2* Jaargang Nr 66. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 1 April 1928. Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer velden Yper zal loonan wai aai Kan ■■■■■BBBaaaeaiBHiE u a i l li i 4 h i: v De DemsGDe BioeraiSGiooiisiGiiiiig BERICHT Omrupslttg en DistBiultrosjlitg De Dsmagogis van 1 Socialisme Buurtspoorweg Yper-Veurne BORMSFONDS E BI OPGELOSTE PEBU-GÜINO PEELS jM OE PLOEG l>i<' I <l<> (.IUIOISIK Il<iiiysl niet HI SI E luudi iueli<i<f z:il ve i zekeren. r niet verklappen!»... Ik hield een oogenblik op.... en zie, mijn vriend Rudiger lag in mijn zetel in zwijm. Zooveel zwart verraad had zijn vaderlandslievende zinnen over mand Ik trok het raam open, wenkte een voorbijrijdende taxi, droeg er mijn armen vriend in, en.„ naar 't ziekenhuis De verschrikkelijke brief bleef op mijn tafel liggen. Ik heb hem niet gehouden. Ik heb htm onverwijld naar de «Nation Beige» gestuurd, om hem openbaar te maken. Zoo sla ik twee vliegen in één lap ik behoed mijn geliefd Belgisch Vaderland en ik ik krijg misschien een ridderorde tot be looning. 5 Handelsfoor niet Koloniale en Landbouwtentoonstelling De voorbereidende werkzaamheden van het Comiteit zijn ver gevorderd en alles belooft tot groote voldoening van eenieder af te loopen. Zou men kunnen denken dat de tentoon gestelde voorwerpen eene weerde verbeel den van 1.198.165 frank De officieele opening werd vastgesteld op Donderdag 5 April te 2 uur namiddag en zal opvolgentlijk plaats grijpen in de verscheidene lokalen. De heeren overheden zullen te 2 uren door het bestuur ontvangen worden in de beroepschool, waar de plechtigheid zal aanvang nemen. Bestuur en tentoonstellers vergaderen om 1 1 2 uur. Onmiddellijk na Je opening zal Tiet pu bliek tot de zalen toegang hebben. Zooals ieder jaar hebben de bestuuiders der scho'en van het arrondissement Yper deze week eene uitnoodiging tot kosteloos bezoek ontvangen voor den 6, 7 of 9 April van 9 uren 's morgens tot 6 uren 's avonds. De schoolhoofden die bij vergetelheid geene uitnoodigingzouden ontvangen heb ben worden verzocht dit tegenwoordig bericht als uitnoodiging te beschouwen. Op de kiosk der Groote Markt, zullen de hiernagemelde concerten gegeven wor den HOOGDAG VAN PASCHEN Om 111 2 uur, door de Socialistische Har monie van Yper. Om 4 uren, door de Fanfare van Abeele. Om 5 12 uren, door Ypriana. TWEEDE PAASCHDAG: Om 111 2 uren, door de Vlaamsche Har monie van Yper. Om 4 uren, door de Fanfare van Ploeg- steert. Om 5 12 uren, door de Philharmonie van Poperinghe. Benevens de concerten, heeft het bestuur eene verrassing voorbereid voor het sluiten qnzer prachtige verjaringsfoor. Deze parel der foor zal bestaan in eene voordracht met concert over de oude kan- tenwerkstersliedjes van Yper en Poperin ghe, gedurende de jaren 1895-1899 door de Heeren Blyau en Tasseel verzameld en opgeteekend. De Heer Blyau zal als voordrachtgever optreden Jufvrouw Isabella Stas van Ant werpen als zangeres en de toondichter Heer Albert Sarly van Antwerpen als bege leider. Het feest zal plaats hebben op Maan dag 9 April te 8 uur 's avonds in de zaal Lapierre Hondstraat. lngangsprijs2 frank. Deze zoo zoete herinnering aan den gul den tijd van vóór den oorlog, is tevens eene voorlezing van echte persche I olk- lore en zal voorzeker in den smaak vallen van onze medeburgers. Het zal aan het hert der echte Ypersche Kinders deugd doen. Misschien zal er wel eene traan van aandoening gelaten worden.- De lokalen der Middelbare school zul len ter beschikking der tentoonstellers zijn te beginnen met Maandag 2 April. De lokalen der beroepschool zullen beschikbaar zijn op Dinsdag 3 April van af 7. 30 tot 12 uren en van 13 uren tot 19 uren. Reeds is M. Stevens-Patou begonnen op de Groote Markt aan het oprichten der tent die zijne tentoonstelling zal bevatten.. Mochte het weder gunstig zijn met de Paaschdagen en Inrichters en Tentoonstel lers over hunne moeite beloonen. Zondag laatst wierd de eerste velokoers van het jaar betwist in onze stad. Voorbehouden aan de beginnelingen, deden 29 zich inschrijven om er de 400 baarden te bevechten waarbij nog een groot getal premiën erbij gevoegd wierden door Sportmannen geschonken. Sommi gen hadden zelfs Saucissons, plastrons, va zen en saucissen als premie gegeven zoo dat onze renners geen klagen hadden toen ze huiswaarts keerden vermits ze hun kost verdienden. Rond 1 uur begon de inschrijving bij Arthur Devos, aan het kerkhof alwaar ook het'vertrek te 2u. 15 gegeven wierd. Gezien den korten afstand werd er fel gereden, te meer daar het de eerste maal was dat ze eens hunne beenen konden rekken en alzoo algauw zagen wie er dit jaar in 't oog dient gebonden t&.wnrdfcii- Uitslag 1. Kl,nockaert René, (Th el uwe. 2. Meerseman R., Meenen. 3. Burck Ed., Meenen. 4. Houplines Jos., Olie- luwe. 5. Verwichte Gaston; Wervicqi 6. Decapelle Leon, Roesselaere. 7. Gou- wy Michel, Leysele. 8, Verstraete Mau rice Yper. De premiën werden gewonnen door: Knockaert(5), Burck (3), Pauwels (2), Meer seman (3), Velge (1), Verwichte, Gouwy, en Verstraete elk een. Op Zondag toekomende le» dezer zal een der behendigste en stoutste motorij ders van Yper, een poging doen om het wereldrekord te kloppen v. den kilometer (vliegend vertrek) op de alombekende en zoo geprezen baan van Langemarck naar Poelcapelle. Het is ten andere een der bijzonderste goede banen die wij bezitten om dergelijke poping aan te gaan. 't Zelfde mag gezegd worden van de baan van Yper naar Locre en Dranoutre die zoo plat is als een bil- lard. 't Schijnt dat men verscheidene snel heidsproeven zal doen betwisten dit jaar op de baan van Yper naar Kemmel die ongelooflijke snelheden toelaat. Een bewonderaar. Geheel de wereld spreekt over die uiterst mooie tentoonstelling. De Vlaamsche Toe ristenbond tak Yper gaat in groep ernaar toe. We teekenden reeds een vijftiental le den op. Geen een lid mag achterwege blij ven want we zullen nietalleenlijk van mooie dingen genieten doch daarbij een aange name, een plezierige reis doen. Wij ves tigen ook uw aandacht op de aanzienlijke vermindering, welke de leden v. den Y.T.B. genieten bij het bezoek aan de bloemen tentoonstelling. Zondag 22 April, den dag onzer reis is het inkomgeld bepaald op30f. Onze leden krijgen 60 vermindering. We kondenden Zondag 29 April naar Gent trekken doch een bloemententoonstel ling verliest hoe langer hoe meer van haar schoonheid. Tot 10 April isde inschrijvingslijstopen bij Paul Tamboryn, Lombaardstraat, 18 Yper. De som van 40 fr. moet bij de inschrijving betaald worden. Alles is daar mee effen, vervoer en ingang. Het kleine overschot zal in de bondskast, die deerlijk gesteld is, gestort worden. STAD YPER De Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen heeft bevel gegeven, bij besluit van 10 Maart 1928, le Bestuur, le Afdeeling, N' 544 P. dat alle eigenaars, pachters, huurders, vruchtgebruikers of andere gebruikers, die zijne eigene erven of die van anderen benuttigen, alsook de ondernemers van het onderhoud der be plantingen langs de wegen gehouden zijn onmiddellijk na den bloeitijd en uiterlijk voor eersten Juli 1028, deboomen, struiken, hagen en kreupelhout, op gemelde erven staande, te ontrupsen, en dadelijk de beur sen webben, die de rupsennesten uitmaken, te verbranden. Alle personen, die zich in eene der cate gorieën bevinden, hierboven aangehaald, zijn gehouden, vóór eersten Juli de distels uit anrn 'O-è'-n- rr>r-i vinden zijn op de gronden die ze bebou wen of gebruiken. (Voor nadere bijzonderheden, zie plak brieven (üemeentesecretariaat en Politie- bureel,) Yper, den 28 Maart 1028. De Burgemeester, H. SOBRY. BilBÏÜESHSIIIIII Sviulikale Rubriek HUN ANTI KAPITALISME II. Dit kan hier dienen als het karakteristiek kadertje van het spiegeltje verleden week onze roode grootsprekers aangeboden. Het ging er namelijk over de alles be halve volksgezinde positiewelkeonzerood- jes hadden aangenomen in hetgeen men noemt de stabilisatie en 't verkletsen onzer spoorwegen. Vandaag zullen we'r ons bij bepalen den vogel eens opzijn pluimen te bekijken: Naar het zeer verfijnd exempel van onze franskiljonsche kapitalisten komen de so cialisten, dus anti-kapitalisten, een bank te stichten, een bank die prijkt met franschen naam, de Banque Beige du travailDeze socialistische, dus anti-kapitalistische bank, heeft er zich toch geen gewetensbezwaar van gemaakt 10700aandeelen, elk v. 500fr. te onderschrijven in een koloniale negers- exploitage Ruzizi. Onze negerkes voelen ook den ernst waartneê, de internationale volksvrienden, hun anti-kapitalistische maat zwaaien Socialistische dus anti-kapitalistische ka- merheeren schijnen zich met een zekere voorliefde te vleien in de mollige kussens van de eerste- of tweede-klaswagens, liever dan het laken v.hun verwend zit vlak te gaan verslijten op de harde maar democrati sche banken nevens het slachtoffer van hun demagogie; of snorren in prachtige autos de Brusselsche lanen langs, terwijl de Vlaamsche uitzweeter met angst bestatigt dat hij een nieuwe veloketting zal vandoen hebben wil hij nog soms tientallen kilome ter ver zijn armpjes drie frank per uur gaan verdienen. Ik wed dat onze anti-kapitalistische hee ren wel somtijds flink in den vuist lachen, als een Mathieu wanneer hij denkt een jaar in Congoonderdezwartjes te hebben rond- geloerd om er drie naamlooze vennoot schappen te stichten die hem wel een beetje meer zullen geven dan de donzige weelde van een bewonderingswekkende limou sine of als een Eedje Anseele, die zich verbazend knap om de welgelukte kaasjes weet te dringen en met een verstandhou dend oogknikje 't revolutionair refreintje neurieten laat nu gansch den boel maar draaien... Maar de roodjes zullen me misschien verwijten, enkel de anti-kapitalistische ba zen hun boterham te hebben opengesme ten... en inderdaad hun dienaren de onder chefs als ge wilt, moeten met een beetje minder boter op hun brood tevreden zijn. Zoo verzekert men ons dat Senator Renier benevens zijn senatorswedde nog de klei nigheid van 40.000 ballekens opstrijkt van wege het Socialistisch Nationaal syndikaat. Lambert 34.000, Moes 32.000 en Desutter 31.000 enz... Zeker zouden onze anti-kapitalistische soskes dieeénerzijds met komisch gebaar een grooten mond komen opzetten over anti-kapitalisme, en den arbeider een sooit paradijs op aarde komen voortooveren, en anderzijds moeten bekennen dat als gevolg op de door hen gewilde stabilisatie de iWMSft tewüf wel doen glimlachen ware 't niet dat hun demagogie ons Vlaamsche volk een massa van rampen, van onheilen, over 't hoofd trekt. Voor wat hen betreft, 'k geloof dat de énorme pil waaruit hun sociale theorie gebroeid is, nl. de leuze van Prudhom- me: Eigendom is diefstalhun deerlijk zwaar op de maag moet liggen zuren. En om dit nu te eindigen, socialistische anti-kapitalisten, één vraagLJ fanfaart in een artikeltje van verleden week dat «ge gedwongen zijt den klassenstrijd te voeren, t. t. z. de strijd van den uitgezogene tegen de uitbuiters, al zijn die ook Vlaming, Franschman, Engelschtnan, Waal, Rus, Amerikaan, Christen, Vrijdenker, Jood of al wat ge wilt.Is daarin ook onzen buur man den Duitscher gerekend? 'k Snak om antwoord op dit onschuldig vraagje. Meester Claeys. De lokale directie van Buurtspoorwegen deelde mede in een alles behalve Volks en Vlaamschgezind blad, dat de lijn tusschen Moogstade-Linde en Pollinchove onder broken is voor 't herstel der brug aan de Machuitbeek. Dit heeft ook eene wijziging teweeggebracht aan den uurtabel. Men vraagt aan de lokale directie van Buurtspoorwegen waarom dit ook niet werd bekend gemaakt aan de Vlaamschge- zinde bladen die meer onder het volk ver spreid zijn. Of moeten de Vlamingenhet nog eens niet weten 2 LIJST V. A. Yper 100 fr. J. L. Yper 50 fr. P. C. Vper 20 fr. V. C Yper 20 fr. Totaal 190 fr. '>3. >-•

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3