DECARNE Bezoek v. Jen Lord-mayor v. Londen Drinkt Beverensch Bier YZERBLOND en DUBBEL 5 QRflDEN J. hl'llJM'IK'-AllK'lool ■■■■■■■■■UBiaBBfE De dienstdoende Apotheker op Zondag 29 April is Mr houtekier, Meenenslraat Franciscaansche Bedevaart O. L. V. van OOSTACKER Edgard LOUAGE Braoie limrnaiionaie Dralkoersen 10.000 FRANKEN PRIJZEN Maiging vao mi Vlaamsen Buis IC THIELT. OP ZOIDlt 20 HEI 1020 STAVELE Schrijfmachien MA P REBEHHUfBIB Voor onze Buisvrouwen en me'ejes Voor Viaandereus UzergeflsnKieeKen ■■■■■EBHUaaHMB TIEIKIH DER VERWOESTE ÖEWESÏEN a spi Rfgifie van weexeinfl-Diijefien voor do processie vao nel H. Bloed ie Brugge. VI» EH sr. II I.E VEX 't Was 10 u. 57 toen de trein komende uit Gent stillekens de statie binnenschoof. De Lord-Mayor en de overige leden van het gezelschap, getooid met het schilder achtig uniform hunner waardigheid. wer den verwelkomd door M. Sobry burge meester en verscheidene leden van den gemeenteraad.Jufvrouw Lily Angloo kwam de Lady-Mayoress een prachtigen bloem tuil aanbieden wijl de Ypriana God save the king en de Braban^onne speelde. Dadelijk werd de stoet gevormd en met het muziek voorop en de pompiers die de eerewacht uitmieken, onder het bevel van den hoofdman Hr Vergracht, trok men door de bevlagde straten naar het stadhuis, waar de burgemeester in sierlijk engelsch de hooge bezoekers verwelkomde. Hij her innerde aan den oorlog, aan het smartelijk lot van Yper en aan de offers die Engeland bracht. En na zijn bewondering uitgedrukt te hebben voor het Engelsche volk dat ook hier te stede, ter gedachtenis zijnei gesneu velde soldaten een zegeboog oprichtte ad majorein Dei üloriam, bedankte hij ont roerd Engeland, het Engelsche leger, door French aangevoerd en die den oud-burge meester Colaert zaliger beloofde Yper en Belgie te redden om de ridderlijke tusschen- komst voor het behoud van Yper. De Lord-Mayor bedankte den heer bur gemeester voor de hartelijke ontvangst en drukte zijne bewondering uit over den spoedigen herophouw onzer stad, tevens er aan herinnerende dat bij zijn laatste be zoek in 1920 de stad nog in puinen lag. Het gulden boek werd geteekend en den Lord-Mayor werd eene schoone ingelijste photo aangeboden de Halle en St Maar tenskerk van vóór den oorlog voorstel lende. Nu toog de stoet naar de Zegeboog waar een prachtige kroon van roode tul pen en witte vergeet-mij-nietjes nederge- legd werd ter gedachtenis der 56.000 Engelsche gesneuvelden. Van daar trok men In auto, langs de bui tenwandeling naar de Rijsselpöort, om eene gedachte te geven van onze stukgescho- tene vestingen, van daar langs de Rijssel- straat, Neermarkt, Boterstraat, de Stuers- straat, Maloulaan naar het Reservoir-cime- tery, het groot Engelsch kerkhof bij het gevang. Ver\olgens had het bezoek plaats aan de in opbouw zijnde Kathedraal en de puinen onzer lakenhalleen van daar regel recht naar den Britanic waar een feestmaal aangeboden werd. Benevens de hooge bezoekers met hun gevolg en den heer Burgemeester der stad met den Schepenraad en eenige gemeente raadsleden zaten aan, Colonel Goodland en major Ingpeun van St Omaars, Captain Perrott, van den dienst der kerkhoven, als mede de heeren Verwilge hoogcoinmissa- ris en Ingenieur Coomans. De tafel was prachtig opgesteld en het sober feestmaal bijzonder verzorgd. In zijn toast wees er burgemeester Sobry op, dat het een eer is voor Yper, evenals de steden Antwerpen en Gent, bezocht te worden door den hoogsten vertegenwoor diger van de bevolkste en bedrijvigste stad van Europa, 't Is waar, Yper is niet zoo groot als Gent en als Antwerpen, maar se dert 1914 heeft onze stad een wereldroem verworven Yper is groot door zijne ge schiedenis, zwaar aan bloedige bladzijden. Onze stad was het schild van Engeland. Ook heeft de koning van Engeland aan onze stad het oorlogskruis geschonken voor zijn onwankelbaren tegenstand. Drie maal hoerah voor den Lord-Mayor en zijne beminnelijke gade en leve Engeland for ever. De hooge bezoeker bedankte om het gulhartig onthaal en beloofde van zijne reis naar Yper de beste gedachtenis te bewaren. Hij was overvoldaan. Na de hotelhouder van den Splendid bedankt te hebben om het goed bereide feestmaal en van de overheden afscheid genomen te hebben, reed hij naar de statie waar hij bij zijn ver trek warm toegejuicht werd. Zwemkom Deze week gingen wij langs ginder wandelen en wij moeten zeg gen dat de vooruitgang aldaar groot is. Heel de ringmuur staat er evenals de schei dingsmuur en de werken zullen allichte klaar zijn met hetgeen nog overblijft te doen, zoodat de waterratten zich terdegeen naar beliefte zullen kunnen spoelen. Met de warme dagen die, laat het ons hopen, in aantocht zijn, het kan maar deugd doen. Nijverheidschool De zomerlessenzul- len herbeginnen op 6 Mei. Dezen die ze willen volgen moeten hen doen opschrijven in de Nijverheidschool, O. L Vrouwestraat. Laat ons hopen dat het getal leerlingen groot zal, zijn want van langs om meer moeten de werklieden ondervinden dat zij goed dienen onderleid te zijn willen ze la ter ware vakmannen zijn En aat is hoogst noodig, willen wij niet altijd de vreemden met de beste brokken zien wegloopen. Rijke Klaren-hof Donderdag kregen de nieuwe bewoners en bewoonsters van het rijke klarenhof den sleutel der huizen die ze mochten betrekken. Zij zijn ten geta le van 34 en zullen dus in de eerste dagen hunne nieuwe woonst gaan innemen. Jam mer genoeg dat wij nog niet over een hon derdtal zulke huizetjes beschikken; zij zou den rap verhuurd zijn. Frezenberg De meimaand staat aan de deur met zijn schoone dagen. Alles her leeft, ook de mensch die behoefte gevoelt aan nieuwe krachten zoo naar ziel als naar lichaam. Daarom de oude gebruiken niet verzuimd inaar meer nog dan vroeger, want hetisnoodiger, dieineerete houden. Trach ten wij, lijk wij eertijds deden met vader en moeder te gaan naar O. L. Vrouwtje van Frezenberg en bidden wij er met kinder lijk gemoed opdat Maria door hare mach tige tusschenkoinst, Gods zegen op ons doe nederdalen. ZO\ i)A<;iU ST. naar op O.H. Hemelvaart 17 Mei 1928 per specialen trein. ['rijsYper-Oostacker weg en weer: 25 fr. Wie wil meereizen, schrijve spoedig in bij de plaatselijke ijveraarsters ofwel in het klooster bij P. Constantinus, Capucijnen- straat, Yper. De lijst wordt gesloten 5 Mei aanstaande. Onze Vlaamsche Bedevaart naar Lour- des wordt met één dag verlengd 19-27 Juni (zeven dagen verblijf te Lourdes). Inschrijvingen tot 3 Juni bij P. Constan tinus voornoemd. I.EEI'WEX VI.AOQi;X gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER HIPPODROOM - YPER (Hoekje) Zondag 3Juni om 3 uur met de medewerking van het Stadsbestuur en opgeluisterd door de Harmonie Ypriana. OPROEP X'a anderhalf jaar bestaan groepeert het Vlaamsch Huisvele werkende Vlaam sche vereenigingen, die reeds jaren alle be toogingen bijwoonden en velerlei diensten bewezen aan bevriende instellingen buiten Thielt. We noemen; de Vlaamsche Harmo nie, V. O. S. en B. V. O. S., het VI. natio naal Verbond, de Kath. VI. Studiekring, het Vrij Kristen Syndikaat, de Tooneelkring De Vrije Zonen», de Kath. VI.Vrouwen bond, de VI. Toeristenbond, enz. enz. Al deze vereenigingen roepen u allen dringend op tot de INHULDIGING VAN HUN HUIS OP ZONDAG 20 MEI AANSTAANDE. De volksoptocht begint te 2 uur 's na middags aan het spoorhof. Zullen er na het woord voeren Herman Vos, Joris Van Severen, Meester Butaye, Amedee Ver- brugge, Jeroorn Leuridan en anderen. Verdere schikkingen zullen later mede gedeeld worden. Er wordt gezorgd voor eene bergplaats voor auto's en rijwielen. De Feestcommissie. fj Boek- pii Sl» eutlrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFIC HEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCIIUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Bereiden van nagerechten. 1. ITinnckoeken zonder gist. Benoodigheden 250 gr. bloem, 5 eiers, 1 2 liter lauwe melk, 50 suiker, 1 glaasje rhum. Bereiding Een vloeibare deeg maken met al de benoodigheden. Het eiwit stijf kloppen en ondermengen. In de koekepan een weinig boter smelten en een zeer dun koekje bakken. Bestrijken met conftituur en oprollen. Liefdeknoop. 4 eiwitten, 8 eierdooiers, 4 eetlepels olijf olie, 300 gr. fijn witte suiker, 500 gr. bloem. Bereiding: De benoodigheden samen om werken, langzamerhand de bloem onder mengen. Flet deeg openrollen. Reepen snijden van omtrent 8 cm. lang op 1 1 2cm. breed. Een knoop maken en in kokend braadvet laten fruiten Men kan ook drie gelijke reepen snijden en zeer los vlechten en op dezelfde manier te werk gaan als met de knoopen. Versieren met vanielje- room en konfituur. Warm opdienen. 3. Russische Charlotte. 150 gr. biscuit, een vanieljeroom. Be/eidingMet de biscuiten den wand van een ronde uiteengaanden vorm beklee- den, de biscuiten moeten zoo stevig aan elkaar sluiten dat ze niet omvallen. De bodem van den vorm insgelijks met biscuit bedekken en de \x arme vanieljeroom erin gieten tot op de hoogte der biscuits. Na af koeling den vorm wegnemen en er een zijden lintje rond stikken. Om eiwit spoedig in sneeuw te slaan. Voeg bij uw eiwit eene kleine hoeveel heid zout en gij zult den besten uitslag bekomen. Nuttige wenk. Als men hard gekookte eieren in dunne plakjes wil snijden moet men het mes in water doopen. M. D. De 13^ üjst gaat tot einde Maart en be loopt fr. 190892.11 Elke gift. hoe klein ook wordt dankbaar ontvangen. Dat elke Vlaming *Doe wat hij kan nog velen hebben niets gestort voor hun monument. De hoogte van het monument, dat meer dan 700.000 fr. zal kosten, is bepaald op 40 meter. Van U zal het afhangen om nog hooger op te bouwen» onzen, uwen toren van geloof hoop en liefde in en voor Vlaanderen en zijne duurbare dooden die voor dat ideaal gesneuveld zijn. Sekretariaat: Cl. DE LANDTSHEERE Groote Kaai, TEMSCHE, Postchekr. 113.465. li I I K X L A X l> ITALIË Het fascisme tegen dc Kerk. Mussolini beweert steeds dat het fascis me op katholieken grondslag berust; me nigmaal echter blijkt dat hij ofwel de zen ding der t l. Kerk niet begrijpt,of ze wil ge bruiken tot bereiken van zijn staatkundige doeleinden. Onlangs is dit eens te meer gebleken. Sedert de Partito popolare die zich op katholiek standpunt stelde, verdwe nen is evenals de andere partijen, bestaat alleen het fascisme; een groot deel aanhan gers ervan wenschen hunne godsdienstige overtuiging in hunne politieke werking te doen uitkomen, en ze stichten een Katho liek centrum. Die fractie vergaderde op het Quirinaaldaar werd het voorgesteld alsof het fascisme alle moeilijkheden met het Vatikaan had vereffend, en een regeling van de Romeinsche kwestie slechts van on dergeschikt belang was. De 1 f. Vader ant woordde een paar dagen later in eén aan spraak, en stelde opnieuw de grondeischen van de H. Kerk voor: het fascisme heeft bij na elk katholiek jeugdwerk vernietigd en toch is de godsdienstige opvoeding zaak van de kerk alleen, niet van den staateen regeling betreffende de Romeinsche kwes tie kan door den Paus alleen, in overeen stemming met den staat getroffen worden. Het Katholiek Centrum, dat beweert na mens de katholieken te spreken, heeft dit recht niet, vooral in zaken wier regeling aan de kerkelijke overheid alleen toekomt. 5 t. h. 1923 Trekking van 20 April 2 loten van 100.000 fr: Reeks 175.733 nr. 3 en reeks 221.529 nr. 4. 3 loten van 50.000fr: Reeks 158.507 nr. 5, reeks 66.446 nr. 4 en reeks 369.212 nr. 3. 15 loten van 10.000 fr. 289068 1 3440 1 273706 1 159529 5 304088 3 60967 5 5767215 35925 4 101383 2 391330 4 329862 2 170253 4 311885 2 156423 2 268380 2 De andere nummers der hierboven- staande reeksen zijn uitbetaalliaar met 550 fr. Ter gelegenheid van de Processie van het H. Bloed te Brugge, op Maandag 7 Mei aanstaande, geven de statiën der Na tionale Maatschappij van Belgische spoor wegen dien dag V eekeind biljetten af voor Brugge, wil zeggen, biljetten met eene prijs- vc'mindering van 25 t. h. op het normaal tarief. [zie biljetten zijn maar geldig voor een dag. De terugreis moet dus uiterlijk des Maandags vóór middernacht plaats hebben.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2