VLfIHillSCH HUIS It YPER De 9C Bedevaan op !90ogsia.s. DECARNE VLAMINGEN Voor Vlaanderens iJzermonumeni Worm lid v. de viaamsctiB Harmonie ZOVDAGIU ST. Be liricmiiig van men- Beier en Kaaskeioer. LANDDAG Boek- en Steendrukkerij asmnxgsiiii In 'I Sao aiisiiscH WaarzeggersKoijs De plaats van lokaalhouder in het toekomstig VLAAMSCH HUIS te Yper is te begeven. Liefhebbers die nen voor 25 Maart a. s. hun aan vraag schriftelijk in te dienen bij den Sekretaris van den Beheerraad de Heer Antoon NOTEBAERT te Yper. De BEHEERRAAD. VnnnlPPlPir medeeigenschapen lUUIUuulull. medezeggenschap in het ihifi Ier 10 O. O O O'. lirengt stcencn aan De dienstdoende Apotheker op Zondag 25 Maart is Mr WECKESSER, DiksmuidsP. VLAMINGEN ■HIIBiaBIIO STAVELE BORMSFONDS Recollettenhof, Wanneer er aan de heeren van de Commissie van Openbaren Onderstand gevraagd wordt opdat ze een beter onderkomen zouden verschaffen aan de weesjes daar langs den Ylamertinghe- -teenv g, omdat ze het meisjesweezenhuis z je: ïerbouwen of al die andere gebou- wen ioebehoorende aan de hospices dan krijgen wij eeuwig en ervig hetzelfde ant woord: wachten, er is geen geld. En nog- thans er zijn vele dingen die geld zouden kunnen opbrengen en zoo maar over 't hoofd gezien worden. Dezen keer en willen wij maar op een puntje wijzen, want wij hebben er verschillige, namentlijk op dital de Yperlingen kennen het Recol letten hof, daar liggende achter de Beurze, in de Carton- straat Welnu,die schoone groote hof, vroe ger nog gebruikt door den heer Vanwin- sen, zaliger, de hofbouwer, ligt daar braak, sedert den oorlog. Hij en brengt geen cent op. Zeker en weten wij niet wat ze ermede schikken te doen, maar een dingen staat vast, 't is dat ze dien sedert jaren hadden kunnen verpachten, en dat ze er schoon geld om gewonnen hadden, daar die zoo schoon gelegen is. Maar ja, koppig zijn, ennêe. Kroostrijke Gezinnen. Zondag 25 Maart, e. k., te 3 u. zeer stipt in 't Christen Volkshuis zal de heer J. Vandenberghe, bestendig afgevaardigde het woord voeren. Zang Tooneel, en tot slot Tombola voor de aanwezige Werkende leden. Bij 't inkomen der zaal gelief uwe uit- noodiging af te geven, daar deze tot de Tombola dienen moet. St Maartens Sakristij. Eenige weken geleden hebben wij gemeld dat in het kort de aanbesteding van St Maartens Sakristij zou plaats hebben. Ondertusschen is de dienst van oorlogsschade welke vroeger bij het ministerie van landbouw gevoegd werd thans overgegaan naar het ministerie van geldwezen. Wij hopen dat er daarmede toch geen verandering of achterstel komen zal en dat wij met begin April degewenschte aanbesteding er van toch krijgen zullen. Velokoers. Op Zondag 25 Maart, zal alhier een groote baankoers plaats hebben voor onderbeginnciingen zonder licence. Er zullen een 50 tal kilometers te loopen zijn en 400 fr. te winnen. Inschrijving en om 2 u. vertrek bij Arthur Devos, Zonnebekesteenweg (recht over het Kerkhof). Aankomst bij J. Debeer (Café Sportwereld). Prijsdeelingbij 11. Van denberghe, St Sebastiaan Statiestraat. St Jozef. Maandag hadden wij in de kerk van St Jacobs de jaarlijksche Mis ter eere van den 11. Jozef, aangevraagd voor de timmermans. Vele volk ten offer, üoed, zoo worden de oude gebruiken gehand haafd. Onnoodig te zeggen dat deSt Jozefs vrienden het overige van den dag in vreugde en plezier overbrachten. WORDT AANDEELHOUDER V. DE SAMENWERK VENNOOTS. Zoo steunt gij best onze inrichting De aandeden zijn van 50 fr. VLAAMSCH HUIS Deelzaamheid in de winsten. Men kan inschrijven, met te storten op de bank van handel en nijverheid of op postcheckrekemng 130361. Heel Vlaanderen door is men aan 'tspa ren, aan 't bespreken, aan tinrichtenWant dit jaar zal de Bedevaart iets eenigs zijn! maar we moeten hoogernog! Heel'tVlaam- sche land moet op 19 Oogst naardebloed- vlakte van den Ijzer toestroomen. Geen Vlaming of hij zal willen zien de grond vesten van dit monument waarop de to ren rijzen zal van Vlaanderens dankbaar heid! Men weet dat deze 40 meter hoog zal zijn. Dat de grondvesten zullen bestaan uit het slaan van een dertigtal zware betonpa- len waarop het rustvlak zal komen, dat heel den toreu en zijn grondvesten dragen zal. Het achthoekig benedenvlak, dat als basis zal dienen van heel het monument meet 30 meter doorsnee, zoodat men zich een ge dacht kan vormen van de grootschheid van het ontwerp. Het is de plechtige inhuldiging van die zware grondvesten die het hoofdpunt zal zijn van de voormiddagvergadering. In den namiddag, zal men Zannekinher- denken, zulks bij de gelegenheid van de 600« verjaring van den slag vanKassel. De historische gebeurtenissen zullen plastisch voorgesteld worden door de turnvereeni- ging Ganda, onder leiding van Prof. Dr Verdonck, voor ieder van de veertien uitte beelden tafereelenzal een toelichtende tekst door den heer De Vleeschauwer v. Nieuw- poort vervaardigd, bij middel van luidspre kers (door Mr J. Platteau) aan de toeschou wers overgeseind wordeneen bijzondere muzikale begeleiding zal ieder tafereel on derlijnen. Het past dat wij den slag van Kassei, waar 20.000 Vlamingen onder 't geleide van Zannekin sneuvelden, waardig herden ken. De gesneuvelden van Kassei moeten ons even duurbaar zijn als die van Groe- ninge en die van den Ijzer. Allen dus naar Diksmudeniet alleen oud-strijders, maar heel het Vlaamsche Volk is uitgenoodigd ter Bedevaart. Er worden geen bijzondere uitnoodigingen gestuurd. Heel Vlaanderen moet dien dag te Diksmude zijn. Toekomende maand wordt met den bouw begonnen van het prachtig IJzerge- denkteeken. Sober en grootsch, met zijn opstrevende lijn naar het hooge kruis met de letters A. V. V. V. V. K-, zal het weldra oprijzen als een gebed van steen, stijgend uit de sompige bloedvelden van het tra gisch IJzerveld. Vlamingen! aan U thans te toonen dat geen offer U te zwaar is, om eene Toren- hooge hulde te brengen aan uw duurbare dooden. Brengt steenen aan niet enkele, niet honderd, maar duizenden Laat geen enkel gelegenheid voorbijgaan. Hebt ge al eens gegeven, doet een tweede kleine opoffering (het is zoo weinig in vergelijking van hun offer) houdt geen vergadering zonder eens te bedelen voor uw monument zing een lied, geef 'n kunstavond 'n voordracht 'n tooneelfeest, waarvan U de netto op brengst aan Heldenhulde stort Brengt steenen aan van waar ge ze ook krijgen kunt - wacht niet - twijfel niet want niet met woorden stapelt men de steenen tot een toren Onze doo den wachten De Sekretaris CL DE LANDTSHEER. Groote Kaai, TEM SC HE. Alhoewel dit op de boerderij, gewoon lijk in een of ten hoogste twee plaatsen ge schiedt, dienen er zekere voorzorgen ge nomen, tot een degelijk inrichten van de plaats waarin de melk behandeld en ver der tot boter en kaas verwerkt wordt. Daar om wil ik hier over die inrichting eenige aanwijzingen geven. Een eerste vraag die zich stelt bij het inrichten van de melkkel der is:Hoe is deze gelegen?Menzorge die plaats zoo te kiezen dat de voorkant Noord waarts gericht zij (de Zuiderkant is ongun stig) de plaats lang en breed voor het ge mak van werken. Is dit nu zoo; dan moeten de muren en gewelf gewit worden met kalk melk, met wei bereid; voor het ververschen der lucht en het droog houden der melke- rij plaatse men luchtgaten juist boven den vloer en onder het gewelf, nten zorge dat de vloer ondoordringbaar zij, liefst in cement of hard gebakken ceramieke tichels, nooit aarden plaveisel, noch baksteen, noch hout. De vloer zal een zekere afhelling hebben naar eene goot die het water moet weglei den. Men zal dubbele vensters maken van blin den voorzien om het indringen der zonne stralen te beletten, de vensters ook met metaaldoek overspannen: Voor melkerijge- reedschap zou ik liefst vertind ijzeren gerief nemen, omdat het zeker het kloekst is en gemakkelijk te onderhouden. De karn, spaantjes kneder en botergerief in hard hout; men zal geen ijzer, koper, lood, noch zink met de melk in aanraking brengen; als botertafels verkieze men glazen platen, marmeren zijn minder goed, ze laten zich door het zuur aantasten. Voor een goede melkerij-inrichting zou ik nemen, het noodige getal emmers, ge noeg maar niet te veel, en die uitsluitend voor de melk mogen gebruikt worden, een afroomer, ten minste 2 roombakken, een goede karn met spaantjes om de boter niet meer met de hand te moeten bewerken, daar de huiduitwasemingen min of-meer onaangename stoffen aan de boter afstaan. Waar de geldmiddelen het toelaten, zal de kneder en weegschaal de inrichting volle- digen, en daar het water in de melkerij een allergrootste rol speelt, moet men over veel, klaar, friscli en gc/ond water beschik ken. Hierbij nu nog de goede verstandige schikking en het zal u een genoegen wor den in uwe melkerij te mogen werken. Men zal de gereedschappen zóó schikken,dat ze met de minste moeite en krachtinspanning mogelijk, kunnen bereikt en onderhouden worden. Men plaatst ze zóó dat ze volgens de orde van het werk staan, dat men er ge makkelijk kunne rondgaan om ze te reinigen en desnoods te herstellen. De kaaskamer vergt een heel andere inrichting als de melk en boterkelder. Als ge enkel voor uw eigen gebruik kaas maakt is het nutteloos ver schillende lokalen te hebben en kan de kaas ook in ééne plaats vervaardigd wor den. Voormuren, vloer en gewelf geldt het zelfde als voor de melkkamer, verder moet in de kaaskelder, voor gepaste warmte, vochtigheid (80-95°) en voldoende zuivere lucht gezorgd worden. Als toestellen heb ben we noodig 1. Een bak of kuip, waarin de melk ver warmd en te stremmen gezet wordtdeze weze niet te diep, want in zeer diepe kuipen zinkt de wrongel door zijn eigen gewichten verhindert het strem men. 2. Wrongel messen, om de kaas te snijden. 3. Doeken. 4. Vor men. 5. Een verleektafel en 6. een rijpkast, waarin de kazen elk volgens hun soort af zonderlijk te rijpen gelegd worden. Daarbij nu nogde strengste reinheid onderhoudende op gerief en lokalen en zorgen dat melk-, boter- en kaaskelder ver afgelegen zijn van stallen, inesthoopen beirputten, in een woord, van alles wat slechte uitwasemingen veroorzaakt. Zoo zult ge geen last hebben met slechte boter of kaas, wel te verstaan als uw dieren goed en gezond voedsel krijgen. D. M. Koopt bij de handelaars die hun aan kondiging in ons blad plaatsen. ie k»*st«*r op Moi Hl-S Wij hebben de eer er L'ed. aan te «herin neren dat de jaarlijksche Landdag van de Vlaamsche Nationalisten, dit jaar voor de 9^ maal plaats heeft te Kester, op Zondag 6 Mei 1928, om 2 uur namiddag. De voorvallen van verleden jaar hebben het bewijs geleverd dat de Belgische over heid den Landdag dood wil! Wij zijn de meening toegedaan dat de Landdag kan dood gaan, niet door het op zet der Belgische Regeering, maar alleen door den wil of liever door het gebrek aan wil van het Vlaamsch-N'ationale Vlaande ren. Op 6 Mei 1928 zal het uitgemaakt wor den of het mogelijkheid blijkt, in 1930,aan de poorten van Brussel zelf, ten aanzien van duizenden vreemdelingen, eene grootsche machtige, overweldigende betooging in te richten, die alle Belgische machthebbers ten spijt gelden zou als de bewuste en da- denzwangere uiting van ons onverwoest baar geloof in de nakende Vlaamsch-N'a tionale eindzege. Het woord is nu aan de Vlaamsche Na tionalisten! Staf Declercq. TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmach ie n MAD Met de kattefeeste heeft het goedje uit de «onthoofding» de concurrentie willen doen aan de welgekende en beroemde Ma dame Blanche, en volgens zijn gewoonte heeft het nog eens de ptoi|.iBB/>\ willen voor zeggen aan zijne sukkels. «De Werkman» zijn treffelijk en welingelicht orgaan, schreef in zijn nummer van 4 Maart 1. 1,: Op Zondag 11 Maart heeft te Gent een gedeeltelijke kiezing plaats voor een Sena- teur, in vervanging van een Katholiek die gestorven is. Drie lijsten werden ingediend een katholieke, een liberale en een Socia listische, metgezel toch. De strijd is er geweldig en de Socia listen hebben de overtuiging den zege te be halen. En de uitslag van de kiezing was: den katholiek gekozen, een bermhertige dave ring, een achteruitgangvan de socies, van VIER DUIST VIJF HONDERD stem men, in min dan 3 jaar. Ons ge Mjst-jantje za| nog moe ten 'n beetje ter schoolgaan bij Mme Blan che, wil het nog den waarzegger spelen, want de mannen uit de onthoofding» be ginnen gewaar te worden dat zij door den grootspreker gefopt woi den dat het alle menschen te vele scheelt. Menschen bedriegen blijft niet duren. 1 LIJST Onbekend 20 fr. Onbekend lOOfr. E. Forcé, Vlamertinghe 5 fr Voorden groei der Ypersche Bode 5 fr. Van een Yl. werkman met 9 kinderen 5 fr. Van harte gegeven R. S. 5 fr. Kon ik maar meer L. D. 5 fr Totaal 145 fr.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2