Oplossing v. o. raadselprijskamp n' 5 De HoofPpiaais van Dal Wesiiand in leesi 2* Jaargang N' 67. Zondag 8 April 1928. Landbouwérs vraagt aan uwén handelaar voor het bemesten uwer velden AMEELE MARCEL schilderBOESINGHE Katholieke Fierheid 't Wordt tijd Yper toont zijne levenskracht Programma's der Concerten 5 Handeisfoor mei Koloniale E el OPGELOSTE PEBU-GUHJIO [HEELS JIM DE PLOEG l>i<* l de (ilt(M)ISlK opium»*! nu l <lo I5KS I K hocdnnighml z:tl vcr/ckcrcn. (ie vraagt wat ik zou gedaan hebben, welke middelen ik zou aangewend hebben om de vlottende schuld, door de regeering 1 heunis gemaakt, af te kortenhoe ik het land en vooral de arbeidende klasse, van een nog veel grootere ellende had gered, indien ik socialistische leider had ge weestin 192b? Mijn antwoord is evenals u pretendeert het uwe te zijnKlaar en duidelijk Had ik als socialistische leider evenals uwe leiders het ook veimakelijk moeten vinden zijn kuddezandind'oogen te strooi en en het restje magere wol te laten afsche ren, niet zoozeer om het vermaak van het feit zelf, maar wel om het «postje» voor den kleinen leider als om den fraaien ini- nisterjas van den grooten, dan had ik zeker gedaan als u. Maar... had i k socialistische leider geweest die het oprecht goed voor had met den mindere, met de arbeiders de klasse «zon der onderscheid van ras of taal zooals u het zelf uitdrukt, dan ging ik geen mede plichtigheid moeten dragen aan het onmo gelijk maken der stabilisatie aan 107; meer nog, dan ging ik in plaats van den reusach- tigen roof van 2b te hebben bijgesprongen onder de leus wij moeten baargeld heb ben, de vlottende schuld moet afgekort enz...», met beide handen gegrepen heb ben naar een veel eerlijker en degelijker gelegenheid die toen werd aangeboden om aan geld te raken en schulden in tekorten! (Je vraagt een ander middel die de fi- nantieele toestand van ons land had kun nen beredderen? Maar zijt u dan vergeten dat Duitschland aan Jaspar het voorstel over maakte de 0 milliarden mark uit te wisse len met alseenige voorwaarde het terug schenken van Eupen en Malmedy? Waarom hebt ge dit verzoenend als red dend middel van u afgestooten? Of herin nert ge n dat liefst niet? Begint ge nu mis schien in te zien dat we cenerzijds staan met geannexeerde Duitschers, die waarlijk hun Duitschgezindheid in geen hoeken of kanten moffelen en niets liever vragen dan van het Belgische juk verlost te zijn, en we anderzijds mogen staren op schatkistbons als op de toppen van onze vingers. Mijn beste, overtuigd dat ik nu al lang genoeg mijn tijd verloren heb om u din gen in den kop te hameren die u, naar den schijn, maar toch niet wilt of niet moogt begrijpen, zal ik eindigen, toch niet zonder in verband met een paar beschuldigingen van u aan ons adres, te wijzen op de evan gelische spreuk: Trek eerst de balk uit uw eigen oog vooraleer ge den splinter in dit van een ander wilt omwaren Want dat we tijdens de Iseghemsche sta kingder borstelmakers.onderkruipers lever den onder de bescherming van gendarmen, en nu hetzelfde doen met de bouwarbei ders te Roesselaere, kanslechtsdoorsocialis- tische hersenen worden uitgedacht, we tend dat het integendeel voor 't grootste deel aan het prachtig initiatief van onze Iseghemsche en Roesselaarsche afdeelingen te danken is, dat de lponstrijd aldaar zoo succesrijk heeten mag. Moest men het echter als waarheid gaan veronderstellen, dan zou dat toch nog niet kunnen opwegen tegen het historieke feit dat de socialisten er niets beters op vonden dan het leger te gebruiken om met bajo netten de stakende spoorwegbedienden terug naar hun werk te jagen, en aldus de staking te doen mislukken. En eindelijk, uw verwijt dat we ons geen verstandhouding kunnen inbeelden tus- schen Vlamingen en Walen, kan wel een zekere grond hebben nl. voor zoover men die verstandhouding zou moeten gaan den ken in het huidig Belgisch regiem. Bel gisch honderd jaar bestaan levert reeds ervaring genoeg Zelfs socialistische leiders zijn die mee ning toegedaan, lees maareventjes het so cialistisch blad La Wallonië over het de bat Mej. Dusser en de heer E. Van der Vel de, en uw partij toont precies daar splijt zwammen waar ze geen rekening wist te houden met het rasverschil tusschen Vla ming en Waal, zie enkel de Amnestiekwes- tic, in de iniddenafdeeling met de rninder- heidsnota van Destree en Merlot. Daarover zult u niet veel reppen, omdat precies het niet of niet voldoende rekening houden met dit rasverschil door uw hoofd leiders, het schrilste licht werpt opde steeds grooter wordende kankervlekken in uw roode organisatie. Intusschen, terwijl u hierde belgischeeen- heidstrom roert en uw partijgenooten, wat verder in denzelfden staat, terecht die bre ken willen, w ord uw volksverblinding maar duidelijker en uw vlag steeds fletscher! Meester Claeys doet een uitstalling van zijn KUNST SCHILDERIJEN, tijdens de handelsten toonstelling van Yper in 't Gasthof In Vlaanderen bij Marcel SOETE, Statie straat. Nooit meer dan op onze dagen wierd er geschreven en gesproken ovei Katholieke fierheid. Om het even in welke katholieke aangelegenheden, is zij, het, boven alle an dere doorgaans uitverkoren thema van voordrachten en redevoeringen, artikels in dag- en weekbladen en tijdschriften. Maar wat men er ook over mogen schrij ven of zeggen, lijkt dat alles maar onbe duidend en prullig, vergeleken bij de schoone en verhevene fierheid van som mige katholieken, die ov r het muziekfeest van Ypriana dithyrambische lofbetui- gingen weten uit te bazuinen en als buiten hen zelf zuiver van ontroering uitroepen De Ypersche katholieken mogen fier gaan gaan op Ypriana Is dat nu geen katholieke fierheid, zuiver en onbelast, heeleinaal naar den wensch van sommige katholieke leiders Is dat nu geen klare onbewimpelde uiting van diep overtuigde katholiciteit De ondervoorzitter en tal van muziekan ten die met moeite de kerk langs buiten bezien, zullen niet weinig kroonhalzen wanneer zij zulks vernemen zullen. Beboft en geprezen te worden door dezen die zij meenden hunne aartsvijanden te zijn. Hoe een dubbeltje toch rollen kan Waarschijnlijk zal het verntikkeld welge- kend Ypersch speurhondje zijne meesters er van op de hoogte weten te houden, 't Betaamt hé n eer negen rem n PrijswinnerDecan Albert. Overige goede oplossers D. Laton. A. Desramault. M. Aineel. 'W. Panne- koucke. G. Vermote. E. Roose. L. Ryngaert. E. Lermytte. L. Schmidt, Poperinghe. - M. Pinte, Gent. Kuadsclprijskamp Yr 6 Oplossingen inzenden vóór Dinsdag 10 April met den bon, naar het beheer der Ypersche Bode X staat in de kerk. XXX is razend. X X X X X ruiken goed. XXX moet ge onthouden. X letter n. 1 e winnen prijs Opinies van Prokc Plebs door Fleerackers, S. j Pasehen nadert, 't Wordt tijd om op uw Paaschbiecht te denken. Eens per jaar is voorzeker niet te veel. Indien de biecht wat meer in eere werd gehouden, de wereld zou er heel wat anders uit zien dan nu Denkt ge dat ook niet In wien hebtgemeest betrouwen: in dezen die te biecht gaan, of in deze die niet gaan. Tot wat de biecht dient Vraag het eens aan uw zonen en doch ters. Als ze rechtzinnig te biecht gaan zul len ze zeggen dat het aan de biecht te dan ken is dat ze niet zijn gelijk zoovele andere die niets anders dan verdriet en schande aan de ouders berokkenen. Tot wat de biecht dient Vraag het eens aan dezen die zware zon den op het geweten hadden. Ze zullen u zeggen dat God barmhartig is en de zon den vergeeft en dat men uit den biechtstoel komt met een hart vol vrede en gerustheid. Tot wat de biecht dient Vraag het eeusaan dezen die lange vin geren hadden, of in ongetrouwheid leefden of in zinnelijkheid. Ze zullen u zeggen dat hun leven door de biecht totaal veranderd is en ze nu heel andere en deftige gelukkige menschen zijn geworden. Tot wat de biecht dient Ga zelf eens in oprechtheid te biecht en ge zult ondervinden persoonlijk tot wat ze dient, en ge zult er heel uw leven God om bedanken. Waarom zoudt gij uwen Paschen niet houden HeBFgé een enkele geldige reden Daarbij plicht is plicht. De Paaschplicht is een streng gebod, 't Is zware zonde dien plicht niet te vervullen. A. M. D. G. Talrijke overheden en vooraanstaande personen hebben er aan gehouden door hunne tegenwoordigheid, de inhuldiging en opening der handelsfoor te vereeren. De plechtigheid nam aanvang om 2 uur in de Beroepschool. De Heer Hector Vermeulen, Voorzitter der Handelskamer, omringd van de be stuursleden en van het inrichtingscoiniteit der Handelsfoor, verwelkomde de overlie den en sprak een rede uit, waarin hij de na- oorloogsche geschiedenis van Yper ver haalt en wijst op den herbloei. Daarna in de Staatsmiddelbare school, wierden de Koloniale tentoonstelling cn de verscheidene standen ingehuldigd. Onmiddellijk daarna kreeg het publiek toegang in de lokalen. De ruime schoollokalen zijn als bij too- verslag herschapen in prachtzalen waar nijverheidsvoortbrengsels, kunstvoorwer pen en allerlei verbeterde yitvindingen het oog van den bezoeker streelen. De koloniale tentoonstelling is vlakweg wonderbaar Mannen met initiatief moe ten hunne oogen richten op onze rijke ko lonie, zien cn begrijpen wat naar de Con- gokolonie kan gezonden worden en welke produkten van daar kunnen getrokken worden. De Stand van M. Stevens-Pattou, op de groote markt, maakt op zijn eigen eene landbouwtentoonstelling uit: M. Stevens heeft waarlijk noch moeite noch kosten ge spaard om iu de hoofdplaats van het West- land, Center der Ypersche landbouwstreek eene uitgelezene verzameling v. landbouw- machienen te vertoonen. Ei wordt herinnerd dat de tentoonstellin gen open zijn tot Maandag avond 9 April. De ingangskaart kost l,50f. en geeft recht tot het bezoek in al de lokalen. Er zijn per soonlijke kaarten te verkrijgen alsook fa- miliekaarten, voor personen wonende on der hetzelfde dak. (Zich wenden daarvoor tot M. Edgard Cardinael, Rijsselstraat, T S.) ter gelegenheid der eo LaodDouwitotooflsteiiing GROOTE MARKT Zondag 8 Aprilom 1112 uur SOCIALISTISCHE HARMONIE - Yper 1. Marche des Fédérés. 2. L'Aurore. 3. Petite Aubade. 4. Fantaisie Des criptive. 5. Murmure de Bal. 6. Petite Fantaisie Rustique. om 4 uur. FANFARE van ABEELE 1. Pourquoi pas? 2. Muguette. 3. Gavotte Princesse. 4. Les Saltimban- qties. 5. Rentrons Mimi. om 5 12 uur. HARMONIE YPRIANA - YPER 1. Allegro Militaire. 2. Rosamunde. 3. Shalimar. 4. Werther. 5. Ballet de Faust. Maandag 9 April, om 11 1 2 uur. VLAAMSCHE HARMONIE - YPER 1Ten Bosch. 2. A l'Ombre. 3. Mouette 4. Kabouterdans. 5. Magdala.-ö. Idéal. om 4 urn. Fanfare LES VRA1S AMIS Ploegsteert 1. LesTiani;aittes. - 27tes~HTröncteftes. 3. Les Cloches de Corneville. —4. Ouver ture de Concours. 5. Rip. Le Retour au Pays. om 512 uur. PHIL HARMONIE VAN POPERINGHE 1; Marche Nuptiale. 2. Une Fête a Aranjuez. 3. Andante de la 42"ie. 4. Ouvert. de Guillaume Teil. 5. Suite de Valses. Op Maandag 9 April 1928 in LAPIERE'S ZAAL, Hondstraat, om 8 u. Voordracht en Liederen Avond door den heer Dr ALBF1RT BLYAU, over de Oude Liederen der Ypersche en Pope- ringsche Kantwerksters Met de wel willende medewerking van Mej. Isabella Stas, zangeres te Antwerpen, en Klavierbe geleiding van en door Albert Sarly, toon dichter. Ingang 2 fr. Van hier en elders Poperinghe - Vlaamsch Huis Op Paschen Zondag 8 April te 3 uur namid dag opvoering van Leontientje van F. Timmermans 'n kunstopvoering van be lang met in de hoofdrollen: Baston in de rol van De Pastoor Vanhoutte Gozumaer zijn broer M"'c Dedeken Leontientje Mej. Dedeurwaerder Sophie pastoors meid. Geen kunstliefhebber weze hier te kort. Zoo'n opvoering ie iets eenigs. K. V. N. V. Algemeene verga dering derleden met hunne vrouwen op Donderdag 12 April te 8 uur in 't Vlaamsch Huis, jeroom Leuridan komt ons eens on ze zaligheid zeggen. Toegang vrij voorniet leden. !n 't Vlaamsch In De Pope- ringhenaar van Zondag laatst lazen wij het groote nieuws dat Dr. Brutsaert in de kamer een Vlaamsch verslag heeft inge diend. Is dat nu verbazend Nog verba zender is zeker wel de mentaliteit van men schen die ineenen dat 't verbazend is.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3