el OPGELOSTE PERU-GÜHHO iïlOREELS M DE PLOEG Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer velden Van hier en elders 2* Jaargang NT 68. DE YPERSCHE DODE Bijvoegsel. Zondag 15 April 1928. l»i<' I <li' OliOOTME opbr* i»i»st niet de BK S I K hoedanigheid /al verzekeren. Volgens het advies van de Nationale Spoor wegmaatschappij zijn in de meeste groote gezinnen de kinderen ouder dan 18 jaar niet meer ten laste van de ouders. Zij voert aan dat met de vermindering voor deze laatsten en voor de kinderen jonger dan lSjaarte behouden wanneer de zer aantal niet meer 4 bereikt, deze gezin nen meer begunstigd zouden worden dan andere welke evenveel of meer kinderen ten laste hebben. De Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen, van haren kant, beroept zich op haren financieelen toestand om het statu quo te behouden. Uit het antwoord van den heer minister blijkt dus, dat de kroostrijke gezinnen, de gunst der prijsvermindering die hunne leden zoogezegd individueel genieten, moeten vergoeden aan den spoorweg door te reizen in groep En dat heet men de kroostrijke gezinnen bevoordeeligen Voor onze Huisvrouwen en meisjes Het versieren van de huiskamer eetkamer Het doel van de huiskamer is, dat de huisvrouw en ook de man, wanneer hij thuis is, er zich een geruimen tijd in kunne ophouden; de kinderen mogen er gewoon lijk vrij binnenkomen. In de huiskamer zit de vrouw des huizes te werken, namelijk te naaien of de huishouding na te rekenen; daarom is hier een goed voorziene werk tafel en ook de naaimachien op haar plaats (deze moet echter als zij niet gebruikt wordt toegedekt worden). Daar we de huiskamer moeten versieren zullen w'er op nazien, dat er geen spreu ken hangen of platen en schilderijen die beter in de keuken op hun plaats zouden zijn. Maar nu, vooraleer we verder onze platen en schilderijen op hun plaats weten te schikken dient er eerst gezorgd voor het behangpapier, dat met zorg dient gekozen te worden. Het beste is een behang van effen kleur, zulke wandbekleeding staat vriendelijkhet spreekt vanzelf dat wan neer men het inwendige van de kamer in overeenstemming wil doen zijn men de ta pijten zoowel als de kleur van het hout zóó moet kiezen dat alles bij elkander past. Het zou echter niet mogelijk zijn om de kamers van een huurhuis voor eiken nieuwen be woner die een nieuwe kleur van meubels meebrengt opnieuw te laten behangen, daarom blijft een lichte kleur het meest ge- wenscht. Ze zal zooveel te gemakkelijker in kleur harmonieeren met de raambeklee- ding die zoo min mogelijk licht mag bene men, en in zooverre zij de vensterruiten zelf bedekken, gemakkelijk op zij te schui ven of op te halen zijn kleine schuifgor dijnen langs dunne koperen roeden loo pend, om de vensteringën open heen, een horizontale en twee verticale streepen van gekleurd of wit linnen, in alle geval die het fich niet benemen en geborduurd of op de een of andere wijze bewerkt zijn, zulke raambekleeding staat heel vriendelijk. Als de huisvrouw handig genoeg is, al is het inkomen klein, om daarbij de juiste tafelkleeden te kiezen, geen tafelkleeden die levensgevaarlijk zijn, zooals de pluche- tafelkleeden, vooral dan, wanneer er aan de vier hoeken lange franjen hangen en wan neer er op het middenvak met dik koord een ornement genaaid is dan vallen na melijk de glazen licht om en zelfs de lamp loopt gevaar. Op de eettafel kan een mol tonnen deken liggen en daarover een ge kleurd linnen kleed en als het gekleurde üunen tafelkleed plaats maakt voor een wit linnen of damast, kunnen de warme scho tels of borden geen tafel bederven en wordt het gerinkel der borden en glazen vermindert. Het tapijt dat moet dienst doen als vloerbedekking, heeft geen andere deugden dan die voortkomen uit zijn grond stof en zijn bewerking. Als het goed is, dan komt het er nog slechts op aan het te laten overeenstemmen met de meubels en ook met het behangsel. Zooals het hier wel te pas komt, kunnen eenige familiefotogra- phieën benevens enkele schilderijen, en wel eenige Viaamsche volksspreuken als (Eigen haard is goud waard) heel goed (je huiskamer versieren en het oog goed aan doen. Men weze echter voorzichtig bij het aanschaffen van schilderijen want, slechte schilderijen hebben, is even onbeschaafd.? als het lezen van slechte lectuur, hetzelfde geldt voor de beelden. Hier in Vlaanderen gelukkiglijk en voornamelijk in de lande lijke woning vindt men heel weinig huis kamers, waar het Kristusbeeld heeft moe ten plaats ruimen voor de bustes van kei zer of koning, van kinderkopjes of ideale vrouwpersonen. Hetzelfde geldt van de kleine voorwer pen die men snuisterijen noemt zij zijn over 't algemeen aardig gekleurd, hebben dikwijls niet het minste met kunst te maken, zijn dus ook niet mooi en zullen liever in de huiskamer niet geplaatst worden. Op de plaatsen waar die snuiterijen zouden ge staan hebben, i? het verkieslijker bloemen te zetten in schaal of vaas, maar ze zoo schikken dat de kleur der bloemen over- eenstemme met de kleur der vaas, overtol lig zijn de kunstbloemen of ze wel van pa pier dan wel van doek zijn. Aan de zolde ring bevestigde hangmandjes met b.v. rank- geraniums geven een lief uitzicht, en gedu rende een groot deel van het jaar, zullen bloemenbakjes op de vensterbanken ge plaatst en die iedereen kan verkrijgen, aan de kamer reeds een lachend uitzicht geven, want niets kan aan een kamer zooveel vriendelijkheid en vroolijkleven geven dan eenige bloemen. Vergeten we niet dat zelfs bij een klein inkomen de handige huisvrouw er veel kan toe bijdragen, om de kamers er vriendelijk en huiselijk te doen uitzien, Maar wanneer zij zich niet tempert dan kan zij ook veel kwaad stichten. Nu kunt ge allen die wilt, uw huiskamer smakelijk, eenvoudig en goedkoop versieren. Toe komende week gaan we naar de slaapka mer. M. D. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 5 0 0 1922 7b Trekking - 10 April 1928. R. 125.811 Num. 12 250.000 fr. R. 99.929 12 100.000 fr. R. 125.811 14 100.000 fr. De andere nummers dier reeksen alsook al de nummers der reeks 110,375 zijn uit- keerbaar aan 300 fr. Watou Koor Zondag 29 April, in de Feestzaal bij Leon Devos, KUNST AVOND gegeven door het befaamd koor van den Yperschen Stiediekring. Uitvoe ring van oude en moderne kooren en lie deren. Clytte-Reninghelst Ontploffing Op Paaschdag 7 uurwasTop Maurice, 16 jaar oud, woonachtig te Reninghelst, en knecht, op weg om het vee te voederen. Langs den weg vond hij in een gracht een zwaren obus liggen en dadelijk was hij aan 't werk. t En duurde niet lang eer eene ver schrikkelijke ontploffing zich hooren liet. De toegeloopen geburen vonden den jon gen met de twee handen afgerukt en eene groote open beenderbreuk. Na een eerste verband ter plaatse ontvangen te hebben werd de ongelukkige naar het hospitaal van Yper overgebracht. .Men hoopt hem het le ven te behouden, maar welk een leven! Langemarck Marc in 1102; Langemarke in 1184. Dorp dat ten Zuiden van de grens of marke lag, tusschen het Brugsche vrije en de Ypersche Kastelnij, waarvan het eigen lijk deel uitmaakte. In tegenstelling met Cortemarck, dat in 't Brugsche Vrije lag, en maar voor korten afstand de marke vormde, maakte Lange marck deze ten minste eene mijl verre uit, vandaar de naam Langemarck. Het had heel vroeg zijn kerk St Pauwel toegewijd. In 1102 werd ze tot parochie kerk verheven. De bewoners hielden zich met de wolle- nijverheid bezig. In 1296 deed Owijde van Dampiere erop zijn kosten een lakenhalle bouwen op een kerkgrond. en hij schonk langemarck een wekelijkschen marktdag, die op den Woensdag gesteld werd. Men mocht er enkel Langemarckschela- kenstoffen tentoonstellen doch er geen ver- koopen, tenzij in de halle of op de Vrije feesten binnen of buiten het land. De baljuw van Yper mocht een deken aanstellen, die zorgen moest dat de keur- heeren van Langemarck deze voorschriften onderhielden. Omstreeks 1327 en later nog maakte men er de Ypersche stoffen na, zoodat de Yper- lingen er meer dan eens gewapenderhand tusschenkwamen de getouwen, de kommen dervuldersen de ramen der scheerders verbrijzelden. In zake belastingen maakten Bixschote, Passchendaele en West-Roosebeke deel uit van de Ammetnie of het Ambacht Lange marck. Onder de menigvuldige heerlijkheden van die parochie dienen wij eerst en voo ral aan te stippen, deze van Poelcapelle, reeds in 1037 bekend-Poelcapelle werd in 1S04 parochie en gemeente in 1906. Andere heerlijkheden waren; deze van 's Ruytersza le, Vlcninckxambacht, Water vliet, Hanicx, Acquets, Corbië (de abdij- munikske), Fuilliets, Pilckemstrateter Vesf, Clercshove, van Let uwe, van St Eloy. Onder Langemarck hadden wij nog S' Juliaan (S' Jelijns) aan te stippen, kape- lanij in de 14ceeuw en parochie sedert 1909. Langemarck maakte eertijds deel uit van het bisdom Terenburg. Verslag over de laatste vergadering van den gemeenteraad 1) Goedkeuring van plannen en bestek ken voor 't leggen (in.grint) van de wegen aan de-elf geniete, hooglucht tot Anckaerjs, aan 't boschkasteel en van De Keerzelaar tot Dewulfs. 2) Kuischen van de beken zoo rap mo gelijk en ook zooveel mogelijk de werklie den van de gemeente vragen. 3) Aangaan van nieuwe leening. 4) Persoonlijke feit. 5) Uitbreiding van het electrisch net tot aan den boschkant. Gelukkiglijk dat de burgemeester einde lijk (beter later dan nooit) het kontrakt is gaan lezen betreffende de electrische ver binding. Reeds zoolang moest de bevolking alhier veel te veel betalen voor zijn electri- citeit eindelijk komt er een beetje klaar heid. Diksmuide.Vlag inhuldiging, Viaam sche Fanfare (V. O. S.J op Zondag 13 Mei. Verleden week werden de persoonlijke uitnoodigingen gestuurd aan de bonden waarvan het adres ons bekend was. Indien er Viaamsche kringen mochten vergeten geweest zijn, dat zij dan, evengoed als de bonden die uitgenoodigd werden, onver wijld hun toetreding laten geworden op dat het feest in de beste orde kunne gere geld worden. Voor de eerste maal kom ik thans een wederjeunste vragen aan de vrienden van gansch West-Vlaanderen, waar ik sedert weldra tien jaar, van het eene dorp naar het andere gereisd heb als spreker in de Vossenbonden en Vlaamsch- Nationale kringen. Het eene plezier is het andere waard, en 'k vraag het nog niet voor mij zelf, maar voor mijn taaie makkers hier in Diksmuide die me trouw ter zijde staan in de grootsche taak om van Diksmuide een stad te maken, waardig van den Vlaam- schen Bedevaart. Ik ben er zeker van, bij voorbaat reeds, dat onze oproep flink zal beantwoord wor den. De Viaamsche Fanfaren of Harmo nieën van Ghistel, Watou, Thielt, Yper, Roeselare, Iseghem en Clercken zonden reeds hun toetreding. Dat belooft voor het overige. Viaamsche Vrienden uit West-Vlaande- ren, op 13 Mei verwachten wij U. Antoon Samyn. Poperinghe. Op Zondag 15 April te 3 uur en Maandag 16 April, te 7 uur, PRACHTIG TOONF.ELFEEST te geven door den B. V. O. S. Men zal opvoeren DE ZOT en HOTSEBOTSE De Zot is een meesterwerk van G. Martens. Het werd voorde 1ste maal opge voerd door de vereenigde liefhebbers te Deinzeopl Sept. 1918. 't Isdegeschiedenis. van 't Kouterhof, het erf van boer Verleye. Vóór jaren was deze boer de eerste met zijn oogst binnen, nu is hij de laatste. Het volk te lande is schaarsch geworden en trekt naar Frankrijk waar het voor hooger loo- nen slavenwerk verricht. De jeugd voelt geenen trek voor 't boerenleven en wil naar stad om te genieten. Martens heeft dezen toestand uitgebaat om er een zwaar reuzenwerk op te bouwen. Hij stelt ons eene familie Verleyen voor waarvan het erf zou verdwijnen zonder Lieven, ook genoemd Verleyen's zot, dit is een zoon die zenuwlijder is maar al het edele en het schoone voelt van 't boeren leven. Hij en zijn oude vader zullen werken ter wijl Fons, de oudste, naar de stad gaat wonen en herbergier zal worden. Medard, de tweede, is dokteur en houdt aller minst van boerenvolk. Karei, de jongste, op wien vader al zijne hoop had gesteld oin toch een opvolger te vinden vóór de de hoeve, wordt priester. Dan blijft er maar de arme, gebrekkige Lieven. De jonge meid der hoeve, die veel van Lieven houdt, zal hem terzijde staan. Sporre, de knecht; een nietdeug, had het aangelegd op Belleke, de brave meid, maar wordt door haar afgewezen. Op heel het werk werpt Kroeske, de rond reizende vertinncr, een blijde tint. Hij, de fijnaard, komt achter veel geheimen en weet alles op te disschen om een man van belang te worden bij elkeen. N. B. De rol van Lieven zal vertolkt wor den door den heer Karei Van Tilborgh, too- neellief lebber, welke met zelfde rol den eere- prijs behaalde in den interprovincialen wed strijd van Thienen 1927. Deze van Belleke, de meid, zal weergege ven worden door Mej. Claeys, tooneelkunste- nares van (Jent. Genummerde kaarten zijn te verkrijgen in 't Vlaamsch Huis. Een puike kunstavond in 't vooruitzicht voor Poperinghe en omstreken. K V. N. V. De voordracht van JEROOM LEUR1DANaangekondigd voor 12 deze; is uitgesteld tot DONDER DAG avond 19 April om 7 12 uurin 't Vlaamsch Huis. Vrije toegang. Vlamertinghe - Belangrijk beticht Vrijgeleiden voor koeien, schapen en gei ten zijn te bekomen op het gemeentehuis, alle dagen der week, zelfs den Zondag. Spoedige bediening en volkomen gratis

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3