SPREKER: DRIES VANDENBERGHE. A I. I. K It I. E I Burgerlijke slaml Vper Tegenspraak gewenscht en verwacht. ■■■■■■■■■■■■DC De betooging van flaist op 22 Rprii a. wordt een reusachtig sukses. Geestdriftige toetredingen van overal. YPERSCH LEVEN (vervolg» Sint Jozefsdag GROOTE JHEETING ie uui. "EspÉtatice" Mwi De bevolking weze gerustgesteld, de meerderheidsgroep] zal als voorhéén en spijts invloeden en kuiperijen, de gemeen te voortbesturen met klaarziende blik en met groote werkdadigheid. 4) Demeerderheidsgroepwenscht aan de bevolking der gemeente kennis- te geven van den bestuurlijken toestand op 13 Ja nuari 1027 en op huidigen datum. 5) Als besluit wenscht de meerderheids- groep de bevolking te wijzen op dit slaan de voorbeeld van onderdrukking door het Brusselsch gezag, van den klaar uitgespro ken Vlaamschen volkswil en op de groote noodzakelijkheid voor het Vlaamseh Volk te ijveren voor en een zelfstandig Vlaamseh bestuur te veroveren. Na die kranige \erklaring, werd door de schepen van Geldwezen een omstandig en klaar overzicht gegeven over den be stuurlijken toestand begin 1927 en begin 1928. Dit sterke betoog, doorweven met tallooze onaanvechtbare cijfers, geput in de boeken van den gemeentelijken reken- dienst, heeft op den raad en het talrijk pu bliek diepen indruk gemaakt en hetonom- stootbaar bewijs geleverd van het degelijk klaarziend en merkwaardig bestuur door de meerderheidsgroep gedurende het jaar 1927-1928. Met tweede punt der dagorde: Toelating lot uitvoering van verbeteringswerken rond de goederenstatie. Dit belangrijk en breedopgevaf herstel en verbeteringswerk werd na eenige tegen voorstellen door de minderheid, ten slotte anet algemeene stemmen goedgekeurd en de noodige .bemachtiging werd aan de schepen gegeven om desnoods tot een lee ning over te gaan. Het overige der dagorde werd verder soms met veel leute en plezier afgehandeld. Locre Brand Maandag is alhier brand uitgeborsten in de hofstede van H. G. Louf. Een pijnlijk samentreffen voor waar. Binst dat de voornoemde te Elver- "dinghe was in de begravenis van zijn oom Doktor Louf, werd hij opgebeld door den telefoon, om hem te zeggen dat zijn hofste de in brand stond. Dank zij het onversaagde optreden van den tolbediende Dewulf den postbediende üornil en de metselaar C. Vervisch die op het brandende dak geklauterd waren om den brand te bemeesteren, kon het vuur beperkt worden. De schade is groot. Men vergist zich in de oorzaak der ramp. De moedige daad dier mannen dient zeker wel beloond. Dranoutre Wanhopige daad Boyez Marguerite,echtgenoote Al. Huyghe, oud 30 j. moeder van 2 kinderen, leed se dert eenigen tijd aan vervolgingswaanzin, ten gevolge van de levensduurte en het afsterven van een harer kindertjes. Dinsdag morgend zich alleen thuis bevindende, be kroop haar opnieuw een wanhoopsvlaag en wilde zij een einde stellen aan haar leven door zich de keel over te snijden. Geburen op haar schreeuwen toegesneld verwittigden dadelijk dokter van Nieuw» kerke die haar de eerste zorgen toediende en haar naar het hospitaal van Vper deed overbrengen. Maar toestand is bedenkelijk doch niet hopeloos. Poperinghe - Vlaamseh Huis Op Pasehen Zondag 8 Aprii. Dagvertooning te 3 1 2 uur. Opvoering door de vermaarde groep Deugd en Vermaak uit Meenen van L.EONTI ENTJE Spel van Lach en devotie in 3 bedrijven (S tafereelen) van Eelix Timmermans. (Schrijver vanEn W aar de Sterre._ De gekende Typen: Mr. Baston in de rol van De Pastoor. Mr Van Houtte in Gommaer zijn broer Mev. Dedeken van 't VI. Volkstooneel in -Leontientje. Mej. Dedeurwaerderin Sophie de pastoors meid. De opvoeringen in Meenen waren een triomf. Genummerde kaarten op voorhand aan 8 f. 4 f. 2 f. Komen (Frankrijk) Hevige Brand Zondag morgend, rond 4,30 u. brak brand uit in de Tissage de Comines ge legen Rue Bonaparte, te Komen. De tolbe ambten die langs de Leie van dienst waren, gaven het alarm, waarop de pompiers der gemeente dadelijk toesnelden. Het vuur was ontstaan in de weefzaal, bevattende 78 getouwen en nam spoedig eene snelle uit breiding. Stroomen water werden op den vuur poel gegoten en na drie uren werkens was men het vuur meester. Van de 78 getouwen Jacquard zijn er37 buiten gebruik gesteld. Een deel van het dak is vernield. De schade wordt op 600.000 fr. geschat. Op de 152 werklieden jn de fabriek werkzaam, zullen er een 100-tal gedwon gen werkloos zijn. Oostende Belangrijke diefstal in een hotel De bestuurder van een hotel gelegen op den Zeedijk heeft, enkele dagen geleden, bestatigt datdieven voor ongeveer 30.000 f. zilverwerk, brons, enz. gestolen hadden. Klacht werd onmiddelijk bij de politie ingediend. Uit het onderzoek bleek dat de zoon van den bestuurder medeplich tig was. Hij bekende een der dieven te zijn en noemde twee zijner vrienden die hem geholpen hadden. Het zilverwerk werd bij een oudheden- kooper in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. Lauwe. In de smis, nabij de statie, werd Dinsdag voormiddag een paard besla gen. 1 let dier rukte zich los en liep in dol len galop de straat op. De patroelierijder Leon Vereecke van den Boy-Scoutsjbond van Meenen, sprong moedig naar het paard en kon het tot staan brengen. Kortrijk Omvergereden Giste ren voormiddag kwamen twee vrouwen per rijwiel gereden over de brug der Over- leystraat, toen ze omver werden gereden door een auto gevoerd door Leopold D... wonende alhier, Doornijksteenweg. Een der vrouwen werd licht gekwetst. Een on derzoek is ingesteld. Waereghem Pronkenmanskuren Woensdag avond vond een persoon in de Statiestraat zijn plezier in alles tot stil stand te brengen tot zelfs automobielen. De gendarmen kwamen tusschen en za gen dat zij met een persoon te doen had den die erg bedronken was. De gast werd in den ainigo opgesloten om zijn roes uit te slapen. - De gewezen iikeurhandelaar Arinand Dhooge, thans verblijvende in Normandië is door de rechtbank van Kortrijk verwe zen geworden tot 7 maanden gevang uit hoofde van diefte gepleegd in 1927 bij M. Faveer-Gas, houthandelaar. Moeskroen. Woensdag namiddag werd door de gendarmerie van Moeskroen de genaamde David Qiacchino, geboren te Turijn den 30 April 1901, over de grenzen gezet en aan de Fransche gendarmen over geleverd. Zijne uitlevering werd door het Italiaansch gerecht gevraagd daar de kerel verdacht wordt van medeplichtigheid aan diefte met bezwarende omstandigheden. Leve de vrijheid De groote Franschgezinde kopstukken zijn voor de vrijheid van den huisvader. Met vooruitgestoken borst en een bevende stem roepen zij over huizen en daken, dat de huisvader het recht heeft op taal die hij verlangt. Hij mag zijn kinderen doen on derwijzen in het Fransch zelfs als dit kroost geen Fransch zou kennen Prachtig nietwaar Ja, en onze groote Franschgezinde kop stukken gaan dat princiep van de vrijheid der huisvaders verder doordrijven voor taan zullen de gezinshoofden het recht hebben hunne kinderen naar een kazerne te zenden, waar onderricht gegeven wordt in de taal die ze verkiezen. Er vermits er geen kazernes zijn waar 't Vlaamseh wordt onderwezen, zullen onze Vlaamsche huis vaders hun jongens kunnen thuis houden!!! Het mangelt den Vlaamschen strijd niet aan klare formules, maar aan stevige orga nisatie. Aalst wil toonen wat de Vlaamsche con structieve geest be'eiken kan. Op 22 April moet ieder strijdend Vla ming te Aalst bij de inhuldiging van het yiaamsch Huis aanwezig zijn. H. Van Puymbroeck Voorzitter der Fed. van VI. Nat. ■aaaB£!!S!!fla8giB30&»3 Kerkhof Nieuwe verfraaiing Vel leden jaar was men begonnen de zoomen der wegen met rozenstruiken te bezetten. Met Oktober hield men op doch thans is het werk hervat, zoodat ons kerkhof meer en meer een fraaien aanblik krijgen moet. Nog een weinig geduld en de Yperlingen zullen verbaasd staan te zien op den be reikten uitslag. Fabriek. De fabriek van velolantaar- gelegen op het uiteinde der S' Jacobsstraat, heeft deze week liet werk ingezet. Laat ons hopen dat het werk hier bij de vleet zal toekomen ten bate van onze werkersbe volking. Franciscaanse/ie Derde Orde. Dat we veel volk verwachten mochten in de voor dracht welke E. P. Tillo houden zou in het Volkshuis wisten wij te voren, 't En moest maar hij niet zijn die optrad. Ook werden wij niet bedrogen in onze verwachting. Het onderwerp <voor ons allen was fonkel nieuw en voorgedragen met eene zoo warme stem als deze, moest het den ge- wenschten indruk te weeg brengen. Den H. Pastoor van Ars leerden wij kennen van kindsgebeente af en door heel zijn leven met den machtigen invloed welke hij te weeg bracht op zijn eigen volk en de dui zenden die hem kwamen vragen naar raad en gebed. Wij gevoelden dat we de achting den eerbied de vereering welke destijds groo- ten en kleinen hem toedroegen, nu ook deelden, tevens \erhopende zijne machtige tusschenkomst bif God te verdienen. Ook betuigden de vele toehoorders den Eerw. spreker hunnen dank door een luid ruchtig applaus, zonder deze te vergeten die hem dat buitenkansje bezorgd hadden, de E. P. Constantinus, de ieverige bestuur der. Yper is en blijft godsdienstig. Ten be wijze de innige oprechte godsdienstuitin gen van ons volk, dat den ijver van zijn priesters doet gedijen. De aloude godsvrucht tot Sint-Jozef, door de Karmelietenorde vooral verspreid, was steeds in eere bij ons Vlaamsche volk wellicht omdat het is een veelzijdige, breed- gëestige devotie heel en al passend aan den eenvoud van ons nog zielsgezond volk. Ook Yper heeft hare Sint-Jozefskerk, waar de eeredienst van den roemrijken pa triark groeit en bloeit, door jaarlijksche, maandelijksche en wekelijksche oefenin gen en door de broederschap van Sint Jo zef, die hier ter stede dagelijks in leden toe neemt. Dees jaar vooral werden de oefeningen der negen Woensdagen talrijk bijgewoond en we hopen dat Maandag, de 19 Maart, een waardige bekrooning zal zijn dier ne gen Woensdagen. Daarom moet Sint Jozefsdag, als een hoogdag worden gevierd, vooral in de Sint Jozefskerk alhier ter stede te beginnen met een talrijke algemeene Communie door de geloovigen. Om kwart vóór 7 uur: gezongene Ter- tiën om 9 uur plechtige Hoogmis waarna plechtige gezoqgene Vespers en tot sluiting om 5 uurzeer plechtig lof met sermoen. Sint Jozef dient vereerd omdat hij is de Voedstervader van Ons Heer, en de waar dige Bruidegom der Moeder Gods. Wij moeten hem aanroepen om zijn machtige voorspraak in alle levensaangelegenheden want zooals de H. Theresia het zegtande re heiligen moeten wij aanroepen in zulk of zulken nood maar Sint Jozef is helper in allen nood omdat hij almachtig is op het hert van zijn voedsterkind, omdat Ipj is beschermer der H. Kerk en patroon voor den goeden dood. Bewijzen van zijn machtige bescherming en bijzondere tusschenkomst kan menig menseh uit Yper geven. Jaarlijksche retret der Karmelitaansche Derde-Orde. Maandag IQ Maart, Dinsdag 20, Woens dag 21, Donderdag 22 en Vrijdag 23 I e 7 1 4 n. rozenkrans. Te 7 u. 1 2 u. sermoen. Te 8 u. gebed in stilzwijgen. Te 8 u. 1 4 u. zegen rpet 'tAllerheiligst^ Zondag 25 MaartTe 7 1 2 u. mis met zang aanspraak na het evangelie alge meene Communie na de onderrichting na de mis Ie Deum. Alle man op post eeeeeceeeeeeeeeeeee* Raadselprijskamp Nr 4 De oplossing van den 4e» raadselprijs kamp zal in ons volgend nummer ver schijnen alsook de naam van den prijswin- ner en van de overige goede oplossers. Toekomende week de opgave van een nieuwen prijskamp. Verklaringen van 9 tot 15 Maart 1928 Gi boorten Glorie Jacques. Hondstr., 21 (van Konien) Rryxis Albert, Dickebuschsteenw. Van Dessel Irma, Bruggesteenw. Fore Albert, Statie straat. 22 [)e Poorter Retni. Meenensteenweg. Ut u el.ijken iaene Arthur, aannemer en Hom men s Ludovica. z. b. beiden te Yper Declercq Pene, aangestelde bij de ijzen» eg en Gouwy Elisa, z. b. beiden te Yper. >VERUJDENS: Delbecque Hélène. 74 j. z. b. onge huwd. .Maloulaan, 10 - Demarey Emile, 65 j„ aan nemer. ongehuwd. Veurnesteenweg. 50.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4