DECARNE öp Donderdag 12" April geeïi de Yiaamscns UleisjesDond een gezellig flvondïeesi UAA'\\E\VLAGGK.V Edgard LOUAGE Drinkt Beverensch Bier De dienstdoende Apotheker op Zondag 8 April is M vanrobaeys Boterstraat en op Maandag 9 April is M weckesser, Diksmuidst'. Kettüip uw! slieren sa meikKoeiec STAVELE ui l miiwi: si'itoohJi: Spldr rondinella, reidans. Declamation, Klavieren Snarenspel. Kaarten van 5 en 3 fr. v. heden af te bekomen in den BOtKtiaDflel YaDIlBrQÖOte, De Belgische troon Socialistische Volksverblinding komen sprong hij op den velo, welke de zoon des huizes, aldaar tegen den gevel geplaatst had en was er mede weg. t En was maar toen de bestolene naar buiten kwam, en te weeg was een boodschap te doen, hij de verdwijning er van bemerk te. Dadelijk werd een aanklacht gedaan. Twee, drie dagen later vernam men dat de dief de fiets in een nieuwe verf gestoken en te Iseghem aan een herbergier voor de som van 73 fr. verkocht had. De drank- verkooper kwaad vermoeden hebbende ging de verkooper aanklagen, en het duurde niet lang eer men hem te pakken kreeg, 't Was een kerel welke reeds sedert vier dagen het gevang van .Aalst verlaten had. De eigenaar van de velo, mocht hem alhier in 't policiebureel weder in bezit nemen. Hij herkende zijn fiets nog enkel aan de plaat. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Vestingen ln het meerendeel der ste den is de zorg der hovingen, toevertrouwd aan het publiek. Ook hier diende de aan dacht der wandelaars er op getrokken te worden. Want pijnlijk doet het aan te zien hoe de pogingen van Schepene Declercq om onze vestingen een schoon uitzicht te geven, verijdeld worden door domme wilde jongens die er hun plezier in vinden jonge hoorntjes te breken, zooals we eenige dagen geleden bestadigd hebben aan de Rijssel- poort. Een woord door de ouders, een woord door de onderwijzers aan de kin- ders gezegd, zou zeker geen kwaad doen en van tijd tot tijd diende die vermaning herhaald te worden, want wij beleven er toch zoo'n groote voldoening aan, wan neer wij bij het wandelen, onze vestingen zien herworden wat zij vroeger waren, de schoonste uit te denken lusthoven der streek. Benoeming Bij Kon. besluit van 16 Maart 1928 is Mevr. Margareta Huyttens benoemd tot bestuurster van liet gesticht van het H. Hart voor krankzinnige vrou wen (Sterhoek). YZEBBLOND en DUBBEL 5 SUBBEN J. bt'litM'm-Aim-lnol Bezoek Maandag kregen wij het be zoek van een vijf en twintig studenten van de hoogeschool van Cambridge. Zij bezoch ten de stad en het omliggende. Klokken Naar we vernemen zal de Kerk van St Niklaais hare klokken hebben met Thuyndag. Mochten zij zoo'n schoon akkoord vormen als vóór den oorlog. M. Harte/eesten De toewijding van de stad aan het H. Hart werd uitgesteld tot in Juni 1929. 't Is beter ook. Wemogen im mers hopen dat we dan over de Sint Maar tenskerk zullen kunnen beschikken. ZOVbAGUlST. Koersen. In den velokoers vau Kort- rijk wist onze stadsgenoot A. Ohequiere na een harden rit over S3 Kin. zich de eerste aan te stellen. Er waren twee en dertig ren nen* <an het vertrek. De wegwedstrijd ging ie ingelmunster Iseghem Roeselaere en Meenen en nog talrijke ronden in de stad. Proficiat, jongen, de inzet is flink geweest en nu maar immer voort. I. Prijskampen voor stieren 14 - Omschrijving A. Jonge stieren zonder tanden. 1. Lemahieu Brielen 2. Boudry Voormezeele 3. Sinaeve Yper 4. Deconinck Voormezeele B. Stieren met 1 en 2 tanden. 1. Boudry Voormezeele 2. Van de Pitte 3. Ca poen 4. Decroix 3. Clayes 6. Lambert Zillebeke Yper Ziilebeke Vlamertinghe Zillebeke C. Stieren met drie en meer tanden 1. Lemahieu Yper 2. Dieruckx Yper II. Prijskampen voor debewarings- premiën der 3d Landbouwstreek A. Stieren met meer dan 4 tanden. 1. 4000 fr. in 3 jaardoodingen Verplancke Boesinghe B. Stieren met 3 en 4 tanden. 1. 4000 fr. in 3 jaardoodingen Stubbe Elverdinghe Aangeboden (2 jaardooding voor de Be- waringspremie van 4000 fr. stier van Le mahieu te Vlamertinghe.) III. Omschrijvingsprijskampen voor melkkoeien 1. 2. 3. Geldhof Brielen l5ock- en Steendrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. o K UN5t>" n ,pF i C H &N-*ET4KETT REKLAAMWERK EN INPAKK1NÓEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAP1ERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP P> 1 I T E I. A A l> De ontwapeningscomedie te Genève Herinnert u het slagwoord onder den oorlog, de leuze waarmee men de honderd duizenden paaide die den dood werden in gedreven het was de laatste oorlog, eens het Duitsche militarisme verpletterd, dan algemeene ontwapening en eeuwige vrede.. Er is al een zekere moed toe noodig om daar nog te durven aan herinneren... Het is pas tien jaar geleden, nog geen tien jaar en het syndikaat der vergiftigers, ook de dagbladpers genoemd, is er in ge-, slaagd de geesten der menschen weerom zoo te vergiftigen met haat en wraakgevoe lens dat de ontwapeningsvoorstellen van de sovjets te Genève... Oh ja, misschien, waarschijnlijk zelfs zijn ook de Sovjets in deze van geen al te beste goedetrouw. Het is, om zeggens, zeker dat ook zij minder gedacht hebben aan de ont wapening dan aan het bespottelijk maken van den Geneefsche Statenbond, te wijzen op de onmacht van deze Bond om wat meer te doen dan te praten. En iedereen moet toegeven dat Litvinof wonderwel is geslaagd in dat deel van zijn opzet. Niet alleen wilde men te Genève niets weten van algeljeele ontwapening maar zelfs niet van gedeeltelijke. Frankrijk wil niet ontwapenen te lande- hoe zou het anders Versailles in stand houden En zonder Versailles is Frankrijk een mogendheid van vijfden of zesden rang. En Engeland wil niet ontwapenen ter zee... waar bleef zijn wereldheerschappij zonder zijn vloot ten 71 2 uur, in de feestzaal van St.Vincents College (Ingang Bollingstraatj er wordt opgevoerd: Litvinof stelde voor als beperkte ontwa pening Alle tanks en verdragende kanonnen moeten worden vernield het overige materiaal kan in de thans bestaande model len gehandhaafd blijven. Alle vliegtuig moederschepen moeten onmiddellijk uit de vloten worden verwijderd en voor mili taire doeleinden worden onbruikbaar ge maakt. Schepen van meer dan 10.000 ton mogen in het geheel niet meer gebouwd worden. Het maximum kaliber zal 30.4 c.m. bedragen. Alle vliegtuigen en luchtschepen welke tot het leger behooren moeten ont wapend worden. Staten met meer dan 200 vliegtuigen moeten hun luchtmacht met de helft verminderen, enz., enz... Dat was het voorstel van gedeeltelijke ontwapening. We begrijpen dat de heeren verontwaar digd zijn over het voorstel van Litvinof.dat ze schrijven dat Litvinof een slechten dienst heeft bewezen aan de zaak van de vrede. De voorstellen van Litvinof laten op het Geneefsche poesjenellenspel 't ruwe licht van den dag en van de waarheid val- len... De heeren weten allemaal dat er niet ontwapend wordt, dat ze alleen moeten gebaren dat ze ernstig begaan zijn met de zaak van den vrede en dat ze studeeren, studeeren. Hoelang zullen ze den schijn nog red den Hoelang nog zullen ze Duitschland kun nen ontwapend lnouden als ze-u.olf niet ont wapenen En als de bewapening ook in Duitschland herbegint, waar gaan we dan naartoe Een vraag die iedereen moest interessee ren, een bange vraag vol onheil en nood. Stelt de vraag aan de menschen rondom u ze interesseert ze niet. Alleen als de oorlog daar is jammeren de volken. Maar iets doen om een oorlog te verhin deren, om de voorbereiding ervan onmo- lijk te maken heeft het volk nooit gedaan. Kijk maar naar onze socialisten. Kijk maar naar de katholieke democra ten. Enkelen komen wel eens met de bewe ring aandragen, dat Vlaamsche strijd niet noodzakelijk antikoningsgezind moet wezen. In den grond hebben die men schen gelijk. Voor de Vlamingen, zooals toch voor alle volkeren, zijn alle staatsvor men goed, als ze maar oprechtvaardigheid steunen. Maar- De Belgische Koning beloofde toch ge lijkheid in rechte en in feite... Waar is ze? De Belgische Koning vierde voor eeni- gen tijd, zijn zilveren jubelfeest- Welk blijk vau liefde gaf hij toen aan de Vlamingen? De Belgische Koning zag vóór een paar jaren zijn oudsten zoon in het huwelijk tre den... Welk bewijs van genegenheid schonk hij toen aan de Vlamingen? De Belgische Koning werd vóór enkele maanden grootvader... Welk gebaar van vriendschap deed hij toen tegenover de Vlamingen Vriendschap,genegenheid, liefde kunnen toch niet van eenen kant komenOf zou den de Vlamingen nu toch maar eeuwig een koning op de handen moeten dragen, wiens heele doen en laten nooit of nooit voor hem eenige getuigenis aflegt van de minste Sympathie? Kan dat nu toch? ANSEELE EN DE VLAMINGEN Men weet hoe Anseele en zijn partij bij de laatste Gentsche verkiezingen klop kre gen. Van meer dan één zijde werd verzekerd dat onder andere bij de Vlaamsche staats- agenten de geestdrift voor het belgisch socialism en voor de socialistische leiders in het algemeen, zeer was geslonken. Niet te verwonderen. Het Maandblad van het Verbond van het Vlaamsch Personeel der Openbare Besturen herinnert er nog eens aan, in zijn nummer van Maart, wie Minister Anseele voor de Vlamingen was. Minister Anseele, van Vlaamschen oor sprong, had zich uitsluitend omringd van Waalsch personeel en kreeg slechts den kijk op de zaak door een Waalschen bril. Voor zijn inschikkelijkheid en zijn toege vendheid tegenover de bekampers van ons recht, werd hij door zijn troetelkinderen uitgeroepen tot tuie des plus belles figu res de Wallonië Deze ophemeling was tevens de veroordeeling door zijn eigen volk, zijn eigen bloed. Sviidikalc KtiBrick Na een ellenlange verklaring van het doel dat de socialisten nastreven het afgezaagde liedje van weg de uitbuiters, afschaffen van het kapitalisme, enz. vra gen ze me een uiteenzetting over ons doel en onze strijdwijze in de syndikale bewe ging- Indien de ondervrager zich de moeite wilde getroosten eventjes in te kijken wat ik vroeger voor we zoo handgemeen wer den, daaromtrent schetste, 't zou hem wel licht reeds van antwoord kunnen dienen. In afwachting echter daarop omstandiger terug te keeren, wil ik er hem opwijzen dat hij een der voornaamste middelen in zijn strijd heeft vergeten aan te stippen, nL de volksverblinding. Ze willen hun lezers opvijzen dat ze, door deel te nemen van de regeering, heb ben belet dat de frank zou gestabiliseerd worden aan 1000 of 10.000 of nog meer, in plaats van aan 175. Dat ze geen bezwaar maken van een leu gentje dat wisten we, maar dat ze dit dur ven schrijven zij die eenerzijds door hun laffe houding die ze in het ministerie Poullet-Vandervelde hebben aangenomen, en anderzijds, met het hand in hand gaan' met de groot-financiers, de medeplichtigen zijn van de plundering der spaarpennin gen, ten bate van bankier en grootnijveraar dat is wel een beetje erg Poullet heeft willen stabiliseeren aan 10/, maar gij zelf socialisten die bekennen moet dat het kabinet Poullet het beste en meest deinokratische ministerie was dat we eens in Belgie hebben gekend, liet dit zelfde ministerie in den grond boren door kei els waartneê ge naderhand trouwe con fraters werdt en er werd gestabiliseerd aan 1/5! Aldus hebben onze houders van staatsrenten, het zweet van jaren lange drukke arbeid, in plaats van de drie vierden, de zes zevenden van hun bezit verloren. Neen socialisten spreekt niet van belet ten dat er aan 1000 of 10000 gestabiliseerd werd. Hadden de geldmagnaten zulks moe ten verkiezen, dan gingen ze u wel doen ervaren dat zij, de vaderlanders, de macht hebbers waren. Zij konden evengoed stabi- zeeren aan 107, aan 175 als aan 10.000 en zoo noodig zouden zij wel met een dikta- tuur ook de roode demokraten in den hoek koes zetten.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2