan de heer Lemahieu dit te willen herhalen in tegenwoordigheid v. den bijgekomene. De heer Lemahieu herhaalt en voegt er bij dat het te wijten is aan de minderwaarde van het hout dat men de onkosten van het kappen niet heeft vermogen te dekken. De heer Van Nieuwenhove neemt daarmeê vrede, zeggend dat hij zijn opmerking had laten voorafgaan met naar het schijnt 2. Stadseigendommen. Verkoop van grond. Weduwe Declercq Bukkerstraat vraagt de aankoop van een perceel grond, groot 239 a. 15 ca. aan 15 fr. gelegen achter haar eigendom te bestemmen voor een tapijtwe verij. Algemeen aangenomen. 3. Stadseigendommen. Openbare Het gaat er om den Dam der Dicke- buschbeek, strekkend van af de Capucij- nenstraat tot aan de Marshofbrugge. Het Gemeentebestuur behoudt het recht als pachter te nemen, den laatstcn of voorlaat- sten of gelijk wie, mits hij den prijs aan- veerdt van den hoogstbiedende. Op voordracht v. den heer Socte legt de heer Voorzitter de zaak voor met verdee ling van die grond in verschillende loten, daar zulks ten profijte strekken zal aan de stad. Om moeilijkheden te vermijden uit de heer D'Huvettere de wensch dat de lasten op de pacht door de stad zouden gedragen worden. Dit punt wordt algemeen aangenomen zooals het in het lastencohier is vastgesteld met verdeelingen in loten. 4. Openbare Onderstand Open bare verpachting van twee huizen. Nieuwgebouwd en gelegen in de Buk kerstraat. Algemeen aangenomen. Aangenomen, de VI. Nationalisten en Socialisten onthouden zich. 6. Openbare Onderstand Proces verbaal van aanbesteding van den herop bouw van het Nazareth. Goedkeu.ing. In betrek daarmeê drukt de heer Bonnet den wensch uit opdat het lastenboek van den openbaren Onderstand zou mogen onderzocht worden. De heer Voorzitter zal die bemerkingaan den Openbaren Onderstand overmaken. Algemeen goedgekeurd. a) De heer Voorzitter geeft lezing van de voorwaarden daargesteld door het Ge- meente-crediet aangaande de leening van 1500000 en verklaart dat alles zal worden in 't werk gesteld om deze te bespoedigen. b) Het werk der filters van Dickebusch- vijver is ook goedgekeurd en zal door den staat uitgevoerd worden. v De heer Glorie wil nog een opmer king maken nopens de grondverwisseling J welke op 't orde der vorige gemeenteraads zitting kwam. De heer burgemeester trekt zich terug bewerend dat het hier een per soonlijke aangelegenheid betreft De heer Glorie betoogt dat ue heer bur gemeester zich niet gehouden heeft aan de voorwaarden door de gemeenteraad ge steld bij het uitvoeren der desbetreffende werken. Men is er aan begonnen zonder de betrokkenen er van in te lichten, wat o. m. voor gevolg had dat klachten daar van bij hem inkwamen. De heer Lemahieu wijst er op dat de heer burgemeester enkel die verwisseling goedkeurde dan nadat hij er van zou ver zekerd zijn dat geen der rechten der be trokken eigenaars zou worden gekrenkt. Wij Schepencollege vervolgt de heer De clercq hebben met dit doel de eigenaars ingelicht. De heer Glorie antwoordt dat het be zwaar wel hierin gegeven is dat de heer burgemeester de werken heeft begonnen zonder den tijd af te wachten bepaald ont aan de voorwaarden te voldoen. De heer Missiaen beschuldigt den heer burgemeester, die nogthans werd ingelicht, zich niet te hebben gehouden aan de beslis singen van den gemeenteraad. Straks zal hij in tegenwoordigheid van dezen nog meer op de fout wijzen. Na een gekibbel stelt de heer Glorie voor een verklaring bij hoogdringendheid op 't dagorde te brengen waarin de gemeen teraad zijn spijt uitdrukt over de voorde bestuurlijke macht zoo krenkende handel wijze van den heer burgemeester. Door stemming wordt de hoogdringendheid vastgesteld. De heer Glorie schrijft die ver klaring en deze w;erd aangenomen met 7 ja tegen 2 neen en 3 onthoudingen. (De heer Burgemeester herneemt zijn plaats.) d) De lieer Missiaen drukt zijn verwon dering uit, over de verwondering van de heer Glorie om het niet naleven en over 't hoofd zien van beslissingen van den gemeenteraad door den lieer burgemeester. Hij toont aan dat dit ook het geval is met een ander zaak nl. deze der stortbaden. Dit werd immers door den gemeenteraad ver- „ti-howpn tul-Al) wploendr cuisüüts, aeze wensch is Tiet met te vinden op {dag orde. Ware 't niet gewenscht, vervolgt spreker een register te houden waarop we regel matig al de onwettelijkheden zouden boe ken gepleegd door onzen heer burgemees ter Dat zou ons en ons nageslacht kun nen lecren dat M. Sobry hier waarlijk dic tator spelen wil, een Karnaval-Mussolini De heer Voorzitter antwoordt hierop dat dit punt niet op 't orde kon worden ge bracht daar eerst het bestek moest klaarge maakt worden, 't geen veel werk vraagt; ten andere de gemeenteraad gaf een maand tijd. Hij maakt er den heer Missiaen een verwijt van hem bij zoo maar alle gelegen heid stelselmatig te zoeken omdat hij tegen wil en dank van den socialistischen woord voerder het voorzitterschap uitoefent. Op gewonden en vervoerd eindigt de heer burgemeester met de woorden «gij wiltme doen vertrekken, ik zal niet gaan, en 'kraad u aan geen persoonlijkheden meer te doen. De heer Missiaen werpt den heer bur gemeester tegen dat deze nimmer of nooit hem zal kunnen beletten zijn denkwijze te uiten, 't zij over den burgemeester't zij over t schepencollege 't zij over den gemeente raad. Wat betreft de zaak stortbaden deze kon heel goed op t huidig orde worden gebracht, al was het enkel om met het ken baar maken der reeds gedane betracht in- geu, goeden wil te toonen en den wil van den gemeenteraad te eerbiedigen. De heer Burgemeester eindigt deze voor hem zoo lastige woordenwisseling met den wensch laat ons een einde stellen aan die persoonlijkheden. e) De heer Van Nieuwenhove wil de beslis sing kennen genomen door het schepen college betreffende het politieuur voor half vasten. De heer Voorzitter antwoordt daar op dat het schepencollege in dit geval vrij is eigenmachtig te handelen; dat gezien de beslissingen getroffen met het Kattefeest betretiend het heffen van het politieuur, bij de meesten onder het volk maar min der welkom waren, hij zich afvraagt of het wel nocdig is het nachtverteer toe te laten met vasten daar het niet noodig bleek binst de dagen van het Kattefeest. Daarbij vervolgt hij. zes en twintig maatschappijen van de stad vragen uitdrukkelijk het politie uur niet te heffen, we hebben daaraan ook gevolg gegeven gezien ook den wensch van talrijke herbergiers en andere stedelin gen. De heer Voorzitter vindt het ook dat het verkeerd is in dezen tijd te veel in de hand te werken wat het zedelijk peil van ons volk verlagen moet, en houdt er aan het politieuur te staven als een der middels ter beteugeling der driften. De heer Bossaert wil die zes en twintig maatschappijen kennen, en M. Vandamme vraagt aan den heer Bossaert de namen van de maatschappijen die vóór het nachtver teer zijn: De heer Glorie teekent hevig protest aan, verklarend dat hij de heffing van het poli tieuur met halfvasten niet vroeg in naam van de minderheidspartij waarvan hij deel- maakt, maar in naam van de algemeenheid. Hij beweert dat het toelaten van het nacht- verteer niet kan aanzien worden als een in willigen van driften aangezien Doornik wier groote meerderheid katholiek is het poli tieuur had geheven voor al de karnaval- dagen. Zijn protest eindigend kan hij niet nala ten er op te wijzen dat de heer burge meester hoe langer hoe meer zijn volksge zindheid die zeker niet groot was, verliest. Een burgemeester mag zich niet opsluiten tusschen vier muren maar moet zijn volk kennen met er in te staan, met erin te leven. De heer Van Nieuwenhove meent dat het beter ware het politieuur te heffen op kar naval en half vasten dan op de dagen van de kattefeest aangezien de kattefeest eerder de buitenbevolking naar de stad lokt die met den avond terugtrekt en het verteer ge daan wordt in de kermiskramen terwijl karnaval en halfvasten meer een verzet zijn voor de stadsbevolking en alsdan verteerd wordt in de herbergen. De heer Vandamme verwijt hierop de liberalen en socialisten dat ze slechts goed zijn om de verkwisting aan te moedigen. De lieer Voorzitter eindigt hiermede de openbare zitting en men gaat over tot de Een goede versierde slaapkamer Aan de slaapvertrekken wordt ten on rechte slechts weinig aandacht geschonken. Waar men om de pronkkamer of huiska mer al teveel geeft, geeft men om de slaap kamer al te weing. Er wordt hoegenaamd niet naar de ligging gezien, zelden ziet men of er op voldoende wijze luchtververscliing kan plaats vinden en ten slotte wordt er op een min of meer aantrekkelijke inrich ting van het vertrek haast niet gelet. Waar om noodig redeiieert men, daar komt immers geen vreemde in slaapvertrekken zijn alleen voor huisgenooten toegankelijk. De slaapkamer moet goed gekozen wor den onder de kamers van het huis zij moet een klaar, luchtig vertrek zijn en men mag nooit vergeten dat er ongeveer een derde van het leven in doorgebracht wordt. De slaapkamer moet ook aantrekkelijk zijn. Rustig, kalm en ernstig wezen hare hoofd eigenschappen, want inen moet eraan den ken dat zij ieder oogenblik tot ziekenver trek kan worden, voor weken soms voor maanden zij is dus waard dat inen haar een bijzondere zorg wijde. Om de slaap kamer nu goed in te richten zoodat deze gezond, practisch en sierlijk zij, zou ik op den vloer linoleum leggen, ofwel wanneer de planken niet al te ruw zijn deze laten beitsen in niet al te donkere kleuren. Voor het bed de waschtafel en waar dit verder noodig is, een matje eenvoudig en sierlijk, zooals men ze tegenwoordig niet al te duur krijgen kan. Op het behangsel aan het ven ster, wenscucn ij nog de aandacht te trek ken. De gordijntjes zullen liefst effen zijn of een heel klein patroon, los aan de roed- jes. zoodat ze te verschuiven zijn. Overgor dijnen ook los hangend van cretonnedat sluit het licht voldoende af in slapenstijd en is ook warm genoeg. Het behang van de muren blijven liefst effen. De kamer lijkt nog ruimer wauneer men onder den hori zontalen fries een behang neemt met verti caal langs den muur loopende strepen. De grootte en de samenstelling van de kamer komt dan zeer zeker veel schooner uit, en dan opletten dat de kleur van behang gor dijnen en kleedjes goed overeenstemt. Over het bed een nette sprei, heel wit of wel dezelfde kleur als de gordijnen (als deze gekleurd zijn). De waschtafel, wan neer u deze niet heeft, en misschien te duur is om aan te schaffen, kan heel goed zelf gemaakt worden van een gewoon wit hou ten tafeltje (niet te klein), waar u tusschen de pooten nog een plank spijkert. Deze plank en ook het bovenblad worden netjes licht geverfd en dan maakt men met een paar koperen dopjes roedjes om het tafeltje heen (langs drie kanten). Van 't zelfde cre tonne als de gordijnen maakt men 3 gor dijntjes zoolang als de tafel is, met witte ringeltjes eraan. Die gordijntjes verbergen de plank onder de tafel, welke nog tot ber ging kan dienen en geeft aan 't geheel een schoon voorkomen. Met nog een kleedje op liet nachttafeltje, een enkele plaat b. v. eene Lieve Vrouw-beeldeken aan den wand, zal uw kamer er zeer goed uitzien. Neem vooral smaakvol cretonne en zorg dat er een kast in de kamer, waarin lijfgoed en kleederen kunnen geborgen worden. Wan neer u nu nog aan kruisbeeld en wijwater- vaatje denkt, dan zal er niets meer ontbre ken en zal de slaapkamer er lief uitzien, al is ze zoo eenvoudig mogelijk, maar toch smaakvol versierd, M. D, TEL: Rousbrtrgge, 28. O KUNST-AEFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningeri op aanvraag. Sch rijf mach ion MAP lllllllllll Luidens vonnis uitgesproken door de Eerste Kamer van de Rechtbank van eersten aafileg zetelend te Yper, in datum van ze venden Maart 1900 acht en twintig, werd Mevrouw Pharaïlde-Cornelia Ghesquiere, huishoudster, echtgenoote van Eduardus- Cornelius Knockaert, werkman, gehuisvest te Poperinghe, toegelaten tot de kostelooze rechtspleging bij vonnis van de Rechtbank van eersten aanleg te Yper in datum van zestienden December 1900 vier en twintig, hebbend voor pleitbezorger Meester H. Sobry te Yper (pleitend advokaat Meester P. Waterblee), gescheiden van goederen verklaard met haar echtgenoot. Voor uittreksel, Yper 7-3-1928. H. SOBRY. LEEC1V i:\vl\ggi:\ gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2