Openbare en lepnsprekeiijke flleeiin; Yper zal loonen wai nei kan worn n v. He viaamscne Harmonie VLAMINGEN Volledig NERBER&SfiERlEF BE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 18 Maart 1928. 2* Jaargang Nr 64 Kath. Viaamsch-Nationaal-Verbond TAK YPER WÜ VBRDENBEBSRE 1LHBRBEBER en de HBRSTBaRDE OOSLGfi De plaats van lokaalhouder in het toekomstig VLAAMSCH HUIS te Yper is te begeven. Liefhebbers die nen voor 25 Maart a. s. hun aan vraag schriftelijk in te dienen bij den Sekretaris van den Beheerraad de Heer Antoon NOTEBAERT te Yper. De BEHEERRAAD. WORDT AANDEELHOUDER ÏWOIIBBIS ie YPER Vnnrrlppipn' medeei2enschaPen BiSBE23BI9BSK9B Svittlikulr iiuhi'ick H A R O P V I ii k I. A it li 4. Het K. V. N. V. Tak Yper dat he den Zondag te 4 uur de tegenspreke- lijke meeting belegt in de zaai Es= pérance Meenenpoort Yper, ver klaart hierbij geen uitstaans te heb ben merde meeting van de Interna tionale Roode Hulp die toevallig 's morgens in 't zelfde lokaal gehouden wordt. Het BESTUUR. Bo^mstfcmdis ¥an tsêeip etrü eiders R. Delanghe-Demeerseman Op Zondag IS Maart a. s. groote in de zaal Esperance (Meenenpoort) te 4 u. 's namiddags over Wij smeeken om tegenspraak! M. Missiaen en consoorten uit uw schelp HET BESTUUR 5 Handelsfoor, met Koloniale en Landbouwtentoonstelling Zooals verleden week aangekondigd wierd, zal Zondag aanstaande 18 Maart te 2 uur namiddag de vergadering plaats hebben der tentoonstellers in de Sultan. Dat niemand ontbreke Deze welke tot nu toe getwijfeld hebben en op het laatste oogenblik zich zullen overtuigen van de noodwendigheid hunner deelne ming, zullen ook welkom zijn. 1 let is nooit te laat om wel te doen en de foor staat open voor allen, die het goed tneenen. Er zal overgegaan worden tot het bezoek der lokalen en de aanduiding der plaatsen. De voorwaarden zijn Vijf frank voor de inschrijving, recht gevende op eene plaats ruimte van twee vierkante meters, het getal bijgevoegde meters aan een frank per eenheid. De schade aan de muren of vensters ver oorzaakt valt ten laste der tentoonstellers, alsook de verlichting en de drijfkracht. Het Bestuur zorgt voor de verzekering en kan, natuurlijk, maar verzekeren voor de som welke de deelnemers zelf opgeven. Er bestaat kans dat de Heer Minister Baels de opening der foor bijwone. De Heer Janssen, bestuurder van het Koloniaal ambt, zal na deze plechtigheid, in het lokaal der Congo Tentoonstelling inlichtingen geven aangaande de produk- ten er tentoongesteld. Dit zal van het hoogste belang zijn want de toekomst v^n Belgie ligt in de uitbrei ding der betrekkingen met onze rijke ko lonie. De plakbrieven genoten overal een wel verdienden bijval. Het was de inrichtings commissie der handelsfoor aangenaam te hooren hoezeer deze parel van Ypersche kunst geprezen werd. Deze lof is een prik kel om steeds beter en beter te doen. Aan de Ypersche handelaars en nijveraars, dezen goeden weg te volgen tot volledige her bloei onzer dierbare stad De plakbrief is als een weergave van het Yper van heden. Bovenaan, het verleden eene herinnering aan de lijdensgeschiede nis onzer stad, het Britsch gedenkteeken en de puinen der Hallen daaronder de ontstaande weefnijverheid en de eeuwen oude kantennijverheid: onze hoop der toe komst. In het midden, het wapen der stad ons zoo nauw aan het herte die wij hebben herbouwd in schoonheid en die wij willen verheffen in bedrijvigheid en welstand. De handelaars gelieven hunne plakbrief aan hunne vitrien te hangen. Het is de bes te reklaam voor de handelsfoor en ook een bewijs van eensgezindheid en solidariteit onder de Yperlingen. V. DE SAMENWERK VENNOOTS. Zoo steunt gij best onze inrichting De aandeelen zijn van 50 fr. IUU1 Uuuiuii. medezeggenschap iet VLAAMSCH HUIS Deelzaamheid in de winsten. .Men kan inschrijven, met te storten op de bank van handel en nijverheid of op postcheckrekening 130361. Parbleu hij zit er weer op hoor, ons soske 't Schijnt dat mijn antwoordje aan hem 'n beetje zijn achterhoofd aan 't warren heeft gebracht in alle geval 'k krijg een heele kolom in zijn gazetje waarin hij me met een paar wellicht onschuldige leugen tjes op mijn plaats zetten wil. Of hij er een puntje heeft aangezogen Zeker wil ik noch pen, noch inkt, noch plaats in ons blad langer deren aan klein zieligheden, alhoewel ik het geraadzaam vind mijn vriend syndikalist te wijzen op zijn geheugenzwakte, want 'k kan moei lijk aannemen dat onze man in den gloed zijner syndikale overtuiging de waarheid 'n deuk zou geven. Hij schrijft immers dat ik beken betaald te worden door burgers en syndikale lei der te zijn geworden uit dankbaarheid, er aan toevoegend.dat men die slechts worden kan uit idealisme. Herlees eens een beetje kalmer De Ypersche Bode van over een drietal weken daar staat zwart op witdat ik in leven gehouden wordt door erkentelijke geestes- genooten, die zich een offertje hebben ge troost voor een slachtoffer in hun rangen Dus door menschen wier doel het is af te breken met het liberaal pro-kapitalistisch belgisch regiem, en te bewerken de opstan ding van ons Vlaamsche voik die zeker komen moet door de alzijdige opbeuring van onze werklieden. Verdei kunt u nog lezen dat ik met enkel syndikale leider geworden ben uit dank baarheid maar tevens en vooral omdat pre cies het eerste hieruit voortspruit uit over tuiging ter verwezenlijking v. het ideaal waarvoor ik in mijn maatschappelijke be diening werd gebroken het recht van het Vlaamsche volk, dus ook het recht van den Vlaamschen werkman dat in de eerste plaats dit is van een menschwaardig be staan 'k Herhaal, houdt u een weinig makke lijker als ge ons blad leest, en dan zult ge, indien ge nog bogen wilt op waarheids liefde, u niet moeten schamen als het ont dekt wordt dat ge 't publiek een rad wil voor de oogen draaien door het leugens op te vijzen. Maar en hier wordt het oprecht gees tig in den banaal geworden uitingstrant die de socialistische holle fraziologie ken schetst, opent ons soske een horizont in zijn droomen of bedrog wereldje zeg gend dat alleen de socialistische syndi- katen het goed meenen met den strijd tegen het kapitalisme en aldus hunne rangen ja met onze gesvndikeerden, eerst of laatst zullen versterkt worden. Dat geeft me een indruk alsof van iemand die ik schuifelen hoor om zijn bangheid te verbergen. Vreest ons soske niet eerder het tegenoverge stelde Gaarne zou ik hier meteen paar nuchter feiten willen toonen hoe ge in uw anti-ka- pitalisme hoe langer hoe vermakelijker wordt, rooie demokraatjes maar 'k zou hier te veel moeten zetten in te weinig woorden, daar de plaats in ons blad voor dees week bijzonder beperkt is. k Zal u dan maar liever dat koude stortbad voor toekomende week voorbehouden. Meester Claevs. Verheugend is het te mogen mededeelen dat het Vrij Vlaamsch Syndikaat met den dag nieuwe leden krijgt. Deze maand moet een bijzonder maand van propaganda wezen. Met den wekroep van hierboven zet ik onze leden en in 't bijzonder onze verschil lende plaatselijke propagandisten aan een wakker offensief in te zetten met het doel een nieuwe groote overwinning thuis te halen. Uw propagandist. Wij hernieuwen onzen oproep" voor den bes'ten aller Vlamingen Vlaanderens dwangarbeider BORMS. Vlaamsche hon den en afdeelihgen K. V. N. V. richt een feestavond in om het fonds te spijzen met dit grootsche doeleen lijfrente aan Dr. Borms te verzekeren. Dat ieder Vlaming dien naam waard het zich ten plicht aanzie te steunen zooveel hij kan. Zonnebeke Joseph Coudron oud 2b jaar, ongehuwd, was Zondag namiddag om 2 uur, met zijn makkers per velo naar de kermis van Yper gereden. Toen zij reeds een eind ver waren, haperde er iets aan de ketting, en met dit te willen nagaan botste de arme jongen met het hoofd tegen de steenen en wel zoo ongelukkig, dat hij be wusteloos bleef liggen. Daar zijn toestand erg bleek te zijn, werd hij bij hoogdrin gendheid naar het hospitaal van Yper ge voerd alwaar de dokter eene schedelbreuk vaststelde. Al is zijn toestand erg toch be staat er hoop op redding. Boesinghe Op Zondag 18 Maart 's namiddags, PRIJSBOLL/NG met de vloerboi, twee tegen twee. HONDERD FRANK prijs Ier Herberg «7 KANON» bij Henri Bulckaen. OVER TE NEMEN ZOO GOED ALS NIEUW. HOEK der EL VERDING HESTRA A Tbij BOESINGHE Woesten. Luisterlijke Liederenavond. Dooi samenwerking van den Vlaam schen Oud-Strijdersbond, van den Vlaam schen bond, en met medewerking van den plaatselijken tooneelbond Rust Roest Op Zondag 18 Maart, door het vierstem mig gemengd Vlaamsch Koor van Vper, luisterlijke liederenavond in de tooneel- zaal. Tot slot, opvoering van Jan Bol blijspel met zang in een bedrijf, van Edm. Pil-Deinan, door de tooneelgilde Rust Roest Geen enkel Woestenaar zal deze kans laten voorbijgaan, om van de kunstavond te genieten en op Zondag 18 Maart zal de tooneelzaal te klein zijn. Sint-jan-ter-Biezen Heden Zondag om 6 u. s avonds aigemeene vergadering van de Katholieke Vlamingen Meester Claeys zal in ons midden zijn en wemogen van hem wel een woordeket Lrwachten. In de \ergadering zal ook een konijn verbold worden zonder inleg. Als naar gewoonte verwachten we een talrijke opkomst. 7 Bestuur K V. Langemarck. Niettegenstaande huis vaders, schamele wroeters met een talrijk kroost zuchten in de kiem der broodroof- bedreiging, gaat onze afdeeling van het Vrij Vlaamsch Syndikaatgoed vooruit. Het wordt een machtige afdeelingdie benevens de behartiging der stoffelijke belangen ha- rer leden en in 't bijzonder ook er naar zal streven de vrijheid van onze werkbroeders te doen eerbiedigen. [Donderdag 1.1. werd een dergelijk en flink bestuur gekozen dat er zeker zal voor zorgen onze plaatselijke afdeeling uit te breiden en te doen leven. Zantvoorde. Woensdag namiddag om 1 1 2 hadden wij hier het zooveelste ongeluk te betreuren, dank zij dat ellendig ijzer rapen. Deze keer was het een zekere Arthur Vanhoutte van Becelaere oud 20 j. ijzerraper die het bekoopen moest. Tdegeloopen geburen, die den sehrikke- lijken knal gehoord hadden en een onge luk vermoedden, vonden den jongen ba dend in zijn bloed en huilend van de pijn. Hij had eene schrikkelijke wonde aan de rechterhand. Dadelijk werd hij naar het hospitaal van Yper overgebracht om er eene heelkundige bewerking te ondergaan. Vlamertinghe Üp Dinsdag I. 1. greep dus de langverwachte gemeente raadszitting plaats sedert de heugelijke benoeming van een burgemeester uit de minderheid. Dat er veel belangstelling zouzijn was te verwachten, nog nooit is er inderdaadzoo- vee! volk aanwezig geweest op eene zitting van den gemeenteraad als Dinsdag; een nieuwe burgemeester kan men ook niet al le dagen komen bekijken! Na de opening der zitting werd on mid- del ij k door de meerderheid volgende ver klaring gedaan. Gemeenteraadszitting van 13 Maart Verklaring door de Meerderheidsgroep De vergadering van 10 October 1920 heeft aan onze lijst de volstrekte meerder heid gegeven. De klaar uitgesprokene wil der groote meerderheid der bevolking was klaarbUj-. kend dat aan de meerderheidsgroep het bestuur der gemeente zou toevertrouwd worden. Rechtmatig kon de meerderheids- gVo.p aanspraak maken op de benoeming in haar schoot van het burgemeesteisambt. Door oneerlijke kuiperijen van af het eerste uur is de benoeming van den kandi daat der meerderheid gedurende 14 maan den uitgebleven om ten slotte definitief en onrechtmatig uitgeschrapt te worden ten voordeele van een lid uit de minderheid. De meerderheidsgroep heeft daarvan akt genomen en wenscht diensvolgens vol gende verklaring te doen ter overstaan van den gemeenteraad en der bevolking 1) De leden der meerderheidsgroep, de gekozenen zijnde van de meerderheid der bevolking en aan w ien het rechtmatig toe kwam dat de burgemeester uit hunne groep benoemd wierd, nemen akt dat de overheid te Brussel beinvloed door onder- duitnsche kuiperijen van plaatselijke en andere franskiljons den klaar uitgesproken wil der bevolking moedwillig heeft over het hoofd gezien. 2) De leden der meerderheidsgroep, het bestuur der gemeente in handen genomen hebbende met Januari 1 9 2 7 roepen de getuigenis in van den raad en der bevol king ter erkenning van het wijs klaarziend en werkdadig besturen gedurende de ver- loopen veertien maanden, en wijzen er met nadruk op dat noch onbekwaamheid noch zorgeloosheid de reden kan zijn der opzij stelling van hunnen kandidaat. 3) Daar het integendeel, en de getuige nissen zijn er klaarblijkend, en zeker is dat de kandidaat der meerderheidsgroep enkel en alleen is geweerd om zijn Vlaamschge- zindheid en het dus een open kaakslag is aan de meerderheidsgroep en aan de Vlaamsche bevolking gegeven, verklaart de meerderheidsgroep onomwonden en met alle beslistheid dat zij de benoeming door de overheid te Brussel gedaan in de mate van het mogelijke, eenvoudig als niet bestaande zal aanzien, en voorts trouw de belangen der bevolking zal betrachten en nastreven volgens het mandaat haar gege ven.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3