Oplossing v. 0. raaosslprijsKamp n' 4 Yper zal men wat nei tan Leesi verspreidt "DE YPER8GHE BODE" 2* Jaargang N' 65. DE YPERSCHE BODE Bij voegsel. Zondag 25 Maart 1928. B I I T E X L A X I> 1KIBB1IIIIIIII Handsel prijskamp \r 5 TBEKK1KS DER VERWOESTE BEWESTEN Svndikale Itiilirick De Demagogie v.'tSocialisme Een zeer belangrijke Meeting Uan hier» en eSders 1) Het stervende kind. Lied met vier stemmig gemengd koor. ELZAS De gemeenteraad te Hagenans besmet met autonomisme, werd ontbonden door Poincaré.L itslag: vroeger bezetten deauto- nomisten (die zelfbestuur eischen) 13 zetels, tegen 12. N'a de eerste stembusuitslag zijn 17 auto- nomisten verkozen,geen enkel vaderlander. De bladen van Pa. ijs vermelden een ze ge van de Franschen en de dood van het autonomisme; goed ingelicht, klaarblijke lijk! De Elzasser bladen, - de meest franschgezinde inbegrepen schrijven er heel anders over, al trachten ze de harde slag uit te leggen door allerhande kleinig heden om de autonomische zege niet open lijk te moeten bekennen. EGYPTE Langs om meer, - ook daar—, breidt de zelfstandigheidsbeweging, haar macht uit. Alles wat daar in de laatste tijden ge beurt laat ons klaarblijkelijk zien hoe de Egyptenaren de bemoeiingen van de Engel- schen moe zijn, en ze zoo maar heel, heel voorzichtig wenschen aan de deur te zetten. Engeland houdt er echter met handen en voeten aan, het kanaal van Suez vrij te hou den. (Het is voor hem van het grootste belang den verbindingsweg tusschen Mid- dellandsche en Arabische zee in handen te houden, immers 't is de kortste weg naar Indië). Wat de Egyptenaren nog een beetje stou ter maakt, 't is degoede ontvangst die koning Fouad te beurt gevallen is bij zijn bezoek naar Parijs (en bijhuis Brussel). Men vergete niet dat Frankrijk van ouds goesting heeft beschermheer te spelen over Egypte, om van daar te beter de Araben uit Libyë (recht over Italië gelegen) een beetje te kunnen helpen tegen Mussolini, want ja... tusschen Frankrijk en Italië staan de zaken ook wel niet zoo rozig. nacht eg aal Prijs gewonnen door Nuytten, Boes. Overige goede oplossers A. Dehem. W. Pannekoucke. L. Baert E. Vande Caveye. E. Neels. Q. Ver- mote. M. Spincemaille. M. De Ruy- ver. D. Laton. E. Florissoone. O. Cornillie. Y. Wackenier. O. Werre- brouck. E. Roose allen uit Yper. E. Lermytte. L. Schmidt, uit Poper. Oplossing inzenden vóór Dinsdag 27 Maart met den bon, naar het beheer der Ypersche Bode X is gelijk aan 't laatste. XXX mag men aan niemand ont stelen. X X X X X plaats mij op mijn hoofd en en ik ben een half dozijn. XXX is noodig aan een goede fiets X is gelijk aan 't eerste. Te winnen prijs LOWIEKE door Lod. Lavki. iBiiiiiiiinai 5 T. H. 1923 Trekking van 20 Maart Dinsdag morhen te 10 nur heeft inde Nationale Bank te Brussel de maandelijksche trekking plaats gehad der leening van oorT logschade 5 t. h. 1923. De uitslag is: Serie 235.125 Nr 1 is uitbetaalbaar met 500,000 fr. Serie 2000.022 N. 5 is uitbetaalbaar met 100.000 fr. Serie 148.755 N. 1, serie 178.738 N. 3 en serie 299.639 N. 1 zijn elk uit betaalbaar met 50.000 fr. De andere nummers van de vermelde series zijn uitbetaalbaar met 550 fr. y Handelsfoor met Koloniale en Landbouwtentoonstelling De vergadering der tentoonstellers op Zondag laatstleden lukte buitengewoon wel. Al de deelnemers op een of twee uit zonderingen na waren tegenwoordig. Het bezoek der lokalen en de verdeeling der plaatsen liep goed van stapel tot voldoe ning van allen. Zoowel tentoonstellers als leden van het bestuur. Wie den toer medemaakte, heeft kunnen beseffen hoe belangrijk de foor zal zijn. Geheel de beroepschool bezet als gew oonte, bijna geheel de benedenzalen der Middel bare school, een groote tent op de Groote Markt en dan meer als honderd prachtige uitstallingen der winkels, 't zal iets zijn dat in Yper nog nooit te zien was... en in vele Yper's daarbij... Het bestuur denkt dat het overbodig is te herhalen wat van eersten af besloten werd en ieder jaar bij de eerste vergade ring herinnerd wordt. Het princiep der foor is Voor Yper. Alle politieke, alle taalkwestiën zijn totaal uitgesloten en ook alle handelsconcurrentie van aard de andere deelnemers te kwetsen in hun bedrijf of hunne faam. De totale verzekerde som, verbeeldende de weerde der ten toongestelde voorwer pen, stijgt dit jaar tot nabij het millioen. Zooals ieder jaar zullen de oesturen van al de scholen van het arrondissement Yper, deze week eene uitnoodiging tot kosteloos bezoek ontvangen. Dit bezoek zal plaats hebben op Vrijdag 6 April van 9 tot 12 en van 13 tot 18 uur. Eene groote aantrekke lijkheid ervan zal zijn de leerlingen der beroepschool in hunne werkzaamheid te zien, De lokalen der Middelbare school zullen ter beschikking der tentoonstellers zijn te beginnen met Maandag 2 April. De lokalen der Beroepschool zullen be schikbaar zijn op Dinsdag 3 April van af 7 ure 30 tot 12 uren en van 13 uren tot 19 uren. De Officieele opening der foor zal plaats grijpen op Donderdag 3 April te 15 uren. De ingangskaart zal kosten 1 fr. 50 en recht geven tot het bezoek van al de loka len. Kaarten worden gegeven aan den ingang van de lokalen. Persoonlijke kaarten voor geheel den duur der foor; 5 frank. Familiekaarten voor geheel den duur der foor10 frank. De handelaars en nijveraars kunnen tot het einde der maand Maart kooperskaartcn bestellen aan den prijs van 1 fr. 50 (zich wenden bij M. Edgard Cardinael 19, Rijs- selstraat). HUN ANTI KAPITALISME Moest men onze roodjes gelooven, daar dergt zeker geen haar aan ons hoofdwij zijn de slechsteclerikalen.wij zijn volksmis leiders, wij ondermijnen de syndikalisti- sche beweging ter wille van depatroonsen vooral wij werken het kapitalisme in de hand. Alhoewel wij toch weinig kommer hoeven te stellen om de vinnige bekamping uit socialistischen hoek die zich bepaald op ongezonde bombastische aanteigingen en waarover we ons eerder kunnen verheugen zal het toch niet zonder vrucht wezen eeqs even met een paar nuchtere brokjes eenige praktijkjes tegenover qnzeroodegrootspre- kerij te stellen. Vooreerst iedereen kent de triestige als schurkachtige comedie die men de stabili satie van den belgischen frank noemt en die feitelijk, het werd er niet enkel tot ver velens toe op gewezen maar steeds meer voelen zich er door geslachtofferd, de ont eigening van het klein bezit daarstelde. Het is niet enkel een feit dat ieder die een grein tje vertrouwen stelde in een belgisch hand- teeken, in een stukje staatspapier van de 6 7 van hun vezit beroofd werdendat onze wroeters die versleten en vergrijsd in een sober sjowersleven, denkende met hun ou den dag voor de rest van hun leven te mo gen genieten van de welverdienderust door hun «appeltje tegen den dorst», thans staan voor die wreede ontnuchtering, dat ze, kleine eerlijke spaarders de slachtoffers zijn en blijven van de oneerlijkheid van den belgischen staat maar 't is ook een feit dat de steeds grijpender ellende van onzen wer kersstand gestabiliseerd werd. Het hatelijk maneuver van onze bankiers aan wier hoofd we Francqui vinden heeft er wel voor gezorgd de last der stabilisatie te doen torsen niet door de kapitalisten bij wie een potje kon en mocht gebroken worden ten bate van de algemeenheid, maar wel door de kleinen, en de socialisten hebben maar laten begaan in roerende ver standhouding met liberalen en staatskatho- lieken. Zij die over een paar weken schre ven dat alleen de socialistische syndika- ten het goed meenen met den strijd tegen het kapitalisme» hielpen, met staatskatho- lieken en liberalen die het thans wonder gemakkelijk over hun hart konden krijgen onze kleine spaarders te pluimen, de groo te kapitalisten hun kapitalen nog fabelach ter maken door hen de zuinig gespaarde oordjes der kleinen te laten verslinden. Onze fameuze volksvrienden wisten spoorwegen en materiaal langs 't achter poortje om, te versjacheren aan hun vijan den?? de kapitalisten. Duizende spoorweg arbeiders vlogen brutaal zonder brood de straat op en dit door den rooden archi-ka- pitalistde toenmalige beefstukminister Edje Anseele van wie verteld wordt dat hij eens droomde zich zelf op te hangen. Dat niet enkel onze kleine spaarders de slachtoffers waren van die ontrooving als vastleggen van hun armemenschenbezit, maar dat deze diefstal ook en in 't bijzonder onze werklieden getroffen heeft, daar «al de loonen in dezelfde schrikwekkende ver houding verminderd zijn zonder dat de werklieden er het grootste deel van kon den herwinnen door hun syndikale aktie durven zelfs de socialistische leiders zelf schrijven. Zij klagen over de in 't bijzonder voor onze werkersbevolking hongerende gevolgen der stabilisatie, maar ze verzwij gen dat ze precies aan de schurkenstreek hun goedkeuring, hun steun, hun mede werking hebben verleend. En dan verwacht een Missiaen op einde December nog uit zijn pen te wringenDe socialisten zijn de vijanden van de opgehoopte eigendom, vrucht van den arbeid van anderen, waar mede men de arbeiders tracht uit te buiten. Ons doel is dan ook dien eigendom aan te wenden tot voordeel niet van enkele kapita listen, maar van ga/isch de menschheid. Kan den heer Missiaen zijn woorden in overeenstemming brengen met de zooeven aangehaalde op zijn partij schuld werpen de feiten? Tot hier voor deze week, nu reeds, zon der hetgeen nog toekomende week moet volgen kan men besluiten: demagogie ofte Volksmisleiding. Mf.ester Ci.aeys. Poelcapelle. Zaterdag 17 1. 1. had men een goed geslaagde algemeene verga dering van het Vrij Vlaamsch Syndikaat. Na eenige inlichtingen, en vingerwijzingen van Meester Claeys ging men over tot het kiezen van het bestuur. Werklustige mannen, gekend om hun propagandischen ijver werden aan het be stuur gezet. We wenschen 4e afdeeling van het Vrij Vlaamsch Syndikaat van Poelcapelle een snelle uitbreiding en steeds toenemender levenskracht onder ljet gezonde en ijver- yo.lle beleid van haar bestuur. Meester Claeys gaat spreken over het Vrij Vlaamsch Syndikaat met het doel een afdeeling te stichten. 1) Tc Dickebusch Zondag 25 Maart te 11 uur stipt in den voormiddag, in de her berg Au Progrès bij Santy Odiel. 2) Te ZiUebeke Zondag 25 Maart te 4 12 uur 's namiddags in de herberg "Klein Zillebeken langs de baan naar Zant- voorde, bij Doelage. Was deze van Zondag j. 1. te Yper waar den heer Andries Vandenberghe voor een talrijk opgekomen publiek handelde over Vlaanderen en de aanstaande oorlog met gespannen aandacht volgden de toe hoorders de uiteenzetting waar spreker konkreert en levendig een kijk gaf op den angstwekkenden bewapenings koorts over Europa en in 't bijzonder over Vlaan deren. Hij schildert den oorlog als een mis bruik van menschenlevens voor lage kas- belangenen miek er niet enkel onze regeer ders maar ook onze pro-belgische z. g. volksche politieke partijen een verwijt van de schuld te dragen van de steeds druk kender vermilitariseering van ons land. In 't bijzonder had spreker nog een woordeke ten beste voor gezel Missiaen die het zelfs niet aanduifde tegenover een schooljongen zijn partij te komen verdedi gen en gaf aan de socialistische luisteraars voor hun baas een boodschap mede die voor hem alles behalve geruststellend zijn moet. Alhoewel we hier tegensprekelijke mee ting hadden, waar zelfs en door spreker en door Voorzitter tot vervelens toe om tegen spraak gevraagd werd, hebben de politieke vijanden wel vertegenwoordigd, als lain- mekes hun partij laten uitmaken voor alles en nog wat onder den spottenden blik van de vergadering. Straks schrijven ze nog een artikeltje om hun durfloosheid goed te maken, zich ech ter in 't openbaar met 't vrijwoord tegen over hun bekampers verdedigen daarvan schrikken ze. BBBBBBBBBBBBBBBB Zonnebeke Op Zondag 25 Maart aanstaande Groote openbare en tegenspre kelijke Meeting, in de herberg de Bascu le bij W. Roselle om 9 uur 's voormid dags (onmiddelijk na de 8 uur mis). Spreker: A. Vanden Berghe uit Iseghem over net Verraad der Christelijke democra tie en het Vlaamsch Nationalisme. Tegenspraak bijzonderlijk vanwege de christene democraten gewenscht en ver wacht, Vlamingen van Zonnebeke allen daar heen. Sint Jan-ter-Biezen. Verheugend nieuws. We gaan goed vooruit. De ver volging heeft ons gestaaldOnzen bond Katholieke Vlamingen is geworden één blok waaraan niet meer is af te brokkelen. Maar altijd nieuwe intredingen. De verga dering van Zondag j. 1. is dan ook bijzon der vruchtrijk geweestWe konden er ons van overtuigen dat we nog dicht Meester Claeys bij 't hart liggen; de aansluiting van den bond K. V. N. V. werd met geestdrift aanvaard een lijst voor het Bormsfonds werd geopend met reeds enkele inschrij vingen na van Meester Claeys nogeen en ander vernomen te hebben over de laatste nieuwsjes in onzen Vlaamsch Nationalen strijd ging men over tot de prijsbolling. De gelukkige prijswinner was een der oud ste maar ook der trouwste leden. Proficiat Nieuwe leden werden ingeschreven in onzen tooneelgroep. De talrijke aanwezigen dankend belo ven we een flinke werkorde voor dezen zomer. Bestuur K V. Oostvleteren Op Zondag 25 Maart zal de beroemde troep Florimontso eene buitengewone vertooning geven van Mag- nitisme en Hypnotisme. Deze groep zal enkel voor één avond te Oostvleteren optreden. Flet publiek wordt verzocht kaarten op voorhand te nemen ter herberg «Den Haan» bij de Wed. L. Dejonckheere-Moerman. Prijzen der plaatsen 5 en 3 fr. Westvleteren Tooneelopvoeringen - Op Zondag 8 April (Passchen) te 6,30 uur en op Maandag 9 April (2* Paaschdag) te 3 uur, in de .Meisjesschool op de dorp plaats opvoering van

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3